המדריך למתחילים לננו, עורך הטקסט של שורת הפקודה של לינוקס

חדש בשורת הפקודה של לינוקס? מבולבלים על ידי כל עורכי הטקסט המתקדמים האחרים? How-To Geek קיבלת את גבך עם הדרכה זו לננו, עורך טקסט פשוט וידידותי למתחילים.

כשמתרגלים לשורת הפקודה, טירוני לינוקס נדחים לעיתים קרובות על ידי עורכי טקסט אחרים ומתקדמים יותר כמו vim ו- emacs. הם אמנם תוכניות מצוינות, אך יש להם קצת עקומת למידה. היכנסו לנאנו, עורך טקסט קל לשימוש שמוכיח את עצמו ורסטילי ופשוט. ננו מותקנת כברירת מחדל באובונטו ובהפצות לינוקס רבות אחרות ועובדת היטב בשילוב עם סודו, ולכן אנחנו כל כך אוהבים את זה.

מריץ ננו

אתה יכול להפעיל ננו בשתי דרכים. כדי לפתוח ננו עם מאגר ריק, פשוט הקלד "ננו" בשורת הפקודה.

אתה יכול גם להשתמש בתחביר הבא:

ננו / נתיב / אל / שם קובץ

ננו ילך אחר הנתיב ויפתח את הקובץ אם הוא קיים. אם הוא לא קיים, הוא יתחיל חיץ חדש עם שם הקובץ בספרייה זו.

בואו נסתכל על מסך הננו המוגדר כברירת מחדל.

למעלה תראה את שם התוכנית ומספר הגרסה, שם הקובץ שאתה עורך והאם הקובץ שונה מאז שנשמר לאחרונה. אם יש לך קובץ חדש שעדיין לא נשמר, תראה "מאגר חדש". לאחר מכן תראה את תוכן המסמך שלך, גוף טקסט. השורה השלישית מלמטה היא שורת "הודעת מערכת" המציגה מידע רלוונטי לתוכנית המבצעת פונקציה. כאן תוכלו לראות שכתוב שם "קובץ חדש". לבסוף, שתי השורות האחרונות בתחתית הן מה שהופך את התוכנית הזו לידידותית מאוד למשתמש: קווי הקיצור.

זה עורך WYSIWYG; "מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל." מה שאתה מקליד נכנס ישירות לקלט הטקסט, אלא אם כן אתה משנה את זה עם מקש כמו Control או Meta. זה די פשוט, אז הקלד טקסט כלשהו, ​​או העתק משהו והדבק אותו במסוף שלך כדי שיהיה לנו עם מה לשחק.

קיצורי דרך

פונקציות התוכנית מכונות ב- nano "קיצורי דרך", כגון שמירה, הפסקה, הצדקה וכו '. הנפוצות ביותר מופיעות בתחתית המסך, אך ישנן רבות אחרות שלא. שים לב שננו אינו משתמש במקש Shift בקיצורי דרך. כל קיצורי הדרך משתמשים באותיות קטנות ובמקשי ספרות שלא השתנו, כך ש- Ctrl + G אינו Ctrl + Shift + G.

לחץ על Ctrl + G כדי להעלות את תיעוד העזרה וגלול מטה כדי לראות רשימה של קיצורי דרך תקפים.

כשתסיים להסתכל על הרשימה, לחץ על Ctrl + X כדי לצאת מהעזרה.

נניח שאתה עובד על קובץ טקסט חדש, או על "חיץ", ואתה רוצה לשמור אותו. זה נקרא "כתיבה" ומבוצע על ידי לחיצה על Ctrl + O. תתבקש להשתמש בשם קובץ, וקיצורי הדרך בתחתית ישתנו כדי לשקף את מה שאתה יכול להזין כדי להשלים פקודה מסוימת זו.

אם אתה רוצה להכניס את התוכן של קובץ אחר למאגר הנוכחי שלך, הקלד Ctrl + R.

ניתן לבטל את שתי הפקודות הקודמות על ידי הקלדת Ctrl + C.

אתה יכול ללחוץ על Escape פעמיים במקום להחזיק את מקש Control לחוץ, אם אתה מתקשה לעשות זאת. ישנן גם כמה פקודות הדורשות שימוש במקש Meta. ברוב פריסות המקלדת, מטה משתווה ללחצן Alt.

כשתרצה לצאת מ- nano, פשוט לחץ על Ctrl + X. ננו ישאל אותך בנימוס אם ברצונך לשמור את המאגר שלך, ותוכל לבטל גם את הפעולה הזו.

ניווט

עכשיו, כשיש לנו קיצור דרך, בואו נתרגל להסתובב בקובץ טקסט מהר מאוד. כמובן, אתה תמיד יכול להשתמש במקש הבית, הסוף, העמוד למעלה, העמוד למטה ומקשי החצים כדי להסתובב, אבל זה דורש להזיז את האצבעות מהאותיות שכולנו כל כך אוהבים.

