כיצד להגדיר Plex (ולצפות בסרטים שלך בכל מכשיר)

שרת המדיה של Plex היא דרך ידידותית למשתמש לאחסן את כל הסרטים, התוכניות והמדיה האחרים שלך במקום אחד - ולהנגיש אותו מכל מכשיר, בין אם אתה בבית או בדרכים. אם אתה מחפש דרך ללא כאב ראש לצפות בסרטים שלך בכל מקום, זה זה.

מהו שרת מדיה Plex?

הנה סיטואציה נפוצה בה יותר מדי אנשים נקלעים. יש לך קבצי מדיה - מוסיקה, סרטים, תוכניות טלוויזיה ואפילו תמונות - אך אין לך דרך קלה לגשת אליהם בקלות במכשירים השופעים והמגוונים שלך.

האם אתה מעתיק את קרעי ה- Blu-ray שלך למחשב הנייד שלך? מה עם הטלפון שלך - האם אתה ממיר את הקבצים כך שהם יהיו קטנים יותר ותואמים? האם אתה מעביר תוכניות לטלוויזיה שלך דרך שולחן העבודה שלך ו- Chromecast? האם אתה מעלה את כל התמונות שלך לחשבון iCloud שלך כדי לשלוח אותן לטלוויזיה שלך באמצעות Apple TV? מה עם המוזיקה שלך? מה אם אתה מחוץ לבית בנסיעת עסקים ותרצה להזרים את תוכניות הטלוויזיה שלך לאייפד שלך?

אפילו לגיקים רציניים עם ניסיון רב בניהול המדיה שלהם, זה כאב עצום לגרום לכל המכשירים שלך לדבר ולגשת לאותו אוסף. זה לא  חייב להיות ככה. Plex הינה מערכת שרת מדיה מרכזית המבטלת למעשה כל בעיה בה נקלעת תוך ניהול אוסף מדיה אישי גדול.

דגם ה- Plex פשוט: אתה מחנה את כל המדיה במחשב יחיד עם תוכנת שרת Plex המותקנת, ואז אתה מתקין את Plex בכל שאר המכשירים שלך. אתה יכול להתקין אותו במחשבי Windows, Linux או Mac, כמו גם ב- Android ו- iOS, קונסולות משחקי וידאו כמו Xbox ו- PlayStation, Apple TV שלך, ויש אפילו טלוויזיות חכמות שמגיעות עם Plex מובנה ישירות. ואז, מכל אחת במכשירים אלה, תוכל לגשת מרחוק לכל ספריית המדיה שלך ולצפות בה ללא טרחה.

יתר על כן, מכיוון שדגם Plex הוא שרת / לקוח, אינך צריך לדאוג להעתיק קבצים למכשירים השונים שלך ולהתמודד עם סוגיות כמו איכות השמעה, רזולוציית וידאו ופרטים אחרים. שרת ה- Plex שלך ימיר את כל תוכן המדיה שלך בזמן אמת, כך שהוא יפעל כראוי בכל המכשיר שבו אתה משתמש. רוצה לצפות בתוכנית הטלוויזיה שלך בחצר האחורית באייפון שלך? אין בעיה. רוצה לראות את זה במחשב הנייד שלך בבית חמותך? גם אין בעיה. רוצה לחבר את הטלוויזיה החכמה החדשה שלך ישירות לאוסף המדיה שלך ללא חומרה נוספת? קנו טלוויזיה נכונה וגם זו לא בעיה. בקיצור, הפעלת Plex זה כמו להפעיל שירות סטרימינג פרטי ומלוטש משלך, שם אתה זה שאוצר את הספרייה.

זה נשמע די נהדר, נכון? לא רק שאתה מקבל הזרמה לפי דרישה לכל המכשירים שלך, אלא שאתה מקבל מטא נתונים ואמנות יפים בהחלט.

בואו נסתכל מקרוב על מה שאתה צריך כדי להתחיל ואז נקפוץ ישר להכין את אוסף המדיה שלך ל- Plex, להתקין את Plex, ואת החלק החלק האהוב על כולם, לגשת לאוסף ה- Plex שלך.

מה אתה צריך

Plex הוא מוצר מלוטש באמת, וברגע שאתה מפעיל אותו הוא כואב ראש בחינם בערך כמו שהוא מקבל. עם זאת, עם זאת, הדבר החשוב ביותר הוא להיכנס לחוויה עם תמונה ברורה של מה שאתה צריך ואיך כל החלקים של מערך ה- Plex שלך עובדים יחד.

