כיצד להשתמש באיכות השירות (QoS) כדי להשיג אינטרנט מהיר יותר כאשר אתה באמת צריך את זה

לא כל תעבורת האינטרנט שווה. הזרמת וידאו HD או קיום שיחת סקייפ ללא גמגום הם כנראה חשובים יותר מאשר הורדת קובץ גדול. תכונת איכות השירות בנתב שלך מאפשרת לך לתעדף את הדברים שאכפת לך מהם, כך שהם קורים מהר יותר מהדברים שאתה לא עושה.

מהי בדיוק איכות השירות?

איכות השירות היא כלי מצוין ולא מנוצל המאפשר לך להכשיר את הנתב שלך כדי לחלק את רוחב הפס הזמין שלך בין יישומים. עם כללי QoS טובים, אתה יכול להבטיח שהווידיאו הזורם שלך לא יגמגם מכיוון שקובץ גדול מוריד באותו הזמן, או שהמחשב הנייד שלך לעבודה לא יהיה איטי כשאתה מנסה לעמוד באותו מועד אחרון בזמן שילדיך משחקים משחקים ברשת.

זה עשוי לעזור לחשוב על איכות השירות כזו: בואו נעמיד פנים, לרגע, שחיבור האינטרנט שלכם הוא בית חולים שבו רוחב הפס הזמין הוא מספר הרופאים הזמינים לטיפול בחולים. החולים הם היישומים השונים, ואחות הטריאז 'היא הנתב.

ברשת רגילה, אחות הטריאז 'אדישה למצבם של החולים הנכנסים ופשוט מייעדת אותם לכל הרופאים הזמינים, ומפיצה בהדרגה את עובדי בית החולים דקים ודקים יותר ללא התחשבות בחומרת מצבו של המטופל. בטעות ירית בידך עם אקדח ציפורניים במהלך פרויקט DIY? אתה מקבל רופא מיד. מישהו בדיוק נדרס על ידי משאית? הם מקבלים גם רופא מיד. מישהו אחר מופיע עם זרוע שבורה? הם מקבלים גם רופא (אבל אם זה ממש נהיה עמוס די מהר אנשים חולקים רופאים ואף אחד לא זוכה לטיפול מהיר במיוחד). אתה יכול לראות כיצד, בקצרה, בית החולים יהיה בלגן שקוע וחולים בעלי עדיפות גבוהה לא יקבלו טיפול בעדיפות גבוהה.

אותו דבר קורה ברשת שלך בבית - רוחב הפס ניתן לפי הצורך, ללא התחשבות רבה במה שכל יישום עושה. המשמעות היא שאם אתה בשיחת ועידה ב- Skype עם הבוס שלך והילדים שלך מתחילים לצפות ב- Netflix, איכות שיחת Skype שלך ​​יכולה לרדת. הנתב עושה כמיטב יכולתו לחלוק את רוחב הפס הזמין בין שני השירותים, לא ממש שוקל איזה "חשוב יותר".

איכות השירות, כדי לחזור לאנלוגיה שלנו בבית החולים, היא כמו אחות טריאז 'מוכשרת מאוד שמפנה את המטופלים לרופא הנכון בצורה היעילה ביותר: הבחור שרק נדרס על ידי המשאית יקבל רופאים מרובים והבחור שישב שם עם הציפורן שתקועה בידו מהפרויקט-ציפור-פרויקט-השתבש-יחכה רגע וישיג רופא יחיד כשיראה אותו.

רשתות עם מודל איכות שירות שהוחלו יעדיפו, כפי שאתה אומר זאת, ליישומים, שירותים ו / או משתמשים מסוימים על פני אחרים, כך שהדברים החשובים (נטפליקס, שיחות סקייפ, חיבור ה- Xbox Live שלך ​​וכו ') הם בעלי רוחב הפס הגדול ביותר זמן הפינג הטוב ביותר.

