PCIe 4.0: מה חדש ולמה זה חשוב

חומרת PCI Express 4.0 כבר סוף סוף. כונני Solid State (SSD) וכרטיסי גרפיקה עם תמיכה ב- PCIe 4.0 הופעלו ביוני במהלך Computex 2019. הכל בזכות AMD.

חלקי מחשב מהירים יותר הם תמיד סיכוי מלהיב, אך לעת עתה, אנו מדברים בעיקר על עליות מהירות ניכרות בכונני SSD M.2 NVMe "מסטיק מסטיק". כרטיסי גרפיקה עם תמיכה ב- PCIe 4.0 מגיעים בקיץ 2019, אך גיימרים אינם זקוקים לרוחב הפס הנוסף שהם מציעים עדיין. הופעת הבכורה מגיעה שנתיים לאחר פרסום תקן PCIe 4.0 באמצע 2017.

וכדי לסבך את העניינים הוא שעד גיימרים הם תובעים רוחב פס גדול יותר, אנו עשויים להיות מדברים על גרסה אחרת של PCIe לגמרי. ממש כשם ש- PCIe 4.0 מגיע למחשבים, קבוצת העניין המיוחדת של PCI (PCI-SIG) - הגוף האחראי על שחרור תקני PCIe חדשים - פירסמה את PCIe גרסה 5.0.

מה זה PCIe?

תקן ה- PCIe (Interconnect Express Component Component Express) הוא האופן שבו כרטיסי הרחבה מתקשרים עם המחשב האישי שלך. זה כולל פריטים כגון כרטיסי גרפיקה, כרטיסי קול, כרטיסי Wi-Fi ו- SSD M.2 NVMe. ככל שגרסת ה- PCIe גבוהה יותר, כך רוחב הפס העומד לרשות כרטיסי ההרחבה של המערכת.

חריצי הרחבה של PCIe במחשב שלך מגיעים בדרך כלל בארבעה טעמים x1, x4, x8, x16. המספרים האלה מציינים כמה "נתיבים" לכל חריץ הרחבה. ככל שיש יותר נתיבים בחריץ כך הנתונים יכולים לזרום מהר יותר לכרטיס וממנו. כרטיסי גרפיקה מודרניים משתמשים בחריצי x16, למשל, בעוד M.2 "מסטיק מסטיק" NVMe SSD משתמשים בחריצים מיוחדים עם שניים או ארבעה נתיבים.

PCIe תואם גם לאחור. אם יש לך כרטיס גרפי PCIe 4.0 אתה יכול להשתמש בו עם לוח אם המיועד ל- PCIe 3.0; עם זאת, רוחב הפס הזמין של הכרטיס יהיה מוגבל ליכולות ה- PCIe 3.0. לעומת זאת, כרטיס PCIe 3.0 יכול להתאים לחריץ PCIe 4.0, אך שוב הוא יוגבל על ידי PCIe 3.0.

אלה היסודות המוחלטים של PCIe. לצלילה עמוקה יותר, בדוק את ההסבר שלנו ביציאות PCI Express השונות בלוח האם שלך.

מה חדש ב- PCIe 4.0?

התכונה הקריטית של כל גרסת PCIe חדשה היא שהיא מכפילה את רוחב הפס מהדור הקודם. יש כל מיני מספרים שנזרקים סביב מה זה אומר. אבל מבחינה מעשית חריץ PCIe 4.0 x16 יכול להכות תיאורטית כ -32 ג'יגה לשניה (GB / s) של נתונים שזורמים לכל כיוון, בעוד ש- PCIe 3.0 מקסימום מסביב, ניחשתם נכון, 16GB / s.

אנשים רבים ידברו גם על כך ש- PCIe 4.0 x16 יש רוחב פס של כ- 64 GB / s, אך במקרה זה הם רק סופרים את כמות הנתונים הכוללת שזורמת לשני הכיוונים. בכל דרך שתספר את זה יש הרבה מאוד מהירות שמגיעה למחשבים אישיים, וכרטיסי מסך שתופסים חריצי PCIe 4.0 x16 בדרך.

אם כי כפי שאמרנו קודם הוספת רוחב פס לכרטיסי מסך אינה ממש הבעיה כרגע שכן PCIe 3.0 משרת גיימרים בסדר גמור. ציוד היקפי כמו כונני SSD של NVMe מציעים את ההבדל המהיר ביותר בימים הראשונים של התקן החדש.

מעבר למהירות מוגברת של רכיבים, ל- PCIe 4.0 יש אמינות אות טובה יותר ושלמות לשיפור הביצועים.

להפעלת מחשב בבית, הדבר החשוב ביותר שיש להבין עם PCIe 4.0 הוא שהוא מכפיל את רוחב הפס של PCIe 3.0.

מתי אוכל להשיג את זה?

כפי שהזכרנו קודם לכן, Computex 2019 הוא המקום שבו PCIe 4.0 הושק באמת עם הכרזות מוצר בין AMD, Corsair ו- Gigabyte, בין היתר. אינטל לא אמרה שום דבר על PCIe 4.0 לחומרה צרכנית - ואף טענה שזה לא יעזור להאיץ את משחקי המחשב שלך - לכן, כרגע, PCIe 4.0 הוא בכלל מערכות AMD.

AMD הכריזה על ערכת השבבים X570 שלה ב- Computex עם תמיכה ב- PCIe 4.0, והיצרנים הציגו עשרות לוחות אם X570 כולל ASRock, Asus, Gigabyte ו- MSI. לוחות X570 אלה לא יהיו זולים, והם צפויים גם לייצר כמות טובה של חום. כמעט לכל לוח מיחידת הגיימרים הממוצעת לתקציב ועד למפלצת המצוידת במיוחד ב- RGB היו אוהדים לשמור על רכיבים קרירים. לוחות קצה גבוהים יותר הוסיפו גם כיורי קירור נוספים, צינורות, ובמקרים מסוימים מערכות קירור נוזלי. זה רק בשביל הלוח עצמו ולא אופייני.

