כיצד לתקן בעיות של Windows Bootloader (אם המחשב שלך לא יופעל)

אם מחשב Windows שלך מעביר אליך הודעת שגיאה לפני שהוא בכלל מתחיל לטעון את Windows, יתכן שגזרת האתחול במחיצת המערכת שלך פגומה, פגומה או שיש בה קבצים חסרים. כך תוכל לפתור בעיות אלה.

מהם מגזר האתחול ורשומת האתחול הראשית?

קשורים: מה ההבדל בין GPT ו- MBR בעת חלוקת כונן?

מגזר האתחול הוא קטע קטן בתחילת הכונן הקשיח שנוצר בכל פעם שאתה מעצב את הכונן. מגזר האתחול מכיל כמה קוד ונתונים המסייעים ל- BIOS למסור את השליטה בתהליך ההפעלה ל- Windows. מגזר האתחול מארח גם את רשומת ה- Boot Boot (MBR), המכילה את חתימת הדיסק, טבלת המחיצות של הדיסק, וקצת קוד קטן הנקרא קוד האתחול הראשי.

כאשר מחשב מתחיל, שגרת ההפעלה הראשונית מטופלת על ידי ה- BIOS. לאחר מכן ה- BIOS טוען את קוד האתחול הראשי בזיכרון ה- RAM של המחשב ומעביר אליו את תהליכי ההפעלה. קוד האתחול הראשי סורק את טבלת המחיצות, קובע את המחיצה הפעילה, טוען עותק של מגזר האתחול בזיכרון ה- RAM של המחשב ומעביר את תהליך ההפעלה לקוד זה. זהו תהליך רצועת האתחול המאפשר לחתיכות הראשוניות של קוד Windows להתחיל לטעון.

מגזר האתחול יכול להיתקל באותם סוגים של בעיות כמו כל חלק אחר בכונן הקשיח - חסרים קבצים, קבצים פגומים ואפילו נזק פיזי. כאשר תהליך טעינת האתחול נכשל, זה יקרה לאחר שתראה את המידע על ה- BIOS אך לפני ש- Windows מתחיל לטעון. בדרך כלל תראה הודעות שגיאה כמו:

  • שגיאה בטעינת מערכת ההפעלה
  • מערכת הפעלה חסרה
  • אתחל מחדש ובחר התקן אתחול מתאים
  • טבלת המחיצות לא חוקית
  • Bootmgr חסר
  • FATAL: לא נמצא מדיום אתחול! המערכת נעצרה.

אם אתה רואה אחת מההודעות הללו, המשמעות היא שלא תוכל להפעיל את Windows ותצטרך להשתמש בסביבת השחזור של Windows כדי לבצע את פתרון הבעיות שלך. אנחנו כאן כדי להעביר אותך דרך זה.

הערה: אם המחשב האישי שלך מתחיל לטעון את Windows, אך לאחר מכן נכשל, מטעין האתחול אינו הבעיה. במקום זאת, כדאי לנסות להפעיל את המחשב במצב בטוח ולפתור את הבעיה משם. ביצוע שחזור מערכת יהיה מקום טוב להתחיל בו.

קשורים: כיצד להשתמש במצב בטוח לתיקון מחשב Windows שלך (ומתי כדאי)

אתחול ממדיה ההתקנה של Windows או מחיצת השחזור

הדבר הראשון שתצטרך לעשות הוא להפעיל את המחשב בסביבת השחזור של Windows. יתכן ולמחשב שלך יש מחיצת שחזור מיוחדת שתאפשר לך להפעיל את סביבת השחזור של Windows מבלי להזדקק לדיסק פיזי. איך אתה עושה את זה משתנה עם איזה מותג מחשב שבבעלותך, אך לעתים קרובות תראה הודעה במהלך ההפעלה המספרת באיזה מקש ללחוץ כדי להתחיל בשחזור ותיקון. אם למחשב שלך אין מחיצת התאוששות - או שאתה פשוט לא בטוח כיצד לגשת אליה - אתה יכול גם להפעיל את המחשב באמצעות DVD או USB עם מתקין Windows עליו.

אם אין לך דיסק התקנה, תצטרך להשתמש במחשב אחר כדי להוריד עותק של Windows. לאחר מכן תוכל ליצור תקליטור להתקנת DVD או USB שבו תוכל להשתמש כדי לאתחל את המחשב האישי שלך. ואגב, אם המחשב האישי שלך עדיין פועל, כדאי לנקוט בצעד הזהירות של יצירת כונן התאוששות או דיסק תיקון מערכת שתוכל להשתמש בו בעתיד.

קשורים: היכן ניתן להוריד את Windows 10, 8.1 ו- 7 ISO באופן חוקי

אם אתה מפעיל את המחשב האישי שלך באמצעות דיסק התקנה, לחץ עליו עד שתראה את מסך ההתקנה הראשוני של Windows ואז לחץ על הקישור "תיקון המחשב" במקום להתחיל בהתקנה. אם אתה מתחיל ממחיצת התאוששות או מדיסק תיקון, המסכים עשויים להיראות קצת שונים, אך בסופו של דבר באותן אפשרויות שאותן נסקור כאן.

לאחר מכן Windows יטען את סביבת השחזור. בעמוד הראשון, לחץ על האפשרות "פתרון בעיות".

