מה ההבדל בין APFS, Mac OS מורחב (HFS +) ו- ExFAT?

אז אתה משתמש בכלי השירות דיסק כדי לחלק את הכונן הקשיח החדש שלך כאשר בפניך מבחר מערכות קבצים פוטנציאליות. הרשימה ארוכה ממה שהיית חושב, עם בחירה במונחים כמו "APFS (תלוי רישיות)" ו- "Mac OS Extended (Journaled, Encrypted)".

מה המשמעות של כל זה, ובמה עליכם לבחור? בעיקרון יש שלוש אפשרויות עיקריות:

קשורים: מה חדש ב- macOS 10.13 High Sierra, זמין כעת

  • APFS , או "מערכת הקבצים של אפל", היא אחת התכונות החדשות ב- macOS High Sierra. זה מותאם במיוחד לכונני Solid State (SSD) והתקני אחסון אחרים עם כל הפלאש, אם כי זה יעבוד גם על כוננים מכניים והיברידיים.
  • Mac OS Extended , המכונה גם HFS Plus או HFS + , היא מערכת הקבצים המשמשת בכל מחשבי Mac מאז שנת 1998 ועד כה. ב- macOS High Sierra, הוא משמש בכל הכוננים המכניים וההיברידיים, וגרסאות ישנות יותר של macOS השתמשו בו כברירת מחדל לכל הכוננים.
  • ExFAT היא האופציה הטובה ביותר בין פלטפורמות, שתוכננה לעבוד על מערכות Windows ו- MacOS. השתמש בזה בכונן חיצוני שיתחבר לשני סוגי המחשבים.

בחירת מערכת קבצים היא בעצם הבחירה בין שלוש האפשרויות הללו. הגורמים האחרים, כמו הצפנה ורגישות לאותיות רישיות, אינם משהו שתמשיך לתלות בו. בואו נצלול קצת יותר פרטים על שלושת האפשרויות המובילות למטה, ואז נסביר כמה מתתי האפשרויות.

APFS: הטוב ביותר עבור כונני מצב מוצק וכונני פלאש

APFS, או מערכת הקבצים של אפל, היא מערכת הקבצים המוגדרת כברירת מחדל עבור כונני מצב מוצק וזיכרון פלאש ב- macOS High Sierra של 2017. שוחרר לראשונה בשנת 2016, הוא מציע כל מיני יתרונות על פני Mac OS Extended, ברירת המחדל הקודמת.

קשורים: APFS הסביר: מה שאתה צריך לדעת על מערכת הקבצים החדשה של אפל

ראשית, APFS מהיר יותר: העתקה והדבקה של תיקיה היא בעצם מיידית, מכיוון שמערכת הקבצים בעצם מצביעה על אותם נתונים פעמיים. ושיפורים במטא נתונים פירושם שמאוד מהיר לעשות דברים כמו לקבוע כמה מקום תופסת תיקיה בכונן שלך. ישנם גם מספר שיפורי אמינות, מה שהופך דברים כמו קבצים פגומים להרבה פחות נפוצים. יש כאן הרבה עליות. אנחנו פשוט מדלגים על פני השטח, אז עיין במאמר שלנו על כל מה שאתה צריך לדעת על APFS למידע נוסף על היתרונות של APFS.

אז מה המלכוד? תאימות הפוכה. MacOS סיירה של שנת 2016 הייתה מערכת ההפעלה הראשונה המסוגלת לקרוא ולכתוב למערכות APFS, כלומר כל מק שמשתמש במערכת הפעלה ישנה יותר לא יוכל לכתוב לכוננים המעוצבים ב- APFS. אם יש Mac ישן יותר שאתה צריך כונן לעבוד איתו, APFS היא בחירה גרועה עבור הכונן הזה. ושכח מקריאת כונן APFS מ- Windows: אין אפילו כלים של צד שלישי לשם כך.

APFS גם לא תואם למכונת הזמן בשלב זה, אז יהיה עליך לפרמט כונני גיבוי כ- Mac OS מורחב.

מלבד זאת, כנראה שאין סיבה שלא להשתמש ב- APFS בשלב זה, במיוחד בכונני מצב מוצק וזיכרון פלאש.

Mac OS מורחב: הטוב ביותר עבור כוננים מכניים, או כוננים המשמשים בגרסאות macOS ישנות יותר

Mac OS מורחבת הייתה מערכת הקבצים המוגדרת כברירת מחדל בה השתמשו כל מק מאז 1998 ועד 2017, אז החליפה אותה APFS. עד היום היא נותרה מערכת הקבצים המוגדרת כברירת מחדל עבור כוננים קשיחים מכניים והיברידיים, הן במהלך התקנת MacOS והן בעת ​​עיצוב כוננים חיצוניים. זה בין היתר מכיוון שהיתרונות של APFS אינם ברורים בכוננים מכניים.

אם יש לך כונן קשיח מכני, ואתה מתכוון להשתמש בו רק עם מחשבי מקינטוש, כנראה שעדיף להישאר עם Mac OS Extended. וכל כונן שצריך לעבוד עם מחשבי Mac ישנים יותר, הפועלים עם El Capitan או גרסאות מוקדמות יותר, צריך להיות מעוצב לחלוטין עם Mac OS Extended, מכיוון ש- APFS אינו תואם למחשבים אלה.

APFS גם לא עובד עם Time Machine, לכן עליך לפרמט כל כונן שתרצה להשתמש בו לגיבוי ה- Mac שלך באמצעות Mac OS Extended.

