מהו מסנן UV והאם אתה זקוק לו כדי להגן על עדשת המצלמה שלך?

מסנן UV הוא מסנן זכוכית שמתחבר לחזית עדשת המצלמה וחוסם קרניים אולטרה סגולות. פעם הם היו נחוצים לצילום סרטים, אך כעת רוב הצלמים משתמשים בהם כדי להגן על עדשותיהם.

יש הרבה מידע מוטעה על מסנני UV שם בחוץ. יש צלמים שנשבעים שהם חיוניים, בעוד שאחרים בטוחים באותה מידה שהם בזבוז כסף מוחלט. בחלק מחנויות הצילום אנשי המכירות לא מאפשרים לך לצאת עם עדשה חדשה אלא אם כן סיפקת מסנן UV; באחרים הם יצחקו אותך מחוץ לדלת אם תנסה לקנות אותם. אז מה האמת? בוא נגלה.

מה עושה מסנן UV?

מסנן UV חוסם את אור ה- UV כשהוא נכנס לעדשה. חשוב על זה כעל קרם הגנה למצלמה שלך. כמה מסרטי צילום ישנים היו רגישים מאוד לאור UV ולכן אם לא היית משתמש במסנן UV, בסופו של דבר יהיה לך אובך כחול בתמונות שלך. זה היה נפוץ במיוחד אם צילמת באיזשהו מקום היה הרבה אור UV, כמו ביום שטוף שמש ממש או בגובה רב. אתה יכול לראות את זה בפולרואיד הזה של MoominSean בפליקר.

העניין הוא שסרטים מודרניים וחיישנים דיגיטליים פשוט אינם רגישים לאור UV. זה לא משפיע עליהם כמו שהוא עושה סרטים ישנים יותר. זה אומר שאתה לא צריך מסנן UV כדי לחסום אור UV כדי לצלם טוב. עם זאת, זה לא מנע מסנני UV להרים שימוש משני כמסנן מגן לעדשות שלך. יש חנויות מצלמות שלא נרתעות לתת לך לצאת מהדלת עם עדשה חדשה, אם לא קנית גם מסנן UV כדי להגן עליו.

האם מסנן UV מגן על העדשה שלך?

הרעיון הבסיסי הוא שאם אתה משליך את העדשה שלך בסך 2,000 דולר, במקום לשבור את האלמנט הקדמי של העדשה, אתה שובר במקום זאת את מסנן ה- UV שלך. זה הרבה יותר קל פשוט להרים מסנן חדש במקום לשלוח את העדשה שלך - אולי - להיעשות בתיקון. לרוע המזל, בעוד שהרעיון נשמע טוב בתיאוריה, הוא לא ממש מחזיק מעמד בפועל.

סטיב פרי מ- Backcountry Gallery Drop בדק עומס של פילטרים ועדשות שונות ומה שהוא מצא היה שהמסננים הוסיפו הגנה מינימלית, אם בכלל.

המסעדה הגדולה של פרי הייתה שהזכוכית במסנני UV הייתה חלשה בהרבה מהזכוכית המשמשת באלמנט הקדמי של העדשות, ולכן המסננים נשברים מטיפות שאפילו לא מזלזלות בעדשה, לא משנה אם יש מסנן עליה או לא. כמו כן, אם עדשה נפגעה מספיק חזק כדי שהאלמנט הקדמי ניזוק, היו בדרך כלל גם נזקים פנימיים גדולים. אפילו במקרים מעטים שבהם מסנן UV עשוי היה להגן על האלמנט הקדמי, העדשה הייתה מתה בכל מקרה.

כל זה אומר שאם אתה מפיל את העדשה שלך עם מסנן UV והמסנן נשבר אך לא העדשה, כל מה שעשית ככל הנראה היה לשבור פילטר. העדשה הייתה בסדר כך או כך. ואם אתה משליך את העדשה בלי מסנן UV והוא נשבר, מסנן לא היה שומר אותה.

זה לא אומר שמסנני UV אינם מציעים הגנה. זה רק אומר שהם לא מציעים שום הגנה מפני טיפות קשות. הם נהדרים להגנה על העדשה מפני אבק, שריטות, חול, ריסוס ים וסכנות סביבתיות קטנות אחרות.

ההשפעות האופטיות של מסנני UV

יש לשקול דבר אחרון בקשר למסנני UV: הצבת זכוכית נוספת מול העדשות משפיעה על איכות התמונה.

מסנני UV חוסמים אחוז קטן (בין 0.1 ל -5%) מהאור שעובר דרכם. בגלל איך האור מתקשר עם המסנן שלך, זה מפחית את החדות והניגודיות של התמונות שלך מעט מאוד. זה אפקט כמעט שלא מורגש ומתוקן בקלות בפוטושופ, אבל זה שם. זה גם גרוע יותר במסננים זולים של מותגים ללא שם. מסננים כמו Hoya, B + W, Zeiss, Canon ו- Nikon הציגו הכי פחות השפעה, בעוד שפילטרים של מותגים כמו Tiffen הציגו את הגדול ביותר.

ברצינות רבה יותר, מסנני UV מקלים יותר על כך שתקבל התלקחות עדשות או רוח רפאים בתמונות שלך אם אתה מצלם סצנה עם מקור אור בהיר. בתמונה שלמעלה תוכלו לראות כמה חפצים הנגרמים על ידי מסנן ה- UV והתלקחות העדשה.

האם עליכם להשתמש במסנן UV?

ההחלטה אם להשתמש במסנן UV או לא אינה שאלה פשוטה. זה באמת תלוי. העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת לך היא:

  • מסנן UV לא יגן על העדשה מפני הרבה יותר מאבק ושריטות. אם אתה יורה על החוף או במדבר, לשים אותו זה רעיון טוב, אבל אחרת, אתה כנראה בסדר בלי אחד.
  • למסנני UV יש השפעה קטנה על איכות התמונות שלך. לרוב זה לא ישפיע. אבל אם אתה בהחלט זקוק לתמונה באיכות הגבוהה ביותר האפשרית, או שהתמונות שלך מציגות התלקחות עדשות וחפצים אחרים, עליך להסיר את מסנן ה- UV שלך.

הייתי טוען שבהחלט יש מקום בתיק המצלמה שלך למסנן UV. אבל זה תלוי בך אם לשמור את זה במצלמה שלך כל הזמן כדאי. אני מעדיף להוריד את מסנני ה- UV שלי אם הם משפיעים על התמונות שלי, אנשים אחרים מעדיפים לשים אותם אם הם מצלמים במקום מלוכלך.

אשראי תמונה: אברקסיס / שוטרסטוק