לוחות אם הוסברו: מהם ATX, MicroATX ו- Mini-ITX?

סטנדרטיזציה של חומרה היא אחד היתרונות הגדולים ביותר של מחשבים שולחניים. תוכלו לערבב ולהתאים חלקים לפי רצונכם. אך לא כל לוחות האם הם באותו הגודל הפיזי. ישנם גורמי צורה שונים עבור סוגים שונים של מחשבים אישיים.

תקנים שונים

בדיוק כמו רכיבי מחשב אחרים, בלוחות האם יש גורמי צורה סטנדרטיים, כולל ATX, MicroATX ו- Mini-ITX. כמעט כל לוח אם למחשבים ביתיים בחנות המחשבים המקומית או באינטרנט יהיה באחד הטעמים האלה.

סטנדרטיזציה פירושה שתוכלו למצוא בקלות מעבד, זיכרון RAM, ספק כוח ואחסון שעובדים עם לוח האם שלכם. זה גם פותח את האפשרויות עבור מקרים למחשבים שולחניים. מספר רב של מקרים תומכים בכל שלושת הגדלים העיקריים של לוח האם. נקודות ההרכבה נקדחות לנקודות המתאימות, והמקום המתאים זמין ליציאות האחוריות ולמגן הקלט / פלט הנלווה שמכסה אותן.

זה דבר יפה, אבל כדי להחליט איזה לוח אם מתאים לך, אתה צריך לשקול דברים כמו שטח, ואת הניסיון שלך בבניית מחשבים אישיים וצרכי ​​ביצועים.

לוחות אם למחשבים: היסודות

אינטל יצרה את גורם הצורה ATX והציגה אותו לראשונה בשנת 1995. במשך כמעט 25 שנה, עיצוב ה- ATX היה גורם הצורה השולט במחשבים ביתיים ומשרדים.

הגדול ביותר מבין שלושת גדלי לוחות האם שאנו מסתכלים עליו, ה- ATX מודד 12 אינץ 'על 9.6 אינץ'. המפרט מחייב את כל לוחות האם של ATX להיות בגודל זה. הוא מציין גם את מיקומי נקודות ההרכבה, לוח ה- I / O, מחברי החשמל וכל ממשקי החיבור השונים האחרים.

כל התכונות הללו הן קריטיות לכל לוח אם. נקודות ההרכבה מרחיקות את לוח האם מהמשטח המתכתי של המארז כדי למנוע מכנסי חשמל. לוח הקלט / פלט והמגן הנלווה מאפשרים לך לגשת ליציאות האחוריות של המחשב שלך לתצוגות, שמע ו- USB. לאחר מכן, יש לך את מחברי החשמל ואת כל נקודות הממשק האחרות שחייבות להיות במיקומים צפויים כדי לסייע לבוני מערכות.

עם זאת, לא כולם רוצים לוח אם בגודל ATX - במיוחד אם המטרה היא להפוך משהו קומפקטי יותר. היכנסו ללוחות MicroATX, שגודלם 9.6 אינץ 'על 9.6 אינץ' בלבד. כמו לוחות האם הגדולים של ATX, התקן קובע מהן כל הנקודות הקריטיות השונות.

לבסוף, ה- Mini-ITX, שפותחה על ידי Via Technologies בשנת 2001, הוא הקטן מכולם, שגודלו 6.7 אינץ 'בלבד על 6.7 אינץ'.

ניתן להרחיב ביותר את לוחות האם של ATX. בדרך כלל יש להם שישה (או פחות) חריצי PCIe לדברים כמו גרפיקה, קול וכרטיסי רשת. עם זאת, ישנם לוחות ATX מורחבים (או EATX) הכוללים שבעה חריצי PCIe, אך אלה מכוונים לחובבים ושרתים והם מחוץ לתחום מאמר זה.

MicroATX יכול להכיל עד ארבעה חריצי PCIe, ואילו ל- Mini-ITX יש רק אחד לכרטיס גרפי.

זיכרון RAM מוגבל גם ב- Mini-ITX. יש לו מקום לשני חריצים בלבד לעומת ארבעה בלוחות ATX או MicroATX. זה לא אומר שלוחות Mini-ITX לא יכול להיות כמות RAM בריאה. לדוגמה, אם אתה רוצה 32 ג'יגה-בייט זיכרון RAM, אתה פשוט שם עליו שניים, 16 ג'יגה-בתים, ואילו בשני לוחות האם האחרים אתה ממלא 8 מודולים.

לוחות אם: מתי להשתמש במה

כל שלושת סוגי לוחות האם הללו פועלים כמעט לכל סוג של מחשב ביתי שתרצו לבנות, כולל אסדת משחקים, מערכת בידור כללית או דינמו של Office 365.

אבל כל גורם צורה מגיע עם כמה פשרות - אנחנו נסקור את אלה בהמשך.

משחקים

אם זו הפעם הראשונה שאתה יוצר מחשב גיימינג, לוח ATX הוא כנראה הבחירה הטובה ביותר שלך, כאשר ה- MicroATX מגיע למקום השני. הכמות הגדולה יותר של שטח שאתה מקבל עם ATX הופכת אותו לסלחני יותר, ותוכל לשבץ את כל הרכיבים השונים במקום בקלות יחסית.

