מדוע אינך יכול להשתמש במהירות שעון המעבד להשוואת ביצועי המחשב

קונים מחשב חדש? אל תשים לב יותר מדי למהירות שעון המעבד. "מהירות המעבד" הייתה פעם דרך קלה, אם לא מדויקת לחלוטין, להשוות בין ביצועי שני מחשבים - פשוט השווה את ה- GHz. אבל לא עוד.

מעבדים מודרניים הם די מהירים מספיק למשימות הבסיסיות ביותר, לכן תרצו לבחון דברים אחרים בכל מה שקשור להשוואת ביצועים. לדוגמא, האם המחשב מגיע עם SSD או דיסק קשיח מגנטי איטי יותר?

מדוע אינך יכול פשוט להשוות את מהירות השעון

מהירות שעון המעבד, או קצב השעון, נמדדת בהרץ - בדרך כלל בגיגה הרץ, או GHz. קצב מהירות השעון של המעבד הוא מדד כמה מחזורי שעון מעבד יכול לבצע בשנייה. לדוגמא, מעבד בקצב שעון של 1.8 ג'יגה הרץ יכול לבצע 1,800,000,000 מחזורי שעון בשנייה.

זה נראה פשוט על פניו. ככל שמעבד יכול לבצע יותר מחזורי שעון, כך הוא יכול לעשות יותר דברים, נכון? ובכן, כן ולא.

מצד אחד, מהירויות השעון הם שימושי כאשר משווים מעבדים דומים מאותה משפחה. לדוגמא, נניח שאתה משווה שני מעבדי Intel Haswell Core i5, אשר נבדלים רק בקצב השעון שלהם. אחד פועל על 3.4 ג'יגה הרץ, ואחד פועל על 2.6 ג'יגה הרץ. במקרה זה, מעבד ה -3.4 ג'יגה הרץ יבצע מהירות של 30% כאשר שניהם פועלים במהירות הגבוהה ביותר שלהם. זה נכון מכיוון שהמעבדים הם זהים אחרת. אך אינך יכול להשוות את קצב שעון המעבד של ה- Haswell Core i5 עם סוג אחר של מעבד, כגון מעבד AMD, מעבד ARM או אפילו מעבד אינטל ישן יותר.

זה אולי לא נראה מובן מאליו בהתחלה, אבל זה בעצם מסיבה מאוד פשוטה. מעבדים מודרניים הופכים ליעילים הרבה יותר. כלומר, הם יכולים לבצע יותר עבודה בכל מחזור שעון. לדוגמה, אינטל שיחררה שבבי Pentium 4 שעונים ב -3.6 ג'יגה הרץ בשנת 2006. עכשיו זה סוף 2013 והמעבדים המהירים והמהירים ביותר של אינטל Haswell Core i7 נעולים בגובה 3.9 ג'יגה הרץ מהמפעל. האם זה אומר שביצועי המעבד השתפרו רק מעט בתוך שבע שנים? בכלל לא!

במקום זאת, מעבד ה- Core i7 יכול פשוט לעשות הרבה יותר במהלך כל מחזור שעון. חשוב לא להסתכל רק על מחזורי שעון אלא על כמות העבודה שמעבד יכול לבצע בכל מחזור שעון. כל שאר הדברים שווים, פחות מחזורי שעון עם יותר עבודה טובים יותר מחזורי שעון עם פחות - פחות מחזורי שעון פירושו שהמעבד דורש פחות כוח ומייצר פחות חום.

בנוסף, למעבדים מודרניים יש גם שיפורים אחרים שמאפשרים להם לבצע ביצועים מהירים יותר. זה כולל ליבות מעבד נוספות וכמויות גדולות יותר של זיכרון מטמון המעבד שהמעבד יכול לעבוד איתו.

התאמות מהירות שעון דינמיות

מעבדים מודרניים גם אינם קבועים במהירות אחת, במיוחד מחשבים ניידים, סמארטפון, טאבלט ומעבדים ניידים אחרים שבהם יעילות הספק וייצור חום הם החששות העיקריים. במקום זאת, המעבד פועל במהירות איטית יותר כאשר הוא אינו פעיל (או כשאתה לא עושה יותר מדי) ומהירות מהירה יותר בעומס. המעבד מגדיל באופן דינמי ומקטין את מהירותו בעת הצורך. כשעושים משהו תובעני, המעבד יגדיל את קצב השעון שלו, יבצע את העבודה במהירות האפשרית ויחזור לקצב השעון האיטי יותר שמאפשר לו לחסוך יותר חשמל.

