כיצד overclock את זיכרון RAM של המחשב שלך

זיכרון RAM מגיע לעתים קרובות מהמפעל במהירות נמוכה יותר מכפי שהסיליקון מסוגל. עם כמה דקות ב- BIOS שלך וקצת בדיקות, אתה יכול לגרום לזיכרון שלך לפעול מהר יותר ממפרט היצרן.

מה שאתה צריך לדעת לפני שתתחיל

זיכרון RAM מורכב למדי מ- Overclocking של מעבד או GPU, שבו אתה פשוט ממסר את החוגה ומתפלל את קירור המים הכל-אחד המהודר שלך לא הופך את המערכת שלך למחמם חלל. עם זיכרון RAM יש הרבה ידיות להסתובב, אבל זה גם הרבה יותר בטוח מכיוון שהן לא מייצרות הרבה חום.

יש לכך יתרונות בעולם האמיתי. כל תוכנית בה אתה משתמש שומרת את נתוני העבודה שלה ב- RAM לפני טעינתם למטמון הפנימי של המעבד, ותוכניות שמשתמשות בה רבות יכולות להשתחל דרך RAM כמו חמאה. במשחקים, שיפורים בהשהיה הכוללת של ה- RAM שלך יכולים לצמצם את זמני המסגרות באופן משמעותי. זה יכול לשפר את שיעורי המסגרות הכוללים (והכי חשוב) להפחית את הגמגום באזורים עתירי מעבד, שם צריך לטעון נתונים חדשים מה- RAM למטמון או ל- VRAM.

מהירות RAM נמדדת בדרך כלל במגה הרץ (Mhz). מהירות המניה של DDR4 היא בדרך כלל 2133 מגה-הרץ או 2400 מגה-הרץ, אם כי המהירות האמיתית היא למעשה מחצית מזה שכן מדובר בקצב נתונים כפול (DDR). נוסף על כך, בזיכרונך יש למעלה מעשרים תזמונים שונים השולטים באיחור ובאיזו מהירות אתה יכול לקרוא ולכתוב. אלה נמדדים במונחים של מחזורי שעון ולעתים קרובות מקובצים תחת קיצור "CAS Latency (CL)". לדוגמא, ערכת בינונית של DDR4 עשויה להיות מדורגת ב- 3200 Mhz CL16. שיפור המהירות או התזמונים משפרים את ההשהיה והתפוקה.

הזיכרון מדבר עם שאר המחשב באמצעות מערכת הנקראת Serial Presence Detect. באמצעות זה, זה נותן ל- BIOS קבוצה של תדרים ותזמונים ראשיים שהוא יכול לפעול בהם, הנקראים מפרט JEDEC. זו מהירות המניה, והיא אפויה בכל מקל DDR4 שנעשה אי פעם.

אבל אינטל מצאה דרך לרמות את המערכת. על ידי הצעת פרופיל נוסף על גבי JEDEC, הנקרא XMP (פרופיל זיכרון אקסטרים), הם יכולים להריץ זיכרון RAM גבוה מהמהירות הסטנדרטית. אם אתה קונה זיכרון RAM המדורג מעל 2400 MHz, סביר להניח שתקבל ערכה עם פרופיל XMP שתוכל להפעיל. זה מאושר, אוברקלוק במפעל.

זה העניין - בגלל כמה גורמים, אוברקלוק הוא בדרך כלל לא הכי טוב, ואתה יכול לדחוף אותו יותר ממה שהתכוון היצרן.

ראשית, יצרנים לא מגדלים הכל ב 100%. הם חייבים לתמחר את הערכות היקרות יותר, כך שלעתים קרובות המקרה שהזיכרון שלך הגיע עם פרופיל XMP שעשה בגלל פילוח מוצרים. הערכה שלך פועלת גם ברמת מתח מסוימת, בדרך כלל 1.350 וולט עבור DDR4 בינוני, אבל אתה יכול להגביר את זה בעצמך, משהו שיצרנים עושים עבור ערכות במהירות גבוהה יותר.

אך הבעיה העיקרית היא ש- SPD אינו חושף כל תזמון. לדברי נציג בקינגסטון, הם "מכוונים את התזמונים 'הראשוניים' (CL, RCD, RP, RAS) בלבד", ומכיוון שמערכת SPD המשמשת לאחסון פרופילי XMP כוללת קבוצה מוגבלת של ערכים, השאר תלוי ב לוח האם להחליט, מה שלא תמיד עושה את הבחירה הנכונה. במקרה שלי, ההגדרות "אוטומטיות" של לוח האם שלי של ASUS קובעות כמה ערכים מוזרים עבור חלק מהתזמונים. ערכת ה- RAM שלי סירבה לרוץ עם פרופיל XMP מהקופסה עד שתיקנתי את התזמונים בעצמי.

