מהו GitHub, ולמה הוא משמש?

GitHub הוא אתר ושירות שאנו שומעים גיקים משתוללים עליו כל הזמן, אולם הרבה אנשים לא ממש מבינים מה הוא עושה. רוצה לדעת על מה כל ההמולה של GitHub? המשך לקרוא כדי לגלות.

ה"גיט "ב- GitHub

קשורים: מעקב אחר גרסאות עם חתרנות (SVN) למתחילים

כדי להבין את GitHub, תחילה עליך להבין את Git. גיט היא מערכת בקרת גרסאות קוד פתוח שהוקמה על ידי לינוס טורבלדס - אותו אדם שיצר את לינוקס. Git דומה למערכות בקרת גרסאות אחרות - Subversion, CVS ו- Mercurial עד כמה שם.

אז, גיט היא מערכת לבקרת גרסאות, אבל מה זה אומר? כאשר מפתחים יוצרים משהו (אפליקציה, למשל), הם מבצעים שינויים מתמידים בקוד, ומשחררים גרסאות חדשות עד ואחרי המהדורה הרשמית הראשונה (שאינה בטא).

מערכות בקרת גרסאות שומרות על תיקונים אלה בצורה ישרה ומאחסנות את השינויים במאגר מרכזי. זה מאפשר למפתחים לשתף פעולה בקלות, מכיוון שהם יכולים להוריד גרסה חדשה של התוכנה, לבצע שינויים ולהעלות את הגרסה החדשה ביותר. כל מפתח יכול לראות את השינויים החדשים האלה, להוריד אותם ולתרום.

באופן דומה, אנשים שאין להם שום קשר לפיתוח פרויקט עדיין יכולים להוריד את הקבצים ולהשתמש בהם. רוב משתמשי לינוקס צריכים להכיר את התהליך הזה, שכן השימוש ב- Git, Subversion או בשיטה דומה אחרת נפוץ למדי להורדת קבצים נדרשים - במיוחד כהכנה להרכבת תוכנית מקוד מקור (מנהג נפוץ למדי עבור גיקים של לינוקס).

Git היא מערכת בקרת הגרסאות המועדפת על רוב המפתחים, מכיוון שיש לה יתרונות מרובים על פני המערכות האחרות הזמינות. הוא מאחסן שינויים בקבצים בצורה יעילה יותר ומבטיח טוב יותר את שלמות הקבצים. אם אתה מעוניין לדעת את הפרטים, בדף Git Basics יש הסבר מעמיק על אופן הפעולה של Git.

"הרכזת" ב- GitHub

קבענו כי גיט היא מערכת בקרת גרסאות, דומה אך טובה יותר מהחלופות הרבות הקיימות. אז מה הופך את GitHub למיוחד כל כך? Git הוא כלי שורת פקודה, אך המרכז שסביבו כל הדברים שקשורים ל- Git סובב הוא GitHub.com - שם מפתחים מאחסנים את הפרויקטים שלהם ורשתים עם אנשים דומים לאלה.

בואו נעבור על כמה מהסיבות העיקריות שגיקים אוהבים להשתמש ב- GitHub ונלמד קצת טרמינולוגיה בדרך.

מאגר

מאגר (בדרך כלל בקיצור "רפו") הוא מיקום בו מאוחסנים כל הקבצים עבור פרויקט מסוים. לכל פרויקט יש רפו משלו, ותוכלו לגשת אליו באמצעות כתובת URL ייחודית.

זיוף רפו

"Forking" הוא כאשר אתה יוצר פרויקט חדש המבוסס על פרויקט אחר שכבר קיים. זו תכונה מדהימה שמעודדת מאוד פיתוח נוסף של תוכניות ופרויקטים אחרים. אם אתה מוצא ב- GitHub פרויקט שתרצה לתרום לו, תוכל למזג את ה- repo, לבצע את השינויים שתרצה ולשחרר את הפרויקט המתוקן כ- repo חדש. אם המאגר המקורי ששלחת ליצירת הפרויקט החדש שלך יתעדכן, תוכל להוסיף עדכונים אלה בקלות למזלג הנוכחי שלך.

בקשות משיכה

שילבתם מאגר, ביצעתם תיקון מצוין לפרויקט ורוצים שיזוהו על ידי המפתחים המקוריים - אולי אפילו ייכלל בפרויקט / מאגר הרשמי. אתה יכול לעשות זאת על ידי יצירת בקשה למשוך. מחברי המאגר המקורי יכולים לראות את עבודתך ואז לבחור אם לקבלה לפרויקט הרשמי או לא. בכל פעם שאתה מגיש בקשת משיכה, GitHub מספק מדיום מושלם עבורך ותומך הפרויקט הראשי לתקשר.

רשת חברתית

היבט הרשתות החברתיות של GitHub הוא כנראה המאפיין החזק ביותר שלו, המאפשר לפרויקטים לגדול יותר מכל תכונות אחרות המוצעות. לכל משתמש ב- GitHub יש פרופיל משלו שמתנהג כמו קורות חיים מסוגים שונים, המציג את עבודתך בעבר ותרומתך לפרויקטים אחרים באמצעות בקשות משיכה.

ניתן לדון בפומבי על תיקוני הפרויקט, כך שמספר מומחים יכול לתרום ידע ולשתף פעולה לקידום פרויקט קדימה. לפני הופעתו של GitHub, מפתחים המעוניינים לתרום לפרויקט בדרך כלל יצטרכו למצוא אמצעים לפנות למחברים - ככל הנראה באמצעות דוא"ל - ואז לשכנע אותם שאפשר לסמוך עליהם ותרומתם היא לגיטימית.

צ'נגלוגים

כאשר מספר אנשים משתפים פעולה בפרויקט, קשה לעקוב אחר תיקונים - מי שינה את מה, מתי ואיפה הקבצים האלה מאוחסנים. GitHub מטפל בבעיה זו על ידי מעקב אחר כל השינויים שנדחקו למאגר.

GitHub לא מיועד רק למפתחים

כל הדיבורים האלה על האופן שבו GitHub הוא אידיאלי עבור מתכנתים עשויים לגרום לכם להאמין שהם היחידים שימצאו שזה שימושי. למרות שזה הרבה פחות נפוץ, אתה באמת יכול להשתמש ב- GitHub לכל סוגי הקבצים. אם יש לך צוות שמבצע כל הזמן שינויים במסמך מילים, למשל, אתה יכול להשתמש ב- GitHub כמערכת בקרת הגרסאות שלך. נוהג זה אינו נפוץ מכיוון שיש ברוב המקרים חלופות טובות יותר, אך יש לזכור.

עכשיו שאתה יודע מה זה GitHub, אתה מוכן להתחיל? עבור אל GitHub.com והקפד לבדוק את דפי העזרה שלהם לאחר ההרשמה.