כיצד ניתן לדעת אם המחשב שלך מתחמם יתר על המידה ומה לעשות בנושא

חום הוא האויב של המחשב. מחשבים מתוכננים עם פיזור חום ואוורור, כך שהם לא מתחממים יתר על המידה. אם מצטבר יותר מדי חום, המחשב שלך עלול להיות לא יציב, לכבות פתאום או אפילו לסבול מנזק לרכיבים.

ישנן מספר סיבות בסיסיות שהמחשב שלך יכול להתחמם יתר על המידה. הראשון הוא כשמרכיבים לא התנהגות או פגומים מייצרים יותר חום ממה שהם צריכים. דבר אחר הוא כאשר מערכת הקירור שאמורה למנוע התחממות יתר - בין אם יש לך אסדה מקוררת אוויר או נוזל - אינה עושה את העבודה שלה. במאמר זה נבחן כיצד ניתן לדעת מתי הבעיה היא התחממות יתר וכיצד ניתן לצמצם את הבעיה.

קשורים: כיצד לאבחן ולתקן מחשב נייד להתחמם יתר על המידה

כיצד המחשב שלך מתקרר

קשורים: כיצד לנהל את מאווררי המחשב שלך לזרימת אוויר וקירור אופטימליים

רכיבי מחשב מייצרים מעט חום במהלך שימוש רגיל. הם תוכננו תוך התחשבות בכך, וישנן מספר מערכות קירור המובנות ברוב המחשבים האישיים. אלא אם כן אתה משתמש באסדה עם קירור נוזלי (מה שרוב המשתמשים הרגילים אינם), זרימת האוויר היא אחת ממערכות הקירור הנפוצות ביותר. כל הרכיבים שלך מסתמכים על כך שהמארז שלך יוכל לשאוב אוויר קריר יותר מבחוץ ולגרש אוויר חם המצטבר במקרה. אופן פעולת זרימת האוויר הראשית במחשב האישי תלוי בעיצובו. במחשבים בסיסיים, ייתכן שתראה רק מאוורר פליטה יחיד עם פתחי אוורור בצד או בחזית. במשחקים או באסדות אחרות בעלות ביצועים גבוהים, סביר להניח שתראה מאווררי יניקה ופליטה מרובים שנועדו לספק זרימת אוויר טובה על כל מרכיבי הפנים.

רכיבים ספציפיים - כמו המעבד וכרטיס המסך שלך - הם מחוללי החום הגדולים ביותר וככל הנראה יש להם מערכות קירור נוספות משלהם. בדרך כלל תראה גוף קירור מחובר למעבד שלך שנועד למשוך את החום מהמעבד ומאוורר מחובר כדי למשוך את החום הזה מהמעבד וכיור הקירור.

בכרטיסי גרפיקה בדרך כלל יש מאוורר אחד או יותר המצורפים ישירות ולעתים קרובות מכוונים חלק מיציאת החום שלהם ממש בחלק האחורי של המחשב האישי שלך.

בסופו של דבר, עם זאת, מערכת זרימת האוויר במקרה של המחשב האישי שלך תוכננה במטרה פשוטה - להרחיק את החום מהרכיבים המייצרים חום ואז לצאת מהמקרה.

מערכות מקוררות נוזלים פועלות באותה צורה דומה, למעט שבמקום זרימת אוויר הן שואבות מים (בדרך כלל) דרך מערכת צינורות וצינורות שעוברים דרך מארז המחשב האישי שלך. המים הצוננים בצינורות סופגים חום בזמן שהם עוברים דרך המקרה ואז עוזבים את המקרה שלך, שם רדיאטור מקרין את החום כלפי חוץ.

המחשב שלך מתחמם יתר על המידה?

קשורים: כל מה שאתה צריך לדעת על המסך הכחול של המוות

כשאתה משתמש במחשב שלך למשימות אופייניות, אתה לא צריך לדאוג להתחממות יתר, אלא אם כן משהו ממש לא בסדר. עם זאת, אם אתה נתקל בבעיות בחוסר יציבות של המערכת כמו כיבוי פתאומי, קריסות של מסך כחול וקופא - במיוחד כשאתה עושה משהו תובעני כמו משחקי מחשב או קידוד וידאו - המחשב שלך עלול להתחמם יתר על המידה.

כפי שהזכרנו קודם, התחממות יתר יכולה לקרות מכמה סיבות. יכול להיות שרכיב אינו תקין. זה יכול להיות מנהל התקן חומרה שלא מתנהג טוב. אבל סביר להניח שזה בגלל שמערכת זרימת האוויר שלך לא פועלת כמו שצריך. מארז המחשב שלך עשוי להיות מלא אבק, ייתכן שמאוורר נכשל, משהו עלול לחסום את פתחי האוורור של המחשב שלך, או פשוט יש לך מחשב נייד קומפקטי שמעולם לא תוכנן לפעול בביצועים מקסימליים במשך שעות על גבי שעות.

מעקב אחר טמפרטורת המחשב

זכור כי למעבדי CPU ו- GPU שונים (כרטיסי גרפיקה) טווחי טמפרטורה אופטימליים שונים. לפני שתהיה מודאג יותר מדי מטמפרטורה, הקפד לבדוק את תיעוד המחשב שלך - או את מפרטי המעבד או כרטיס המסך שלו - כדי לוודא שאתה יודע את טווחי הטמפרטורה המתאימים לחומרה שלך.