כיצד לקבוע את תזמון ה- RAM המושלם

למרות ש- RAM של overclocking הוא די בטוח, זה גם קצת יותר מסובך מאשר רק לאחות את החוגה. אם אתה מפעיל מערכת Ryzen של AMD, יש לך מזל, מכיוון שיש כלי שנקרא "מחשבון Ryzen DRAM" שמקל על כל התהליך הזה. המחשבון ייקח חלק מכאבי הראש של ניסוי וטעייה, ולא תצטרך להשאיר את ה- RAM בהגדרות “AUTO” של לוח האם שלך.

עבור מערכות אינטל, כלי זה עדיין שימושי כקו מנחה לתזמונים העיקריים, ובודק הזיכרון המובנה יעבוד באותה צורה גם כן. אתה רוצה להוריד את זה גם אם אתה לא במערכת AMD.

פתח את הכלי והזן באיזו גרסת Ryzen אתה משתמש (פשוט הכניס את Ryzen 2 Gen אם אתה באינטל) ואיזה סוג זיכרון יש לך. אם אינך יודע, תוכל למצוא אותו באופן מקוון באמצעות חיפוש Google אחר מספר החלק של ערכת ה- RAM שלך.

לחץ על כפתור ה- "R - XMP" הסגול בתחתית כדי לטעון את פרופיל ה- XMP של הערכה שלך. הזן את גרסת ה- Ryzen ואת סוג הזיכרון שלך, ולחץ על "Calculate SAFE" כדי לחשב את התזמונים שלך. אתה יכול להשתמש בלחצן "השווה תזמונים" כדי להציג השוואה להגדרות ה- XMP שלך. תגלה שרבים מהתזמונים מתהדקים.

הגדרות ה- SAFE כמעט תמיד יעבדו; לא היו לי בעיות איתם בתדרים מרובים במתח מלאי. התזמונים המהירים ככל הנראה יעבדו, אך עשויים שלא להיות יציבים במתח המלאי.

כדי להשתמש בזה, תרצה לשמור צילום מסך (יש כפתור בצד שמאל למטה) ולשלוח אותו להתקן נפרד כדי שתוכל להציג אותו בזמן ה- BIOS.

כיצד overclock RAM שלך ב- BIOS שלך

ודא שיש לך צילום מסך של המחשבון שנשמר במכשיר נפרד (או כתוב איפשהו), כי שאר השלבים יהיו ב- BIOS, ללא גישה לשולחן העבודה שלך.

כבה את המחשב והפעל אותו מחדש למסך הגדרת הקושחה של ה- BIOS או ה- UEFI. לעתים קרובות תצטרך ללחוץ על מקש כמו "Del" שוב ושוב בזמן שהמחשב יתחיל לגשת למסך זה. יוצג בפניך מסך דומה לזה:

מצא את החלק לזיכרון וטען את פרופיל ה- XMP שלך מלכתחילה. וודאו שהתדירות היא מה שאתם רוצים. אם אתה אפילו לא רוצה לגעת בתזמונים, סביר להניח שתעלה את התדירות תוך שמירה על אותם תזמונים (במיוחד בפלטפורמות של אינטל).

צריך להיות קטע נוסף לבקרת תזמון. פתח את זה:

כעת פתח את צילום המסך בטלפון שלך והתחל להזין מספרים. במקרה שלי, ההזמנה תואמת את המחשבון, אבל אתה רוצה לבדוק שוב ולאמת הכל.

במקרה שלי, ה- BIOS של ASUS הציג את השמות המלאים עבור רבים מהתזמונים העיקריים, אז הנה רשימה של התזמונים הראשיים והז'רגון המשויך להם:

  • tCL - חביון CAS ראשוני
  • tRCDRD - עיכוב קריאת RAS ל- CAS
  • tRCDWR - עיכוב כתיבת RAS ל- CAS. לפעמים זה מקובץ עם קריאה, אם כי לא תמיד.
  • tRP - זמן טעינה של RAS (PRE)
  • tRAS - זמן פעיל של RAS (ACT)

השאר צריכים להתאים בדיוק.

עבור אינטל, תרצה להזין את העיתוי הראשי לפחות ואת השאר תוכל להשאיר אוטומטית. אם תרצה, תוכל לנסות להזין את כיתובי המשנה שהמחשבון נותן. אני לא רואה שום סיבה שזה לא יעבוד, אבל לא יכול לאמת במערכת Ryzen שלי. אם יש לך בעיות בהגדרות אוטומטיות, נסה להזין אותן באופן ידני.

לאחר שתסיים לתזמונים, מצא את החלק לבקרת מתח. תרצה להזין את מתח ה- DRAM המומלץ (המחשבון מציג מתחים שעלולים להיות לא בטוחים באדום. כל מה שמתחת ל -1.450 וו הוא בסדר). אם אתה נמצא ב- Ryzen, תרצה להזין את מתח ה- SOC המומלץ, שמפעיל את בקר הזיכרון במעבד.

שמור את ההגדרות וצא מ- BIOS (במחשב שלי אני צריך ללחוץ על F10 בשביל זה). המחשב שלך צריך להפעיל מחדש, ואם הוא יתחיל ל- Windows, תוכל לעבור לשלב הבא.