בנוסף ללוח אם PCIe 4.0, תזדקק למעבד שיכול לתמוך בו, כלומר מעבד Ryzen מהדור השלישי. ב- Computex הכריזה AMD על חמישה מעבדי Ryzen 3000 שונים במחיר שנע בין 200 דולר מעבד בעל שישה ליבות לסוס עבודה בן 12 ליבות בסך 500 דולר. מעבדים חדשים אלה מתחילים להישלח ביום ראשון, 7 ביולי, 2019.

Computex לא היה סוף דחיפת ה- PCIe 4.0 של AMD. החברה עקבה אחרי כמה ימים בכנס המשחקים E3 2019 עם שני כרטיסי גרפיקה חדשים התומכים ב- PCIe 4.0 כולל Radeon RX 5700 XT ו- Radeon RX 5700. הכרטיסים החדשים יוצאים גם הם ביום ראשון, 7 ביולי, 2019.

לוחות אם ישנים יותר לא יקבלו PCIe 4.0

המעבדים החדשים של AMD עדיין משתמשים בשקע AM4 כפי שעושים דורות Ryzen הקודמים. כלומר, שבבי Ryzen 3000 חדשים יותר יכולים להשתלב בלוחות אם שנבנו עבור מעבדי Ryzen 2000 כגון לוחות אם X470 ו- B450; עם זאת, כדי לקבל PCIe 4.0 אתה זקוק ללוח אם חדש יותר שנבנה עבור התקן החדש.

זה עשוי להפתיע חלק מאוהדי PCIe מכיוון שיצרני לוחות אם כבר פרסמו עדכוני קושחה המביאים תמיכה מוגבלת של PCIe 4.0 ללוחות ישנים יותר. הבעיה היא שהעדכונים האלה עובדים רק עם לוחות אם מסוימים שיכולים להתמודד עם הדרישות המחמירות של PCIe 4.0. גם אז השדרוג צפוי לעבוד רק עם חריץ ה- PCIe x16 העליון (זה המשמש בדרך כלל לכרטיסי מסך) ואולי כמה חריצי M.2.

AMD החליטה שהאשמה של השדרוגים מורכבת מדי עבור האדם הממוצע. כדי למנוע בלבול, החברה עצרה אותם. ייתכן שעדיין תמצאו כמה עדכונים מקוונים המביאים PCIe 4.0 ללוחות אם ישנים יותר, אך הם אינם מומלצים. אם אתה רוצה PCIe 4.0, התוכנית הטובה ביותר היא להפגין לוח אם חדש ומעבד חדש.

על גבי מעבדי Ryzen 3000 ולוחות אם X570, הודיעה Corsair גם על Corsair MP600, SSD M.2 NVMe "מסטיק סטיק" התומך ב- PCIe 4.0 במהירות קריאה של כמעט 5,000 מגה לשנייה (MBps).

כונן PCIe 3.0 M.2 NVMe בעל ביצועים גבוהים, בהשוואה, פוגע בסביבות 3,500 מגה לשניות. ל- M.2 החדש של Corsair יש גם גוף קירור מרושע למראה קריר. ה- MP600 יושק ביולי.

Gigabyte הכריזה על AORUS NVMe Gen 4 SSD עם מהירויות קריאה דומות לזה של MP600 של קורסאייר. במקום גוף הקירור הגדול, ה- SSD של ג'יגה בייט מגיע עם מפזר חום מלא מנחושת. ג'יגה בייט לא אמרה בדיוק מתי ה- SSD יושק, אך החברה אומרת שהוא יגיע בקרוב.

פטריוט, יצרנית אחסון קטנה יותר, מתכננת לפרוס גם כונני SSD של PCIe 4.0 בהמשך 2019.

רק הוכרז על PCIe 5.0

אם הכנסת חלקי PCIe 4.0 לא הייתה מסובכת מספיק, ה- PCI-SIG השתמש ב- Computex כדי להכריז על PCIe 5.0. שוב, יש לנו הכפלת רוחב הפס עם 5.0. במקום 32 GB / s לכל כיוון עבור חריץ x16 ב- PCIe 4.0, אנו מקבלים 64 GB / s עם PCIe 5.0.

מהיר יותר טוב, אז כנראה שנראה רכיבי PCIe 5.0 יוצאים בקרוב, נכון? אולי חברות מסוימות בכלל יתעלמו מ- PCIe 4.0 לחלוטין?

ובכן, לא כל כך מהר.

AMD ושותפיה לייצור כבר משקיעים ב- PCIe 4.0, כך שהם אולי לא ירצו לקפוץ לספינה מיד. נוסף על כך, ההתמודדות עם האתגרים הטכניים של הטמעת PCIe 5.0 אמורה להימשך זמן מה.

אנחנו כבר יכולים לראות ש- PCIe 4.0 פועל חם יותר ממחשבים עם PCIe 3.0, למשל. זה מצביע על כך שאולי לא נראה את PCIe 5.0 די הרבה זמן כיצרני רכיבים ומכשירים מושלמים של PCIe 4.0.

ואז, כאשר אינטל לא זמינה כעת בתמיכה של PCIe 4.0, החברה אולי תרצה לזנק ל- PCIe 5.0 כדי לגנוב את הרעם של AMD, אבל זו רק ספקולציות. עד כה, AMD ואינטל לא נראות כל כך מעוניינות ב- PCIe 5.0, לכן אולי נחכה עוד כמה שנים.

לעת עתה הכל על PCIe 4.0 ורק עבור מערכות מבוססות AMD.