מהו קובץ XPS ומדוע Windows רוצה שאדפיס לאחד?

פורמט XPS הוא החלופה של מיקרוסופט ל- PDF. הוא הוצג ב- Windows Vista, אך מעולם לא זכה למתיחה רבה. עם זאת, גרסאות מודרניות של Windows ממשיכות לכלול תמיכה טובה יותר בקבצי XPS מאשר בקבצי PDF.

פעם נחשב כ"רוצח PDF "אפשרי, פורמט הקובץ XPS חי כיום ב- Windows לכאורה מתוך אינרציה מוחלטת. אדם ממוצע צריך להתרחק מקבצי XPS ולהשתמש במקום זאת בקבצי PDF.

הערה:  אם אתה משתמש ב- Windows 10, הם סוף סוף הוסיפו תמיכה מובנית להדפסה לקבצי PDF, כך שתקווה שלעולם לא תצטרך להתמודד שוב עם קובץ בפורמט XPS. המשך לקרוא את הדברים הבאים עבור הדורות הבאים והשתמש ב- PDF במקום ב- XPS.

מהו קובץ XPS?

חשוב על קובץ XPS כמו קובץ PDF (או PostScript). קובץ XPS מייצג מסמך עם פריסה קבועה, בדיוק כמו שקובץ PDF עושה. XPS כולל גם תמיכה בתכונות אחרות שתמצאו ב- PDF, כמו חתימות דיגיטליות ו- DRM.

קשורים: כיצד להדפיס ל- PDF ב- Windows: 4 טיפים וטריקים

כעת מבחינה טכנית XPS הוא פורמט סטנדרטי ופתוח - הוא מייצג מפרט Open XML Paper. XPS הוא פורמט פתוח באותו אופן "Office Open XML" הוא פורמט פתוח וסטנדרטי למסמכי Microsoft Office. חברות תוכנה אחרות לא קפצו לכלול תמיכה ב- XPS.

כברירת מחדל, Windows 8 משתמש בסיומת הקובץ OXPS עבור קבצי XPS שהיא מייצרת. OXPS מייצג OpenXPS - זו הגרסה הסטנדרטית של פורמט ה- XPS המקורי. זה למעשה לא תואם ל- XPS Viewer הכלול ב- Windows 7, אז אתה צריך להמיר קבצי OXPS ל- XPS אם אתה רוצה להציג אותם ב- Windows 7.

בקיצור, קובץ XPS הוא הגרסה הפחות תואמת של מיקרוסופט לקובץ PDF.

פונקציונליות XPS כלולה בחלונות

Windows Vista, Windows 7 ו- Windows 8 כוללות כלי XPS מובנים. אפילו ל- Windows 8 יש תמיכה טובה יותר בקבצי XPS מאשר בקבצי PDF.

  • Microsoft XPS Writer Document : מיקרוסופט מתקין מדפסת וירטואלית בשם "Microsoft XPS Writer Document." מדפסת זו יוצרת קבצי XPS ממסמכים שאתה מדפיס אליה. זה כמו תכונת "הדפס ל- PDF", אך פחות שימושית מכיוון שהיא אינה תואמת תוכנות אחרות.
  • XPS Viewer : יישום ה- XPS Viewer הכלול מאפשר לך להציג מסמכי XPS על שולחן העבודה שלך.

בעוד ש- Windows 8 מציג תמיכה טובה יותר בקבצי PDF בגלל אפליקציית "Reader" המודרנית, תזדקק לאפליקציית צד שלישי אם ברצונך להציג קבצי PDF בשולחן העבודה או להדפיס לקובצי PDF.

מתי כדאי להשתמש בקבצי XPS?

XPS אמנם נחשב ל"רוצח PDF "אפשרי כשהוא נכלל ב- Windows Vista לפני שש שנים, אך הוא מעולם לא הפך פופולרי במיוחד. למרות ש- Windows מייצרת את משתמשיה להדפיס לקבצי XPS ולא לקבצי PDF באמצעות הכללת מדפסת ה- XPS Document Writer, נראה כי מעטים המשתמשים שיוצרים קבצי XPS.

לא ברור מדוע בעצם תרצה ליצור קובץ XPS במקום קובץ PDF, אלא אם כן עליך להדפיס מסמך לקובץ ולא תוכל להתקין מדפסת PDF. מיקרוסופט בוודאי לא מתיימרת לכך שקבצי XPS יהיו טובים יותר מקבצי PDF, ושתקה בכל סיבה שהיא להשתמש בהם בשנים האחרונות. למעשה, ניתן לראות הכללה של מציג PDF ב- Windows 8 כמיקרוסופט לוקחת צעד אחורה, ומציגה תמיכה בפורמט מסמך מתחרה.

יתרונות ההדפסה לקבצי XPS אמנם אינם ברורים, אך החסרונות ברורים למדי. העולם תקן במידה רבה את קבצי PDF, בעוד שקבצי XPS נותרים בשימוש מועט. אם אתה מנסה לשלוח למישהו מסמך, אתה יכול להמר שהוא יכיר את קבצי PDF ויוכל לפתוח אותו. קובץ XPS עשוי להיראות לא מוכר והנמען לא יוכל לפתוח את הקובץ. לדוגמא, מחשבי מקינטוש אינם כוללים תמיכה בקבצי XPS מובנים, אך הם כוללים תמיכת PDF מובנית. תוכניות רבות אחרות עשויות לתמוך בקבצי PDF, אך לא יתמכו בקבצי XPS. ישנם יישומי צופים של צד שלישי שיכולים לקרוא קבצי XPS, אך התמיכה אינה נפוצה כמעט.

לסיכום, ככל הנראה אינך רוצה להשתמש בקבצי XPS למסמכים האישיים שלך. XPS נראה מוזנח, כמו טכנולוגיה אחרת של מיקרוסופט שהוצגה בערך באותו זמן: Silverlight. סילברלייט היה אמור להיות "רוצח הפלאש" של מיקרוסופט, אך כעת הוא מוגדר בצד. בדיוק כמו ש- Silverlight לא הצליחה להחליף את Flash, נראה ש- XPS לא יכול להחליף את PDF.