כיצד לשדרג ולהתקין כונן קשיח חדש או SSD במחשב האישי שלך

שדרוג הכונן הקשיח הוא אחת הדרכים הקלות ביותר לשפר את המחשב האישי שלך, בין אם אתה מחפש שטח אחסון נוסף ובין אם להגביר את המהירות ש- SSD מספק. כך תוכל לבחור ולהתקין את הכונן החדש שלך.

שלב ראשון: בחירת הכונן החדש שלך

הבחירה בכונן שמתאים לתקציבים שלך ועושה את מה שאתה צריך הוא הצעד הראשון. בימינו, הבחירה החשובה ביותר שלכם היא בין כונן קשיח מסורתי או כונן מצב מוצק (SSD). אבל יש גם כמה דברים אחרים לחשוב עליהם.

האם עליכם להשיג כונן רגיל, SSD או שניהם?

הנה השאלה שתשאל את עצמך: האם אתה רוצה יותר מהירות או יותר אחסון?

קשורים: מהו כונן Solid State (SSD), והאם אני צריך כזה?

כונני SSD מודרניים הם מדהימים, ומהווים שדרוג ראוי כמעט לכל מערכת. מעבר מכונן רגיל ל- SSD משפר את המהירות בכל המערכת שלך. המחשב האישי שלך יתחיל מהר יותר, יטען מהר יותר אפליקציות וקבצים גדולים ויקטין את זמני הטעינה ברוב המשחקים. הבעיה היא שברגע שעוברים שטח של שטח אחסון, כונני SSD מתחילים להיות יקרים מדי.

לחלופין, כוננים קשיחים קונבנציונליים הם איטיים יותר, אך מציעים כמויות אדירות של אחסון בזול יחסית. אתה יכול למצוא כוננים שולחניים המכילים ארבעה טרה-בייט - מספיק כדי לספק את כל אגרני המדיה התובעניים ביותר - עבור פחות מ- $ 100 דולר.

ניתן גם לשלב את נקודות החוזק של כונני SSD וכוננים קשיחים. אם שולחן העבודה שלך יכול להתמודד עם יותר מכונן אחד (ורובם יכולים), תוכל להתקין את מערכת ההפעלה שלך על גבי ה- SSD הראשי לגישה מהירה לתוכניות ולקבצים חיוניים, ולהשתמש בכונן מסורתי בעל קיבולת גדולה לאחסון קבצים. זה הופך את ה- SSD לשדרוג אטרקטיבי במיוחד אם כבר יש לך כונן קשיח, מכיוון שאתה יכול להעביר את מערכת ההפעלה ו"להוריד "את הכונן הקשיח לחובות האחסון.

אם כסף אינו אובייקט - או אם אתה מוגבל לחיבור כונן יחיד במחשב הנייד שלך - אתה יכול להשקיע די הרבה כסף כדי להשיג SSD מרובה טרה-בייט. אבל עבור רוב האנשים, SSD קטן יותר בשילוב עם כונן קשיח גדול יותר הוא פשרה נהדרת.

איזה גודל פיזי צריך להיות הכונן?

כוננים קשיחים מגיעים בדרך כלל בשני גדלים: 2.5 "ו- 3.5". כונני ה -3.5 ידועים גם כ"גודל מלא "או" כונני שולחן עבודה ". כמעט בכל מחשב שולחני שם יש מקום לפחות לכונן אחד (ולפעמים להרבה) 3.5 3.5. היוצא מן הכלל האפשרי לכך הם מחשבי פקטור צורה קטנים במיוחד שיכולים להתמודד עם כונן 2.5 אינץ 'בלבד.

כונני 2.5 אינץ 'מיועדים באופן מסורתי למחשבים ניידים, אך יתאימו גם למחשב שולחני. מחשבים שולחניים מסוימים בנו נקודות התקנה עבור כונני 2.5 ″. אם שלך לא, תזדקק לתושבת הרכבה כמו זו. שים לב כי אלה מתויגים בדרך כלל כ"סוגי הרכבה של SSD ". הסיבה לכך היא שכל כונני ה- SSD בצורת הכונן הקשיח המסורתי הם כונני 2.5 ″. זה הגודל שתשתמש בו בין אם תרכיב אותו בשולחן עבודה או במחשב נייד.

קשורים: מהו חריץ ההרחבה M.2, ואיך אוכל להשתמש בו?

