עד כמה אתה צריך לדאוג לסיכונים הבריאותיים של 5G?

5G, הדור הבא של הטכנולוגיה הסלולרית לדור הבא של הטלפונים החכמים, ממשמש ובא. ואיתו יש חשש לסיכון הבריאותי של רשת חדשה וחזקה יותר זו. עד כמה אתה צריך להיות מודאג בקשר לבריאות ה- 5G הקרובה?

עד עכשיו אולי ראית מאמרים בפייסבוק או באתרי בריאות חלופיים. התמצית: 5G הוא הסלמה מסוכנת של הטכנולוגיה הסלולרית המסורתית, כזו המלאה בקרינת אנרגיה גבוהה יותר המספקת השפעות מזיקות על בני האדם. חלק מתאורטי הקונספירציה של 5G טוענים כי הרשת החדשה מייצרת קרינת תדר רדיו שעלולה לפגוע ב- DNA ולהוביל לסרטן; לגרום לנזק חמצוני שעלול לגרום להזדקנות מוקדמת; לשבש את חילוף החומרים בתאים; ועלולים להוביל למחלות אחרות באמצעות ייצור חלבוני לחץ. מאמרים מסוימים מצטטים מחקרי מחקר ודעות של ארגונים מכובדים כמו ארגון הבריאות העולמי.

זה נשמע מדאיג, אבל בואו נסתכל על המדע בפועל.

מה זה 5G?

5G היה hyped במשך כמה שנים, אבל זו השנה שבה ספקים מתחילים את תהליך הפעלת התקן האלחוטי החדש. AT&T, Verizon ו- Sprint החלו לפרוס את הרשתות שלהן במחצית הראשונה של השנה, אם כי זמינות נרחבת עדיין רחוקה שנה ומעלה. 5G תקבל דריסת רגל בקצת יותר מקומץ ערים השנה.

עדכון : עם הופעת המגיפה של נגיף Coronavirus, מספר תיאוריות קונספירציה נגיפיות ברשתות החברתיות שיערו כי 5G הוא הגורם לבעיות הנוכחיות בעולם. במילים פשוטות, טענות אלה שקריות עובדתית. 5G אינו גורם לוירוס קורונה.

קשורים: לא, 5G לא גורם לווירוס הקורונה

זה לא מונע מיצרני המכשירים ונותני השירותים לקפוץ לעגלת 5G. לדוגמה, גלקסי S10 ו- Galaxy Fold החדש של סמסונג (הטלפון הנפרש לטאבלט), למשל, מוכנים 5G, יחד עם דגמים של LG, Huawei, מוטורולה, ZTE ועוד.

5G מציעה שיפור לפחות פי עשרה בביצועי הרשת. שדרוג הרשת הגדול האחרון היה 4G, שהושק לראשונה בשנת 2009 (שנת מתיחת הנערים הבלונים בקולורדו), עם מהירות שיא של כ -10 Mbps. לשם השוואה, 5G עומד לספק מהירויות שיא בין 10 ל -20 Gbps. וחביון הרשת יירד מ- 30ms לכ- 1ms, אידיאלי להזרמת משחקי וידאו, וידאו מקוון ואינטרנט הדברים, אשר צופה 5G לחיבור חיישנים, מחשבים ומכשירים אחרים עם זמן אחזור נמוך במיוחד.

קשורים: מה זה 5G, וכמה מהר זה יהיה?

אבולוציה של דאגות

לפני שאנחנו פונים ל- 5G, כדאי לציין שהחששות הבריאותיים האחרונים מפני קרינה לא מתרחשים בוואקום (אין שם בדיחה פיזיקלית). החששות לגבי 5G הם האיטרציה האחרונה של עשרות שנים של כותרות בנוגע לסכנות הקרינה האלקטרומגנטית. ראינו מחלוקות על כל דבר, החל מהסיכונים הבריאותיים של Wi-Fi ועד מטרים חכמים.

רגישות יתר אלקטרומגנטית, למשל, היא מחלה היפותטית בה אנשים מסוימים חווים תסמינים מתישים בנוכחות קרינה כמו טלפונים סלולריים ו- Wi-Fi - אז כן, ההתנהגות המוזרה של מייקל מק'קיין בנושא "שיחה טובה יותר שאול" היא דבר אמיתי. אך למרות שאנשים טוענים לרגישויות כאלה במשך 30 שנה לפחות, סקירות מדעיות שיטתיות מצאו כי קורבנות "מעוורים" אינם יכולים לדעת מתי הם נמצאים בשדה אלקטרומגנטי, וארגון הבריאות העולמי ממליץ כעת על הערכה פסיכולוגית לאנשים. מְעוּנֶה.

