האם הורדת ROM של משחקי וידאו רטרו היא חוקית?

אין כמו לחיות מחדש את ילדותך עם משחקי הרטרו האהובים עליך, אך האם אמולטורים ו- ROM הם חוקיים? האינטרנט ייתן לך הרבה תשובות, אבל שוחחנו עם עורך דין כדי לקבל תשובה נחרצת יותר.

אמולטורים הם חוקיים להורדה ושימוש, אולם שיתוף מקרים המוגנים בזכויות יוצרים באינטרנט אינו חוקי. אין תקדים משפטי לקרוע ולהוריד ROM עבור משחקים שבבעלותך, אם כי ניתן לטעון טיעון לשימוש הוגן.

כדי לברר זאת, שאלנו את דרק א 'במבאואר, המלמד דיני אינטרנט וקניין רוחני במכללה למשפטים באוניברסיטת אריזונה. למרבה הצער גילינו כי אין באמת תשובה מוחלטת מכיוון שטרם נבדקו טענות אלה בבית המשפט. אבל אנחנו יכולים לפחות לפרוץ כמה מיתוסים שצפים שם בחוץ. הנה מה שאתה צריך לדעת על חוקיות האמולטורים וה- ROM בארצות הברית.

אמולטורים חוקיים כמעט בהחלט

נתחיל עם הדברים הקלים. למרות מה שאולי שמעת, אין הרבה שאלה אם אמולטורים עצמם חוקיים. אמולטור הוא רק פיסת תוכנה שנועדה לחקות מערכת משחקים - אך רובם אינם מכילים קוד קנייני. (ישנם כמובן יוצאים מן הכלל, כגון קובצי ה- BIOS הנדרשים על ידי אמולטורים מסוימים לשחק משחקים.)

אך אמולטורים אינם שימושיים ללא קבצי משחק - או ROM - ו- ROM הם כמעט תמיד עותק לא מורשה של משחק וידאו המוגן בזכויות יוצרים. בארצות הברית זכויות היוצרים מגנות על יצירות במשך 75 שנה, כלומר שום כותרות קונסולות גדולות לא יהיו נחלת הכלל במשך עשרות שנים.

אבל אפילו מכשירי ROM קיימים באזור קצת אפור, על פי במבאואר.

היוצא מן הכלל האפשרי עבור ROMs: שימוש הוגן

ראשית: הורדת עותק של משחק שאינו בבעלותך אינה חוקית. זה לא שונה מהורדת סרט או תוכנית טלוויזיה שאינך בבעלותך. "נניח שיש לי סופר נינטנדו ישנה, ​​ואני אוהב את סופר מריו וורלד, אז אני מוריד ROM ומשמיע אותו," אמר במבאואר. "זו הפרה של זכויות יוצרים."

זה חתך ברור למדי, נכון? וזה תואם פחות או יותר עם השפה לגבי ROMs באתר של נינטנדו, שם החברה טוענת שהורדת כל ROM, בין אם אתה הבעלים של המשחק ובין אם לאו, אינה חוקית.

אך האם יש הגנה משפטית? יתכן, אם כבר בבעלותך מחסנית Super Mario World. ואז, על פי במבאואר, אתה עשוי להיות מכוסה בשימוש הוגן.

"שימוש הוגן הוא תקן מטושטש, לא כלל", הסביר במבאואר. הוא אומר שהוא יכול לדמיין כמה תרחישים אפשריים להגנה. "אם יש לי עותק של סופר מריו וורלד, אני יכול לשחק בו מתי שאני רוצה", הוא מציין, "אבל מה שאני באמת רוצה לעשות זה להשמיע אותו בטלפון או במחשב הנייד שלי." במקרה זה, הורדת ROM יכולה להיות ניתנת להגנה משפטית.

"אתה לא נותן את המשחק לאף אחד אחר, אתה פשוט משחק במשחק שאתה כבר מחזיק בטלפון שלך," אמר במבאואר. "הטענה היא שאין כאן פגיעה בשוק; שזה לא תחליף לרכישה. "

עכשיו, זה לא שחור ולבן; רק טיעון משפטי פוטנציאלי. ובמבאואר ממהר להודות שהוא לא מושלם.

"זה בשום פנים ואופן לא טיעון מטורף," אמר במבאואר, "אבל זה בשום פנים ואופן לא טיפשי." אחרי הכל, נינטנדו יכולה לטעון שעל ידי חיקוי המשחק בטלפון שלך, במקום לקנות את הנמל הרשמי של המשחק, הם מפסידים כסף.

אך אמנם אין תקדים ספציפי למשחקים, אך בשווקים אחרים. "בתעשיית המוזיקה, כולם מקבלים כי העברת חלל היא חוקית", מציין במבאואר. אתה יכול לראות איפה זה מסתבך.

מה אם תקרע את ה- ROM שלך?