ואם כבר מדברים על כונני SSD, יש עוד גורם צורה לדבר: תקן M.2. כוננים אלה למעשה נראים יותר כמו מקל של זיכרון RAM מאשר כונן קשיח. במקום להתחבר ללוח האם באמצעות כבל SATA כפי שעושים כוננים רגילים, כונני M.2 מתחברים לחריץ מיוחד. אם אתה מעוניין בכונני M.2, תצטרך לקבוע אם המחשב שלך תומך בהם.

הערה אחת נוספת על מחשבים ניידים. ככל שהם נהיו קטנים יותר ויותר, מחשבים ניידים התחילו לשדרג יותר. רוב המחשבים הניידים שאינם זעירים במיוחד עדיין משתמשים בכונני 2.5,, אך ייתכן שיש בהם מפרץ כונן הנגיש למשתמש לצורך שדרוגים. מחשבים ניידים זולים ומסורבלים יותר, ומעט עיצובים ברמה עסקית כמו ThinkPads של לנובו או קווי הרוחב של Dell, עדיין מאפשרים גישה די בקלות. דגמים אחרים עשויים להזדקק לעבודה מקיפה כדי להגיע למפרץ הכונן, או שאולי אין להם גישה כלל, במיוחד אם הם עברו לתקן M.2 היקר. שדרוג כוננים אלה בטל יבטל את האחריות שלך, ותצטרך לחפש מדריך ספציפי למודל, כמו זה ב- iFixIt.

איזה חיבור אני צריך?

כל כונני 3.5 "ו- 2.5" מודרניים משתמשים בחיבור SATA לחשמל ולנתונים.

אם אתה מתקין את הכונן למחשב שולחני, כבל החשמל SATA הוא כבל בעל 15 פינים שפועל מאספקת החשמל של המחשב האישי שלך. אם המחשב האישי שלך מציע רק כבלי Molex ישנים יותר עם פינים, אתה יכול לקנות מתאמים שעובדים בסדר גמור.

כבל הנתונים SATA מחייב את לוח האם שלך לתמוך בחיבור SATA (כל המחשבים המודרניים כן). תוכלו למצוא אותם בתצורות שונות במקצת. לחלקם (כמו בתמונה למטה) יש תקע ישר בקצה אחד ותקע בצורת L בקצה השני. התקע בצורת L מקל על הכניסה לשקעים שקרובים יותר לרכיבים אחרים. בחלק מכבלי SATA יש תקעים ישרים או תקעים בצורת L בשני הקצוות. אתה אמור להשיג כבלי SATA עם הכונן הקשיח שלך, אך אם אתה עובד במקום צפוף במיוחד, שים לב שאפשרויות אחרות אלה קיימות.

אם אתה מתקין במחשב נייד שמאפשר גישה למשתמשים, הדברים קלים יותר. בדרך כלל תוכל לחבר את הכונן ישירות לחריץ שכבר מכיל את חיבורי החשמל והנתונים - ללא כבלים לחיבור.

מילה אחת נוספת בכונני SATA. התיקון האחרון לתקן SATA הוא SATA 3.3, וכוננים וכבלים תואמים לאחור לגרסאות ישנות יותר. במחשבים שולחניים תרצה לוודא שהכונן שאתה קונה מהיר או מהיר יותר מהחיבור שמקבל לוח האם שלך - לרוב חיבורי SATA של לוח האם מחמש השנים האחרונות יש תמיכה של 3.0 לפחות. כנ"ל לגבי כבל SATA שאתה קונה. מחשבים ניידים אינם משתמשים בכבלי SATA, אז רק וודא שהכונן שאליו אתה משדרג משתמש באותה גרסת SATA או חדשה יותר מהכונן שהוא מחליף.

כמה אחסון אני צריך?

זה קל: מה שמתאים לתקציב שלך. יותר אחסון עולה יותר כסף, לא משנה איזה סוג כונן אתה מסתכל.

כמה מהיר הכונן שלי צריך להיות?

תשובת ברירת המחדל כאן היא "מהר ככל שתוכל להרשות לעצמך." עם זאת, אם אתה משדרג מכונן קשיח ל- SSD, אתה הולך להתפוצץ מהעלייה המהירה ולא משנה מה. אז אולי לא תרצו להפיץ את ה- SSD המהיר ביותר שתוכלו להשיג. לקבל יותר אחסון ב- SSD יהיה חשוב יותר לרוב האנשים מאשר להשיג יותר מהירות.