כמו כן, עשרות שנים של מחקרים לא מצאו קשר בין טלפונים סלולריים לסרטן כמו גידולים במוח, אם כי זה לא מנע מעיריות כמו סן פרנסיסקו להעביר חוקים המחייבים חנויות להציג את הקרינה הנפלטת ממכשירי הטלפון - מה שמרמז, במוחם של הצרכנים, לְהִסְתָכֵּן.

כמה מסוכן קרינת תדר רדיו?

שורש כל החששות בקשר לרשתות הטלפון הסלולרי הוא קרינת תדרים רדיו (RFR). RFR הוא כל דבר שנפלט בספקטרום האלקטרומגנטי, ממיקרוגל לצילומי רנטגן ועד גלי רדיו ועד אור מהמוניטור שלך או אור מהשמש. ברור שה- RFR אינו מסוכן מטבעו , ולכן הבעיה הופכת לגלות באילו נסיבות היא עלולה להיות.

מדענים אומרים כי הקריטריון החשוב ביותר לגבי האם RFR מסוים מסוכן הוא האם הוא נופל לקטגוריה של קרינה מייננת או לא מייננת. במילים פשוטות, כל קרינה שאינה מייננת חלשה מכדי לשבור קשרים כימיים. זה כולל אור אולטרה סגול, גלוי, אינפרא אדום וכל דבר בתדר נמוך יותר, כמו גלי רדיו. טכנולוגיות יומיומיות כמו קווי חשמל, רדיו FM ו- Wi-Fi נופלות גם לטווח זה. (גלי המיקרוגל הם היוצא מן הכלל הבודד: שאינם מייננים אך מסוגלים לפגוע ברקמות, הם מכוונים בדיוק ובכוונה להדהד עם מולקולות מים.) תדרים מעל UV, כמו צילומי רנטגן וקרני גמא, מייננים.

ד"ר סטיב נובלה, פרופסור לנוירולוגיה בייל ועורך הרפואה מבוססת המדע, מבין שאנשים בדרך כלל מודאגים מקרינה. "השימוש במונח קרינה הוא מטעה מכיוון שאנשים חושבים על נשק גרעיני - הם חושבים על קרינה מייננת שעלולה לגרום נזק. זה יכול להרוג תאים. זה יכול לגרום למוטציות DNA. " אך מכיוון שהקרינה הבלתי מייננת אינה גורמת נזק ל- DNA או לרקמות, נובלה אומרת כי הדאגה ביותר לגבי RFR בטלפון הסלולרי אינה במקומה. "אין שום מנגנון ידוע שלרוב הצורות של קרינה בלתי מייננת יש אפילו השפעה ביולוגית", הוא אומר.

או, במילותיו הפחות מעודנות אך הקרביים יותר של הסופר סי סטיוארט הרדוויק, "קרינה איננה כיתת מוות קסומה."

מחקרים אינם קליקים

כמובן, רק בגלל שאין שום מנגנון ידוע שלקרינה בלתי מייננת יש השפעה ביולוגית, זה לא אומר שזה בטוח או שאין שום השפעה. ואכן, החוקרים ממשיכים לערוך מחקרים. מחקר אחד שפורסם לאחרונה פורסם על ידי התוכנית הלאומית לרעלים (NTP), סוכנות המופעלת על ידי משרד הבריאות ושירותי האנוש. במחקר שצוטט רבות על קרינת תדרי רדיו בטלפון הסלולרי, מדענים מצאו כי חשיפה גבוהה ל- RFR 3G הובילה לכמה מקרים של גידולי לב סרטניים, גידולים במוח וגידולים בבלוטת יותרת הכליה של חולדות גברים.

הלימוד הוא שיעור אובייקטים טוב בכמה קשה לעשות מדע כזה. כפי שציין RealClearScience, מספר הגידולים שהתגלו היה כה קטן, עד כי סטטיסטית היו יכולים להתרחש במקרה (מה שעשוי להיות סביר יותר מכיוון שהם התגלו רק בנבדקים גברים). יתר על כן, רמת ומשך החשיפה ל- RFR היו הרבה יותר ממה שכל אדם ממשי ייחשף אי פעם, ולמעשה, חולדות הבדיקה המוקרנות חיו זמן רב יותר מחולדות הבקרה הבלתי חשופות. ד"ר נובלה אומרת, "חוקרים מנוסים מסתכלים על מחקר כזה ואומרים שזה לא באמת אומר לנו כלום."

גודל גודל הסיכונים של 5G

בצד מחקרים שוטפים, 5G מגיע, וכאמור, יש חשש לטכנולוגיה חדשה זו.

