כיצד למצוא קבצים ותיקיות בלינוקס באמצעות שורת הפקודה

רוב האנשים משתמשים במנהל קבצים גרפי כדי למצוא קבצים בלינוקס, כגון נאוטילוס בגנום, דולפין ב- KDE, ות'ונר ב- Xfce. עם זאת, ישנן מספר דרכים להשתמש בשורת הפקודה למציאת קבצים בלינוקס, לא משנה באיזה מנהל שולחן עבודה אתה משתמש.

באמצעות הפקודה מצא

הפקודה "מצא" מאפשרת לך לחפש קבצים שעבורם אתה יודע את שמות הקבצים המשוערים. הצורה הפשוטה ביותר של הפקודה מחפשת קבצים בספריה הנוכחית ובאופן רקורסיבי באמצעות ספריות המשנה שלה התואמות את קריטריוני החיפוש שסופקו. אתה יכול לחפש קבצים לפי שם, בעלים, קבוצה, סוג, הרשאות, תאריך וקריטריונים אחרים.

הקלדת הפקודה הבאה בהנחיה מפרטת את כל הקבצים שנמצאו בספריה הנוכחית.

למצוא .

הנקודה אחרי "מצא" מציינת את הספריה הנוכחית.

כדי למצוא קבצים שתואמים לדפוס ספציפי, השתמש -nameבארגומנט. אתה יכול להשתמש במטא-תווים של שם קובץ (כגון *), אך עליך להציב תו בריחה ( \) לפני כל אחד מהם או לצרף אותם במרכאות.

לדוגמא, אם ברצוננו למצוא את כל הקבצים המתחילים ב- "pro" בספריית המסמכים, נשתמש cd Documents/בפקודה כדי לשנות לספריית המסמכים ולאחר מכן הקלד את הפקודה הבאה:

למצוא . שם pro \ *

כל הקבצים בספריה הנוכחית החל מ- "pro" מופיעים ברשימה.

הערה: ברירת המחדל של פקודת ה- find היא רגישות לרישיות. אם ברצונך שהחיפוש אחר מילה או ביטוי יהיה חסר רישיות, השתמש -inameבאפשרות עם הפקודה find. זו הגרסה הלא רגישה של -nameהפקודה.

אם findלא נמצא קבצים התואמים את הקריטריונים שלך, הוא לא מפיק שום פלט.

לפקודת find יש הרבה אפשרויות זמינות לחידוד החיפוש. לקבלת מידע נוסף אודות פקודת החיפוש, הפעל man find  בחלון טרמינל ולחץ על Enter.

באמצעות פקודת האיתור

הפקודה לאתר מהירה יותר מפקודת החיפוש מכיוון שהיא משתמשת במסד נתונים שנבנה בעבר, ואילו פקודת החיפוש מחפשת במערכת האמיתית, דרך כל הספריות והקבצים בפועל. הפקודה איתור מחזירה רשימה של כל שמות הנתיבים המכילים את קבוצת התווים שצוינה.

מסד הנתונים מתעדכן מעת לעת מ- cron, אך תוכל גם לעדכן אותו בעצמך בכל עת, כך שתוכל להשיג תוצאות עדכניות. לשם כך, הקלד את הפקודה הבאה בהנחיה:

סודו מעודכן

הזן את הסיסמה שלך כשתתבקש.

הצורה הבסיסית של הפקודה לאתר מוצאת את כל הקבצים במערכת הקבצים, החל משורש, המכילים את כל או כל חלק מקריטריוני החיפוש.

אתר את הנתונים שלי

לדוגמה, הפקודה שלעיל מצאה שני קבצים המכילים "mydata" וקובץ אחד המכיל "נתונים".

אם ברצונך למצוא את כל הקבצים או הספריות המכילים בדיוק את קריטריוני החיפוש שלך בלבד, השתמש -bבאפשרות עם הפקודה לאתר, כדלקמן.

אתר -b '\ mydata'

הקו האחורי בפקודה לעיל הוא תו גלובלי, המספק דרך להרחיב תווים כלליים בשם קובץ לא ספציפי למערך של שמות קבצים ספציפיים. תו כללי הוא סמל שניתן להחליף אותו בתו אחד או יותר בעת הערכת הביטוי. הסמלים הנפוצים ביותר בתווים כלליים הם סימן השאלה ( ?), המייצג תו יחיד וכוכבית ( *), המייצגת מחרוזת תווים רציפה. בדוגמה שלעיל, הנטוי האחורי מבטל את ההחלפה הגלומה של "mydata" ב- "* mydata *", כך שתגיע בסופו של דבר רק לתוצאות המכילות "mydata".

הפקודה mlocate היא יישום חדש של איתור. הוא מוסיף לאינדקס את כל מערכת הקבצים, אך תוצאות החיפוש כוללות רק קבצים אליהם יש למשתמש הנוכחי גישה. כאשר אתה מעדכן את מסד הנתונים mlocate, הוא שומר מידע על חותמת זמן במסד הנתונים. זה מאפשר ל- mlocate לדעת אם תוכן הספריה השתנה מבלי לקרוא את התוכן שוב והופך את העדכונים למסד הנתונים למהירים יותר ופחות תובעניים בכונן הקשיח.