הבית הוא המקום בו נמצא השרת

בראש ובראשונה, אתה זקוק למחשב שמאכלס את כל הקבצים ומריץ את Plex Media Server. אתה יכול להתקין Plex ב- Windows, Linux, OS X ואפילו בתוכנות שרתים ייעודיות כמו FreeNAS ובחומרת NAS כמו מערכת Synology (תוכל לראות את כל הפלטפורמות הנתמכות שלהם עבור אפליקציית Media Server כאן). אך לא משנה באיזו פלטפורמה תבחר, יהיה עליו להיות מחשב שתמיד מופעל. אין טעם שיהיה לך פיתרון סטרימינג מקיף לכל צרכי המדיה האישית שלך אם, כשאתה ניגש לגישה אליו, התוכן לא מקוון.

בנוסף תמיד להיות פעיל, תרצה שלמחשב השרת יהיה כמות עיבוד ראויה בכדי להתמודד עם ההמרה הקודמת. ככל שאתה מצפה לצפייה בבת אחת במספר משתמשים, כך אתה רוצה חומרה טובה יותר. שרת המדיה של Plex עדיין עובד על חומרה ישנה יותר אך הוא ישבית באופן אוטומטי את ההמרה אם החומרה אינה מספקת, וההפעלה תיפגע ותגמגם בחומרה ישנה באמת או נמוכה יותר.

אז אתה רוצה מעבד כמו שאתה יכול לחסוך. Plex ממליצה לפחות על מעבד Intel i3 (או שווה ערך) או יותר טוב עם לפחות 2 ג'יגה בייט זיכרון RAM (זיכרון RAM לא חשוב במיוחד ל- Plex). אתה יכול לקרוא על המלצות החומרה שלהם כאן.

לבסוף, תרצה הרבה מקום בכונן הקשיח - מספיק כדי לאחסן את כל הסרטים, תוכניות הטלוויזיה, המוסיקה והתמונות שיש לך.

אם כבר יש לך חומרה שמונחת סביבך אינך משתמש, בכל אופן תן לזה זריקה. במקרה הגרוע ביותר, אתה מוצא כי השמעת קבצים אינה מספקת. במקרה הטוב, אתה מגלה שהחומרה הישנה עובדת בסדר ואתה נמנע מרכישת ציוד חדש.

אתה יכול לבדוק את הפלטפורמות הזמינות עבור תוכנת השרת כאן.

לקוח לכל מכשיר

השרת רק מחצית ממערכת Plex. החצי השני הוא אפליקציית "הלקוח", או האפליקציה שממנה אתה עושה את כל הצפייה. בעוד שאתה יכול לנגן מדיה מלוח הבקרה מבוסס השרת, זה כמו לצפות בנטפליקס בדפדפן האינטרנט שלך - רוב האנשים מעדיפים להתיישב בסלון שלהם או לצפות במכשירים הניידים שלהם. ולשם כך, אתה צריך את לקוח Plex כדי לגשת לשרת.

אתה יכול למצוא אפליקציית Plex כמעט לכל פלטפורמה שאתה יכול לדמיין: אנדרואיד, iOS, Windows Phone, Apple TV, Roku ועוד. דבר אחד שהיה מקור לבלבול רב שנתי בנוגע ל- Plex הוא האם הוא בחינם או לא - וכמות גדולה של בלבול זה תלויה בעובדה שלאפליקציות הסלולריות יש "עמלת הפעלה".

תוכנת שרת המדיה Plex תמיד הייתה חינמית. רוב אפליקציות הלקוחות היו תמיד בחינם. לחלק מאפליקציות הלקוח דמי הפעלה חד פעמיים סמלי הם כמה דולרים (למשל אפליקציית הלקוח של iOS Plex עולה 4.99 $).

ל- Plex שתי דרכים להתמודד עם האפליקציות בתשלום. אם אתה זקוק רק לאפליקציה אחת, ייתכן שתרצה פשוט להפעיל את האפליקציה היחידה הזו. האפשרות השנייה היא לקנות Plex Pass, שהוא כמו שירות מנוי שמעניק לשניכם גישה לכל האפליקציות בתשלום, כמו גם יתרונות כמו סנכרון למכשירים הניידים שלכם לגישה לא מקוונת ואחסון קבצים מבוסס ענן. אם אתה צריך יישומים רבים בפלטפורמות מרובות  ו אתה רוצה את תכונות פרימיום, אולי כדאי שתשקול את המנוי Pass עבור 4.99 $ לחודש או מסירה בחיים 149.99 $.

