מהו זמן התגובה של צג ומדוע זה משנה?

כשאתה קונה צג חדש, תוצף בהרבה מפרט טכני. ובעוד שדברים כמו גודל המסך והרזולוציה ברורים למדי, יש גורם חשוב נוסף שאינו: זמן התגובה. ככה זה עובד.

זמן התגובה הוא הזמן שלוקח לצג שלך לעבור מצבע אחד למשנהו. בדרך כלל, זה נמדד במונחים של מעבר לשחור לשחור לשחור, במונחים של אלפיות השנייה. זמן תגובה אופייני ל- LCD הוא תחת עשר אלפיות השנייה (10 אלפיות השנייה), כאשר חלקם מהירים כמו אלפית השנייה.

השיטה המדויקת למדידת נתון זה אינה מוסכמת: ישנם יצרנים שמביעים אותה במונחים של לוח LCD שהופך לשחור לבן, או שחור לשחור לשחור, או בדרך כלל "אפור לאפור". זה אומר לעבור את אותו ספקטרום מלא, אבל להתחיל ולהסתיים בערכים אפורים עדינים וקשים יותר. בכל המקרים זמני התגובה הנמוכים טובים יותר מכיוון שהם מצמצמים את נושאי התמונה כמו טשטוש או "רוח רפאים".

אין לבלבל בין זמן התגובה לבין קצב הרענון של הצג. הם נשמעים דומים, אך קצב הרענון הוא מספר הפעמים שמסך מציג תמונה חדשה בכל שנייה, לידי ביטוי בהרץ. רוב המסכים משתמשים בקצב רענון של 60 הרץ, אם כי חלקם גבוהים יותר - וגבוה יותר עדיף. לעומת זאת, לזמן התגובה נמוך יותר טוב.

מדוע אתה רוצה זמן תגובה נמוך?

רוב משתמשי המחשב אפילו לא יהיו מודעים לזמן התגובה לצג או למסך שלהם, כי לרוב זה לא משנה. לגלישה באינטרנט, כתיבת דואר אלקטרוני או מסמך וורד או עריכת תמונות, העיכוב בין שינוי צבעי המסך שלך הוא כה מהיר שאפילו לא תבחין בכך. אפילו וידאו, על צגי מחשב וטלוויזיות מודרניים, בדרך כלל אין עיכוב מספיק משמעותי כדי שהצופה יבחין בו.

היוצא מן הכלל הוא משחק. עבור גיימרים, כל אלפית שנייה נחשבת - ההבדל בין ניצחון להפסד במשחק לחימה, הנחיתה של צלף לטווח ארוך או אפילו קבלת קו מושלם זה במשחק מירוצים יכול להיות אכן אלפית השנייה. אז עבור גיימרים המחפשים כל יתרון תחרותי אפשרי, קצב רענון נמוך בין 1 ל -5 אלפיות השנייה שווה את ההוצאה של צג יקר יותר וממוקד גיימינג.

אילו סוגים של צגים הם המהירים ביותר?

עבור המחשב הנייד או הטלפון שלך, בדרך כלל אין לך אפשרות לזמן תגובה נמוך על המסך, אם כי ישנם יוצאים מן הכלל. אבל אם אתה קונה צג חדש לשולחן העבודה שלך, תרצה את הפאנל המהיר ביותר שאתה יכול להרשות לעצמך.

בזמן כתיבת שורות אלה ישנם שלושה סוגים שונים של פאנל LCD המכסים 99% מהצגים הנמכרים כיום.

  • לוחות מסך TN (Twisted Nematic) : זולים, אך בדרך כלל בעלי טווח צבעים ירוד. אלה הם מהמהירים בשוק מבחינת זמן התגובה, וצגי גיימינג בוחרים לרוב לוחות TN צבעוניים פחות שיהיו מהירים יותר.
  • לוחות מסך IPS (In-Plane Switching) : יקרים יותר ועם צבעים מדויקים יותר, צגי IPS מוערכים על ידי מעצבים גרפיים, צלמים, עורכי וידאו וכל מי שחשוב לו צבעים מדויקים. יש להם זמני תגובה גבוהים יותר מפאנלים של TN, ולכן לעתים רחוקות הם משווקים כצגי "גיימינג".
  • לוחות מסך VA (Vertical Alignment) : עיצוב חדש יותר המנסה להתאים את זמן התגובה המהיר של TN ואת הצבע המדויק והחי יותר של IPS. זה דרך אמצעית, אך צגי גיימינג רבים מיוצרים כעת עם לוחות VA בעלי קצב רענון נמוך ככל אלפית השנייה.

אם אתה רוצה צג שיכול לעמוד בקצב המשחקים המהיר ביותר אפילו, קבל אחד עם לוח מסך TN או VA. צגי משחקים של IPS קיימים, אך הם נדירים ויקרים, ועדיין אינם מהירים כמו האלטרנטיבות. בדרך כלל תוכלו למצוא את סוג הפאנל במפרט הצג על הרישום המקוון, או על הקופסה בחנות קמעונאית.

מה החסרונות של זמן תגובה מהיר?

כדי לצמצם את זמן התגובה, צגי המשחק לרוב מוותרים על עיבוד תמונה מורכב יותר שנכנס בין האות מהמחשב. זה כולל חלקי תיקון צבעים של הצג עצמו, בהירות מוגברת, מסנני אור כחולים מפחיתים את העיניים ותכונות דומות. אם תבחר בצג משחקים ותגדיר אותו לזמן התגובה המהיר ביותר האפשרי, סביר להניח שתראה בהירות מופחתת וצבעים עמומים יותר.

האם לרכוש צג עם זמן תגובה נמוך?

האם זה שווה את זה? להרבה משחקים, לא ממש. אם אתה משחק במצב של נגן יחיד והאויב היחיד שאתה צריך להתמודד איתו הוא מחשב, ייתכן שטשטוש או תמונת רפאים מזדמנת לא שווה את הלהיט האסתטי שאתה לוקח לקניית צג משחקים והגדרתו למצב המהיר ביותר. . משחקים מזדמנים יותר כמו Minecraft פשוט לא נהנים מאותו עיכוב תמונה נמוך במיוחד, גם כשמשחקים אותם באופן מקוון.

אם כבר מדברים ברשת: אם החיבור למשחק המרובה משתתפים שלך גרוע, אז הזמן שלוקח למחשב שלך לשלוח מידע לשרת המשחק ולקבל מידע בחזרה הוא כנראה הרבה יותר זמן מזמן התגובה שלך. אפילו על צג "איטי" עם זמן תגובה של 10 אלפיות השנייה, אם למשחק שלך יש פינג 100 אלפיות לשרת (עשירית שנייה), בעיות עיכוב התמונה לא יהוו גורם מכריע לניצחון שלך .

אבל אם יש לך חיבור מהיר לאינטרנט ואתה משחק לעתים קרובות משחקים מרובי משתתפים בקצב מהיר כמו פורטנייט , Overwatch , Rocket League או Street Fighter , תרצה לקבל כל אלפית השנייה שתוכל לצדך. הדבר נכון גם לגבי קונסולות משחק וטלוויזיות (שרבות מהן כוללות "מצב משחק" המפחית את זמן התגובה) ונשאר נכון אם מחברים קונסולה לצג המחשב.