מדוע כדאי לכם להחליף את ה- RAM (קל!)

כל תוכנית במחשב שלך עוברת זיכרון RAM בזמן שהיא עובדת. זיכרון ה- RAM שלך פועל במהירות מסוימת שנקבעה על ידי היצרן, אך מספר דקות ב- BIOS יכול להקפיץ אותו הרבה מעבר למפרט המדורג שלו.

כן, מהירות ה- RAM חשובה

כל תוכנית שאתה מפעיל נטענת בזיכרון ה- RAM מה- SSD או מהכונן הקשיח שלך, שהם הרבה יותר איטיים. ברגע שהוא נטען, הוא בדרך כלל נשאר שם לזמן מה, והמעבד ניגש אליו בכל פעם שהוא זקוק לו.

שיפור המהירות בה זיכרון ה- RAM שלך יכול לשפר ישירות את ביצועי המעבד במצבים מסוימים, אם כי יש נקודה של ירידה בתשואות כאשר המעבד פשוט לא מצליח לחלוף זיכרון נוסף במהירות מספקת. במשימות היום יומיות, זיכרון ה- RAM המהיר כמה ננו-שניות אולי לא משנה, אבל אם אתה באמת מחנק מספרים, כל שיפור ביצועים קטן יכול לעזור.

במשחקים, עם זאת, למהירות ה- RAM יכולה להיות השפעה ניכרת. לכל פריים יכולות להיות רק כמה אלפיות השנייה לעבד נתונים רבים, כך שאם המשחק שאתה משחק מאוגד במעבד (כמו CSGO), זיכרון RAM מהיר יותר יכול לשפר את מסגרות המסגרות. תסתכל על אמת מידה זו מלינוס טק טיפים:

קצב המסגרות הממוצע בדרך כלל מוגבר בכמה נקודות אחוז עם זיכרון RAM מהיר יותר כאשר המעבד מבצע את רוב העבודה. איפה שמהירות ה- RAM באמת זורחת היא במסגרות מינימליות; לדוגמא, כאשר אתה טוען אזור חדש או אובייקטים חדשים במשחק, אם כל זה צריך לקרות במסגרת אחת, מסגרת זו עשויה להימשך זמן רב מהרגיל אם היא ממתינה לטעינה של הזיכרון. זה נקרא microstuttering, וזה יכול לגרום למשחקים להרגיש סוערים גם כאשר קצב המסגרות הממוצע גבוה.

זיכרון RAM של overclocking אינו מפחיד

זיכרון RAM של אוברקלוק אינו כמעט מפחיד או לא בטוח כמו שעון יתר של מעבד או GPU. כשאתה מעביר מעבד יתר על המידה, אתה צריך לדאוג אם הקירור שלך יטפל בשעונים המהירים יותר או לא. מעבד או מעבד GPU שעבר יתר על המידה יכולים להיות הרבה יותר חזקים ממה שפועל בהגדרות מניות.

בזיכרון הם לא מייצרים הרבה חום בכלל, אז זה די בטוח. אפילו בשעוני-יתר לא יציבים, הגרוע ביותר שקורה הוא שתקבל שגיאה בעת בדיקת היציבות ותחזיר אותך אל לוח השרטוט. אם כי אם אתה מנסה זאת במחשב נייד, תרצה לוודא שאתה מסוגל לנקות את ה- CMOS (כדי לאפס את ה- BIOS להגדרות ברירת המחדל) אם משהו משתבש.

מהירות, תזמונים וחביון CAS

מהירות RAM נמדדת בדרך כלל במגה הרץ, בדרך כלל בקיצור "Mhz". זהו מדד למהירות השעון (כמה פעמים בשנייה RAM יכול לגשת לזיכרון שלו) וזהה לאופן שבו נמדדת מהירות המעבד. מהירות ה"מלאי "עבור DDR4 (סוג הזיכרון החדש ביותר) היא בדרך כלל 2133 Mhz או 2400 Mhz. אם כי זהו למעשה שקר שיווקי מעט; DDR מייצג "קצב נתונים כפול", כלומר ה- RAM קורא וכותב פעמיים לכל מחזור שעון. אז באמת, המהירות היא 1200 מגה-הרץ, או 2400 מגה-קרציות לשנייה.

