מהם קבצי WAV ו- WAVE (ואיך אוכל לפתוח אותם)?

קובץ עם סיומת הקובץ .wav או .wave הוא פורמט קובץ שמע של Waveform. זהו קובץ שמע מכולה המאחסן נתונים בפלחים. הוא נוצר על ידי מיקרוסופט ו- IBM והפך לפורמט קובץ שמע רגיל למחשב.

הערה: קבצי WAVE ו- WAV (או הסיומת .wav ו- .wave) הם אותו הדבר. במהלך מאמר זה נתייחס אליהם כאל קבצי WAV כדי לשמור כמה מילים.

מהו קובץ WAV?

קובץ WAV הוא פורמט שמע גולמי שנוצר על ידי מיקרוסופט ו- IBM. הפורמט משתמש במיכלים לאחסון נתוני שמע, מספרי רצועות, קצב דגימה וקצב סיביות. קבצי WAV הם שמע ללא אובדן דחוס וככאלה יכולים לתפוס לא מעט מקום, ונכנסים לסביבות 10 מגה לדקה עם גודל קובץ מרבי של 4 ג'יגה.

קשורים: מהם פורמטים של קבצים ללא הפסד ומדוע לא כדאי להמיר אובדן ללא הפסד

פורמטים של קבצי WAV משתמשים במכולות כדי להכיל את האודיו ב"נתחים "גולמיים ובדרך כלל לא דחוסים באמצעות פורמט קובץ חילופי המשאבים (RIFF). זוהי שיטה נפוצה בה משתמש Windows לאחסון קבצי שמע ווידאו - כמו AVI - אך ניתן להשתמש בה גם לנתונים שרירותיים.

קבצי WAV בדרך כלל יהיו גדולים בהרבה מסוגי קבצי שמע פופולריים אחרים, כמו MP3, בגלל העובדה שהם בדרך כלל לא דחוסים (עם זאת, דחיסה נתמכת). מסיבה זו, הם משמשים בעיקר בתעשיית הקלטות המוסיקה המקצועית כדי לשמור על האיכות המרבית של האודיו.

קשורים: מהם ההבדלים בין פורמטי MP3, FLAC ואודיו אחרים?

כיצד אוכל לפתוח אותם?

נעשה שימוש נרחב בקבצי WAV ובשל כך תוכנות רבות יכולות לפתוח אותם בפלטפורמות שונות - Windows Media Player, Winamp, iTunes, VLC ו- QuickTime, עד כמה שם.

משתמשי Windows ו- macOS יכולים להפעיל קבצי WAV מייד מהקופסה מבלי להתקין תוכנת צד שלישי כלשהי. ב- Windows 10, WAVs פועלים כברירת מחדל ב- Windows Media Player. ב- MacOS הם פועלים כברירת מחדל ב- iTunes. אם אתה משתמש בלינוקס, יהיה עליך להתקין נגן כדי לפתוח קבצי WAV - VLC היא בחירה מצוינת.

כל שעליך לעשות הוא ללחוץ פעמיים על קובץ ה- WAV, ונגן האודיו המוגדר כברירת מחדל יפתח את הקובץ ויתחיל לנגן.

אם, לעומת זאת, אתה מעדיף נגן שמע שונה מאלה, שינוי שיוך הקובץ הוא תהליך פשוט ב- Windows או ב- MacOS. וסביר להניח שלא תצטרכו אפילו לעשות זאת. כאשר אתה מתקין אפליקציית מוזיקה חדשה, רוב הסיכויים שהאפליקציה החדשה תוכל לתבוע את הקשר עם קבצי WAV במהלך ההתקנה.