תוכל לקרוא עוד על אילו אפליקציות משולמות, אילו בחינם, ועל ההבדלים בין חברות חינם ל- Plex לבין פרימיום כאן. לבדיקת זמינות הפלטפורמה ולהורדת אפליקציית לקוח לפלטפורמה שלך, עיין בדף ההורדות של Plex כאן.

כעת, לאחר שבחנו את ההנחיות הכלליות לבחירת מכשיר לשרת Plex שלך וכיצד להשיג את תוכנת הלקוח, בואו נסתכל על הצעד החשוב למדי בארגון המדיה שלך.

שלב ראשון: איחוד וארגון המדיה שלך

Plex עובד הכי טוב אם כל תוכן המדיה שלך מאורגן היטב ובאותו מקום. לשם כך, אתה אמור להחזיק את כל המדיה שלך באותו מכשיר שאתה מתקין את תוכנת שרת Plex - בין אם זה מחשב שולחני ישן, שרת אחסון ייעודי במרתף שלך או התקן NAS, כל המדיה שלך צריכה להיות עליו .

יתר על כן, אתה רוצה לארגן את המדיה שלך במבנה תיקיות נקי השומר על הפרדת סוגי המדיה העיקריים וקל לניתוחך וגם עבור Plex.

אם כבר השקעת זמן בארגון המדיה שלך, במיוחד אם השתמשת בעבר בתוכנות מרכז מדיה כמו XBMC / Kodi, אז יש סיכוי טוב שכבר יש לך מבנה תיקיות מושלם (או כמעט מושלם) מקום.

הנה דוגמה פשוטה למבנה ספרייה מומלצת עבור Plex:

/ מדיה / / סרטים / / MovieName (שנה) / MovieName (שנה) .קסט / מוסיקה / / ArtistName - שם אלבום / רצועה # - TrackName.ext / תוכניות טלוויזיה / / ShowName / / עונה 01 / ShowName - s01e01.ext / תמונות / / שם אלבום / Image.ext

במבנה הספריות שלעיל, אתה רואה שקטגוריות המדיה העיקריות מופרדות לתיקיות משנה מובחנות (כמו סרטים ותוכניות טלוויזיה) ולכל סוג מדיה יש מוסכמת שמות די קדימה. סרטים נכנסים לתיקיות על שם הסרט; השיטה הטובה ביותר היא לכלול את השנה בסוגריים כדי לצמצם את הבלבול. המוסיקה מאורגנת בפורמט ישר של שם האמן / שם האלבום. תוכניות טלוויזיה מאורגנות לפי השם, העונה והפרקים מתויגים עם שני הנתונים הסטטיסטיים בפורמט "sXXeXX". תמונות קלות עוד יותר - Plex פשוט קורא את שם האלבום מהתיקייה ומעלה את התמונות בפנים.

בעוד שהדוגמאות שלמעלה מכסות פחות או יותר 99% מהשטח, ייתכן שתצטרך קצת הדרכה נוספת כשאת שם לקבצי DVD .ISO או פורמטים אחרים פחות נפוצים. אם אתה זקוק לעזרה נוספת בניקוי המדיה שלך, עיין במדריך Plex להכנת מדיה כאן. ( עדכון : מדריך זה נעלם מהאתר הנוכחי של Plex, אך הקישור שאנו מספקים יוביל אותך לגרסה מאוחסנת של המדריך.)

הערה אחרונה על ארגון המדיה שלך ל- Plex: אם השתמשת או אתה משתמש כעת בתוכנת מרכז מדיה אחרת (כמו XBMC), אל תדאג לגבי המטא נתונים שלך. אתה יכול להפעיל בבטחה XBMC ו- Plex לחלוטין במקביל ללא סיכון למטא-נתונים שלך, מכיוון שאף אחת מהאפליקציות לא משתמשות באותם קבצי מטא-נתונים.

שלב שני: התקן את שרת המדיה של Plex

היסוד של ההתקנה, עם מדיה מאורגנת להפליא, הוא יישום Plex Media Server. לצורך ההדרכה שלנו היום אנו מתקינים אותו על מכונת Windows, אך למעט ניואנסים קטנים, תהליך ההתקנה כמעט זהה בכל הפלטפורמות מכיוון שרוב התהליך מתבצע מתוך לוח הבקרה מבוסס האינטרנט.