כיצד לאפשר איכות שירות בנתב שלך

ישנם מאות נתבים שונים עם קושחה ויכולות שונות בתכלית. בחלק מהנתבים יש הגדרות איכות שירות שהן פשוטות כמו לאפשר לך לתעדף את התעבורה ממחשב אחד על פני אחר. בחלקם יש לך לציין איזה סוג שירותים ברצונך לתעדף (למשל הזרמת וידאו דרך גלישה באינטרנט), ואחרים מציעים שליטה פרטנית כמעט בכל היבט בתהליך.

קשורים: הפוך את הנתב הביתי שלך לנתב עם סופר-מופעל עם DD-WRT

למרות שאיננו יכולים להעביר אותך דרך הגדרת הנתב המדויקת שלך, אנו יכולים להדגיש את שיקולי המפתח העוסקים בתצורה של כללי איכות השירות. למטרות הדגמה, אנו נאפשר כללי איכות שירות בנתב שהבהב להפעלת קושחת הצד השלישי DD-WRT. יהיה עליך להיכנס לדף הניהול של הנתב שלך כדי לראות אילו - אם בכלל - מהתכונות הללו זמינות עבורך. לפני שתמשיך, אנו ממליצים בחום לבדוק את התיעוד המקוון עבור הנתב שלך באתר האינטרנט של היצרן כדי לקבוע איזה סוג של הגדרות QoS הנתב שלך תומך וכן כיצד לגשת אליהם.

שלב ראשון: קבע את המטרה שלך

לפני שאתה בכלל פותח את דף הניהול שלך, חשוב על המטרות שלך. מה אתה מנסה להשיג עם כללי השירות האיכותיים? האם אתה רוצה להבטיח שלמחשב המשרד הביתי שלך תמיד תהיה עדיפות על כל שאר המכשירים בבית (למשל, כל תעבורת העבודה שלך תמיד צריכה להיות חשובה יותר מבידור ומשחקים במכשירים האחרים)? האם ברצונך לתעדף תנועה מגוש כתובות IP שהקצית לשרת המדיה הביתית שלך ולשרת Minecraft כדי להבטיח גישה מהירה מחוץ לרשת הביתית שלך? האם אתה רוצה לתעדף את נטפליקס כך שהווידאו הזרם שלך תמיד יהיה חלק?

לשימוש מגורים, כללי QoS צריכים להיות בררניים ומינימליים ככל האפשר. אל תשתגע ותקבע תריסר חוקים שונים ממש מהשער. יצירת הרבה כללי שירות שונים באיכות יכולה לגרום ליותר כאבי ראש ממה שהם פותרים, אנו ממליצים לך להתחיל עם הבעיות הגדולות ביותר וליצור כלל להתמודדות עם זה. אם זה פותר את בעיות הרשת שלך, אז עצור שם. אם לא, אתה יכול להמשיך עם כלל אחר.

שלב שני: קבע את מהירות החיבור שלך

לאחר שקבעת את יעדיך להגדרת ה- QoS שלך, הגיע הזמן לצלול ולהפעיל אותו. חסוך למערכות ה- QoS הפשוטות ביותר, כמעט כל התקנת QoS תשאל לגבי מהירות ההעלאה וההורדה שלך כדי לקבוע את הגבולות לכמות המשתמשים והשירותים ברוחב הפס. בהחלט אל תסמוך על המהירות המפורסמת שספק שירותי האינטרנט שלך אומר שיש לחשבונך. בדוק זאת בעצמך כדי לקבל מדידה אמיתית.

ראשית, עצור את כל הפעילויות ברוחב הפס הגבוה ברשת שלך: עצור הורדות גדולות, הפסק את הזרמת Netflix וכו '. אתה רוצה תמונה מדויקת של רוחב הפס של ההעלאה וההורדה האמיתית שלך.