ExFat: הטוב ביותר עבור כוננים חיצוניים המשותפים למחשבי Windows

בעצם יש להשתמש ב- ExFat רק בכוננים שצריכים לעבוד גם עם מחשבי Windows וגם עם MacOS. הפורמט מתחיל בשנת 2006, ויוצר על ידי מיקרוסופט כדי לספק חלק מהתאימות בין פלטפורמות לפורמט FAT32 הישן ללא מגבלות גודל הקובץ והמחיצה. זה לא פורמט קבצים מותאם במיוחד - הוא הרבה יותר פגיע לפיצול קבצים מאשר APFS או Mac OS מורחב, דבר אחד, ומטא נתונים ותכונות אחרות המשמשות את MacOS אינם קיימים.

אבל עיצוב כונן עם ExFAT מציע יתרון עצום אחד: הן מחשבי Windows והן MacOS ושניהם קוראים וכותבים בפורמט זה. בטח, אתה יכול לקרוא כונן מעוצב ב- Mac ב- Windows או לקרוא כונן מעוצב ב- Windows ב- Mac, אך שני הפתרונות עולים כסף או אינם יציבים. אז למרות החסרונות, ExFAT היא האפשרות הטובה ביותר עבור כוננים קשיחים חוצי פלטפורמות.

קשורים: כיצד לקרוא כונן בעיצוב מק במחשב Windows

תלוי רישיות: הימנע אלא אם כן אתה יודע מדוע אתה רוצה זאת

APFS ו- Mac OS Extended מציעים שניהם אפשרות "רגישות לאותיות רישיות", אך macOS אינה משתמשת בהגדרה זו כברירת מחדל. אלא אם כן אתה באמת יודע מה אתה עושה ויש לך סיבה ספציפית לרצות את זה, אתה לא צריך להשתמש ברגישות לאותיות רישיות בעת עיצוב כונן.

כדי להיות ברור, אתה יכול להשתמש באותיות גדולות בשמות קבצים בכל מקרה. רגישות לתיקים קובעת בעיקר אם מערכת הקבצים רואה באותיות גדולות שונות. כברירת מחדל, היא לא, ולכן אינך יכול להכיל קובץ בשם "Fun.txt" ו- "fun.txt" באותה תיקייה ב- Mac. מערכת הקבצים רואה בשמות הקבצים זהים, גם אם הם נראים אחרת בעיניך.

מחשבי מקינטוש השתמשו ברגישות למקרה במערכת הקבצים כברירת מחדל בשנות ה -90, אך זה השתנה בזמן ההשקה של Mac OS X. מערכות מבוססות UNIX הן בדרך כלל רגישות לאותיות רישיות ו- Mac OS X הייתה מערכת ההפעלה הראשונה של Mac המבוססת על תקן UNIX, כך שזה מעט יוצא דופן. יש להניח שמערכת קבצים תלויית-רישיות פשוט נתפסה כפחות ידידותית למשתמש.

כיום, הפעלת רגישות למקרה עלולה לשבור כמה אפליקציות Mac המצפות למערכת קבצים שאינה רגישה למקרים.

ההמלצה שלנו היא להימנע מרגישות למקרה עבור APFS וגם עבור Mac OS Extended, אלא אם כן יש לך סיבה ספציפית לרצות בכך. אין הרבה יתרונות בהפעלתו, אך כל מיני דברים עלולים להישבר, וגרירת קבצים מאחד לשני עשויה להיות אובדן נתונים.

הצפנה מגנה על הקבצים שלך, אך עשויה להשפיע על הביצועים

אמרנו לך כיצד להצפין את הכוננים הקשיחים שלך ב- MacOS, אך הדרך המהירה ביותר לבצע זאת היא הפעלת הצפנה כאשר אתה פורמט לראשונה את הכונן. גם APFS וגם Mac OS Extended מציעים אפשרות מוצפנת, ואם אבטחה מהווה חשש, מומלץ להשתמש בזה בכוננים חיצוניים.

החיסרון העיקרי הוא ששכחת מפתח ההצפנה פירושה אובדן גישה לקבצים שלך. אל תצפין כונן אלא אם כן אתה זוכר את המפתח, או אם יש לך מקום מאובטח לאחסונו.

החיסרון הפוטנציאלי הנוסף להצפנה הוא ביצועים. הקריאה והכתיבה יהיו איטיים יותר בכונן מוצפן, אך אנו חושבים שבאופן כללי זה שווה את זה - במיוחד במחשבי Mac ניידים, כמו מחשבים ניידים.

אפשרויות אחרות: MS-DOS (FAT) ו- Windows NT

משקיפים בעיניים נשר יבחינו בכמה אפשרויות רבות יותר ממה שהתארתי לעיל. הנה סיכום מהיר של אלה.

  • MS-DOS (FAT) הוא פורמט קבצים קדום תואם-הפוך, מבשר ל- FAT32. השתמש בזה רק אם אתה זקוק לחלוטין לתאימות עם גרסאות Windows ישנות יותר מ- XP SP2. כמעט בוודאות שלא.
  • ייתכן שמערכת הקבצים של Windows NT תוצע בהתאם להגדרת ההתקנה שלך. זהו סוג הכונן העיקרי המשמש מערכות Windows, וכנראה שזה רעיון טוב יותר ליצור מחיצות כאלה במערכת Windows.

כבר סיפרנו לך את ההבדל בין FAT32, exFAT ו- NTFS, אז בדוק את הרשימה לקבלת פרטים נוספים על אפשרויות אלה ואחרות.

קרדיט צילום: פטריק לינדנברג, בריאן בלום, טינה טו פוטו, טלנאו