מה לעשות אם זה לא פוסט

אם זה לא יאתחל, סביר להניח שלוח האם שלך נכשל בבדיקת ההפעלה העצמית שלו (POST), כנראה שתצטרך לחכות כשלושים שניות עד שה- BIOS יאתחל למצב בטוח ויחזיר את הגדרות העבודה האחרונות. אתה יכול לנסות להקפיץ את מתח הזיכרון במרווחים של 25 מיליוולט (0.025 וולט) לפני שתגיע למתח המקסימלי המומלץ. אתה יכול גם לנסות להעלות מעט את מתח ה- SOC במערכות Ryzen, מכיוון ש- Ryzen מהדור הראשון וה -2 הם קיצוניים במיוחד עם overclocking בזיכרון. לאינטל אין אותה SOC כמו ל- Ryzen, וסביר להניח שלא תהיה לה בעיה זו בכל מקרה.

אם המחשב שלך אינו אתחול למצב בטוח, אל תדאג, לא הפכת אותו למשקל נייר. סביר להניח כי ל- BIOS שלך אין תכונה זו, ותצטרך לנקות את CMOS באופן ידני. בדרך כלל מדובר בסוללה בלוח האם שתוכלו להסיר ולהניח אותה מחדש או סיכה על ידי כותרות הלוח הקדמי. התייעץ עם מדריך לוח האם שלך. יהיה עליך לקחת מברג או זוג מספריים (באופן אידיאלי, הם מייצרים מגשרים ומתגים לשם כך, אך סביר להניח שאין לך כאלה ששוכבים) ולגעת בשני הפינים יחד, ויוצרים חיבור לחשמל. אל תדאג; זה לא יזעזע אותך. המחשב יתאפס למצב רגיל.

ודא שהאוברקלוק יציב

ברגע שאתה חוזר ל- Windows, הכיף עדיין לא נפסק. תרצה לוודא שהאוברקלוק יציב. למחשבון יש לשונית בשם "MEMbench" שיכולה לשמש לשם כך. הגדר את המצב ל"התאמה אישית "והיקף המשימות ל -400%. לחץ על "זיכרון RAM מרבי" בתחתית כדי להקצות את כל ה- RAM שנותר. זה יבדוק את זיכרון ה- RAM שלך לטעויות פי ארבע.

לחץ על "הפעל" כשתהיה מוכן להתחיל ותן לו כמה דקות. במקרה שלי, בדיקת 32 GB של זיכרון RAM בהיקף משימות של 400% ארכה פחות מעשר דקות.

אם אין שגיאות, אתה יכול לנסות לדחוף את השעונים הלאה, או לבדוק את הגדרות "FAST". זה כל מה שאובר-קלוקינג בזיכרון הוא; רק ניסוי וטעייה, מחיקת דואר זבל ומחכה לסיום MEMbench. יש אנשים שהסוג הזה של השגרה מרגיע.

לאחר שחוקת את Numpad ואתה מרוצה מהתוצאות שלך, תרצה לעשות בדיקת לילה כדי לוודא שהאוברקלוק שלך יציב לחלוטין ב 100%. הגדירו את היקף המשימה למשהו מטורף (100,000% צריכים לעשות) וחזרו אליו לאחר שתתעוררו. אם אין שגיאות, אתה יכול ליהנות מהאוברקלוק שלך. הגרוע ביותר שקורה אם תדלג על שלב זה בן לילה הוא שאתה עלול לקבל מסך כחול או קריסה אקראית מתישהו בהמשך (וזה קורה בכל מהירות של זיכרון RAM מעת לעת, אלא אם כן יש לך זיכרון ECC).

שווה מידת זיכרון RAM לאימות הביצועים שלך

אם אתה תחרותי במיוחד ורוצה לראות כיצד זיכרון ה- RAM שלך מסתדר מול המתחרים, תוכל להוריד את UserBenchmark כדי לבצע אמות מידה עם כל המחשב האישי שלך, כולל ה- RAM שלך. זה ייתן לך סקירה המאשרת לך את ביצועי המערכת שלך. אתה יכול גם להשתמש במדד ספציפי למשחק כמו Unigine Superposition, אם כי ככל הנראה תצטרך לבצע מספר בדיקות מכיוון ששולי הטעות גבוהים למדי עם מידות כמו אלה.

התוצאות שלי היו מרשימות במיוחד; קניתי ערכת 32 ג'יגה-בתים של מיקרון E-die (הידוע בזכות היותם זולים וטובים באוברקלוק) בדירוג של 3200 @ CL16, תמורת 130 דולר. UserBenchmark העניקה לו ציון מלאי של 90% מהמהירות בהשוואה ל- RAM הממוצע, אך אפילו הידוק התזמונים ל- 3200 @ CL14 מעניק לו ציון של 113%, עליית ביצועים של 23%.

זה מציב את ערכת E-die למיקרון של 130 $ בשווי ערכות 3200 @ CL14 הנמכרות ביותר מ -250 $, וזה חסכון בעלויות. אלה פשוט היו התוצאות שלי, והקילומטרז 'שלך ישתנה בהתאם למידת שעון הזיכרון שלך וכיצד המעבד שלך מטפל בו.