עבור אל דף ההורדות ותפוס עותק של Plex Media Server לפלטפורמה שלך. הפעל את המתקין והירגע למשך דקה. לאחר השלמת ההתקנה, Plex יופעל אוטומטית ועליו לטעון את לוח הבקרה באינטרנט עבורך. אם לא, פתח את דפדפן האינטרנט ונווט אליו //127.0.0.1:32400/במחשב זה. (לחלופין, תוכל לגשת אליו ממחשב אחר ברשת שלך על ידי החלפת 127.0.0.1הכתובת בכתובת ה- IP המקומית של הרשת של המחשב או מכשיר ה- NAS שלך).

לאחר אישור הסכם המשתמש, תתבקש להיכנס לחשבון Plex שלך. במקרה של סיכוי שיש לך חשבון Plex ישן מניסויים קודמים עם הפלטפורמה, היכנס. אחרת לחץ על הקישור "הירשם" והירשם לחשבון חדש.

After your first sign in, you’ll get a rundown of all the features of the Plex Pass premium service. While we happen to think the premium service is pretty great, let’s not get ahead of ourselves–use Plex for awhile to determine if you want to invest in it. Close out the popup window to return to the server setup.

The first step is to name your server. By default, the server is named after the network name of the machine upon which it is installed. You can change the server name to something more exciting than say “Dad Office” or leave it as is.

Next, it’s time to add media to our library. Select “Add Library”.

Here you can add many different library types: movies, TV shows, music, photos, and home videos.

Let’s start off by adding some movie files. Select “Movies” and then, in the drop down menu that appears, name your movie library and select a language. For most people leaving the default name of “Movies” should suffice. Click “Next”.

Now it’s time to point Plex at the actual files, select “Browse for media folder” and select the folder that houses your movie files. Once you’ve selected the folder(s), click “Add library” to complete the process.

Repeat these steps for TV shows, music, and/or photos. It isn’t necessary to populate all the libraries, ofo course–if you’re using Plex solely for TV shows, then go ahead and ignore all the other library entries.

The final step of the initial server setup is to allow remote access to your media server and send anonymous data to Plex. Both are checked by default, and we recommend you leave them checked unless you have a pressing reason to uncheck them. Select “Done”.

At this point you’ll be kicked into the web-based control panel for your Plex server. Depending on how quickly your machine is working, you may see “Updating libraries…” or you may already have content to display like this.

Note, for the first few hours or even for the first day, the “recently added” section isn’t particularly useful as everything was recently added to the library. Things will calm down shortly and recently added will become useful again over the coming days.

While you can browse through all your media libraries right from the Plex control panel (and even watch content right in the web browser), it’s more useful for checking in on your library and less useful for actually enjoying your content. Let’s look at how you can access Plex with a remote client.

Step Three: Access Your Plex Media Server from Elsewhere

At this point we’ve done all the hard work (and it wasn’t even that hard). Once you have the actual Plex media server up and running, it’s totally smooth sailing. How smooth? Because your entire library is stored on one central server, you can easily tap into it from any computer, smartphone, or other device and get the exact same experience–the same media, same meta data, same recently added list, same database tracking what shows you’ve watched and which ones you need to catch up on.

Search for the app in your phone/tablet/TV’s app store, install it, and launch it. Again, we’re using the iOS app, but they’re all essentially interchangeable. Click “Sign In” and use the same credentials you created when you set up your server.

Boom. You are instantly connected to your media collection. Do you see how the screen on our iPhone mirrors, down to the show titles, the screenshot you just saw of the media server control panel?

That’s Plex’s strongest element right there: centralization makes everything run so smoothly. If we tap on the “Browse” button, seen in the lower right corner of the screenshot above, we can then select from our available media. Let’s do that and then select “TV shows”.

How about some Family Guy? Why not, we’ll select a season and an episode.

With but a few taps after logging in, we’re watching an episode without a hiccup:

וזה כל מה שיש בזה! אם יש לך מדיה מקומית ורצון לצפות באותה מדיה מקומית בכל מקום בביתך (או אפילו מחוץ לבית) ובכל מכשיר, Plex Media Center הוא פיתרון All-in-One שהופך את ההנאה מהסרטים, תוכניות הטלוויזיה שלך ו אפילו תמונות וסרטונים משפחתיים, משב רוח מוחלט.