מה הם נתבים כפול-פס ותלת-להקה?

נתבים אלחוטיים מודרניים רבים כבר הם פס כפול, וכעת חברות נתבים משיקות נתבים תלת-פסיים. אבל האם הם אכן יאיצו את ה- Wi-Fi שלך?

נתבים עם נתבים כפולים

קשורים: שדרג את הנתב האלחוטי שלך כדי לקבל מהירויות מהירות יותר ואינטרנט אלחוטי אמין יותר

טכנולוגיית פס כפול נפוצה למדי כשמתחילים לחפש נתבים 802.11ac מודרניים. רשת Wi-Fi מודרנית 802.11ac משתמשת בספקטרום המהיר ופחות עמוס של 5 ג'יגה הרץ. טכנולוגיות Wi-Fi ישנות יותר כמו 802.11n וקודם יותר משתמשות בספקטרום האיטי של 2.4 GHz.

כאשר אתה מקבל נתב עם טכנולוגיית פס כפול בו זמנית, הוא יכול לשדר אות 5 ג'יגה הרץ ואות 2.4 ג'יגה הרץ. מכשירים התומכים ב- Wi-Fi מודרני של 5 ג'יגה הרץ יתחברו למכשיר המהיר יותר, ואילו כל המכשירים הוותיקים שיש לך בסביבה יתחברו לאות ה -2.4 ג'יגה הרץ הישן, האיטי יותר, אך תואם יותר. בעיקרו של דבר, הנתב יכול לארח שתי רשתות Wi-Fi שונות בו זמנית.

זה מאפשר לך לשדרג ל- Wi-Fi 5 GHz עבור המכשירים התומכים בו מבלי לאבד תאימות עם מכשירים ישנים. אם היה לך נתב בעל פס יחיד, תצטרך לבחור בין 2.4 GHz Wi-Fi ישן יותר לבין Wi-Fi מודרני של 5 GHz. נתב כפולת פס בו זמנית משיג את שניכם.

אז מה זה נתב טרי-בנד?

בעוד הנתבים הכפוליים משדרים שני אותות נפרדים, הנתבים המשולבים משדרים שלושה אותות שונים. בעיקרו של דבר, הם מארחים שלוש רשתות Wi-Fi שונות בו זמנית.

אבל הדמיון מסתיים שם. במקום לארח רשת בתדר שלישי אחר, נתב תלת-פסתי מארח למעשה אות 2.4 ג'יגה הרץ ושני אותות נפרדים של 5 ג'יגה הרץ.

נתב כפול פס הגיוני מטעמי תאימות, אך מדוע אתה זקוק לאות Wi-Fi נפרד של 5 ג'יגה הרץ? ובכן, מכיוון שרשתות ה- Wi-Fi סובלות גם מגודש. מהירויות Wi-Fi מקסימליות תיאורטיות מתחלקות ומשותפות בין כל המכשירים ברשת שלך. לכן, אם יש לך טלוויזיה חכמה הזורמת זרם 4K ברזולוציה גבוהה מנטפליקס, זה יפחית את מהירות ה- Wi-Fi הזמינה למכשירים האחרים שלך.

נתב תלת-פסתי מארח ממש שתי רשתות 5 ג'יגה הרץ נפרדות והוא ממיין מכשירים אוטומטית לרשתות שונות. זה מציע יותר מהירות לשיתוף בין המכשירים שלך. שים לב שהוא לא יאיץ מכשיר אחד - המכשיר מחובר רק לאחת מאותן רשתות בכל פעם - אך הוא יציע מהירות רבה יותר למכשירים נוספים שתוסיף.

מספרים קשים

בתנאים אידיאליים תיאורטית, נתב כפול-פס עשוי להציע עד 450 מגה לשנייה על אות ה -2.4 ג'יגה הרץ שלו, בעוד שהוא מציע גם עד 1300 מגה-סיביות על אות 5 ג'יגה הרץ. נתבים עם פס כפול כזה מתויגים לפיכך כנתבים מסוג AC1750 - רק על ידי הוספת המספרים יחד. אם הנתב מציע עד 600 מגה לשניות ברשת 2.4 גיגה הרץ ו 1300 מגה לשניות ברשת 5 גיגה הרץ, זהו נתב ברמה AC1900.