אמנם ATX נהדר, אבל אין שום סיבה להתרחק מ- MicroATX אם אתה מתחיל ורוצה משהו קצת יותר קומפקטי. לשים הכל ביחד קצת יותר הדוק, אבל עדיין בר ביצוע. אם אתה מחליט ללכת עם MicroATX, שים לב לגודל המקרה. אתה לא רוצה מקרה שמקבל גם ATX אם אתה רוצה לבנות משהו קטן יותר. כמו כן, חלק מארזי ה- MicroATX רחבים מעט יותר ממגדלי הביניים ידידותיים ל- ATX, לכן בדוק היטב את מידות המארז.

Mini-ITX הוא "הקשה" מבין השלושה למשחקים מכיוון שיש מעט מאוד מקום בתיק. אתה יכול ליצור מחשב גיימינג מוצק עם לוח Mini-ITX, אך עליך לשקול היטב את מרווח הראש לכרטיס המסך, זרימת האוויר והקירור. אין מעט מקום במקרה מיני-ITX ייעודי, במיוחד בהשוואה למארז ATX מלא.

מחשב קולנוע ביתי (HTPC)

לעתים קרובות, שטח הוא השיקול העיקרי כשמוסיפים מכשיר נוסף למרכז בידור בסלון שכבר גדוש. זה המקום שבו Mini-ITX באמת זורח, כאשר אתה מקבל מחשב סלון מלא במקרה זעיר. כמובן שניתן לרכוש מארז ATX שעובד עם לוחות Mini-ITX. אבל אם אתה רוצה שהוא יתאים למדף מתחת לטלוויזיה שלך, אתה צריך משהו קומפקטי יותר.

נשמח אם לא נזכיר לוח אם קטן עוד יותר של אינטל בשם NUC. אינטל הציגה ערכות NUC כדרך לבנות מחשבים זעירים ועם זאת מסוגלים. לוחות אם של NUC נמדדים בדרך כלל ארבעה על ארבעה אינץ ', והמקרים מתאימים מאוד.

בדרך כלל אתה קונה NUC בערכה הכוללת לוח אם, מעבד, גרפיקה בדידה (המשתנה לפי ערכה) ו- RAM. עליכם להוסיף אחסון או ציוד היקפי; עם זאת, NUCs הנוכחי אינם מקבלים כרטיסי מסך בגודל מלא. אז, NUC פועל רק אם אתה רוצה מחשב בעיקר להזרמת וידאו, ניהול ספריית מדיה ביתית או משחקים מזדמנים.

קשורים: סקירת Intel i7 NUC: מחשב עכבר Mighty DIY

מחשב משפחתי

בחירת הסוחר! מחשבים אישיים משפחתיים אמורים להיות מסוגלים, אך הם לא צריכים להיות שחקנים מדהימים מכיוון שאתה משתמש בהם בעיקר עבור הזרמת וידאו, דוא"ל, רשת חברתית ומשחקי רשת. בדוק היטב מה אתה יכול להשיג במכירה ואפשר לזה להכתיב כיצד מתבצעת הבנייה. אם שטח הוא דאגה, התבונן ב- MicroATX או Mini-ITX.

העתיד

כאמור, ATX הוא מפרט ישן. בעולם הטכנולוגיה, קשה לעקור שום דבר עם כוח השהייה מסוג זה (ראה Windows XP). אינטל ניסתה להציג תחליף ל- ATX בשם BTX בשנת 2004, אך היא מעולם לא תפסה.

יצרני מחשבים עדיין מתנסים בחלופות ל- ATX. ב- Computex 2019, אסוס הציגה קונספט לוח אם יוקרתי בשם Prime Utopia. זה נראה מגניב מאוד ושונה לחלוטין מכל מה שיש לנו עכשיו. זהו לוח אם דו צדדי, עם מודולי ויסות המתח (VRM) מאחור, שם ניתן לקרר אותם ביתר קלות, וכך להגביר את הביצועים. כרטיס המסך נמצא גם מאחור, בחדר ייעודי לקירור טוב יותר, והוא מותקן אנכית ליציבות רבה יותר.

Asus הפכה את יציאות ה- I / O למודולריות. זה אומר שאתה יכול להיכנס רק למה שאתה צריך, כמו יציאות Ethernet נוספות או הרבה USB, ותוכל לזרוק את יציאות המיקרופון והאוזניות לגמרי. ומכיוון שכרטיס המסך מאחור משחרר כל כך הרבה מקום ומקל על שיקולי החום, לאוטופיה יש גם ארבעה חריצי m.2.

מושגים כמו פריים אוטופיה הם נהדרים, אך לא סביר שנראה מעבר מ- ATX בעתיד הקרוב . ATX והסטנדרטים הנלווים שלה שימשו את קהילת חובבי המחשבים היטב מזה כמה עשורים. כולם רגילים אליהם, והשיטות המומלצות לבניית, תחזוקה וקירור מחשבים אלה מבוססות היטב.

כל שלושת סוגי לוחות האם הללו מסוגלים לבצע כל עבודה. הבחירה האולטימטיבית שלך תלויה בכמות השטח שיש לך, ברמת חווית בניית המחשבים שלך והאם אתה רוצה הרחבה לעתיד.