OpenOffice לעומת LibreOffice: מה ההבדל ובמה עליכם להשתמש?

OpenOffice.org הייתה פעם חבילת קוד פתוח שנבחרה, אך היא התפרקה לשני פרויקטים נפרדים - אפאצ'י OpenOffice ו- LibreOffice. לא אכפת לך אורקל אופיס אופיס, שהייתה למעשה חבילת משרד סגור ומקורו הופסקה.

אפאצ'י OpenOffice ו- LibreOffice עדיין קיימים ומשחררים גרסאות חדשות לסוויטות המשרד המתחרות אך דומות. אבל מה ההבדל האמיתי, ומהו הטוב ביותר?

מדוע OpenOffice ו- LibreOffice קיימים?

קשורים: מהי תוכנת קוד פתוח ומדוע זה משנה?

ההבנה מדוע יש שתי סוויטות משרדיות נפרדות הבנויות על אותו קוד OpenOffice.org אפשרית רק אם אתה מבין את ההיסטוריה כאן.

סאן מיקרוסיסטמס רכשה את חבילת המשרד StarOffice בשנת 1999. בשנת 2000, סאן הגישה מקור פתוח לתוכנת StarOffice - חבילת משרדים קוד פתוח בחינם זו נקראה OpenOffice.org. הפרויקט המשיך בסיוע עובדי ומתנדבים של Sun, והציע את חבילת OfficeOffice.org בחינם לכולם - כולל משתמשי לינוקס.

בשנת 2011 נרכשה סאן מיקרוסיסטמס על ידי אורקל. הם שמו את חבילת המשרד הקניינית של StarOffice ל- "Oracle Open Office", כאילו רצו לגרום לבלבול ואז הפסיקו אותה. מרבית המתנדבים החיצוניים - כולל התורמים ל- Go-oo, שתרמו מערך שיפורים ששימשו הפצות רבות של לינוקס - עזבו את הפרויקט והקימו את LibreOffice. LibreOffice היה מזלג של OpenOffice.org והוא בנוי על בסיס הקוד המקורי של OpenOffice.org. מרבית הפצות לינוקס, כולל אובונטו, העבירו את חבילת המשרד הכלולה שלהן מ- OpenOffice.org ל- LibreOffice.

OpenOffice.org המקורי נראה למטה וללא הרחק. בשנת 2011, אורקל נתנה את סימני המסחר והקוד של OpenOffice.org לקרן Apache Software. הפרויקט המכונה OpenOffice כיום הוא למעשה אפאצ'י OpenOffice והוא מפותח תחת מטריית אפאצ'י תחת רישיון אפאצ'י.

LibreOffice התפתחה מהר יותר והוציאה גרסאות חדשות בתדירות גבוהה יותר, אך פרויקט Apache OpenOffice לא מת. אפאצ'י פרסמה את גרסת הבטא של OpenOffice 4.1 במרץ 2014.

אבל מה ההבדל?

אתה יכול להוריד את LibreOffice או OpenOffice בחינם עבור Windows, Linux או Mac. שתי הסוויטות המשרדיות כוללות את אותם יישומים לעיבוד תמלילים, גיליונות אלקטרוניים, מצגות ובסיסי נתונים. שני פרויקטים אלה חולקים את הרוב המכריע של הקוד שלהם. יש להם ממשקים ותכונות דומים.

להלן, יש לנו צילום מסך של LibreOffice Writer, תוכנית עיבוד התמלילים של LibreOffice.

לאחר מכן, יש לנו צילום מסך של OpenOffice Writer. תוכניות אלה בהחלט לא נראות זהות לחלוטין. מלבד נושא ברירת המחדל השונה, כלול סרגל צדדי שלם ב- OpenOffice ש- LibreOffice אינו מציג כברירת מחדל. סרגל צד זה מיועד לתצוגות מסך רחב שהמרחב האנכי הוא יוקרתי.

ניתן להפעיל את סרגל הצד גם ב- LibreOffice. (כדי לאפשר זאת, לחץ על כלים> אפשרויות, בחר LibreOffice> מתקדם, סמן הפעל תכונות ניסיוניות, הפעל מחדש את LibreOffice ולחץ על תצוגה> סרגל צד.) כאשר סרגל הצד מופעל, שתי התוכניות נראות כמעט זהות.

