מה ההבדל בין מעבדי Intel Core i3, i5, i7 ו- X?

בעוד AMD מתקדמת, אינטל היא ללא ספק הבחירה הראשונה במעבדי המחשב. מעבדי ליבה הם שבבים נהדרים עבור שולחן עבודה או מחשב נייד, אך מה ההבדל בין Core i3, i5, i7, i9 ו- X?

מהו מעבד ליבה?

מעבדי אינטל ליבה הגיעו לראשונה לשולחן העבודה באמצע שנת 2006, והחליפו את קו הפנטיום שכלל בעבר את המעבדים המתקדמים של אינטל.

שמות הליבה "i" הם בעיקר קטגוריות "ברמה גבוהה" המסייעות להבדיל בין מעבדים בדור נתון. שם Core i i ספציפי אינו אומר שלמעבד מספר ליבות מסוים, ואינו מבטיח תכונות כמו Hyper-Threading המאפשרות למעבד לעבד הוראות מהר יותר.

פרטי התכונה יכולים להשתנות בין הדורות. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, זה הופך להיות זול יותר ליצור חלקים בעלי ביצועים נמוכים בעלי ביצועים נמוכים יותר. זה גם אומר שתכונות שנמצאו פעם בחלקים כמו Core i3 יכולות להיעלם לגמרי מהכיתה.

ביצועים כלליים במעבדים דומים משתנים גם בין הדורות. שיפורים ברמה נמוכה לאופן שבו מעבדים מעבדים מידע מביאים בדרך כלל לביצועים טובים יותר, לפעמים במהירויות שעון נמוכות יותר ממשפחות קודמות של מעבדים.

לכן ההבדלים בין ייעודי Core i3, Core i5 ו- Core i7 הם החשובים ביותר בדורם. לדוגמא, דור שביעי "Kaby Lake" Core i7, ודור I3 "Ivy Bridge" Core i7 עשויים לרוץ במהירות דומה עם ספירת ליבה דומה. זה בדרך כלל חסר משמעות, מכיוון שהחלק החדש יותר עדיין יצליח להשיג ביצועים טובים יותר - בדוק את ההשוואה הזו ב- UserBenchmark כדוגמה.

עם זאת, ישנם כמה עמדות הדרכה בהן תוכלו להשתמש כדי להבין מה המשמעות של כל החלקים השונים.

Core i3: ה- Low End

מעבדי Intel Core i3 הם המקום בו מערך הליבה מתחיל לכל דור. באופן כללי, למעבדי Core i3 יש ספירת ליבה נמוכה יותר מאשר מעבדים בדרגה גבוהה יותר. פירוש הדבר היה ש- Core i3 התחילה עם מעבדי ליבה כפולה, אך עבור הדורות האחרונים ספירת הליבות עלתה לארבע בשולחן העבודה.

אותם Core i3 קודמים של ליבות כפולות נטו גם הם לארבעה חוטים, הידועים גם בשם Hyper-Threading. אינטל בחרה שלא להכפיל את ספירת החוטים בדורות Core i3 האחרונים; במקום זאת, הוא בונה מעבדים עם ארבע ליבות וארבעה חוטים.

למעבדי Core i3 יש גם גודל מטמון נמוך יותר (זיכרון מובנה). הם מטפלים בפחות זיכרון RAM מאשר במעבדי Core אחרים ומהירויות שעון משתנות. בעת כתיבת שורות אלה, מעבדי שולחן העבודה Core i3 מהדור התשיעי הם בעלי מהירות שעון עליונה של 4.6 ג'יגה הרץ; עם זאת, זה רק ה- Core i3-9350K הגבוה יותר.