אם אתה קונה כונן רגיל, המהירות מתבטאת בדרך כלל בסל"ד - הסיבובים לדקה של פלטות הנתונים המסתובבות. 5400 סל"ד היא מהירות אופיינית לכוננים זולים (במיוחד בגורמי צורה של 2.5 "), כאשר גם כונני 7200 סל"ד נפוצים למדי. כמה כוננים קשיחים בעלי ביצועים גבוהים מוצעים ב -10,000 סל"ד, אך אלה הוחלפו בעיקר על ידי כונני SSD מהירים יותר.

יש כאן אפשרות אחרת, אם הבחירה שלך מוגבלת לכונן קשיח קונבנציונאלי. כונני "היברידי" משלבים כונן קשיח גדול וסטנדרטי עם מטמון קטן של אחסון פלאש. הדבר לא יהפוך את הכונן הקשיח שלך בצורה קסומה למהיר כמו SSD, אך מטמון הקבצים יכול לעשות שיפור ניכר אם אתה כל הזמן ניגש לאותן תוכניות וקבצים. זה עשוי להיות שווה את פרמיית המחיר הקטנה לעומת כונן קשיח רגיל.

שלב שני: החלט אם להעביר את מערכת ההפעלה שלך או לבצע התקנה נקייה

רכשת את הכונן החדש שלך ואתה מוכן להתקין אותו. השלב הבא שלך הוא להחליט אם ברצונך להעביר את מערכת ההפעלה שלך לכונן החדש או פשוט לבצע התקנה נקייה ולהתחיל מחדש. ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחד.

העברת מערכת ההפעלה שלך

העברת מערכת ההפעלה שלך (וכל הנתונים והיישומים המותקנים שלך) פירושה שלא תצטרך לדאוג להתקנה מחדש של Windows, להגדיר אותה שוב כמו שאתה אוהב ואז להתקין מחדש כל אחת מהאפליקציות שלך. החיסרון הוא שזה תהליך די איטי ומייגע.

קשורים: כיצד לשדרג לכונן קשיח גדול יותר מבלי להתקין מחדש את Windows

אם אתה משדרג מכונן אחד למשנהו בלבד (בניגוד פשוט להתקנת כונן נוסף בשולחן העבודה), סביר להניח שתרצה להעביר את מערכת ההפעלה שלך לכונן החדש במקום להתקין רענן. החדשות הרעות הן שמדובר בתהליך איטי ומייגע. החדשות הטובות הן שזה לא קשה מדי לעשות זאת. רוב הכוננים החדשים מגיעים עם כלים בכדי לגרום לזה לקרות. ואם לא קיבלת כלי חינמי, ישנן דרכים אחרות לשדרג לכונן קשיח גדול יותר מבלי להתקין מחדש את Windows.

אם אתה משתמש במחשב נייד, תצטרך להשתמש במתאם SATA או מארז מבוסס USB כך שתוכל לחבר את שני הכוננים בבת אחת. אתה יכול ללכת בדרך זו גם עם שולחן עבודה, אך ייתכן שיהיה קל יותר פשוט להתקין את הכונן החדש, לבצע את ההעברה ואז להחליט אם להשאיר את הכונן הישן במקום לאחסון נוסף או להסיר אותו.

ביצוע התקנה נקייה

קשורים: כיצד לבצע התקנה נקייה של Windows 10 בדרך הקלה

ישנם גם יתרונות פשוט לבצע התקנה נקייה של מערכת ההפעלה שלך בכונן החדש שלך. הגדול הוא שאתה מקבל להתחיל טרי. אין התקנות תוכנית ישנות שמסתובבות; זה עותק חדש של מערכת ההפעלה שלך בלי העומס. אתה יכול להגדיר את זה כמו שאתה רוצה, ולהתקין רק את מה שאתה רוצה.

החיסרון, כמובן, הוא שאתה צריך לעשות את כל זה. אמנם זה בדרך כלל עובר מהר יותר מאשר העברת מערכת ההפעלה שלך לכונן החדש, אולם ביצוע התקנה נקייה פירושו שתתקין מחדש את האפליקציות והמשחקים הרצויים לך, ותשחזר את הקבצים האישיים שלך מגיבוי (או העתק אותם מהכונן החדש). יהיה עליך לוודא שיש לך גישה ליישומים שלך להתקנה מחדש. אם התקנת אותם מ- DVD או הורדת את קבצי ההתקנה, יהיה עליך למצוא אותם - יחד עם כל מפתחות ההפעלה הדרושים.