ישנם הבדלים אחרים, כמובן. עיין בשורת המצב של LibreOffice בתחתית החלון ותראה ספירת מילים המתעדכנת בשידור חי למסמך הנוכחי. ב- OpenOffice, אתה עדיין צריך לבחור כלים> ספירת מילים כדי להציג את ספירת המילים בכל זמן נתון - היא לא תעדכן ותוצג עצמה באופן אוטומטי.

ל- LibreOffice יש תמיכה גם בהטמעת גופנים במסמכים. ניתן להפעיל זאת מתוך קובץ> מאפיינים, בכרטיסייה גופן. הטמעת גופן במסמך מבטיחה כי המסמך ייראה זהה בכל מערכת, גם אם הגופן אינו מותקן במחשב. OpenOffice אינו מכיל תכונה זו.

אנחנו יכולים להמשיך לחפש הבדלים נוספים, אבל זה באמת מרגיש כמו ניקוס. הרוב המכריע של האנשים יתקשו להבחין בהבדל בין LibreOffice ל- OpenOffice. שניהם חופשיים וקוד פתוח, כך שתמיד תוכלו להוריד את שניהם כדי להשוות - כנראה שלא תבחינו בהבדל רב מדי.

מצב הרישיון

סרגל הצד שלמעלה הוא דוגמה מעניינת לאן פרוייקטים אלה הולכים. סרגל הצד ב- OpenOffice הוא תכונה חדשה לחלוטין שפרויקט Apache OpenOffice הוסיף ל- OpenOffice. מצד שני, סרגל הצד הניסיוני ב- LibreOffice נראה זהה בעצם לסרגל הצד של OpenOffice.

זו לא תאונה. קוד סרגל הצד של OpenOffice הועתק ושולב ב- LibreOffice. פרויקט Apache OpenOffice משתמש ברישיון Apache, ואילו LibreOffice משתמש ברישיון כפול LGPLv3 / MPL. התוצאה המעשית היא ש- LibreOffice יכולה לקחת את הקוד של OpenOffice ולשלב אותו ב- LibreOffice - הרישיונות תואמים.

מצד שני, ל- LibreOffice יש כמה תכונות - כמו הטמעת גופנים - שלא מופיעות ב- OpenOffice. הסיבה לכך היא ששני הרישיונות השונים מאפשרים העברת קוד בכיוון אחד בלבד. LibreOffice יכול לשלב את הקוד של OpenOffice, אך OpenOffice לא יכול לשלב את הקוד של LibreOffice. זו תוצאה של הרישיונות השונים שהפרויקטים בחרו.

בטווח הארוך, המשמעות היא שניתן לשלב שיפורים גדולים ב- OpenOffice ב- LibreOffice, בעוד שלא ניתן לשלב שיפורים גדולים ב- LibreOffice ב- OpenOffice. זה נותן בבירור יתרון גדול ל- LibreOffice, שתפתח מהר יותר ותשלב תכונות ושיפורים נוספים.

זה לא באמת משנה

קשורים: אין עוד דמי שדרוג: השתמש ב- Google Docs או באפליקציות האינטרנט של Office במקום ב- Microsoft Office

לא ממש משנה אם אתה משתמש ב- LibreOffice או ב- Apache OpenOffice. שתיהן בחירות טובות אם אתם מחפשים חבילת משרדים חזקה בחינם. שני הפרויקטים דומים כל כך שלא סביר להניח שתבחין בהבדל.

אנו ממליצים על LibreOffice אם נצטרך לבחור אחד מהשניים. זה נראה ההתפתחות הנלהבת ביותר ויש לו את הפוטנציאל הרב ביותר בטווח הארוך.

אבל קשה לטעות כאן. OpenOffice כנראה גם יעבוד בסדר גמור עבורכם.

חבל שפיצול שנוי במחלוקת התרחש מכיוון של- OpenOffice הייתה כמות עצומה של זיהוי שמות. הייתה תקופה שמיקרוסופט חששה בבירור מפני OpenOffice והפיקה קטעי וידאו שתוקפים אותה, לא כמו הפרסומות של Scroogled כיום!