זה טיפה מטעה. קודם כל, לא תראה את המהירויות המקסימליות התיאורטיות הללו בעולם האמיתי. חשוב מכך, אף מכשיר אחד לא יכול לקבל מהירות של 1750 מגה לשנייה או 1900 מגה לשנייה. במקום זאת, מכשיר המחובר לרשת 2.4 ג'יגה הרץ יכול לקבל מקסימום 450 מגה לשנייה או 600 מגה לשנייה. מכשיר המחובר לרשת 5 ג'יגה הרץ יכול לקבל מקסימום 1300 מגה לשנייה.

נתבי תלת-פס מציעים אות של 2.4 מגה-הרץ של 2.4 מגה-ביט, כמו גם שני אותות של 5-ג'יגה-הרץ של 1300 מגה-סיביות - כלומר 600 + 1300 + 1300, עבור נתב AC320 ass. שוב, זה קצת מטעה - אף מכשיר לא יכול לקבל מהירות של 3200 מגה לשנייה. המהירות המרבית למכשיר בודד היא עדיין 1300 מגה לשניות. אך כאשר יש לך יותר ויותר מכשירים המתחברים בו זמנית, ניתן לפצל אותם באופן אוטומטי בין אותות 5 ג'יגה הרץ הנפרדים וכל מכשיר יקבל מהירות Wi-Fi גבוהה יותר ממה שהיה עושה אחרת.

אבל האם נתב תלת-פס יאיץ את ה- Wi-Fi שלך?

קשורים: כיצד לבדוק את מהירות חיבור האינטרנט שלך או את מהירות הנתונים הסלולריים שלך

אז זה פשוט מספיק כדי להבין - נתב תלת-פסי מארח רשת ישנה יותר של 2.4 ג'יגה הרץ, כמו גם שתי רשתות נפרדות של 5 ג'יגה הרץ ומחלק אוטומטית את המכשירים ביניהם. נניח שיש לך שני מכשירים בבית ושניהם משתמשים ברוחב פס רב בו זמנית - הנתב היה מציב כל אחד מהם ברשת נפרדת של 5 ג'יגה הרץ ואף אחד מהם לא יפריע זה לזה. אחרי הכל, כל אחת מאותן רשתות 5 ג'יגה הרץ יכולה להיות בערוץ אלחוטי אחר.

אם זה משנה בעולם האמיתי באמת תלוי באופן השימוש שלך ב- Wi-Fi. אם יש לך הרבה מכשירים שמשתמשים בכבדות ב- Wi-Fi, נתב משולש-פס יכול להאיץ את העניינים בכך שהוא מונע מכל המכשירים האלה להפריע זה לזה.

מצד שני, אם אתה לא נוהג להשתמש בחיבור שלך בכבדות על ידי מספר מכשירים בו זמנית, לא באמת תבחין בהבדל. וסטנדרטי ה- Wi-Fi המודרניים כבר עשויים להיות מהירים ממהירות חיבור האינטרנט שלך. אם חיבור האינטרנט שלך הוא צוואר הבקבוק, הוספת מהירות Wi-Fi נוספת לא ממש תאיץ דבר. זה יעזור אם אתה מבצע העברות קבצים מקומיות ודברים שונים אחרים הדורשים חיבור רשת מקומי בלבד, אך רוב האנשים אינם עושים הרבה מכך.

אל תשאב יותר מדי מההבטחות של נתב משולש. בעוד שראוטר כפול-פס טוב מציע יתרונות אמיתיים, היתרונות של Wi-Fi תלת-פסתי לא יהיו ברורים כל כך אלא אם כן יש לך חיבור אינטרנט מהיר מאוד ולא מעט מכשירים שמתחרים על כל רוחב הפס הזה של ה- Wi-Fi.

האם תלת-להקה היא שדרוג? בטח שכן, אם יש לך מספר מכשירים. האם זה שווה את הכסף? לא בהכרח - נתבים תלת-פסיים קיימים הם יקרים מאוד ואולי אפילו לא תבחינו בתכונה ברשת הביתית שלכם.

אשראי תמונה: נתב Asus RT-AC3200