לאחר מכן, בקר ב- speedtest.net ולחץ על כפתור "התחל בדיקה". באופן אידיאלי, עליכם להריץ את הבדיקה בזמן שהמחשב מחובר לכבל אתרנט, או לכל הפחות חיבור Wi-Fi מהיר (באמצעות טכנולוגיות אלחוטיות מודרניות כמו Wireless N או Wireless AC). ציוד רשת Wi-Fi ישן יכול לבצע צוואר בקבוק בבדיקת הרשת שלך, ולא תקבל תוצאות מדויקות (למשל ציוד ה- Wi-Fi שלך יכול להתמודד רק עם העברת 40 מגה לשנייה, אך החיבור שלך מסוגל למעשה 75 מגה לשנייה).

ברגע שיש לך את התוצאות שלך, המיר את המספרים מ- Mbps ל- Kbps (מכיוון שהתקנת בקרת QoS מבקשת בדרך כלל את הערכים הללו בקילו-ביט ולא במגה-ביט). אתה יכול לעשות זאת על ידי הכפלת כל ערך ב- 1000. לפיכך, בדוגמה שלנו לעיל, השגנו 42,900 Kbps לרוחב הפס להורדה שלנו, ו- 3,980 Kbps לרוחב הפס שלנו להעלאה.

שלב שלישי: אפשר QoS בנתב שלך

שוב, לצורך הדגשה, אנו משתמשים ב- DD-WRT למטרות הדגמה (מכיוון שיש לה מערכת QoS חזקה); יהיה עליך ליישם את העקרונות הכלליים לפי העניין.

ראשית, פתח את דף הניהול של הנתב שלך. פתח את דפדפן האינטרנט שלך והקלד את כתובת ה- IP של הנתב בסרגל הכתובות (בדרך כלל משהו כמו 192.168.1.1 או 10.0.0.1, אם כי ייתכן שיהיה עליך לבדוק את המדריך של הנתב שלך). היכנס באמצעות שם המשתמש והסיסמה שלך כשתתבקש (שוב, אם אינך יודע מה זה שלך, זה עדיין יכול להיות ברירת המחדל המופיעה במדריך שלך).

לאחר הכניסה, בחר בכרטיסיה NAT / QoS ואז בכרטיסייה QoS. ראשית, בחר באפשרות "הפעל" לצד "התחל QoS". השאר את היציאה מוגדרת ל- WAN. השאר את מתזמן החבילות ומשמעת התורים מוגדרים למצב ברירת המחדל (יש להגדיר אותה באופן אוטומטי על בסיס חומרת הנתב).

לסיום, מלאו את ערכי ה- downlink וה- uplink. הערכים שתמלא צריכים להיות 80-95% מהערך שקיבלת עם מבחן המהירות שלך. הכפל את שני הערכים ב -0.8 או 0.95 כדי לקבל את כמות ה- Kbps המופחתת.

מדוע להשתמש בערך מופחת? כללי איכות השירות עובדים רק אם הנתב ואיכות האלגוריתם של השירות יכולים ליצור צוואר בקבוק מלאכותי להפניית תעבורה כמתייחס למטפל QoS. אם אתה משתמש בערכים שווים או גדולים מהקיבולת המרבית של החיבור שלך, אתה לא נותן למטפל QoS שום מקום להתנועע והמערכת הופכת פחות יעילה באופן משמעותי.

כיצד לתעדף את התנועה שלך

לאחר שהפעלת את איכות השירות, הגיע הזמן ליצור כללים בסיסיים לתעדוף תעבורה.

לחלק מהנתבים החדשים יותר יש אפשרויות QoS פשוטות למדי, בהן אתה פשוט בוחר את השירותים שברצונך לתעדף אותם (או גרור ושחרר אותם ברשימה). הנה, למשל, צילום מסך של נתב ASUS חדש יותר שיש לנו:

אם זה כל מה שאתה רוצה, ולנתב שלך יש את התכונה הזו, נסה אותה ובדוק מה עובד. אבל אם אתה רוצה שליטה דקה יותר - או שיש לך נתב ישן יותר שאין לו התקנה כה פשוטה - הנה כמה הוראות מפורטות יותר להגדרת QoS.

