איזה סוג של כבל אתרנט (Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a) עלי להשתמש?

לא כל כבל ה- Ethernet נוצר באותה מידה. מה ההבדל, ואיך אתה יודע באיזה אתה צריך להשתמש? בואו נסתכל על ההבדלים הטכניים והפיזיים בקטגוריות כבל אתרנט שיעזרו לנו להחליט.

כבלי אתרנט מקובצים לקטגוריות ממוספרות ברצף ("חתול") על פי מפרט שונה; לפעמים הקטגוריה מתעדכנת עם הבהרה נוספת או תקני בדיקה (למשל 5e, 6a). בקטגוריות אלה אנו יכולים לדעת בקלות איזה סוג כבלים אנו זקוקים ליישום ספציפי. היצרנים נדרשים לעמוד בתקנים, מה שמקל על חיינו.

מה ההבדלים בין הקטגוריות וכיצד ניתן לדעת מתי להשתמש בכבלים לא מוגנים, מוגנים, תקועים או מוצקים? המשך לקרוא להארה דמוית "חתול".

הבדלים טכניים

ההבדלים במפרט הכבלים לא קלים לראות כמו שינויים פיזיים; אז בואו נבדוק מה כל קטגוריה עושה ואינה תומכת. להלן תרשים להפניה בעת בחירת כבל ליישום שלך בהתבסס על הסטנדרטים עבור אותה קטגוריה.

ככל שמספר הקטגוריה עולה, כך גם המהירות והמגהץ של החוט גדלים. זה לא צירוף מקרים מכיוון שכל קטגוריה מביאה בדיקות מחמירות יותר לביטול הצלבה (XT) ולהוספת בידוד בין החוטים.

זה לא אומר שהחוויות שלך היו זהות. מבחינה פיזית תוכלו להשתמש בכבל Cat-5 למהירויות של 1 ג'יגה-בייט, ובאופן אישי השתמשתי בכבל ארוך מ- 100 מטר, אך מכיוון שהתקן לא נבדק עבורו, ככל הנראה יהיו לכם תוצאות מעורבות. רק בגלל שיש לך כבל Cat-6, זה לא אומר שיש לך גם מהירויות רשת של 1 GB. כל חיבור ברשת שלך צריך לתמוך במהירות של 1 ג'יגה-בייט ובמקרים מסוימים, יהיה צורך לומר את החיבור בתוכנה להשתמש במהירות הזמינה.

כבל קטגוריה 5 תוקן, והוחלף ברובו בכבל משופר (Cat-5e) בקטגוריה 5 שלא שינה שום דבר פיזי בכבל, אלא החל להחיל תקני בדיקה מחמירים יותר.

קטגוריה 6 תוקנה עם קטגוריה 6 משופרת (Cat-6a) שסיפקה בדיקה לתקשורת של 500 מגה-הרץ (לעומת 250 מגה-הרץ של Cat-6). תדר התקשורת הגבוה יותר ביטל את מעבר החיזוק החיצוני (AXT) המאפשר טווח ארוך יותר ב- 10 ג'יגה-בתים לשנייה.

הבדלים פיזיים

אז איך כבל פיזי מבטל הפרעות ומאפשר מהירויות מהירות יותר? זה עושה זאת באמצעות פיתול תיל ובידוד. פיתול כבלים הומצא על ידי אלכסנדר גרהם בל בשנת 1881 לשימוש בחוטי טלפון שהופעלו לאורך קווי חשמל צדדיים. הוא גילה כי על ידי סיבוב הכבל כל 3-4 עמודי שירות, הוא הפחית את ההפרעות והגדיל את הטווח. זוג מעוות הפך לבסיס לכל כבלי Ethernet כדי למנוע הפרעה בין חוטים פנימיים (XT), לבין חוטים חיצוניים (AXT).

ישנם שני הבדלים פיזיים עיקריים בין כבלים Cat-5 ו- Cat-6, מספר הפיתולים לס"מ בחוט ועובי הנדן.

אורך פיתול הכבלים אינו סטנדרטי, אך בדרך כלל ישנם 1.5-2 פיתולים לס"מ ב- Cat-5 (e) ו- 2+ פיתולים לס"מ ב- Cat-6. בתוך כבל בודד, לכל זוג צבעוני יהיו גם אורכי טוויסט שונים בהתבסס על מספרים ראשוניים, כך שלעולם לא יישרו שני פיתולים. כמות הפיתולים לזוג היא בדרך כלל ייחודית לכל יצרן כבלים. כפי שניתן לראות בתמונה לעיל, אין בשני זוגות כמות זהה של פיתולים לאינץ '.

כבלים רבים של Cat-6 כוללים גם חוט ניילון המסייע בחיסול הצלבה. אף על פי שהקוויין אינו נדרש בכבל Cat-5, חלק מהיצרנים כוללים אותו בכל מקרה. בכבל Cat-6, גם הקו אינו נדרש כל עוד הכבל בודק על פי התקן. בתמונה לעיל, כבל Cat-5e הוא היחיד עם שדרה.

בעוד שדוד הניילון מסייע בהפחתת מעבר מחוט בחוט, המעטה העבה יותר מגן מפני מעבר קרוב לקצה (NEXT) ומצב מעבר זר (AXT) אשר שניהם מתרחשים בתדירות גבוהה יותר ככל שהתדר (Mhz) עולה. בתמונה זו כבל Cat-5e מכסה את המעטה הדק ביותר, אך הוא גם היה היחיד עם חוט הניילון.

מסוכך (STP) לעומת לא מסוכך (UTP)

מכיוון שכל כבלי האתרנט מעוותים, יצרנים משתמשים במיגון כדי להגן עוד יותר על הכבל מפני הפרעות. ניתן להשתמש בקלות בזווית מעוותת לא מסוככת לכבלים בין המחשב לקיר, אך תרצה להשתמש בכבל מוגן עבור אזורים עם הפרעה גבוהה והפעלת כבלים בחוץ או בקירות.

ישנן דרכים שונות להגן על כבל אתרנט, אך בדרך כלל מדובר בהנחת מגן סביב כל זוג חוטים בכבל. זה מגן על הזוגות מפני קריאה פנימית. יצרנים יכולים להגן עוד יותר על כבלים מפני מעבר מוחלט לחייזרים, אך סינון כבלים של UTP או STP. מבחינה טכנית התמונה לעיל מציגה כבל STP מוקרן (S / STP).

מוצק מול תקוע

כבלי אתרנט מוצקים וקבועים מתייחסים למוליך הנחושת בפועל בזוגות. כבל מוצק משתמש בחתיכת נחושת אחת עבור המוליך החשמלי ואילו תקוע משתמש בסדרה של כבלי נחושת המעוותים זה בזה. ישנם יישומים רבים ושונים לכל סוג מוליך, אך ישנם שני יישומים עיקריים לכל סוג שכדאי להכיר.

כבל תקוע הוא גמיש יותר ויש להשתמש בו ליד שולחן העבודה שלך או בכל מקום שבו אתה יכול להזיז את הכבל לעיתים קרובות.

כבל מוצק אינו גמיש כל כך, אך הוא גם עמיד יותר מה שהופך אותו לאידיאלי להתקנות קבועות, כמו גם בחוץ ובקירות.

עכשיו שאתה יודע באיזה סוג כבל אתה צריך להשתמש, עיין במדריך שלנו להכנת כבל Ethernet משלך.