תלונה נפוצה לגבי 5G היא שבגלל העוצמה הנמוכה יותר של משדרי 5G, יהיו יותר כאלה. אמון הבריאות הסביבתי טוען כי "5G ידרוש בנייה של מאות אלפי אנטנות אלחוטיות חדשות בשכונות, בערים ובעיירות. תא קטן סלולרי או משדר אחר יוצבו כל שניים עד עשרה בתים על פי הערכות. "

אומרת ד"ר נובלה, "מה שהם באמת אומרים זה שהמינון יהיה גבוה יותר. תיאורטית זו שאלה סבירה לשאול. " אך הספקנים מזהירים שלא צריך להתמזג ולשאול את השאלה רק בטענה שיש סיכון. כפי שנובלה מציינת, "אנחנו עדיין מדברים על כוח ותדר פחות מאור. אתה יוצא לשמש ואתה רוחץ בקרינה אלקטרומגנטית הגדולה בהרבה ממגדלי 5G אלה. "

קל למצוא טענות ברשת כי התדירות הגבוהה יותר של 5G בלבד מהווה סיכון. RadiationHealthRisks.com מציין כי "1G, 2G, 3G ו- 4G משתמשים בתדר של 1 עד 5 ג'יגה הרץ. 5G משתמש בתדר של 24 עד 90 גיגה-הרץ ", ואז טוען כי" בחלק של קרינת RF בספקטרום האלקטרומגנטי, ככל שהתדר גבוה יותר, כך הוא מסוכן יותר לאורגניזמים חיים. "

אך הטענה כי התדר הגבוה יותר מסוכן יותר היא בדיוק זו - טענה, ואין מדע אמיתי שעומד מאחוריה. 5G נותר בלתי מיינן בטבע.

ה- FCC - האחראי על רישוי הספקטרום לשימוש ציבורי - שוקל גם כן. אומר ניל דרק גרייס, קצין תקשורת ב- FCC, "עבור ציוד 5G, האותות ממשדרים אלחוטיים מסחריים הם בדרך כלל הרבה מתחת לגבולות החשיפה ל- RF בכל מקום שנגיש לציבור." ה- FCC פונה אל ה- FDA לצורך הערכות סיכונים בריאותיים בפועל, הנוקטת גישה ישירה אך נמוכה לטיפול בסיכונים: "משקלן של ראיות מדעיות לא קישר בין טלפונים סלולריים לבעיות בריאותיות כלשהן."

בשנת 2011 שקל ארגון הבריאות העולמי, וסווג את קרינת ה- RF כסוכן קבוצה 2B, המוגדר כ"אולי מסרטן לבני אדם. " גם זה ניואנסים. נובלה אומרת, "אתה צריך להסתכל על כל הדברים האחרים שהם מסווגים כמסרטן אפשרי. הם שמו אותו באותה כיתה כמו דברים כמו קפאין. זה סטנדרט כל כך חלש שהוא בעצם לא אומר כלום. זה כמו לומר 'הכל גורם לסרטן'. "

חלק מהבעיה בהצהרת ארגון הבריאות העולמי היא שהיא מתמקדת בסכנה ולא בסיכון - הבחנה דקה לעיתים קרובות אבודה אצל לא-מדענים, שלא כמו ההבחנה הקפדנית בין "דיוק" ל"דיוק ". (דיוק מתייחס עד כמה הנתונים שלך מקובצים היטב; הדיוק מתייחס עד כמה הנתונים האלה קרובים לערך האמיתי. יתכן שיהיו לך תריסר מדחומים שגויים מכוילים שכולם אומרים לך את הטמפרטורה הלא נכונה ברמת דיוק גבוהה מאוד.) מסווג קפה או ניקל או מלפפון חמוץ כמסרטן אפשרי, הוא מסמל סכנה ללא התחשבות בסיכון האמיתי. מסביר נובלה, "אקדח טעון מהווה סכנה כי באופן תיאורטי, זה יכול לגרום נזק. אבל אם אתה נועל את זה בכספת, הסיכון הוא זניח. "

מדענים ימשיכו לבדוק רשתות חדשות עם התפתחות הטכנולוגיה, כדי לוודא שהטכנולוגיה בה אנו משתמשים מדי יום תישאר בטוחה. לאחרונה בפברואר מתח הסנאטור האמריקני ריצ'רד בלומנטל ביקורת על ה- FCC ועל ה- FDA על כך שלא נמצא מספיק מחקר אודות הסיכונים הפוטנציאליים של 5G. כפי שמראה מחקר ה- NTP, מחקר אודות סיכוני קרינה הוא קשה ולעתים קרובות אינו חד משמעי, כלומר יכול להתקדם זמן רב.

אבל לעת עתה, כל מה שאנחנו יודעים על רשתות 5G אומר לנו שאין סיבה להיבהל. אחרי הכל, ישנן הרבה טכנולוגיות בהן אנו משתמשים מדי יום עם סיכון מדיד גבוה משמעותית. וכפי שאומר ד"ר נובלה, "עם 5G הסכנה נמוכה - אך לא אפסית - ונראה שהסיכון בפועל הוא אפס. לא קלטנו שום אות בעולם האמיתי. "