בואו נסתכל על הדרכים השונות בהן תוכלו לעשות זאת, ובאילו דרכים עליכם להשתמש. DD-WRT משתמש במערכת "עדיפות", ומאפשרת לך לומר אילו שירותים או מכשירים הם החשובים ביותר. ערכי העדיפות הם:

  • מקסימום: 60% - 100%
  • פרמיה: 25% - 100%
  • אקספרס: 10% - 100%
  • סטנדרטי: 5% - 100%
  • בתפזורת: 1% - 100%

ערכים אלה קובעים את כמות רוחב הפס המוקצה ליישום או מכשיר נתון. לדוגמא, אם אתה מגדיר שירות ל"מרבי ", אתה אומר" אני רוצה ששירות זה יהיה  לפחות 60% מרוחב הפס, גם כאשר הרשת תפוסה, ו 100% כאשר הוא אינו. ". אם אתה מגדיר שירות כ- "בתפזורת" אתה אומר "לא אכפת לי אם שירות זה משתמש ברוחב פס רב כאשר הרשת אינה פעילה, אך כאשר הדברים עמוסים הוא מקבל רק 1% מרוחב הפס הזמין".

כפי שהדגשנו לעיל, היה שקול ביישום כללי איכות השירות שלך.

מתן עדיפות לפי שירות

אם ברצונך שלכל מכשיר ברשת שלך תהיה גישת עדיפות לאפליקציה או שירות מסוימים, תוכל ליצור כלל עדיפות שירות רחבה ברשת. נניח, לדוגמא, אתה רוצה להבטיח שנטפליקס תקבל עדיפות על פני דברים רגישים פחות לרוחב הפס כמו גלישה באינטרנט כללית. תחילה בחר בשירות מהתפריט הנפתח, כפי שמוצג להלן, ואז לחץ על "הוסף".

לאחר שהשירות מופיע ברשימה, בחר את העדיפות שבה ברצונך להשתמש עבורו.

עדיפות לפי ממשק

בלשון רשת, "ממשק" הוא השיטה בה מחובר המכשיר שלך לרשת. אתה יכול לתעדף את רשת ה- Ethernet המקומית שלך, אתה יכול לתעדף חיבורים אלחוטיים, או שאתה יכול אפילו לקבוע כללים שהופכים את תעבורת הרשת האורחת בעדיפות נמוכה.

בואו נסתכל כיצד נוכל להפוך תעבורת רשת אורחים בעדיפות נמוכה. מהתפריט הנפתח נבחר "wl0.1", בקיצור הרשת, הוא רשת אלחוטית מספר 0 רשת וירטואלית 1. לחץ על "הוסף".

לאחר שהוספת את הממשק, תוכל לציין את מהירות ההעלאה / ההורדה המקסימלית ואפילו לתעדף שירותים בחיבור הספציפי, כפי שנראה בצילום המסך למטה.

עדיפות הממשק היא, בגלל הידע הנדרש בתוכניות שמות הרשת הארקניות, אחת ממערכות העדיפות הקשות יותר לשימוש. אם אינך ברור איזה ממשק רשת הוא, אנו ממליצים פשוט להשאיר את החלק הזה לבד. תוכלו לקרוא על ממשקי רשת בוויקי DD-WRT כאן.

תעדף לפי מכשיר עם כתובות IP

קשורים: כיצד להגדיר כתובות IP סטטיות בנתב שלך

נניח שאתה רוצה לתת עדיפות למכשיר ספציפי - כמו מחשב העבודה שלך - בכל עת. אם אתה משתמש בכתובות IP סטטיות או בהזמנות DHCP ברשת שלך, אתה יכול לתעדף תנועה במחשבים והתקנים מסוימים המשתמשים בכתובת ה- IP שלהם. נתבים רבים מאפשרים זאת, ו- DD-WRT ממשיך צעד קדימה ומאפשר לך לתעדף קבוצה של כתובות IP עם "מסיכת רשת".

