מה שאתה צריך לדעת על השימוש ב- UEFI במקום ה- BIOS

מחשבי Windows 8 חדשים אינם כוללים את ה- BIOS המסורתי. במקום זאת הם משתמשים בקושחת UEFI, בדיוק כמו במקינטוש במשך שנים. האופן שבו אתה מבצע משימות נפוצות של המערכת השתנה.

אם אתה מעוניין מדוע UEFI מחליף את ה- BIOS, עיין בסקירה הכללית של UEFI וכיצד הוא שונה מה- BIOS המסורתי.

יהיה עליך לגשת לאפשרויות אלה מתוך Windows

קשורים: שלוש דרכים לגשת לתפריט אפשרויות האתחול של Windows 8 או 10

במקום שהמחשבים המודרניים ימתינו מספר שניות ללחיצה על מקש ויעכבו את תהליך האתחול המהיר שלהם, יהיה עליכם לגשת לתפריט אפשרויות האתחול לאחר האתחול ל- Windows.

כדי לגשת לתפריט זה, פתח את קסם ההגדרות - החלק החלק ימינה והקש על הגדרות או לחץ על מקש Windows + I. לחץ על אפשרות ההפעלה תחת קסם ההגדרות, לחץ והחזק את מקש Shift ולחץ על הפעל מחדש. המחשב יאתחל מחדש לתפריט אפשרויות האתחול.

הערה:  אם אתה משתמש ב- Windows 10 תוכל להגיע לתפריט אפשרויות צריכת החשמל מתפריט התחל. פשוט החזק את מקש SHIFT ולחץ על הפעל מחדש באותה דרך.

גישה להגדרות UEFI ברמה נמוכה

כדי לגשת להגדרות הקושחה של UEFI, שהן הדבר הכי קרוב שיש למסך הגדרת ה- BIOS האופייני, לחץ על האריח פתרון בעיות, בחר אפשרויות מתקדמות ובחר הגדרות קושחת UEFI.

לחץ על האפשרות הפעל מחדש לאחר מכן והמחשב שלך יאתחל מחדש למסך הגדרות הקושחה של UEFI.

תמצאו כאן אפשרויות שונות במחשבים שונים. לדוגמא, רק כמה אפשרויות זמינות במחשב ה- Surface Pro של מיקרוסופט, אך ככל הנראה אפשרויות רבות נוספות יהיו זמינות במחשבים שולחניים מסורתיים.

UEFI חל על מחשבים חדשים. לא תראה כאן את אפשרות הגדרות הקושחה של UEFI אם התקנת את Windows 8 או 10 במחשב ישן יותר שהגיע עם BIOS במקום UEFI - תצטרך פשוט לגשת ל- BIOS באותו אופן שתמיד היה לך.

שים לב כי אפשרות אפשרות זו של תפריט אתחול לא יכולה להיות קיימת בכל מחשבי UEFI. בחלק ממחשבי ה- UEFI יתכן שתצטרך לגשת למסך הגדרות ה- UEFI בצורה אחרת - עיין בתיעוד המחשב שלך לקבלת הוראות אם אינך רואה את הכפתור כאן.

השבת את האתחול המאובטח

קשורים: כיצד לאתחל ולהתקין את לינוקס במחשב UEFI עם אתחול מאובטח

מסך ההגדרות של UEFI מאפשר להשבית את האתחול המאובטח, תכונת אבטחה שימושית המונעת תוכנות זדוניות לחטוף את Windows או מערכת הפעלה מותקנת אחרת. עם זאת, זה יכול גם למנוע אתחול והתקנה של מערכות הפעלה אחרות - כולל הפצות לינוקס וגרסאות ישנות יותר של Windows כמו Windows 7.

באפשרותך להשבית אתחול מאובטח ממסך הגדרות UEFI בכל מחשב Windows 8 או 10. אתה תוותר על יתרונות האבטחה שמציעה אתחול מאובטח, אך תרוויח את היכולת לאתחל כל מערכת הפעלה שתרצה.

אתחול ממדיה נשלפת

כדי לאתחל את המחשב ממדיה נשלפת - למשל, כדי לאתחל כונן USB חי של לינוקס - יהיה עליך לגשת למסך אפשרויות האתחול. בחר באפשרות אתחול התקן ובחר את המכשיר ממנו תרצה לאתחל. תלוי בחומרה שיש למחשב שלך, תראה מגוון אפשרויות כמו כונן USB, כונן CD / DVD, כרטיס SD, אתחול רשת וכן הלאה.

מצב BIOS מדור קודם

מחשבים רבים עם קושחת UEFI יאפשרו לך להפעיל מצב תאימות מדור קודם של BIOS. במצב זה, הקושחה של UEFI מתפקדת כ- BIOS רגיל במקום הקושחה של UEFI. זה יכול לעזור בשיפור התאימות למערכות הפעלה ישנות יותר שלא תוכננו עם UEFI - Windows 7, למשל.

אם למחשב שלך יש אפשרות זו, תמצא אותה במסך הגדרות UEFI. עליך להפעיל זאת רק במידת הצורך.

שנה את זמן המערכת

ה- BIOS כלל בדרך כלל שעון מובנה המציג את השעה ומאפשר למשתמשים לשנות אותו ממסך הגדרות ה- BIOS. מחשבים עם UEFI עדיין מכילים שעוני חומרה שעובדים באותה צורה, אך יתכן ולא נותנים לך אפשרות לשלוט בכך במסך הגדרות UEFI. זה לא ממש משנה - שנה את השעה במערכת ההפעלה שלך וזה ישנה גם את זמן שעון המערכת.

גישה למידע על חומרה

מסך הגדרות ה- UEFI שלך עשוי או לא יכול להציע אפשרות להציג מידע על החומרה שבתוך המחשב שלך והטמפרטורות שלה. אם לא, זה לא ממש משנה - תמיד תוכל להציג מידע זה באמצעות כלי מידע מערכת ב- Windows, כגון Speccy.

שנה הגדרות חומרה

ה- BIOS הציע באופן מסורתי מגוון הגדרות עבור התאמת חומרת המערכת - שעון יתר של המעבד על ידי שינוי מכפילי הגדרות המתח שלו, התאמת תזמוני ה- RAM, הגדרת זיכרון הווידאו ושינוי הגדרות אחרות הקשורות לחומרה. אפשרויות אלה עשויות להיות קיימות בקושחת UEFI של החומרה שלך. לדוגמה, בטאבלטים, במחשבים ניידים ובמחשבים ניידים, ייתכן שלא תמצא אף אחת מההגדרות האלה. על לוחות אם שולחניים המיועדים לטוויטר, כדאי שתקווה למצוא את ההגדרות הללו במסך הגדרות UEFI.

בעוד ששיטות הגישה למסך הגדרות UEFI והאתחול ממכשירים נשלפים הן שונות, לא הרבה אחר השתנה. בדיוק כמו שה- BIOS הכלול במחשבים ניידים אופייניים הציע פחות אפשרויות מאשר ה- BIOS כולל בלוחות האם המיועדים לחובבים, מסכי הגדרות הקושחה של UEFI בטאבלטים והמירים מציעים פחות אפשרויות מאלו שבמחשבים שולחניים המותאמים ל- UEFI.