כיצד להתקין את אובונטו לינוקס ב- Chromebook שלך עם קרוטון

מחשבי Chromebook אינם "רק דפדפן" - הם מחשבים ניידים של לינוקס. באפשרותך להתקין שולחן עבודה מלא של לינוקס לצד מערכת ההפעלה של Chrome ולעבור באופן מיידי בין השניים באמצעות מקש חמה, ללא צורך בהפעלה מחדש.

ביצענו את התהליך הזה עם ה- Chromebook מסדרת 3 של סמסונג, עם ה- Chromebook Pixel המקורי ו- Chromebook Flip של ASUS, אך השלבים שלהלן אמורים לעבוד על כל Chromebook שיש.

עדכון : גוגל הוסיפה תמיכה מקורית באפליקציות לינוקס ישירות למערכת ההפעלה של Chrome, ותכונה זו זמינה במכשירי Chromebook רבים. אינך זקוק לקרוטון כדי להפעיל תוכנת לינוקס יותר.

קרוטון מול ChrUbuntu

קשורים: לחיות עם Chromebook: האם אתה יכול לשרוד רק באמצעות דפדפן Chrome?

התקנת אובונטו לינוקס ב- Chromebook שלך אינה פשוטה כמו התקנת מערכת אובונטו הרגילה - לפחות לא כרגע. יהיה עליך לבחור בפרויקט שפותח במיוחד עבור מחשבי Chromebook. ישנן שתי אפשרויות פופולריות:

  • ChrUbuntu : ChrUbuntu היא מערכת אובונטו שנבנתה עבור מחשבי Chromebook. זה עובד כמו מערכת אתחול כפול מסורתית. באפשרותך להפעיל מחדש את ה- Chromebook ולבחור בין מערכת ההפעלה של Chrome ואובונטו בזמן האתחול. ניתן להתקין את ChrUbuntu באחסון הפנימי של ה- Chromebook או במכשיר USB או בכרטיס SD.
  • קרוטון : קרוטון למעשה משתמש בסביבת "chroot" להפעלת Chrome OS וגם אובונטו בו זמנית. אובונטו פועלת לצד מערכת ההפעלה של Chrome, כך שתוכל לעבור בין מערכת ההפעלה של Chrome לסביבת שולחן העבודה הסטנדרטית של לינוקס באמצעות קיצור מקשים. זה נותן לך את היכולת לנצל את שתי הסביבות ללא צורך בהפעלה מחדש. Crouton מאפשר לך להשתמש במערכת ההפעלה של Chrome בזמן שיש לך סביבת לינוקס סטנדרטית עם כל כלי שורת הפקודה שלה ויישומי שולחן העבודה במרחק כמה הקשות.

נשתמש בקרוטון לשם כך. זה מנצל את מערכת הלינוקס העומדת בבסיס מערכת ההפעלה של Chrome כדי להפעיל את שתי הסביבות בו זמנית והיא חוויה הרבה יותר חלקה מאשר אתחול כפול מסורתי. Crouton משתמש גם במנהלי ההתקן הסטנדרטיים של Chrome עבור החומרה של ה- Chromebook שלך, כך שאתה לא צריך להיתקל בבעיות עם לוח המגע שלך או עם חומרה אחרת. קרוטון נוצר למעשה על ידי עובד גוגל דייב שניידר.

כשאתה משתמש בקרוטון, אתה בעצם מפעיל רק מערכת הפעלה אחת: לינוקס. עם זאת, אתה מפעיל שתי סביבות על גבי מערכת ההפעלה - מערכת ההפעלה של Chrome ושולחן עבודה מסורתי של לינוקס.

שלב ראשון: אפשר מצב מפתח

לפני שתבצע כל סוג של פריצה, יהיה עליך להפעיל את "מצב מפתח" ב- Chromebook. מחשבי Chromebook נעולים בדרך כלל מטעמי אבטחה, רק אתחול של מערכות הפעלה חתומות כראוי, בודק אם הם מתרחשים ומונע ממשתמשים ויישומים לשנות את מערכת ההפעלה הבסיסית. מצב מפתח מאפשר לכם להשבית את כל תכונות האבטחה הללו, ולתת לכם מחשב נייד שתוכלו לצבוט ולשחק איתו לפי ליבכם.

