מהו NFC (Near Field Communication) ולמה אוכל להשתמש בו?

NFC או תקשורת שדה קרוב הוא פרוטוקול המסייע לשני מכשירים לתקשר באופן אלחוטי כאשר הם מוצבים זה ליד זה - למשל, סמארטפונים או שעונים חכמים יכולים לשמש לתשלומים או כרטיסי עלייה למטוס. ככה זה עובד.

חומרת NFC כלולה ביותר ויותר מכשירים - במיוחד סמארטפונים, אך גם מחשבים ניידים מסוימים. NFC יכול להיות העתיד של תשלומים, מפתחות אבטחה וכרטיסי עלייה למטוס. NFC הוא גם שדרוג באמצעות קודי QR מסורבלים. לטלפונים חדשים רבים יש את החומרה לעשות את כל הדברים כאן היום, עם זאת, אנשים רבים עם טלפונים חכמים מצוידים ב- NFC לא השתמשו ביכולות ה- NFC שלהם.

מה זה NFC?

NFC מייצג תקשורת שדה קרוב. NFC הוא מערכת סטנדרטים המאפשרת לסמארטפונים ומכשירים אחרים לתקשר באמצעות אותות רדיו כאשר הם מוחזקים בסמיכות. NFC עובד באופן דומה ל- RFID, אם כי ל- NFC טווח קצר בהרבה מ- RFID. הטווח של NFC הוא כ -4 אינץ ', מה שמקשה על האזנה.

התקנים עם חומרת NFC יכולים ליצור תקשורת עם מכשירים אחרים המצויידים ב- NFC וכן עם תגי NFC. תגי NFC הם שבבי NFC ללא כוח השואבים כוח מסמארטפון קרוב או ממכשיר NFC מופעל אחר. הם לא צריכים סוללה או מקור כוח משלהם. באופן בסיסי ביותר, תגי NFC יכולים לשמש כתחליף נוח יותר לקודי QR.

כדי ליצור חיבור NFC, כל שעליך לעשות הוא לגעת בשני מכשירים המצוידים ב- NFC יחד. לדוגמא, אם היו לך שני סמארטפונים מצוידים ב- NFC, היית נוגע בהם יחד גב אל גב. אם היה לך תג NFC, היית נוגע בחלק האחורי של הטלפון החכם המצויד ב- NFC שלך בתג NFC.

NFC נכלל במגוון רחב של מכשירים, כולל מכשירי אנדרואיד כמו Nexus 4, Galaxy Nexus, Nexus S, Galaxy S III ו- HTC One X. אנדרואיד אינה הפלטפורמה היחידה התומכת ב- NFC - מכשירי Windows Phone כמו סדרת Lumia של נוקיה. ו- HTC Windows Phone 8X של HTC כוללים NFC, כמו מכשירי BlackBerry רבים. עם זאת, אף אחד מהאייפונים של אפל לא כולל חומרת NFC.

אשראי תמונה: ג'ייסון טסטר עתיד גרילה בפליקר

תשלומים ניידים

תשלומי NFC פועלים באופן דומה לתכונות תשלום ללא מגע הקש לתשלום כמו PayPass של MasterCard, הכלולות בכרטיסי אשראי של MasterCard. ניתן לגעת בסמארטפון מצויד ב- NFC (או לנפנף אותו) במסוף תשלום המותאם ל- NFC כדי לשלם עבור משהו, ולהחליף את הצורך בכרטיס אשראי.

בסן פרנסיסקו יש מוני חניה של NFC, המאפשרים לאנשים לשלם עבור חניה על ידי הקשה על טלפון מצויד ב- NFC על מד החניה.

קרדיט תמונה: סרחיו אוסדה בפליקר

העברת נתונים באופן אלחוטי

ניתן להעביר נתונים באופן אלחוטי בין שני סמארטפונים מצוידים ב- NFC. לטלפונים של Android יש Android Beam, תכונה המאפשרת לשני סמארטפונים לשתף במהירות דף אינטרנט, איש קשר, תמונה, וידאו או סוג אחר של מידע. גע בשני טלפונים גב אל גב והתוכן הנצפה במכשיר אחד יישלח לאחר. העברת קבצים מטופלת באמצעות Bluetooth ברגע שהם מתחילים, אך אין שום תהליך זיווג מורכב של Bluetooth - פשוט הקש והשאר יקרה באופן אוטומטי.

תכונות שיתוף דומות נמצאות גם ב- BlackBerry וב- Windows Phone.

קרדיט תמונה: LAI Ryanne בפליקר

תגי NFC

כל אחד יכול לרכוש תגי NFC, שהם די זולים. באפשרותך להגדיר את הפעולה המתרחשת כאשר הטלפון החכם שלך בא במגע עם תג ה- NFC.

לדוגמא, נניח שתמיד תכניס את הטלפון החכם למצב שקט כשאתה הולך לישון. במקום לעשות זאת באופן ידני בכל לילה, תוכל לשים תג NFC על שולחן המיטה שלך. כשאתה הולך לישון, אתה יכול למקם את הטלפון החכם שלך על תג NFC והסמארטפון שלך יבצע פעולה שתוכל להגדיר, כגון הפעלה אוטומטית של מצב שקט.

תוכל גם ליצור תג NFC המכיל את ה- SSID ואת ביטוי הסיסמה של רשת ה- Wi-Fi שלך. כשאנשים מבקרים בביתך, הם יכולים לגעת בטלפונים שלהם בתג NFC ולהיכנס במקום להקליד את פרטי רשת ה- Wi-Fi באופן ידני.

אלה רק כמה דוגמאות - אתה יכול לבצע כל פעולה שאפליקציה בסמארטפון שלך יכולה לבצע.

קרדיט תמונה: נתנאל ברטון בפליקר

שימושים אפשריים נוספים

ל- NFC יש מגוון רחב של שימושים אפשריים אחרים, כולל:

  • הורדת מידע במהירות: עסקים, פרסומות ומוצרים רבים כוללים קודי QR, אותם יש לסרוק באמצעות מצלמת הטלפון החכם. NFC יכול לתפקד כקוד QR משופר בהרבה - פשוט הקש או נפנף בסמארטפון על גבי שבב NFC שבו קוד ה- QR יהיה גישה למידע.
  • כרטיסי מעבר ועלייה למטוס: טלפונים חכמים המצוידים ב- NFC יכולים להחליף גם כרטיסי מעבר במערכות מעבר או כרטיסי עלייה בשדה התעופה.
  • עובר אבטחה: ניתן להקיש על קורא טלפון חכם מצויד ב- NFC כדי לגשת לאזורים מאובטחים. יצרני רכב אפילו עובדים על מפתחות לרכב המצוידים ב- NFC.

קרדיט תמונה: מק מוריסון בפליקר

זו רק תמונת מצב של מה ש- NFC משמש כעת. זהו תקן לתקשורת בשדה הקרוב, וניתן לבנות הרבה דברים נוספים על תקן זה.

אשראי תמונה: Tupalo.com ב- Flickr