בואו נגיד, למשל, שתרצו שהשרת הביתי שלכם, הממוקם בכתובת ה- IP הסטטית של 10.0.0.200, יהיה בעל העדיפות הגבוהה ביותר לרשת שלכם. היית מזין את הכתובת בסעיף עדיפות Netmask ומוסיף את הקצה עם 32, כפי שנראה למטה.

האלמנט 32 הוא מסיכת הרשת. דיון מפורט על השימוש במסיכות רשת הוא קצת מעבר להדרכה של הדרכה זו, אך די לומר כי מסיכת / 32 היא ראיית תיבות של מסיכת רשת ל"פתור רק את כתובת ה- IP היחידה הזו ". כל מספר אחר קטן יותר יאפשר למסכה להקיף מספר גבוה יותר של כתובות בבלוק נתון (למשל 10.0.0.200/24 ​​יגרום לכלל איכות השירות לחול על כל 254 הכתובות הפוטנציאליות בבלוג 10.0.0. *) . תוכל לעיין במדריך זה להפניה מהירה של מסיכת רשת לבחירת מספר המתאים למקטע ולגודל בלוק הכתובות שברצונך לתעדף.

אם אתה מוצא את מערכת מסיכת הרשת מעט מבלבלת (היא לא בדיוק אינטואיטיבית), עדיף פשוט להיצמד ל / 32 ולהזין ידנית כל כתובת IP.

לאחר שתלחץ על "הוסף", תוכל להקצות גישה עדיפות לכתובת, כמו בסעיף הקודם.

תעדף לפי מכשיר עם כתובות MAC

קשורים: כיצד למצוא את כתובת ה- IP של כל מכשיר, כתובת MAC ופרטי חיבור רשת אחרים

אם אינך משתמש בכתובות IP סטטיות ברשת שלך, אתה עדיין יכול לתעדף מחשבים והתקנים מסוימים עם כתובת ה- MAC שלהם. עיין במדריך זה למידע על מציאת כתובת ה- MAC של המכשירים שלך - זה יהיה על תווית פיזית המחוברת להתקן, או אי שם בהגדרות התוכנה שלו.

עם כתובת ה- MAC ביד, פשוט הזן אותה לסעיף עדיפות MAC, לחץ על הוסף ואז הקצה עדיפות למכשיר כפי שעשינו בסעיפים הקודמים.

עכשיו בלי קשר לאיזו כתובת IP הנתב שלך מקצה, נניח, אתה יכול להבטיח שהמחשב הנייד שלך לעבודה הוא תמיד יקבל עדיפות.

לסיום: לבדוק ולהעריך

קשורים: שבט את הנתב הנוכחי שלך לשדרוג נתב ללא כאב ראש

הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות כדי למזער תסכול מחוויית ההתקנה שלך ב- QoS הוא, כפי שהדגשנו לעיל, לקחת את זה לאט. הגדר כלל לפריט כרטיס גדול ואז פשוט השתמש ברשת שלך כרגיל.

האם הכל מתנהל חלק יותר? גדול! אתה סיימת! הדברים עדיין צריכים קצת כוונון עדין? חזור ללוח הבקרה של QoS. בדוק שוב את ההגדרות שלך, התאם את אופן הקצאת רוחב הפס, ובמידת הצורך צור כלל QoS חדש.

כשאתה מוצא את התצורה של Goldilocks ששומרת על זמזום הרשת שלך בצורה חלקה וללא בעיות, שים לב בהגדרות בהן השתמשת וצלם כמה צילומי מסך (אפילו יותר טוב, גבה את תצורת הנתב שלך אם הנתב שלך תומך בכך). מעקב אחר הגדרות הנתב שלך הוא לא רק טוב למעבר לנתב חדש, זה נהדר להגדרת דברים במהירות אם אתה צריך לאפס את הנתב שלך קשה בעתיד.

הגדרת כללי איכות השירות אינה בדיוק כמו פשוט לחבר את הנתב שלך ולהטיח עליו סיסמת Wi-Fi חדשה, אך התמורה עבור הגדרת כללי QoS היא חוויית אינטרנט חלקה בהרבה. חלקם אפילו