מה ההבדל בין NTSC ל- PAL?

בין אם אתה חנון קולנוע, גיימר או יוצר סרטים חובב, בטח שמעת על NTSC ו- PAL. אבל מה ההבדל? ואיך הפורמטים האלה עדיין רלוונטיים כיום?

אמריקאים משתמשים ב- NTSC; כל אחד אחר משתמש ב- PAL

ברמה היסודית, NTSC הינה מערכת צבע טלוויזיה אנלוגית המשמשת בצפון אמריקה, מרכז אמריקה וחלקים מדרום אמריקה. PAL היא מערכת צבעונית אנלוגית המשמשת באירופה, אוסטרליה, חלקים באסיה, חלקים באפריקה וחלקים בדרום אמריקה.

המערכות דומות להפליא, כאשר ההבדל העיקרי הוא צריכת החשמל. בצפון אמריקה, חשמל נוצר ב 60 הרץ. ביבשות אחרות, התקן הוא 50 הרץ, אך להבדל זה יש השפעה גדולה יותר מכפי שניתן היה לצפות.

מדוע כוח עושה הבדל גדול

קצב הרענון (קצב פריימים) של טלוויזיה אנלוגית הוא ביחס ישר לצריכת החשמל שלה. אבל רק בגלל שטלוויזיה פועלת ב 60 הרץ זה לא אומר שהיא מציגה 60 פריימים לשנייה.

טלוויזיות אנלוגיות משתמשות בצינור קרן קתודה (CRT) כדי להקרין אור על גבו של המסך. הצינורות האלה אינם כמו מקרנים - הם לא יכולים למלא מסך בבת אחת. במקום זאת, הם מפיצים במהירות אור מטה מהחלק העליון של המסך. אולם כתוצאה מכך התמונה בחלקו העליון של המסך מתחילה לדעוך כאשר ה- CRT קורן אור בתחתית המסך.

כדי לפתור בעיה זו, טלוויזיות אנלוגיות "משלבות" תמונה. כלומר, הם מדלגים על כל שורה אחרת במסך כדי להחזיק תמונה שנראית עקבית לעין האנושית. כתוצאה מ"דילוג "זה, טלוויזיות NTSC של 60 הרץ פועלות במהירות 29.97 FPS, וטלוויזיות PAL של 50 הרץ פועלות במהירות של 25 FPS.

PAL היא טכנית מעולה

קוראים אמריקאים, אל תתלהבו יותר מדי מ -4.97 המסגרות הנוספות לשנייה. בקצב המסגרות בצד, PAL עדיף מבחינה טכנית על NTSC.

כאשר ארה"ב החלה לשדר טלוויזיה צבעונית בתחילת שנות ה -50, שם המשחק היה תאימות לאחור. לרוב האמריקאים כבר היו מכשירי טלוויזיה בשחור לבן, כך שההבטחה שתשדירי הצבעים תואמים לטלוויזיות ישנות יותר לא הייתה מוחשית יותר. כתוצאה מכך, NTSC נתקע ברזולוציה בשחור-לבן (525 קווים), פועל בתדרים עם רוחב פס נמוך, ובדרך כלל אינו אמין.

יבשות אחרות לא רצו להתמודד עם חוסר האמינות של NTSC ופשוט המתינו שטכנולוגיית הטלוויזיה הצבעונית תשתפר. שידורי טלוויזיה צבעוניים רגילים לא הגיעו לאנגליה עד 1966, כאשר ה- BBC ביסס את פורמט ה- PAL. PAL נועד לטפל בבעיות ב- NTSC. יש לו רזולוציה מוגברת (625 קווים), עובד על תדרי רוחב פס גבוה, והוא אמין יותר מ- NTSC. (כמובן, פירוש הדבר ש- PAL אינו עובד עם סטים בשחור לבן.)

אוקיי, מספיק לשיעור היסטוריה. מדוע כל זה חשוב עכשיו? אנחנו ממשיכים לדבר על טלוויזיות אנלוגיות, אבל מה לגבי טלוויזיות דיגיטליות?

מדוע זה משנה בעידן הדיגיטלי?

התקלות (או התכונות) של NTSC ו- PAL מוכתבות בעיקר על ידי אופן הפעולה של טלוויזיות אנלוגיות. טלוויזיות דיגיטליות מסוגלות לדחוף את המגבלות הללו (במיוחד שיעורי פריימים), אך אנו עדיין רואים את NTSC ו- PAL בשימוש כיום. למה?

ובכן, זה בעיקר נושא של תאימות. אם אתה משדר מידע וידאו באמצעות כבל אנלוגי (RCA, קואקסיאלי, SCART, s-video), הטלוויזיה שלך צריכה להיות מסוגלת לפענח את המידע הזה. בעוד שחלק מהטלוויזיות המודרניות תומכות הן בפורמטים NTSC והן ב- PAL, יש סיכוי שלך תומך רק באחד מהשניים. לכן, אם אתה מנסה לחבר קונסולת משחקים או נגן DVD אוסטרלי לטלוויזיה אמריקאית באמצעות כבל RCA, זה אולי לא יעבוד.

יש גם נושא הטלוויזיה בכבלים וטלוויזיה משודרת (המכונה כיום ATSC, לא NTSC). שני הפורמטים הם כעת דיגיטליים, אך הם עדיין פועלים ב- 30 או 60 FPS כדי לתמוך בטלוויזיות CRT ישנות. בהתאם לארץ המוצא של הטלוויזיה שלך, ייתכן שהיא לא תוכל לפענח את אות הווידאו שלך אם אתה משתמש בכבלים אנלוגיים.

כדי לעקוף את זה, תצטרך לקנות תיבת ממיר HDMI תואם NTSC / PAL, והם יקרים. אבל היי, זה עולה פחות מטלוויזיה חדשה, וזה יהיה שימושי כשאתם בהכרח קונים טלוויזיה שאין בה יציאות אנלוגיות.

לחלק מהטלוויזיות החדשות אין יציאות אנלוגיות

אם קניתם טלוויזיה בשנה האחרונה, אולי שמתם לב למשהו מוזר. יש לו כמה יציאות HDMI, אולי DisplayPort, אך הוא חסר את יציאות ה- RCA הצבעוניות שהיית רגיל אליהן. סוף סוף סרטון אנלוגי גוסס.

זה פותר את בעיית התאימות של NTSC / PAL על ידי הסרת היכולת שלך להשתמש במקורות וידאו ישנים עם טלוויזיות חדשות. זה לא נחמד?

בעתיד, ייתכן שתצטרך לקנות תיבת ממיר HDMI תואם NTSC / PAL. שוב, הם די יקרים כרגע. ברגע שהביקוש עולה, הם אמורים לעלות פחות.