לכן, אם אתה קונה מחשב נייד, אתה גם רוצה לשקול את זה. זכור שגם קירור הוא גורם - מעבד ב- Ultrabook יכול רק לרוץ במהירות הגבוהה ביותר למשך זמן מסוים לפני שהוא פועל במהירות נמוכה יותר מכיוון שאי אפשר לקרר אותו כראוי. ייתכן שהמעבד לא יוכל לשמור על המהירות המירבית כל הזמן בגלל חששות להתחממות יתר. מצד שני, מחשב עם אותו מעבד בדיוק, אך קירור טוב יותר עשוי לקבל ביצועים טובים ועקביים יותר במהירויות הגבוהות ביותר, אם הוא יכול לשמור על המעבד קריר מספיק בכדי לפעול במהירויות הגבוהות יותר לאורך זמן.

ענייני חומרה אחרים, במיוחד כונני מצב מוצק

קשורים: מהו כונן Solid State (SSD), והאם אני צריך כזה?

חומרה אחרת חשובה מאוד גם כשמדובר בביצועים הכלליים של המחשב שלך. לדוגמא, רוב משתמשי המחשב בוודאי ישקול מחשב עם כונן מצב מוצק מהר יותר מאשר מחשב עם כונן קשיח מגנטי מסורתי בשימוש רגיל, גם אם למחשב עם כונן קשיח מגנטי מסורתי יש מעבד שמניב ביצועים טובים יותר. גישה לדיסק הקשיח היא צוואר בקבוק ביצועים רציני. אם למחשב יש SSD יהיה ככל הנראה שאלה חשובה יותר מאשר כמה מהיר המעבד שלו.

כונני SSD אינם כמובן החומרה החשובה היחידה. בעל זיכרון RAM רב יותר יאפשר לך לעשות יותר דברים בבת אחת מבלי להחליף כל הזמן לקובץ העמוד של המחשב שלך, בעוד כרטיס גרפי חזק יותר ישפר את ביצועי משחקי המחשב יותר מאשר מעבד מהיר יותר. מצד שני, אם כל מה שאתה רוצה לעשות זה לגלוש באינטרנט, לצפות בסרטונים ולעבוד על מסמכים, כרטיס גרפי מהיר יותר או אפילו יותר זיכרון RAM מעל נקודה מסוימת לא יהיה מורגש.

כיצד להשוות בין ביצועי מחשב

אתה לא יכול פשוט להסתכל על מספר מהירות המעבד ולדעת איזה מחשב מהיר יותר, או כמה מהר יותר המחשב יהיה בעולם האמיתי. רוב האנשים לא בהכרח ישימו לב לשיפור ביצועי המעבד מעל לנקודה מסוימת. לדוגמא, ל- MacBook Air או ל- Ultrabook מקביל, יש מעבד Intel Haswell Core i5 איטי יותר שנועד לחסוך בחשמל ולהפעיל כמה שיותר מגניב. עם זאת, אם אתה רק רוצה לגלוש באינטרנט, להאזין למוזיקה, לצפות בסרטונים ולעבוד עם מסמכים, ייתכן שהמעבד יהיה מהיר מספיק כדי שלא תבחין בהבדל בינו לבין מעבד מהיר יותר באופן משמעותי בשולחן העבודה. לא רק שקצב שעון המעבד אינו קריטי - ביצועי המעבד עצמם הופכים להיות פחות קריטיים.

קשורים: מה שאתה צריך לדעת על קניית מחשבי Windows 8.1 מאופשרים במגע

מצד שני, אם אתם מתכננים להריץ מספר מכונות וירטואליות, לעשות דוגמנות תלת מימד ולשחק במשחקי המחשב האחרונים, אולי אכפת לכם יותר מהביצועים.

לפני שקונים מחשב נייד (או אפילו מעבד לשולחן העבודה), סביר להניח שתרצו לחפש אמות מידה בפועל כדי לראות כיצד המעבד מסתדר בהשוואה למעבדים אחרים בעולם האמיתי. אמות מידה בפועל הן הדרך היחידה והאמינה היחידה להשוות ביצועי מחשב ומעבד.

מהירות היא לא הכל כשמדובר במחשב הנייד המודרני - חיי הסוללה חשובים גם הם. אם מחשב נייד מבצע מספיק טוב בשבילך, כנראה שעדיף שיהיה מעבד איטי יותר שמקבל חיי סוללה טובים יותר מאשר מעבד מהיר יותר שלא תבחין בו.

אשראי תמונה: מיילס באנן בפליקר, קרוטמדמן 6 בפליקר, עיתונות חופשית של אינטל בפליקר