קשורים: כיצד לפקח על טמפרטורת המעבד במחשב שלך

באפשרותך לפקח על טמפרטורות המחשב שלך במגוון דרכים שונות. אנו ממליצים על Core Temp לבדיקת טמפרטורות בסיסיות של המעבד, אם כי אתה יכול גם להשתמש בכלי מתקדם יותר כמו HWMonitor אם ברצונך להיכנס למחוספס (או לבדוק את הטמפרטורה של כרטיסי המסך שלך). כל מעבד שונה, אך באופן כללי, אם הטמפרטורה מגיעה ל -90 מעלות צלזיוס ומעלה, כנראה שאתה חווה כמות חום לא תקינה. עיין במדריך שלנו לניטור המעבד לקבלת מידע נוסף.

כלים כמו HWMonitor יראו לכם גם טמפרטורות אחרות, כמו הטמפרטורה של הכונן הקשיח, אך רכיבים אלה בדרך כלל מתחממים יתר על המידה רק אם יהיה חם מאוד במקרה של המחשב. הם לא צריכים לייצר יותר מדי חום בכוחות עצמם.

קשורים: כיצד לבצע מידוד בין מחשב Windows שלך: 5 כלי ביצוע ביצועים בחינם

אם אתה חושב שהמחשב שלך עלול להתחמם יתר על המידה, אל תסתכל רק כמו חיישנים אלה פעם אחת והתעלם מהם. עשה משהו תובעני עם המחשב שלך, כגון משחק משחק מחשב או הפעלת מדד גרפי. עקוב אחר טמפרטורת המחשב בזמן שאתה עושה זאת, ואפילו בדוק שוב כעבור כמה שעות. האם רכיב כלשהו מתחמם יתר על המידה לאחר שלוחצים אותו חזק זמן מה?

מניעת התחממות יתר של המחשב

אם המחשב שלך מתחמם יתר על המידה, הנה כמה דברים שאתה יכול לעשות בקשר לזה:

קשורים: האם אבק יכול להזיק למחשב שלי למעשה?

  • נקה את מארז המחשב שלך : אבק מצטבר במקרים למחשבים שולחניים ואפילו במחשבים ניידים לאורך זמן, סותם מאווררים וחוסם את זרימת האוויר. אבק זה עלול לגרום לבעיות אוורור, לכידת חום ולמנוע מהמחשב להתקרר כראוי. הקפד לנקות את מארז המחשב מדי פעם כדי למנוע הצטברות אבק. לרוע המזל, לעתים קרובות קשה יותר לנקות אבק ממחשבים ניידים מתחממים יתר על המידה.
  • ודא אוורור תקין : הנח את המחשב במקום בו הוא יכול לאוורר את עצמו כראוי. אם מדובר בשולחן עבודה, אל תדחף את המארז אל קיר כך שפתחי האוורור של המחשב ייחסמו או השאירו אותו ליד רדיאטור או פתח חימום. אם מדובר במחשב נייד, הקפד לא לחסום את פתחי האוורור שלו. לדוגמא, הנחת מחשב נייד על מזרון, מתן אפשרות לשקוע בו והשאירו שם עלול להוביל להתחממות יתר - במיוחד אם המחשב הנייד עושה משהו תובעני ויוצר חום שהוא לא יכול להיפטר ממנו.
  • בדוק אם המאווררים פועלים: אם אינך בטוח מדוע המחשב שלך התחמם יתר על המידה, פתח את המארז ובדוק כי כל המאווררים פועלים. יתכן שמעבד, כרטיס גרפי או מאוורר מקרה נכשלו או התנתקו, מה שהפחית את זרימת האוויר.
  • כוונן את גוף הקירור: אם המעבד שלך מתחמם יתר על המידה, ייתכן כי גוף הקירור שלו לא יושב כהלכה או שהדבק התרמי שלו עשוי להיות ישן. יתכן שתצטרך להסיר את גוף הקירור ולמרוח משחה תרמית חדשה לפני שתשב מחדש את גוף הקירור כהלכה. טיפ זה חל יותר על טוויקרים, אוברקלוקרים ואנשים שבונים מחשבים אישיים משלהם, במיוחד אם יתכן שהם עשו טעות בעת החלת הדבק התרמי במקור.
  • בדוק כפול קירור נוזלי:  אם אתה משתמש בקירור נוזלי, בדוק שוב כי המשאבה עובדת ביעילות.

התחממות יתר היא סכנה מובהקת בעת שעון יתר על המעבד או כרטיס המסך. עודף קלוק יגרום לרכיבים שלך להתחמם, והחום הנוסף יגרום לבעיות אלא אם כן תוכל לקרר כראוי את הרכיבים שלך. אם עברת את החומרה שלך יתר על המידה והיא התחילה להתחמם יתר על המידה - ובכן, חנק את האוברקלוק בחזרה!

קרדיט תמונה: ויני מאלק, רוברט פרייברגר, סוכנות CORP, דון ריצ'רדס