כיצד לאפשר ל- Intel XMP להפוך את ה- RAM לרוץ במהירות המהירה המפורסמת

אם בנית מחשב משלך וקנית זיכרון RAM מהיר, יש סיכוי טוב ש- RAM לא פועל בפועל בתזמונים המפורסמים שלו. זיכרון RAM יפעל תמיד במהירות נמוכה יותר אלא אם כן אתה מכוון ידנית את התזמונים שלו - או מפעיל את ה- XMP של אינטל.

אפשרות זו אינה זמינה ב- BIOS של כל לוח אם, ולא בכל מקל של זיכרון RAM יש פרופיל XMP - חלק מה- RAM נועד רק לפעול במהירות רגילה. אבל אם בנית מחשב גיימינג משלך וקנית זיכרון RAM שפורסם במהירות גבוהה, אתה בהחלט צריך לקבל XMP כאופציה.

מהו אינטל XMP?

על זיכרון RAM לעמוד במהירויות סטנדרטיות שנקבעו על ידי JEDEC, המועצה המשותפת להנדסת מכשירי אלקטרונים. גם אם אתה קונה זיכרון RAM שמתפרסם בתזמונים ספציפיים שהופכים אותו למהיר יותר מהסטנדרט ומכניס אותו ללוח אם המיועד לגיימרים ולחובבים אחרים, הוא לא יפעל באופן מיידי במה שפורסם. במקום זאת הוא יפעל במהירות הרגילה.

עם זאת, אינך צריך עוד להיכנס ל- BIOS ולהגדיר באופן ידני את ערך תזמוני ה- RAM לפי ערך. במקום זאת, בזיכרון ה- RAM שאתה קונה יש שטח אחסון קטן המספק פרופיל אחד או שניים של אינטל "פרופילי זיכרון אקסטרים". ה- BIOS שלך יכול לקרוא פרופילים אלה ולהגדיר באופן אוטומטי את התזמנים האופטימליים שנבחרו על ידי יצרן ה- RAM שלך. אלה יהיו התזמונים המפורסמים של ה- RAM.

אם יש לך מעבד AMD במקום זאת, ייתכן שתוכל להפעיל פרופילי זיכרון "AMP" –AMD. זו הגרסה של AMD ל- XMP של אינטל.

כיצד לבדוק את תזמון ה- RAM שלך

אתה יכול לבדוק את תזמוני ה- RAM שלך מתוך Windows. הורד את CPU-Z, לחץ על הכרטיסייה זיכרון ותראה באילו תזמונים ה- RAM שלך מוגדר לפעול. השווה בין התזמונים שאתה רואה כאן לתזמונים שבהם מתפרסם זיכרון RAM שלך. אם בנית מחשב משלך ומעולם לא הפעלת את XMP, יש סיכוי טוב שתזמני ה- RAM שלך יהיו איטיים יותר ממה שציפית שיהיו.

כיצד להפעיל XMP

כדי להפעיל את XMP, תצטרך להיכנס ל- BIOS של המחשב שלך. הפעל מחדש את המחשב ולחץ על המקש המתאים בתחילת תהליך האתחול - לעתים קרובות "Esc", "מחק", "F2" או "F10". המפתח עשוי להיות מוצג על מסך המחשב במהלך תהליך האתחול. אם אינך בטוח מהו המפתח המתאים למחשב שלך, עיין בתיעוד המחשב שלך - או לוח האם.

התחבט ב- BIOS וחפש אפשרות בשם "XMP". אפשרות זו עשויה להיות ממש על מסך ההגדרות הראשי, או שהיא יכולה להיקבר במסך מתקדם אודות ה- RAM שלך. זה יכול להיות בקטע אפשרויות של "אוברקלוקינג", אם כי זה לא אוברקלוקינג טכנית.

הפעל את אפשרות ה- XMP ובחר פרופיל. אמנם ייתכן שתראה שני פרופילים נפרדים לבחירה, אך לעתים קרובות פשוט תראה פרופיל XMP יחיד שתוכל להפעיל. (במקרים מסוימים, ייתכן שיש לך אפשרות אחת בלבד "להפעיל" או "להשבית").

אם יש שני פרופילים לבחירה, הם לעיתים קרובות יהיו דומים ביותר, כאשר אחד מהם כולל תזמונים קצרים יותר לזיכרון. אתה אמור להיות מסוגל לבחור "פרופיל 1" ולסיים עם זה. עם זאת, תוכל לנסות לאפשר כל פרופיל בתורו ולבחור בפרופיל המספק לך מהירויות זיכרון מהירות יותר, אם תרצה. לשם כך, הפעל פרופיל XMP וחפש סביב ה- BIOS את תזמוני ה- RAM כדי לראות כיצד הם השתנו. אתה יכול גם פשוט לאתחל מחדש ל- Windows ולפתוח את CPU-Z שוב.

בכל פעם שאתה מכניס זיכרון RAM שמתפרסם במהירות מהירה מהסטנדרטית, פשוט עבור אל ה- BIOS ואפשר ל- XMP כדי להבטיח ש- RAM פועל למעשה במהירויות אלה. למרות שזה פשוט, קל לפספס אותו - במיוחד אם מעולם לא שמעתם על XMP ולא ידוע שאתם צריכים לבצע את הצעד הנוסף הזה.

אשראי תמונה: Bakak HCGaming, Szorssz