אך רוב זיכרון ה- DDR4 הוא בדרך כלל 3000 מגה-הרץ, 3200 מגה-הרץ ומעלה. הסיבה לכך היא XMP (פרופיל זיכרון אקסטרים). XMP הוא למעשה זיכרון RAM שאומר למערכת, "היי, אני יודע ש- DDR4 אמורה לתמוך במהירויות של עד 2666 מגה-הרץ, אבל מדוע שלא תמשיך לעקוף אותי במהירות למהירה?" זה אוברקלוק מהמפעל, כבר מכוון מראש, נבדק ומוכן לצאת לדרך. זה משיג זאת ברמת החומרה עם שבב ב- RAM עצמו שנקרא שבב גילוי נוכחות סדרתי, כך שיש רק פרופיל XMP אחד למקל:

לכל ערכת זיכרון RAM יש למעשה מהירויות מרובות; מהירויות המלאי משתמשות באותה מערכת גילוי נוכחות, ונקראות JEDEC. כל דבר הגבוה ממהירויות JEDEC במלאי הוא אוברקלוק, כלומר XMP הוא פשוט פרופיל JEDEC שעבר עליו המפעל.

תזמוני זיכרון RAM וחביון CAS הם מדד אחר למהירות. הם מדד לחביון (כמה מהר ה- RAM שלך מגיב). חביון CAS הוא מדד לכמה מחזורי שעון יש בין פקודת READ שנשלחת למקל הזיכרון לבין המעבד שמקבל תגובה חזרה. זה מכונה בדרך כלל "CL" אחרי מהירות ה- RAM, למשל, "3200 Mhz CL16."

זה בדרך כלל קשור למהירות ה- RAM - מהירות גבוהה יותר, חביון CAS גבוה יותר. אך זמן ההשהיה של CAS הוא רק אחד מתזמונים ושעונים שונים שגורמים ל- RAM לעבוד; השאר מכונים בדרך כלל "תזמוני זיכרון RAM". ככל שהתזמונים נמוכים ומהודקים יותר, כך ה- RAM שלך יהיה מהיר יותר. אם אתה רוצה ללמוד עוד על המשמעות של כל תזמון, אתה יכול לקרוא את המדריך הזה מ- Gamers Nexus.

XMP לא יעשה הכל בשבילך

אתה יכול לקנות את ה- RAM שלך מ- G.Skill, Crucial או Corsair, אך חברות אלה אינן מייצרות את שבבי הזיכרון DDR4 בפועל שגורמים ל- RAM לתקתק. הם קונים אלה מיציקות מוליכים למחצה, כלומר כל ה- RAM בשוק מגיע מכמה מקומות עיקריים בלבד: סמסונג, מיקרון והייניקס.

בנוסף, ערכות הזיכרון הצעקניות שמדורגות ל- 4000+ Mhz בהשהיות CAS נמוכות  זהות לזכרון "האיטי" שעולה חצי מחיר. שניהם משתמשים בשבבי זיכרון DDR4 של Samsung B-die, למעט אחד עם מפזר חום בצבע זהב, נורות RGB וחלק עליון עם תכשיטים (כן זה דבר אמיתי שתוכלו לקנות).

כאשר השבבים מגיעים מהמפעל, הם נבדקים בתהליך שנקרא binning. לא כל זיכרון RAM מבצע את הטוב ביותר. חלק מה- RAM מטפל בעצמו טוב ב 4000+ Mhz עם זמן חביון CAS נמוך, וחלק מה- RAM אינו יכול להכות את הזמן מעבר 3000 Mhz. זה נקרא הגרלת הסיליקון, וזה מה שמייקר ערכות במהירות גבוהה.

