כיצד לראות אם הכונן הקשיח נפטר באמצעות SMART

כוננים קשיחים משתמשים ב- SMART (טכנולוגיית ניטור עצמי, ניתוח ודיווח) כדי לאמוד את האמינות שלהם ולקבוע אם הם נכשלים. אתה יכול להציג את נתוני ה- SMART של הכונן הקשיח ולראות אם הם החלו לפתח בעיות.

כוננים קשיחים לא חיים לנצח, ולעתים קרובות אתה לא יכול לראות את הסוף מגיע. למרבה המזל, רוב הכוננים המודרניים תומכים ב- SMART, כך שהם יכולים לפחות לבצע ניטור עצמי בסיסי. למרבה הצער, ל- Windows אין כלי מובנה קל לשימוש המציג את נתוני ה- SMART של הדיסק הקשיח שלך. אתה יכול להציג סטטוס SMART בסיסי מאוד משורת הפקודה, אך כדי לראות מידע זה באמת, תצטרך לתפוס אפליקציית צד שלישי.

בדוק את מצב ה- SMART באמצעות CrystalDiskInfo

קשורים: מהי אפליקציה "ניידת" ומדוע היא משנה?

CrystalDiskInfo (בחינם) היא תוכנית קוד פתוח לשימוש קל שיכולה להציג את פרטי המצב של SMART המדווחים על ידי הכוננים הקשיחים שלך. אתה יכול להוריד גרסה ניתנת להתקנה או ניידת - הבחירה תלויה בך.

ברגע שהפעלת את CrystalDiskInfo, זו אפליקציה די פשוטה. התצוגה הראשית מציגה את פרטי הסטטוס של SMART עבור הכוננים הקשיחים שלך. אם הכל עובד כראוי, אתה אמור לראות את הסטטוס "טוב " . בתמונה למטה, ממש מתחת לשורת התפריטים, תוכלו לראות כי כל שלושת הכוננים במערכת שלנו מדווחים על מצב "טוב" ותוכלו אפילו להציג את הטמפרטורה של כל כונן. סטטוסים אחרים שאתה עשוי לראות כוללים "רע" (מה שמסמן בדרך כלל כונן שמת או קרוב למוות), "זהירות" (המציין כונן שככל הנראה אתה צריך לחשוב על גיבוי והחלפה) ו"לא ידוע "(אשר רק אומר שלא ניתן היה להשיג מידע SMART).

אתה יכול גם להציג רשימה של מידע מפורט על כל כונן, אך אלא אם כן אתה מקצוען - או שאתה פותר משהו מאוד ספציפי - סביר להניח שזה לא אומר לך הרבה. אם אתה מעוניין, עם זאת, דף ויקיפדיה של SMART מקיים רשימה טובה למדי של מאפיינים אלה, יחד עם האופן בו ניתן לפרש אותם.

באמת אין הרבה יותר מהאפליקציה, אבל יש עוד תכונה שכדאי לציין. אם אתה מודאג במיוחד מבריאות הכונן, תוכל להגדיר את CrystalDiskInfo להתחיל עם Windows ולהפעיל כאפליקציית רקע. בזמן שהוא פועל בצורה כזו, CrystalDiskInfo ישלח התראה כדי להתריע אם מצב SMART של כונן כלשהו ישתנה. פשוט פתח את תפריט "פונקציה" והפעל את האפשרויות "תושב" ו"הפעלה ".

בדוק את מצב SMART בשורת הפקודה

אתה יכול גם להציג סטטוס SMART בסיסי מאוד משורת הפקודה של Windows. כדי לפתוח את שורת הפקודה, הקש על התחל, הקלד "שורת פקודה" ואז לחץ על Enter.

הקלד את ההנחיה, הקלד (או העתק והדבק) את הפקודה הבאה ולאחר מכן הקש Enter:

לקבל סטטוס

אם הכל עובד כמו שצריך, אתה אמור לראות את המצב "אישור" המוצג עבור כל כונן קשיח במערכת שלך. סטטוסים אחרים - כגון "רע", "זהירות" או "לא ידוע" - יכולים להצביע על בעיות בכונן או על שגיאות באחזור מידע SMART.

עזרה, הכונן הקשיח שלי גוסס!

אם מצב SMART מציין שיש לך שגיאה, זה לא בהכרח אומר שהכונן הקשיח שלך ייכשל באופן מיידי. עם זאת, אם יש שגיאת SMART, זה יהיה חכם להניח שהכונן הקשיח נמצא בתהליך כשל. כישלון מוחלט יכול להגיע תוך מספר דקות, כמה חודשים, או - במקרים מסוימים - אפילו כמה שנים. כמה זמן שזה לוקח, אתה לא צריך לסמוך על הכונן הקשיח עם הנתונים שלך בינתיים.

ודא שיש לך גיבויים עדכניים של כל הקבצים שלך המאוחסנים במדיה אחרת, כגון כונן קשיח חיצוני או דיסקים אופטיים. ברור שזו עצה טובה בין אם אתה יודע את מצב ה- SMART של הכוננים שלך ובין אם לא. בעיות - כולל תקלה בכונן - יכולות להתרחש בכל עת וללא אזהרה. כאשר הקבצים שלך מגובים כראוי, עליך לבדוק את החלפת הכונן הקשיח בהקדם האפשרי. אתה פשוט לא יכול לראות כי כונן קשיח שנכשל בבדיקת SMART הוא אמין. גם אם הכונן הקשיח לא מת לגמרי, הוא עלול להשחית חלקים מהנתונים שלך. תוכל גם לשקול להשתמש בכלי chkdsk ב- Windows כדי לאבחן ולתקן את הבעיות הקשורות אליו.

קשורים: מהי הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

כמובן שחומרה אינה מושלמת - כוננים קשיחים עלולים להיכשל ללא כל אזהרת SMART. עם זאת, SMART יכול לתת לך התראה מוקדמת כאשר כונן קשיח אינו פועל כפי שהוא אמור להיות.

קרדיט תמונה: wonderferret / Flickr