שלב שלישי: התקן את הכונן החדש שלך

השלבים להתקנה (או להחלפה) של כונן שונים במקצת, תלוי אם אתה מתקין את הכונן במחשב נייד או בשולחן העבודה.

התקנת הכונן החדש במחשב נייד

למחשבים ניידים שונים יש שיטות שונות לגישה לתא כונן האחסון, אם הם מאפשרים גישה נוחה בכלל. כמה עיצובים ברמה עסקית מאפשרים לך להחליף כונן על ידי הסרת בורג יחיד, ואחרים עשויים להזדקק לך להסיר את תחתית המכונה לחלוטין או אפילו להוציא את המקלדת. בדרך כלל תוכל למצוא הוראות ספציפיות על ידי חיפוש באינטרנט עבור יצרן המחשב הנייד והדגם שלך.

לדוגמא זו, אנו מחליפים את הכונן ב- ThinkPad T450s. העיצוב כבר בן כמה שנים, אבל הוא מספיק קטן כדי שהוא צריך להסיר את כל התחתית, וזה אופייני למדי בקרב עיצובים המאפשרים שדרוג של הכונן הקשיח.

כדי לגשת לכונן, עלי להסיר את הסוללה ואז להוציא שמונה ברגים שונים.

זה משחרר את לוח גוף המתכת מספיק כדי לאפשר לי למשוך אותו מהמחשב. אתה יכול לראות את הכונן הקשיח בפינה השמאלית התחתונה.

כדי לשלוף את הכונן עצמו, עלי להסיר בורג נוסף, למשוך את הכונן מעט למעלה ואז להחליק אותו מחיבור SATA המשולב.

עבור דגם זה, כונן הכונן הוא רק חתיכת אלומיניום דקה עם פגוש גומי. משכתי אותו ואז הנחתי אותו על הכונן החדש.

ואז, אני הופך את התהליך, מחליק את הכונן החדש לחיבור SATA במחשב הנייד, מברג את הכיסוי חזרה למסגרת ומחליף את לוח הגוף.

שוב, תהליך זה ישתנה די הרבה בהתאם למחשב הנייד שיש לך. אם אתה זקוק לפירוט שלב אחר שלב עבור המודל שלך, גוגל היא חברה שלך - בדרך כלל תמצא לפחות כמה משתמשים שרוצים לעשות את אותו הדבר, ואולי מאמר או סרטון אם יש לך מזל.

התקנת הכונן החדש במחשב שולחני

תהליך זה מעורב מעט יותר מאשר במחשב נייד, אך החדשות הטובות הן כי הורדת התיק וגישה לכונן היא בדרך כלל הרבה יותר קלה מאשר ברוב המחשבים הניידים.

תזדקק למברג רגיל עם פיליפס וכבל SATA. אם אתה מחליף לחלוטין כונן יחיד, אתה יכול להשתמש בכבל SATA שכבר נמצא במקום. ספק הכוח שלך כנראה כולל חיבור חשמל SATA בחינם - לעתים קרובות ישנם מספר תקעים - אך אם לא, תזדקק לכבל מתאם. אם אתה עובד באזור שנוטה במיוחד לחשמל סטטי, תרצה להשתמש גם בצמיד אנטי סטטי. אם בנית מחשב משלך, הברגים הדרושים להתקנת הכונן החדש שלך היו צריכים להגיע עם התיק - אני מקווה ששמרת את קופסת האביזרים. אם לא, תצטרך להשיג כמה ברגים חלופיים. לבסוף, תרצה קערה או כוס להחזיק ברגים.

כבה את המכונה והסר את כל הכבלים ואז העבר אותה לאזור העבודה שלך. זה צריך להיות מקום קריר ויבש שקל לגשת אליו, רצוי בלי שטיח מתחתיך. אם אתה מכיר את תצורת החלקים הפנימיים של המחשב שלך, אל תהסס למקם אותו בזווית הנגישה ביותר. אם לא, פשוט השאר את זה זקוף - ייתכן שתצטרך להסיר מספר פאנלים להתקנה מלאה.

הסר את לוח הגישה מהצד הראשי של התיק - זה משמאלך אם אתה מסתכל על המחשב שלך מלפנים. ברוב העיצובים נדרש להסיר שניים עד שלושה ברגים מהצד האחורי לפני שהוא יחליק או יתנדנד החוצה. הגדר את לוח הגישה בצד. חלק מהמחשבים השולחניים דורשים שתסיר את כל כיסוי התיק ולא רק לוח גישה. אם אינך בטוח, חפש את דגם שולחן העבודה או המקרה שלך באינטרנט. הוראות צריכות להיות קלות למצוא.