כאשר אתה מתקין mlocate, הקובץ הבינארי / usr / bin / אתר משתנה כך שהוא מצביע על mlocate. כדי להתקין mlocate, אם זה עדיין לא נכלל בהפצת לינוקס שלך, הקלד את הפקודה הבאה בהנחיה.

sudo apt-get להתקין mlocate

הערה: אנו נראה לך פקודה בהמשך מאמר זה המאפשר לך לקבוע היכן נמצא הפעלת הפקודה, אם היא קיימת.

הפקודה mlocate אינה משתמשת באותו קובץ מסד נתונים כמו פקודת האיתור הרגילה. לכן, ייתכן שתרצה ליצור את מסד הנתונים באופן ידני על ידי הקלדת הפקודה הבאה בהנחיה:

sudo /etc/cron.daily/mlocate

הפקודה mlocate לא תפעל עד שנוצר בסיס הנתונים באופן ידני או כאשר הסקריפט מופעל מ- cron.

לקבלת מידע נוסף על האיתור או על הפקודה mlocate, הקלד man locateאו man mlocate  בחלון מסוף ולחץ על Enter. אותו מסך עזרה מוצג עבור שתי הפקודות.

שימוש בפקודה איזו

הפקודה "אשר" מחזירה את הנתיב המוחלט של ההפעלה שנקרא בעת הוצאת פקודה. זה שימושי במציאת המיקום של קובץ הפעלה ליצירת קיצור דרך לתוכנית בשולחן העבודה, בפאנל או במקום אחר במנהל שולחן העבודה. לדוגמה, הקלדת הפקודה which firefox מציגה את התוצאות המוצגות בתמונה למטה.

כברירת מחדל, הפקודה אשר מציגה רק את ההפעלה המתאימה הראשונה. כדי להציג את כל ההפעלות התואמות, השתמש -aבאפשרות עם הפקודה:

איזה-פיירפוקס

אתה יכול לחפש מספר הפעלות באמצעות בו זמנית, כפי שמוצג בתמונה הבאה. מוצגים רק הנתיבים להפעלה המוצאים. בדוגמה שלהלן נמצא רק ההפעלה "ps".

הערה: הפקודה אשר מחפשת רק במשתנה ה- PATH של המשתמש הנוכחי. אם אתה מחפש הפעלה זמינה רק עבור משתמש השורש כמשתמש רגיל, לא יופיעו תוצאות.

לקבלת מידע נוסף אודות הפקודה, הקלד "איש אשר" (ללא מרכאות) בשורת הפקודה בחלון מסוף ולחץ על Enter.

שימוש בפקודה Whereis

הפקודה whereis משמשת כדי לגלות היכן נמצאים קבצי הדף הבינארי, המקור ודף האיש עבור פקודה. לדוגמה, הקלדה whereis firefox בהנחיה מציגה תוצאות כפי שמוצגות בתמונה הבאה.

אם ברצונך להציג רק את הנתיב אל ההפעלה, ולא את הנתיבים למקור ולדפי האיש (ual), השתמש -bבאפשרות. לדוגמה, הפקודה whereis -b firefoxתוצג רק /usr/bin/firefoxכתוצאה. זה שימושי מכיוון שסביר להניח שתחפש אחר קובץ ההפעלה של התוכנית בתדירות גבוהה יותר מאשר היית מחפש דפי מקור ואיש עבור אותה תוכנית. אתה יכול גם לחפש רק את קבצי המקור ( -s) או רק את דפי האיש ( -m).

לקבלת מידע נוסף אודות הפקודה איפה, הקלד man whereis חלון מסוף ולחץ על Enter.

הבנת ההבדל בין פיקוד איפה ופיקוד

הפקודה whereis מראה לך את המיקום עבור דפי הבינארי, המקור ודף האיש עבור פקודה, ואילו הפקודה אשר מראה לך רק את מיקום הבינארי עבור הפקודה.

הפקודה whereis מחפשת ברשימת ספריות ספציפיות אחר הקבצים הבינאריים, המקוריים והאישיים, ואילו הפקודה מחפשת בספריות המופיעות במשתנה הסביבה PATH של המשתמש הנוכחי. עבור הפקודה של איפה אתה יכול למצוא את רשימת הספריות הספציפיות במקטע FILES בדפי האיש עבור הפקודה.

כשמדובר בתוצאות המוצגות כברירת מחדל, הפקודה איפה מציגה את כל מה שהיא מוצאת ואילו הפקודה המציגה רק את ההפעלה הראשונה שהיא מוצאת. אתה יכול לשנות את זה באמצעות -aהאפשרות, עליה דנו קודם, עבור הפקודה.

מכיוון שפקודת ה- whereis משתמשת רק בנתיבים המקודדים קשה לפקודה, ייתכן שלא תמיד תמצאו את מבוקשכם. אם אתה מחפש תוכנית שלדעתך עשויה להיות מותקנת בספריה שאינה מופיעה בדפי האיש עבור הפקודה של whereis, ייתכן שתרצה להשתמש בפקודה אשר עם -aאפשרות למצוא את כל מופעי הפקודה בכל המערכת.