אבל המהירות בתיבה לא תמיד תואמת את הפוטנציאל האמיתי של ה- RAM שלך. מהירות ה- XMP היא רק דירוג המבטיח שמקל הזיכרון יבצע במהירות המדורג 100% מהזמן. זה יותר על שיווק ופילוח מוצרים מאשר על גבולות ה- RAM; שום דבר לא מונע מה- RAM שלך לפעול מחוץ למפרט היצרן, מלבד זה שמאפשר XMP קל יותר מלהשיג אותו יתר על המידה בעצמך.

XMP מוגבל גם למספר תזמונים ספציפיים. לדברי נציג בקינגסטון, הם "מכוונים את התזמונים 'הראשוניים' (CL, RCD, RP, RAS) בלבד", ומכיוון שמערכת SPD המשמשת לאחסון פרופילי XMP כוללת קבוצה מוגבלת של רשומות, השאר תלוי לוח האם להחליט, שלא תמיד עושה את הבחירה הנכונה. במקרה שלי, הגדרות "אוטומטיות" של לוח האם שלי של ASUS קובעות כמה ערכים מוזרים במיוחד עבור חלק מהתזמונים. ערכת ה- RAM שלי סירבה לרוץ עם פרופיל XMP מהקופסה עד שתיקנתי את התזמונים בעצמי.

בנוסף, לתהליך השחיקה של המפעל יהיה טווח מתח מוגדר בו הם רוצים לפעול. לדוגמה, הם עשויים לקשור את ערכות ה- RAM שלהם ב -1.35 וולט, ולא לבצע בדיקות מורחבות אם זה לא עובר, ולהצמיד אותו ל" 3200 Mhz bin-tier bin bin "שרוב ערכות הזיכרון נופלות בתוכו. אבל מה אם תריץ את הזיכרון ב -1.375 וולט? מה עם 1.390 וולט? שניהם עדיין לא קרובים למתחים לא בטוחים עבור DDR4, ואפילו מעט מתח נוסף יכול לעזור לשעון הזיכרון הרבה יותר גבוה.

כיצד overclock RAM שלך

החלק הקשה ביותר ב- RAM של overclocking הוא לגלות באיזו מהירות ותזמונים עליכם להשתמש מכיוון של- BIOS יש יותר מ -30 הגדרות נפרדות שתוכלו לשנות. למרבה המזל, רק ארבעה מהם נחשבים לתזמונים 'ראשוניים', ותוכלו לחשב אותם בעזרת כלי שנקרא "מחשבון DRAM של Ryzen." זה מותאם למערכות AMD, אך זה עדיין יעבוד עבור משתמשי אינטל מכיוון שזה בעיקר מתזמן הזיכרון, ולא המעבד.

הורד את הכלי ומלא את מהירות ה- RAM שלך ואיזה סוג יש לך (אם אינך יודע, חיפוש מהיר בגוגל אחר מספר החלק של ה- RAM אמור להעלות כמה תוצאות). לחץ על כפתור "R - XMP" הסגול כדי לטעון את המפרט המדורג של הערכה שלך, ואז לחץ על "חישוב בטוח" או "חישוב מהיר" כדי להציג את העיתוי החדש שלך.

אתה יכול להשוות תזמונים אלה עם המפרט המדורג באמצעות כפתור "השווה תזמונים" ותגלה שהכל מתהדק מעט בהגדרות ה- SAFE, וחביון ה- CAS העיקרי מצטמצם בהגדרות FAST. זה פגע או מפספס אם ההגדרות המהירות יעבדו טוב עבורך, מכיוון שזה תלוי בערכה המגיעה עם סל רופף מהמפעל, אך סביר להניח שתוכל לגרום לו לעבוד בטווח מתח בטוח.

תרצה לשלוח צילום מסך זה למכשיר אחר מכיוון שתצטרך להזין תזמונים אלה ב- BIOS. לאחר מכן, לאחר שתעבוד לעבוד, יהיה עליך לוודא שהאוברקלוק יציב באמצעות בודק הזיכרון המובנה של המחשבון. זה תהליך קצת ארוך, כך שתוכל לקרוא את המדריך שלנו לשעון יתר של ה- RAM כדי ללמוד עוד עליו.

קשורים: כיצד overclock RAM של המחשב שלך