קח רגע להתמצא. אם אתה עובד על שולחן עבודה קונבנציונאלי אתה בטח מסתכל על לוח האם, עם ספק הכוח הקופסא בחלק העליון או בתחתית המקרה. אתה אמור להיות מסוגל לראות את כונן האחסון של המחשב או את הכוננים המותקנים בקדמת המארז. כבל נתונים SATA אמור לפעול מלוח האם לכונן. כבל חשמל SATA אמור לפעול מאספקת החשמל לכונן.

הערה : אם אינך יכול לראות כונן 3.5 אינץ 'גדול יותר או כונן 2.5 אינץ' קטן יותר, ייתכן שהוא מותקן במקום חלופי. בעיצובים חדשים זה לרוב נמצא מאחורי לוח האם עצמו - הסר את לוח הגישה הנגדי כדי לבדוק.

אם אינך שומר את הכונן הישן במערכת שלך לאחסון נוסף, זה הזמן להוציא אותו. ניתן גם להשאיר את הכבלים מחוברים ללוח האם ולספק החשמל ואז פשוט לחבר אותם לכונן החדש לאחר התקנתו.

ראשית, נתק את כבלי הנתונים וכוח החשמל מגב הכונן הישן. אין בזה שום דבר מורכב מדי: פשוט שלף אותו החוצה. בכבלים מסוימים יש מנגנון נעילת כרטיסיות קטן שתצטרך לסחוט תחילה.

אם הכונן נמצא על גבי גלגל הזזה, הסר אותו (שים לב שחלק מהערכות הזזה מוברגות למקומו). עכשיו, פשוט השתמש במברג שלך כדי להסיר את הברגים מהכונן, בין אם זה במארז או מודבק ישירות למארז. הברגים מגיעים בגדלים ואורכים רבים - חלקם כוללים מרווחי סיליקון לשיכוך רעש - ועשויים להיות מותקנים בתחתית הכונן או בצד, תלוי בעיצוב המקרה שלך. זה לא ממש משנה: פשוט הסירו אותם, הניחו אותם בצד במקום שלא תאבדו אותם.

הכונן הישן שלך עכשיו בחינם! הניחו אותו בצד. היזהר בזה, אך אל תדאג יותר מדי - הם די חסונים.

כדי להתקין את הכונן החדש במקום הישן, פשוט תהפוך את התהליך. הכניסו את הכונן החדש לקאדי ואז החלקו אותו על גבי המארז (ואבטחו אותו במידת הצורך).

כעת חבר את הכבלים לכונן החדש. קל להבין - הם מתאימים רק לכיוון אחד.

אם אתה מוסיף כונן קשיח חדש ומשאיר את הישן במקום, זה קצת יותר מסובך. יהיה עליך להרכיב את הכונן החדש למארז (להחליק אותו לקאדי נוסף שהיה צריך לבוא עם המקרה שלך, במידת הצורך). וגם תצטרך לחבר כבלים נוספים.

חבר קצה אחד של כבל הנתונים SATA בחלק האחורי של הכונן הקשיח החדש והקצה השני ללוח האם שלך. חריצי לוח האם נמצאים בדרך כלל בצד הקרוב לחזית המחשב, בדרך כלל באשכול של שניים עד שש. זה לא משנה באיזה תקע אתה משתמש, אם כי כדאי לחבר אותו לשמאלי העליון (שהוא הכונן "0") או לזה הקרוב ביותר ברצף, רק למען הארגון.

כעת חבר את חיבור החשמל SATA מאספקת החשמל לכונן החדש. אם כבר התקנת כונן, בדוק את כבל החשמל שיוצא ממנו, כי בדרך כלל יש להם יותר מתקע אחד וניתן להשתמש בהם למספר כוננים. אם לספק הכוח שלך אין חיבורי SATA בחינם, תצטרך להשתמש במתאם או במפצל.

לאחר מכן, הכונן שלך אמור להיות מוכן לדרך! בדוק פעמיים את החיבורים שלך, וודא שהכבלים אינם נוגעים באביזרי קירור כלשהם או נתקשים בלהבי מאוורר קירור, ואז החלף את לוח הגישה במארז. הזז את המחשב שלך למקומו המקורי, חבר מחדש את כל האביזרים וכבלי החשמל שלך והדליק אותו!

מקור תמונה: אמזון, אמזון, אמזון, אמזון, ניואג, iFixIt, לנובו