מהו סליל יבבה, והאם אוכל להיפטר ממנו במחשב האישי שלי?

מחשבים מודרניים הם בעלי עוצמה מגוחכת, כך שנוחות היצורים כמו רמות רעש נמוכות הפכו לחשובות יותר. רוב הרעש מגיע ממאווררי הקירור, הכוננים המסתובבים והכוננים האופטיים (אם עדיין יש לך כזה), אם כי יש עוד מקור רעש אחד פחות מוכר: תופעה המכונה "יללה סלילית". זה רעש חריקה או גירוד אלקטרוני גבוה, וזה ממש מעצבן.

מה זה סליל יבבה?

ברמה הטכנית הטהורה, יבבת סלילים מתייחסת לרעש לא רצוי שנפלט על ידי רכיב אלקטרוני הרוטט כשהכוח עובר דרך כבל חשמל. כמעט כל דבר עם מקור כוח יכול ליצור יללות סלילים במידה מסוימת, אך בדרך כלל זה נגרם על ידי זרם חשמלי שעובר דרך רכיב המווסת כוח כמו שנאי או משרן, וגורם לחיווט החשמלי שלו לרטוט בתדירות משתנה. זה קורה כמעט בכל המכשירים החשמליים, בדרך כלל בתדירות ובנפח שאינם נשמעים לבני אדם, במיוחד בתוך מארז מחשב ממתכת או פלסטיק.

אבל כאשר אתה מתמודד עם רכיבים בעלי עוצמה גבוהה במחשבי משחק מודרניים, במיוחד בכרטיס המסך ואספקת החשמל, התנודות האלה יכולות להיות נשמעות. זה נכון במיוחד לכל מי שרגיש לרעשים בתדירות גבוהה. במקרים גרועים, אתה באמת יכול לשמוע את המגרש של ילל הסליל משתנה כאשר ה- GPU שואב פחות או יותר כוח, והתדר החשמלי על פני רכיבים שונים משתנה. זה עשוי להיות מורגש במיוחד כאשר מריצים משחק תלת ממדי או יישום גרפי בעצימות גבוהה. ייבוב סלילי יכול להיות מורגש במיוחד - שלא לדבר על מתסכל! - אחרת במחשבים "שקטים", כמו מחשבי קולנוע ביתיים בעלי הספק נמוך או מחשבי גיימינג עם מערכת קירור נוזלית.

יללות סלילים זה ממש לא מה להיות מודאג. זה יכול להיות מעצבן, כמובן, אבל זה לא כמו מנוע מקשקש או גלגל חורק - הרעש הוא תוצר לוואי של התפעול הרגיל של המחשב וכרטיס המסך. המערכת שלך לא מאבדת ביצועים או אריכות ימים בגלל יללות סליל.

(הערה: אם אתה שומע שריק ברור או צורם שורק במקום באז או סריטה, שעשויה להיות התופעה שונה לגמרי מכונה הזאת "צווחת קבלים."  היא משהו להיות מודאג, שכן הוא מצביע על מרכיב כושל. )

מה אוכל לעשות בעניין?

למרבה הצער, אין פתרון קל לייללות סליל, כמו מנהל התקן מעודכן או הגדרת Windows. זה מאפיין פיזי של כרטיס המסך שלך (או כל רכיב אחר שאתה יכול לשמוע מציג את הרעש). לפיכך התיקונים לבעיה יהיו אופיים פיזי. יש לך כמה אפשרויות.

להרטיב את זה.  אם המחשב שלך עושה יותר מדי רעש, לכוד אותו בתוך המארז. למארזים שונים למחשב יש מאפייני שמע שונים, וחלק מהיצרנים מייצרים את המקרים שלהם במיוחד כדי להרטיב את הצליל והרטט. באופן כללי, מארז עם חומר מרטיב יותר, כמו קצף או בד בצפיפות גבוהה, יהיה טוב יותר מפלדה חשופה או אלומיניום ברמות רעש מסתירות. אם במקרה שלך יש צלחות או חוסמים אופציונליים עבור תושבות מאווררים שאינן בשימוש, ודא שהם מוברגים למקומם. זכור כי העברת כל המחשב שלך למארז חדש היא תהליך גוזל זמן, אך לא קשה במיוחד אם אתה כבר יודע להחליף כרטיס גרפי או זיכרון RAM.

החלף אותו.  אם אתה יכול לאתר איזה חלק גורם לייללה אתה יכול פשוט להחליף אותו. זה כנראה כרטיס המסך עצמו (במיוחד אם אתה מבחין בבעיה מיד לאחר ההתקנה, או בעת משחק במשחק עתיר גרפיקה), אך זה יכול להיות ספק הכוח או בתדירות נמוכה יותר כמו לוח האם או מצנן המעבד. למרבה הצער, יללת סלילים לבדה לא תספיק בכרטיס המסך או יצרן ספק הכוח שלך לקבל החלפת אחריות - ואולי לא שווה לך מאות דולרים להחליף את החלק. צור קשר עם תמיכת הלקוחות כדי לראות אודות האפשרויות שלך. (אם אתה עדיין בחלון ההחזרה, תוכל לשקול להחזיר אותו לקמעונאי.)

J ust עסקה עם זה. כפי שהזכרנו קודם, אין שום דבר רע מבחינה פיזית במחשב הפולט יללות סליל. אם יש לך מחשב גיימינג טיפוסי, הסיכויים הם די טובים שהרעש עצמו לא הרבה יותר חזק מבחינת דציבלים מאשר מאווררי הקירור שלך. הדרך הקלה ביותר לפתור את הבעיה היא פשוט להתעלם ממנה, או להשתמש באוזניות החוסמות צליל כך שזה פשוט לא גורם.

ישנן אפשרויות קיצוניות יותר להתמודדות עם יללות סליל, כגון חיווט ידני של רכיב או מריחת חומר בידוד לא מוליך (כמו דבק חם) על החלק המושפע, אך איננו ממליצים עליו - יש סיכוי גבוה יותר שתגרום בעיה חדשה מאשר לפתור בעיה קיימת.

אם השמיעה שלך טובה מאוד ואתה מפריע במיוחד ליילל סלילים, הדרך הטובה ביותר להימנע מכך היא להימנע מכרטיסי מסך ומוצרים אחרים שידוע שגורמים לכך מלכתחילה. לפני שקונים רכיב למחשב חדש, חפשו בגוגל את שם המוצר או מספר הדגם ו"יללל ", ובדקו אם יש תלונות מצד הבעלים הנוכחיים. קנו מחנויות עם מדיניות החזר טובה, והפעילו את המחשב האישי שלכם באמצעות תכנית ביצוע ביצועים קפדנית כמו Heaven או Prime95 ברגע שתתקינו אותו. אם כל השאר נכשל, הכנס את המחשב לחדר אחר והפעל כבלים ארוכים כדי שלא תשמע אותו.

קרדיט תמונה: פליקר / kc7fys