מהי מם (ואיך הם מקורם)?

אם השתמשת באינטרנט יותר מכמה ימים, כנראה ראית מם. הם הפכו לחלק בלתי נפרד מהחיים המקוונים המודרניים. אבל, מאיפה הם התחילו את דרכם? איך הם התפתחו? ומאיפה בכלל באה המילה "מם"?

מהיכן הגיעה המילה "מם"?

המקרה שפורסם לראשונה של המילה meme (מבוטא "Meem", ולא אני-אני) , מתוארך לספרו של ריצ'רד דוקינס משנת 1976  "הגן האנוכי". דוקינס התייחס אליו כאל "מימה" - מילה הנגזרת מיוונית שפירושה "מה שמחקה". המילה התקצרה אז ל"מם "בלבד בגלל הדמיון שלה למילה" גן ".

דוקינס טבע את המונח מכיוון שניסה להבין האם ישנה יחידה מדידה המתארת ​​כיצד התפשטו ורעיונות התפשטו בדורות. אז במילים פשוטות, מם הוא לרעיון מהו גן לתכונה פיזית. בדומה לאופן שבו גנים ותכונות גופניות מתפתחות באמצעות הברירה הטבעית, דוקינס האמין כי כל דבר המסוגל לעבור אבולוציה - כמו ממים ורעיונות - עשה זאת גם באמצעות הברירה הטבעית.

מכאן נגזרת הצורה המודרנית של המילה "מם" - הרעיון של שכפול, בחירה והתפתחות רעיונות שכולם עובדים על עצמם בשטח המוכיח ביותר של רעיונות אי פעם - האינטרנט.

האם היו ממים לפני האינטרנט?

ממים היו קיימים עוד הרבה לפני שהאינטרנט היה קיים. למעשה, הם היו קיימים מאז שדוקינס טבע את המונח, והופיע כבר בשנת 79 לספירה בחורבה בפומפיי ובשנות השבעים המאוחרות, בכתובות גרפיטי.

כיכר סאטור היא פלינדרום של חמש המילים "SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS" - אחת על גבי המלה הבאה. אתה יכול לקרוא בכל כיוון (בהנחה שאתה קורא לטינית), כולל הפוך לאחור. אף על פי שאיש אינו יודע בוודאות מה פירושו, הוא הופיע במשך מאות שנים בתרבויות שונות בכל רחבי העולם, כולל צרפת, אנגליה, סוריה ואיטליה.

פרודו באגינס, הדמות הבדיונית של טרילוגיית שר הטבעות של JRR טולקין  , הפך גם הוא לחלק ממם. הביטוי "פרודו חי" היה מטויח בכול גרפיטי, כפתורים ואפילו מדבקות פגוש על מכוניות. זה שימש לעתים קרובות על ידי אנשים שהרגישו שפרודו, שנשלח למורדור במשימת מוות על ידי אנשים חזקים עם אג'נדות משלהם, הוא מטאפורה טובה להוחזק על ידי "האיש".

דוגמה נוספת לממים התרחשה באוסנט בראשית שנות התשעים: חוק גודווין. למרות שהוא הוקם בתחילה לפורום דיון בקבוצות דיון, הוא נותר עד היום כמו לפני כמעט 30 שנה. חוק גודווין קובע כי "ככל שדיון ב- Usenet מתארך, ההסתברות להשוואה בין נאצים או היטלר מתקרבת לאחת." ברגע שהחוט היה מגיע לנקודה זו, באופן מסורתי הוא נחשב לנגמר, ומי שהזכיר את הנאצים איבד מיד כל אמינות בוויכוח.

קשורים: מה ההבדל בין Usenet לאינטרנט?

מה היו הממים הראשונים באינטרנט?

ניתן להצמיד את המם האינטרנטי הוויראלי הראשון לתינוק רוקד מסוים שהתפשט ברחבי האינטרנט, לפני שהופיע סוף סוף בפרק של  אלי מקביל.