לאחר מכן יופיע דף האפשרויות המתקדמות והוא מכיל את האפשרויות שעליהן נדון בכמה חלקים הבאים.

שים לב שאם אתה משתמש ב- Windows 7, המסכים עשויים להיראות קצת אחרים. עם זאת, תראה את רוב אותן אפשרויות, כולל האפשרויות שנדון בהן.

תיקון אתחול אוטומטי

ברוב המקרים, עליך לתת ל- Windows לנסות לתקן את ההפעלה באופן אוטומטי. לא רק שהיא תנסה לתקן את רשומת האתחול הראשי או ליצור מחדש את מגזר האתחול, היא תחפש ותנסה גם לתקן בעיות הפעלה נפוצות אחרות. בדף אפשרויות מתקדמות לחץ על "תיקון אתחול".

הדף הבא מציג את כל מערכות ההפעלה שזוהו במחשב האישי שלך - גם אם התקנת רק אחת. לחץ על מערכת ההפעלה שברצונך לתקן.

Windows תתחיל לבדוק בעיות הפעלה וניסיונות תיקון.

לאחר סיום התהליך, Windows יידע אותך אם התיקונים הצליחו. כך או כך, תינתן לך האפשרות להפעיל מחדש את המחשב האישי שלך או לחזור לדף אפשרויות מתקדמות.

אם Windows אינו יכול לתקן באופן אוטומטי את המחשב שלך, אתה תמיד יכול לנסות לתקן את רשומת האתחול הראשי או לבנות מחדש את מגזר האתחול באופן ידני משורת הפקודה. לא סביר שזה יעבוד אם התיקון האוטומטי לא היה, מכיוון שפקודות אלה מבוצעות כחלק מתהליך התיקון האוטומטי, אך לא יזיק לנסות.

תקן את רשומת האתחול הראשי משורת הפקודה

אם אתה מעדיף לטפל בדברים בעצמך - או שתיקון אוטומטי נכשל - ואתה די בטוח שהבעיה היא ברשומת האתחול הראשית או במגף האתחול שלך, תוכל גם לרדת לשורת הפקודה לקבלת תיקון מהיר. בדף אפשרויות מתקדמות לחץ על "שורת פקודה".

ברגע שאתה נמצא bootrecבשורת הפקודה, תשתמש בפקודה וישנן כמה אפשרויות שיכולות להיות שימושיות בתיקון שגיאות מטען אתחול.

כדי לשחזר את רשומת האתחול הראשי, הקלד את הפקודה הבאה ולחץ על Enter. פקודה זו כותבת רשומת Boot Boot Master תואמת Windows חדשה (המבוססת על כל גירסת Windows בה אתה משתמש) לסקטור האתחול מבלי להחליף את טבלת המחיצות הקיימת. זו התחלה טובה לתיקון שגיאות מטעין אתחול כתוצאה משחיתות קבצים.

bootrec / fixmbr

כדי לכתוב במקום זאת מגזר אתחול חדש לחלוטין למחיצת המערכת, הקלד את הפקודה הבאה ולחץ על Enter. אפשרות זו מחליפה את טבלת המחיצות הנוכחית וכך יכולה לפעמים לגרום לבעיות אם אתה מוגדר לאתחל למספר מערכות הפעלה. זה לא יחליף נתונים על המחיצות האמיתיות שלך, אך ייתכן שתצטרך להגדיר מחדש את אפשרויות האתחול שלך לאחר השימוש בפקודה זו. פקודה זו שימושית כאשר אתה חושד שמגזר האתחול שלך אולי הוחלף על ידי התקנת מערכת הפעלה אחרת או תוכנה זדונית, או אם אתה חושד שמגזר האתחול עצמו נפגע.

bootrec / fixboot

וכמובן, כלי bootrec מציע גם אפשרויות מתקדמות יותר. אתה תמיד יכול להקליד bootrec /?כדי לראות אפשרויות נוספות לקבלת עזרה בפקודה.

שלבים לנקוט לאחר ההתאוששות

לאחר שתיקנו את המחשב בהצלחה ותוכלו להפעיל את Windows, אנו ממליצים בחום להמשיך ולבצע כמה צעדים אחרים. ראשית, הפעל את כלי השירות דיסק דיסק כדי לסרוק את תקינות מערכת הקבצים והדיסק הקשיח. תמיד ייתכן ששגיאת טעינת האתחול נבעה מבעיות פיזיות בדיסק הקשיח.

שנית, השתמש בכלי השירות בודק קבצי המערכת כדי לסרוק ולתקן כל קבצי מערכת פגומים. לא סביר ששימוש בצעדים עליהם דיברנו יגרום לבעיות בקבצי המערכת, אך זה אפשרי. וזה דבר מאוד קל לבדוק ולתקן.

קשורים: כיצד לתקן בעיות בכונן הקשיח עם Chkdsk ב- Windows 7, 8 ו- 10

אמנם שגיאות מטעין אתחול יכולות להיות מאיימות מעט כאשר הן צצות - בעיקר בגלל מעט המידע שניתן לך כאשר הן מתרחשות - אך קל יחסית לתקן אותן. אתה רק צריך לדעת למה לחפש ולפתוח התאוששות מוכן לטעינה.