כדי להזיז את הסמן קדימה או אחורה, אתה יכול להקליד Ctrl + F ו- Ctrl + B. כדי לעבור שורה אחת בכל פעם, ניתן להקליד Ctrl + P ו- Ctrl + N. במילים אחרות, אתה יכול להשתמש במקשים האלה במקום בחצים ימינה, שמאלה, למעלה ולמטה, בהתאמה. חסר לך מקשי הבית והסוף? אתה יכול להשתמש Ctrl + A ו- Ctrl + E. רוצה להעביר דפים בכל פעם במקום? Ctrl + V עובר למטה דף ו- Ctrl + Y עולים למעלה דף.

אבל רגע, יש עוד! כדי לנוע קדימה ואחורה מילה אחת בכל פעם, אתה יכול להשתמש Ctrl + רווח ומטה + רווח (זכור, זה Alt + רווח). ואם אתה באמת ממהר, תוכל ללחוץ על Ctrl + _ ואז להקליד את מספר השורה, פסיק ומספר העמודה כדי לקפוץ ישר לשם.

אם אתה רוצה לראות היכן נמצא הסמן שלך, כמו ננו-GPS, הקש Ctrl + C.

העתקה, חיתוך והדבקה

כשאנחנו רוצים להעתיק טקסט בסביבה גרפית, אנו מדגישים אותו בעזרת הסמן. באופן דומה, ב- nano אנו "מסמנים" אותו באמצעות הפקודה Ctrl + ^. אתה פשוט מעביר את הסמן למקום שבו ברצונך להתחיל לסמן ואז אתה מקיש Ctrl + ^ כדי "להגדיר" אותו. זה יסמן הכל בין נקודת ההתחלה עד לא כולל הסמן.

שים לב שהסמן נמצא על החלל הריק, והעתקה / גזירה לא יכללו רווח זה. אתה יכול גם לסמן לאחור מנקודת ה"סט "שלך. היזהר, עם זאת, מכיוון שתוכל לערוך טקסט בזמן הסימון שלך. אם פישלת, פשוט הקש Ctrl + ^ שוב כדי לבטל את הגדרת הסמן ותוכל להתחיל מחדש.

כדי להעתיק את הטקסט המסומן, לחץ על Meta + ^. אם במקום זאת אתה רוצה לחתוך את הטקסט, לחץ על Ctrl + K.

כדי להדביק את הטקסט שלך, הזז את הסמן למיקום מתאים ולחץ על Ctrl + U.

אם ברצונך להסיר שורה שלמה של טקסט, פשוט הקש Ctrl + K מבלי להדגיש דבר. זה לפעמים שימושי בעת עריכת קבצי תצורה.

כמה קיצורי דרך נוספים

אתה יודע איך בפנקס רשימות אתה יכול להכריח שורות ארוכות של טקסט להתעטף במה שנראה כמו פסקאות? אתה יכול להחליף את התכונה הזו בננו באמצעות קיצור הדרך Meta + L. מכיוון שעטיפת השורות מוגדרת כברירת מחדל ל"מופעלת ", בדרך כלל הדבר שימושי בצורה הפוכה; לדוגמה, אתה כותב קובץ תצורה ורוצה להשבית את גלישת השורה.

אתה יכול לראות כי בשורה בה נמצא הסמן יש "$" בתחילתו ובסופו. זה מסמל שיש יותר טקסט גם לפני וגם אחרי החלק שמוצג על המסך.

אם אתה רוצה לחפש מחרוזת טקסט, לחץ על Ctrl + W והזן את מונח החיפוש שלך. לאחר מכן ניתן לבטל חיפוש זה באמצע הביצוע על ידי לחיצה על Ctrl + C מבלי להרוס את המאגר שלך.

מונח החיפוש הקודם מופיע בסוגריים המרובעים, והשארת השורה ריקה ולחיצה על Enter תחזור על החיפוש האחרון.

ואחרי שתהיה לך נוח באמת, תוכל להפוך את החלק המועיל הזה בתחתית על ידי לחיצה על Meta + X כדי להשיג שטח מסך רב יותר לעריכה!

קצת היסטוריה

ננו תוכנן כך שיהיה דומה במראהו ובתחושתו לתכנית אחרת בשם פיקו. פיקו היה עורך הטקסטים המוגדר כברירת מחדל של Pine, תוכנית דוא"ל מהיום, שלא הופצה עם רישיון ידידותי ל- GPL. פירוש הדבר שחלוקה מחדש הייתה אזור מטושטש, וכך נולד פרויקט TIP. "TIP Is Pico" הוסיף פונקציונליות שחסרה לפיקו והייתה מורשית להפצה בחינם, ועם הזמן הפכה לננו שאנו אוהבים להשתמש בו כיום. למידע נוסף, עיין בסעיף ההיסטוריה של פרויקט ננו בשאלות הנפוצות שלהם.

כוחו של הננו טמון בפשטות השימוש בו. קיצורי הדרך עובדים בדיוק כמו במעבדי תמלילים מבוססי GUI כמו Word ו- Open Office, אז זה רק עניין ללמוד אילו עושים מה. כל מה שמחוץ לזה הוא פשוט עריכת טקסט פשוטה. בפעם הבאה שתצטרך לערוך דברים בשורת הפקודה, אנו מקווים שיהיה לך יותר נוח עם זה עכשיו לאחר שהכרת את ננו.