בשנת 1996, המעצב הגרפי מייקל ג'ירארד יצר תוכנה שהראתה כיצד ניתן לתכנת ולהקרין תנועה באמצעות מחשבים. העיצוב הסופי היה המודל של תינוק המדגים תנועות שונות מהצ'ה-צ'ה-צ'ה. לאחר מכן המעביד של ג'ירארד שלח את ההדגמה למפתחים כדי להציג את יכולות התוכנה שלהם. אחת ההדגמות הגיעה לתיבת הדואר הנכנס של עובד LucasArts, שהפך את הסרטון ל- GIF ושיתף אותו (בעיקר באמצעות פורומים ודואר אלקטרוני, אך גם ברשת המתפתחת), ושלח אותו לתחושה נגיפית רחבה.

ריקוד המפסטר היה עוד מם פופולרי באינטרנט מוקדם. זה היה אתר שהציג שורות של אוגרי GIF מונפשים שרוקדים לגירסה מזורזת של "משרוקית מפסיקה" - שיר המשמש בקרדיטים של רובין הוד של וולט דיסני. האתר נוצר על ידי סטודנטית לאמנות בקנדה בתחרות עם אחותה וחברה בשנת 1998, כדי לראות מי יכול לייצר את מירב התעבורה באינטרנט.

אחרי שהפיקה רק 600 צפיות בתוך 8 חודשים, האתר שלה הפך פתאום לוויראלי. בתוך ארבעה ימים בלבד האתר שלה הציג למעלה מ -600,000 צפיות, וצבר פופולריות באמצעות דוא"ל, בלוגים ואפילו מדבקות פגושים.

איך התפתחו ממים מאז?

עם השימוש הרחב ברשתות החברתיות ובאתרים כמו Reddit, 9GAG ו- 4Chan, קל יותר ויותר עבור ממים לצבור פופולריות ולהפוך לוויראלי בין לילה, כאשר מיליוני מבקרים יומיים רוצים לקבל חחח או שניים.

לפני שהאינטרנט הופיע, ממים נטו להיות בעלי משמעות פוליטית או תרבותית, והפופולריות שלהם נמשכה הרבה יותר ממה שהם עושים כיום. אמנם כמה ממים כיום עדיין יכולים להראות אריכות ימים, אך רובם עוברים מוויראלי לשכוח תוך זמן קצר יחסית. זה נובע בחלק מהמהירות שהאינטרנט נע (תמיד יש משהו חדש שתמשוך את תשומת ליבכם) ובחלקו בגלל כמה קל ליצור ממים.

ממים התרחקו גם מנושאים פוליטיים או תרבותיים כדי להתמקד יותר בהתייחסויות לתרבות הפופ ובתצפיות על החיים הסרקסטיים, מה שהופך אותם לסוגיים, מצחיקים וקלים יותר להתפשט כמו אש בשדה קוצים ברחבי האינטרנט.

מקרה משמעותי אחד של התפתחות במם יצטרך להיות LOLCats וכל השפה המקיפה את המם עצמו. LOLCats משתמשים בסגנון יצירתי של איות עם הממים שלהם, הנקראים lolspeak, המאיישים חתולים המתוארים בתמונות. שימוש בשגיאות כתיב ובזמנים לא תקינים להכנת משפטים במבנה משותף, שבו "האם אוכל צ'יזבורגר?" יתרגם ל"אני יכול יש צ'יזברגר. "

החל משנת 2010 פרויקט התרגום לתנ"ך LOLCat סיים תרגום של התנ"ך לולספר, ואף הרחיק לכת עד לתרגום את הברית החדשה. אבל הדברים לא נעצרים שם: שפת תכנות אזוטרית בשם LOLCode נולדה, תוך שימוש באותו פורמט של דיבור בממים של LOLCats, כדי ליצור מם שמתפתח תמיד מעבר לתמונה פשוטה.

רוצה ללמוד עוד על ממים ספציפיים? אין מקום טוב יותר לחקור מאשר להכיר את המם שלך - אנציקלופדיה אמיתית של כל הדברים שזכורים.