Core i5: טווח הביניים התחתון

עליית מדרגה מ- Core i3 היא ה- Core i5. זה לעתים קרובות המקום שבו גיימרים ממחשב ציד מציאה מחפשים עסקאות מוצקות על מעבדים. ל- i5 בדרך כלל חסר Hyper-Threading, אך יש לו יותר ליבות (נכון להיום שש, ולא ארבע) מאשר Core i3. בחלקי ה- i5 יש בדרך כלל מהירויות שעון גבוהות יותר, מטמון גדול יותר ויכולים להתמודד עם יותר זיכרון. הגרפיקה המשולבת גם קצת יותר טובה.

אתה רואה מעבדי Core i5 חדשים עם Hyper-Threading במחשבים ניידים, אך לא בשולחן העבודה.

Core i7: החלק העליון לוקח צעד אחורה

נכון לשנת 2017, מעבדי Core i7 היו בעלי הברגה יתר על שולחנות העבודה, אך לדורות האחרונים לא. למעבדים אלה יש ספירת ליבה גבוהה יותר (עד שמונה בדור התשיעי) בהשוואה ל- i5, מטמון גדול יותר ויצירת ביצועים גרפיים, אך יש להם יכולת זיכרון זהה לזו של ה- Core i5 (אם כי, הדבר עשוי להשתנות בעתיד. ).

Core i9: המנהיגים החדשים

Core i9 נמצא בראש חבילת Core Core. זה המקום בו אתה מוצא מעבדים רבים המניבים ביצועים טובים, כמו Core i9-9900K - מועדף למשחקים כיום.

ברמת ה- Core i9 במעבדי הדור התשיעי הנוכחי, אנו רואים שמונה ליבות, 16 אשכולות, מטמון גדול יותר ממעבדי Core i5, מהירויות שעון מהירות יותר (עד 5 ג'יגה הרץ להעצמה), ועוד בליטה בביצועים הגרפיים. עם זאת, למעבדי Core i9 עדיין קיבולת זיכרון מרבית זהה לזו של Core i5.

Core X: האולטימטיבי

לאינטל יש גם מגוון "פרוסומר" של מעבדי שולחן עבודה יוקרתיים (HEDT) יוקרתיים יותר עבור חובבים, גיימרים, יוצרי תוכן או כל מי שזקוק לרמת ביצועים זו.

באוקטובר 2019, אינטל הכריזה על חלקי Core X חדשים שנעים בין 10 ל- 18 ליבות (Core i9s מקסימום בשמונה). הם כוללים היפר-הברגה ושעוני דחיפה גבוהים, אם כי לא בהכרח גבוהים יותר ממעבדי Core i9. יש להם גם מספר גבוה יותר של נתיבי PCIe ויכולים להתמודד עם יותר זיכרון RAM, ויש להם TDP גבוה בהרבה משאר חלקי הליבה.

מה כדאי לקנות?

ייעודי הליבה מתייחסים לשיפורים יחסית בדור ספציפי של מעבדים. ככל שמספר הליבה עולה, כך גם יכולות המעבדים, כולל ספירת ליבה גבוהה יותר, מהירויות שעון מהירות יותר, יותר זיכרון מטמון ויכולת להתמודד עם יותר זיכרון RAM. ב- Core X בדרך כלל מקבלים יותר נתיבי PCIe.

אם אתה גיימר, חפש את Core i7 ומעלה. אתה בהחלט יכול לשחק עם Core i5 חדש יותר, אבל תקבל הגנה עתידית יותר עם Core i7 ומעלה. יוצרי תוכן צריכים להסתכל על מעבדי Core i7 ו- Core i9, מכיוון שתרצו את האשכולות המתוקים האלה.

למשימות יומיומיות, כמו גלישה באינטרנט, גיליונות אלקטרוניים ועיבוד תמלילים, Core i3 יבצע את העבודה.

עם זאת, משהו שכדאי לזכור בזמן הקניות הוא שלא כל המעבדים של Intel Core כוללים גרפיקה משולבת. מעבדים אלה מסתיימים עם "F" לציון שהם מגיעים ללא GPU, כמו Core i3-9350KF, i5-9600KF ו- i9-9900KF.