טיעון מקובל באינטרנט הוא שחילוץ ROM ממחסנית שבבעלותך הוא חוקי לחלוטין, אך הורדת ROM מהאינטרנט היא פשע. מכשירים כמו רטרודה של 60 דולר מאפשרים לכל אחד לחלץ משחק סופר נינטנדו או סגה ג'נסיס באמצעות USB, ולהצהיר על חוקיותם בהורדות כנקודת מכירה מרכזית. אחרי הכל, קריעת תקליטור שבבעלותך עם iTunes או תוכנה אחרת נחשבת באופן כללי לחוקית, לפחות בארצות הברית.

אז האם קריעת ROM בבעלותך שונה מהורדת אחד? כנראה שלא, אומר במבאואר: "בשני המקרים מה שאתה עושה זה ליצור עותק נוסף."

כעת, במבאואר יכול היה לדמיין לבנות ויכוח על האופן שבו האחד שונה מהאחר, והוא מודה שהאופטיקה שונה. אבל הוא לא חושב ששני המצבים כל כך מובחנים מבחינה משפטית.

"אני חושב שאם הוויכוח הוא, אם הייתי מהנדס מיומן, אוכל לחלץ את זה ולהביא עותק," אמר במבאואר. "אם נניח לרגע שאם אעשה זאת זה יהיה שימוש הוגן, אז זה לא צריך להיות שונה."

שיתוף ROM אינו חוקי באופן חד משמעי

טיעון השימוש ההוגן הזה עשוי להגיע לרחבה רבה, אך ישנם גבולות. "הצרה מתרחשת כשכבר לא רק לי יש עותק, אלא לתת לאנשים אחרים עותק," אמר במבאואר.

שקול את תעשיית הבידור. ה- RIAA ו- MPAA מצאו יותר מזל ללכת אחרי האתרים והאנשים שחולקים מוסיקה, ולא את ההורדות. עבור מכשירי ROM זה עובד במידה רבה באותה צורה, ולכן אתרים המשתפים משחקים נסגרים לעתים קרובות כל כך.

"ברגע שאתה מפיץ ROM, לרוב האנשים שמורידים אותו כנראה אין עותקים חוקיים של המשחק," אמר במבאואר. "אז זה נזק לשוק, כי נינטנדו אמורה להיות מסוגלת למכור לאנשים האלה."

מסיבה זו, זה יכול להיות רעיון טוב, גם אם אתה הבעלים של משחק, להימנע מהורדת ROM מ רשתות עמית לעמית, שם אתה משתף עותק של המשחק בזמן שאתה מוריד אותו.

מה אם משחק לא נמצא כרגע בשוק?

אנשים רבים טוענים באינטרנט שאם משחק אינו זמין כרגע בשוק, הורדת ROM היא חוקית. אחרי הכל: לא יכולה להיות פגיעה בשוק אם משחק לא מוצע כרגע בצורה דיגיטלית.

יתכן שטענה זו לא תהיה אטומה, על פי במבאואר.

"מצד אחד, אין סכום כסף שיאפשר לי לקבל עותק חוקי של המשחק הזה," אמר במבאואר. "בצד השני של הוויכוח, יש מה שדיסני עושה." האסטרטגיה של דיסני היא להכניס סרטים קלאסיים "לכספת" לתקופות ממושכות. במקום להשאיר סרטים כל הזמן בשוק, הם מוציאים אותם מעת לעת מחדש, מה שמגדיל את הביקוש ומגדיל את המכירות כאשר המהדורה הזו אכן מגיעה.

חברות משחקי וידיאו יכולות לטעון שהן עושות את אותו הדבר עם משחקים שטרם פורסמו וכי ROMs מורידים את ערך השוק הפוטנציאלי. "זה מקרה קרוב", אומר במבאואר, "ולא נבדק הרבה." אבל הם יכלו לטעון את הטיעון הזה.

יחד עם זאת, הוא מציין, משחק שלא נמצא כרגע בשוק יכול להיות חלק שימושי בהגנה, במיוחד אם אתה מוריד משחק שכבר בבעלותך.

"בכל מקרה לא יכולתי לקנות עותק, וכבר בבעלותי עותק," אמר במבאואר, שוב בהיפותזה. "אז זה כמו להחזיק תקליטור ולקרוע אותו לבד."

כל זה בעיקר היפותטי

אתה בטח מתחיל לראות דפוס כאן. מכשירי ROM הם אזור כה אפור מכיוון שיש הגנות משפטיות פוטנציאליות משני הצדדים - אך איש לא בדק את הטיעונים הללו באמת לפני כן. במבאואר לא יכול היה להצביע על שום פסיקה ספציפית בנוגע ל- ROM של משחקי וידאו, ובעיקר היה רק ​​אקסטרפולציה מאזורים אחרים בחוק זכויות היוצרים באינטרנט.

עם זאת, אם דבר אחד ברור, זה הדבר: אם אינך הבעלים של עותק חוקי של משחק, אין לך שום זכות להוריד אותו (כן, גם אם תמחק אותו אחרי 24 שעות, או שטויות כאלה אחרות ).

קרדיט תמונה: LazyThumbs, Fjölnir Ásgeirsson, Hades2k, Zach Zupancic, wisekris