כיצד להסיר את ההתקנה של תוכנה באמצעות שורת הפקודה בלינוקס

לינוקס מספקת שיטות שונות להתקנת תוכנה. באפשרותך להתקין תוכנה ממאגרי התוכנה הרגילים של אובונטו באמצעות מרכז התוכנה של אובונטו, מחוץ למאגרי התוכנה הרגילים של אובונטו, או על ידי קומפילציה של קוד מקור. עם זאת, מה אם אתה צריך להסיר את ההתקנה של תוכנית?

אם התקנת תוכנה ממאגרי התוכנה של אובונטו באמצעות מרכז התוכנה של אובונטו, תוכל להשתמש במרכז התוכנה של אובונטו כדי להסיר גם את אותה תוכנה. עם זאת, אם נוח לך יותר להשתמש בשורת הפקודה, נראה לך דרך קלה לראות מה מותקן במערכת שלך ולהסיר תוכניות.

אם יש לך מושג מה ברצונך להסיר, אך אינך יודע את השם המדויק, עיין במאמר שלנו על גילוי שמות חבילות מדויקים בלינוקס. אתה יכול גם להשתמש בפקודה "dpkg" כדי לראות רשימה של כל החבילות המותקנות במחשב שלך, לחץ על "Ctrl + Alt + T" כדי לפתוח חלון מסוף. הקלד את הפקודה הבאה בהנחיה ולחץ על "Enter".

--רשימת dpkg

הערה: ישנם שני מקפים לפני "רשימה".

גלול ברשימת החבילות המותקנות בחלון הטרמינל כדי למצוא את החבילה שברצונך להסיר. שימו לב לשם המלא של החבילה.

כדי להסיר את ההתקנה של תוכנית, השתמש בפקודה "apt-get", שהיא הפקודה הכללית להתקנת תוכניות וטיפול בתוכניות מותקנות. לדוגמא, הפקודה הבאה מסירה את gimp ומוחקת את כל קבצי התצורה, באמצעות הפקודה " --טיהור" (ישנם שני מקפים לפני "טיהור").

sudo apt-get --purge להסיר gimp

הזן את הסיסמה שלך כשתתבקש ולחץ על "Enter".

הערה: הסיסמה אינה מוצגת תוך כדי הקלדתה. עם זאת, אתה יכול לבחור להציג כוכביות תוך כדי הקלדת הסיסמה.

תהליך הסרת ההתקנה מתחיל ומוצג סיכום הפעולות שיש לבצע. כשנשאל אם ברצונך להמשיך, הקלד "y" ולחץ על "Enter".

תהליך ההתקנה נמשך. בסיום הקלד "יציאה" בהנחיה ולחץ על "Enter" כדי לסגור את חלון הטרמינל, או לחץ על כפתור "X" בפינה השמאלית העליונה של החלון.

אם אינך רוצה להסיר את קבצי התצורה, פשוט השאר את --הפקודה "טיהור", כפי שמוצג בפקודה הבאה.

sudo apt-get remove gimp

כפי שנדון במאמר זה, תוכניות המותקנות בלינוקס תלויות בחבילות אחרות כדי לתפקד. כשאתה מסיר את ההתקנה של תוכנית, יתכנו חבילות שהתוכנה שהוסרה בה תלויה בהן כבר לא בשימוש. כדי להסיר חבילות שאינן בשימוש, השתמש בפקודה "autoremove", כפי שמוצג בפקודה הבאה.

sudo apt-get autoremove

באפשרותך לשלב את שתי הפקודות להסרת תוכנית והסרת תלות שכבר אינן משמשות לאחת, כפי שמוצג להלן (שוב, שני מקפים לפני "הסרה אוטומטית").

sudo apt-get לטהר --הסרה אוטומטית של gimp

אם חסר לך מקום, תוכל להשתמש בפקודה "נקי" כדי להסיר קבצי ארכיון שהורדת, כפי שמוצג להלן.

sudo apt-get clean

פקודה זו מסירה את מטמון הכושר ב- "/ var / cache / apt / archives". בעת התקנת תוכנית, קובץ החבילה יורד ונשמר בספרייה זו. אינך צריך לשמור את הקבצים בספריה זו. עם זאת, החיסרון היחיד של מחיקתן הוא שאם תחליט להתקין אחת מהתוכניות הללו שוב, יהיה עליך להוריד את החבילות שוב.

"Apt-get" הוא כלי שימושי שהופך את ההורדה, ההתקנה וההסרה של תוכניות למהירות וקלות. לקבלת מידע נוסף אודות השימוש בפקודה "apt-get", הקלד "apt-get" בהנחיה ולחץ על "Enter".