לאחר הפעלת מצב מפתח, תוכל לגשת למסוף לינוקס מתוך מערכת ההפעלה של Chrome ולעשות כל מה שתרצה.

כדי להפעיל מצב מפתח במכשירי Chromebook מודרניים, לחץ לחיצה ארוכה על מקשי Esc ו- Refresh והקש על לחצן ההפעלה כדי להיכנס למצב התאוששות. במכשירי Chromebook ישנים יותר יש מתגי מפתח פיזיים שתצטרך להחליף במקום.

במסך ההתאוששות, לחץ על Ctrl + D, הסכים להנחיה ותתחיל למצב מפתח.

כשעוברים למצב מפתח, הנתונים המקומיים של ה- Chromebook יימחקו (בדיוק כמו כשאתה פותח את נעילת מכשיר ה- Android של Nexus). תהליך זה נמשך כ- 15 דקות במערכת שלנו.

מעכשיו, בכל פעם שתאתחל את ה- Chromebook, תראה מסך אזהרה. יהיה עליך ללחוץ על Ctrl + D או לחכות 30 שניות כדי להמשיך באתחול.

מסך אזהרה זה קיים כדי להתריע בפניך ש- Chromebook נמצא במצב מפתח ואמצעי האבטחה הרגילים אינם חלים. לדוגמה, אם השתמשת ב- Chromebook של מישהו אחר, בדרך כלל תוכל להתחבר לחשבון Google שלך ​​ללא חשש. אם זה היה במצב מפתח, יתכן שתוכנות הפועלות ברקע יכולות להקליט את הקשות שלך ולפקח על השימוש שלך. זו הסיבה שגוגל מקלה על ההבחנה אם Chromebook נמצא במצב מפתח ואינו מאפשר להשבית את מסך האזהרה לצמיתות.

שלב שני: הורד והתקן את קרוטון

הבא הגיע הזמן להוריד את קרוטון. הנה הורדה ישירה למהדורה האחרונה של קרוטון - לחץ עליו מה- Chromebook שלך כדי להשיג אותו.

לאחר שהורדת את Crouton, לחץ על Ctrl + Alt + T במערכת ההפעלה של Chrome כדי לפתוח את מסוף ה- crosh.

הקלד shell  למסוף ולחץ על Enter כדי להיכנס למצב מעטפת לינוקס. פקודה זו פועלת רק אם מצב מפתח מופעל.

עדכון : תהליך זה השתנה ועכשיו עליך להעביר את מתקין Crouton אל / usr / local / bin לפני הפעלתו. עיין ב- README של קרוטון למידע נוסף.

כדי להתקין את Crouton בדרך הקלה, כל שעליך לעשות הוא להפעיל את הפקודה למטה. זה מתקין את Crouton עם שולחן העבודה של Xfce ו- chroot מוצפן לאבטחה.

sudo sh ~ / הורדות / crouton -e -t xfce

תהליך ההתקנה בפועל ייקח זמן מה עם הורדת והתקנת התוכנה המתאימה - זה לקח כחצי שעה במערכת שלנו - אך התהליך הוא אוטומטי במידה רבה.

אם אתה מעדיף להתקין את שולחן העבודה של Unity במקום זאת, השתמש -t unityבמקום -t xfceבפקודה לעיל. ראוי לציין כי אחדות לא תפעל בצורה חלקה על החומרה המוגבלת ביותר של מכשירי Chromebook. באפשרותך להפעיל את הפקודה הבאה כדי לראות רשימה של סוגי התקנות, כולל התקנות ללא שולחן עבודה גרפי:

sh -e ~ / הורדות / קרוטון

לאחר שתעבור את תהליך ההתקנה, תוכל להפעיל אחת מהפקודות הבאות כדי להיכנס לסשן קרוטון שלך (בהנחה שהתקנת את קרוטון עם Xfce):

sudo enter-chroot startxfce4
sudo startxfce4

כיצד לעבור בין סביבות

כדי לעבור הלוך ושוב בין מערכת ההפעלה של Chrome לסביבת שולחן העבודה של לינוקס שלך, השתמש בקיצורי המקשים הבאים:

  • אם יש לך מכשיר Chromebook של ARM (שהוא רוב מחשבי ה- Chromebook) : Ctrl + Alt + Shift + Back ו- Ctrl + Alt + Shift + Forward. הערה: זה משתמש בלחצני הניווט של הדפדפן אחורה וקדימה בשורה העליונה, ולא במקשי החצים.
  • אם יש לך Intel x86 / AMD64 Chromebook : Ctrl + Alt + Back ו- Ctrl + Alt + Forward plus Ctrl + Alt + Refresh

אם אתה רוצה לצאת מ- chroot, פשוט צא (בעזרת האפשרות "התנתק") משולחן העבודה Xfce (או שולחן העבודה של Unity, אם אתה משתמש בזה) - אל תשתמש בפקודה "כיבוי", כ שלמעשה יכבה את ה- Chromebook. לאחר מכן יהיה עליך להפעיל את sudo startxfce4הפקודה שלמעלה כדי להזין את ה- chroot שוב.

מה אתה יכול לעשות עם לינוקס

קשורים: כיצד להשתמש ב- Apt-Get להתקנת תוכניות באובונטו משורת הפקודה

כעת יש לך שולחן עבודה של לינוקס מסורתי הפועל לצד מערכת ההפעלה של Chrome. כל תוכנת הלינוקס המסורתית ההיא היא רק אפשרות להתרחק במאגרי התוכנה של אובונטו. כלי עזר גרפיים כמו עורכי תמונות מקומיים, עורכי טקסט, חליפות משרד, כלי פיתוח, כל כלי המסוף של לינוקס שהייתם רוצים - כולם קלים להתקנה.

אתה יכול אפילו לשתף קבצים בקלות בין מערכת ההפעלה של Chrome למערכת הלינוקס שלך. פשוט השתמש בספריית ההורדות בתיקיית הבית שלך. כל הקבצים בספריית ההורדות מופיעים באפליקציית קבצים במערכת ההפעלה של Chrome.

אבל יש תפיסה אחת. במכשירי Chromebook של ARM אתה מוגבל מעט במה שאתה יכול לעשות. תוכניות מסוימות אינן פועלות ב- ARM - בעיקרון לא תוכל להריץ יישומי קוד סגור שלא נערכו עבור ARM Linux. יש לך גישה למגוון כלים של קוד פתוח ויישומי שולחן עבודה שניתן לקמפל מחדש עבור ARM, אך מרבית יישומי הקוד הסגור לא יעבדו במכונות אלה.

ב- Chromebook של אינטל, יש לך הרבה יותר חופש. תוכל להתקין את Steam עבור Linux, Minecraft, Dropbox וכל היישומים האופייניים שעובדים על שולחן העבודה של Linux, באמצעותם לצד מערכת ההפעלה של Chrome. פירוש הדבר שתוכל להתקין את Steam עבור Linux ב- Chromebook Pixel ולקבל גישה למערכת אקולוגית אחרת לגמרי של משחקים.

כיצד להסיר את קרוטון ולשחזר את ה- Chromebook

אם תחליט שסיימת עם לינוקס, תוכל להיפטר בקלות ממסך האתחול המפחיד ולקבל בחזרה את שטח האחסון הפנימי שלך.

פשוט אתחל את ה- Chromebook כרגיל כדי לחזור למסך האזהרה בעת האתחול. עקוב אחר ההנחיות במסך (הקש על סרגל הרווח ואז לחץ על Enter) כדי להשבית את מצב המפתח. כשאתה משבית את מצב המפתח, ה- Chromebook שלך ינקה הכל, ויחזיר אותך למערכת Chrome OS נעולה ובטוחה ונעול את כל השינויים שביצעת בתוכנת ה- Chromebook שלך.

אם אתה מחפש מידע מעמיק יותר על התקנת והגדרת Crouton, הקפד לבדוק את הקריאה המהירה של Crouton.