כיצד לנהל את מאווררי המחשב האישי שלך לזרימת אוויר וקירור אופטימליים

בניית מחשב שולחני מודרני היא קלה באופן מפתיע, הודות לחלקים מודולריים והרבה הנדסה מוצקה. זה מוסבר לעתים קרובות כ- "LEGO למבוגרים". אך ניהול מערכת קירור האוויר בתוך מחשב מורכב במידה ניכרת. אנחנו מדברים על פיזיקה, תרמודינמיקה, כל מיני דברים מהנים. אך ישנם כמה עקרונות בסיסיים שתוכלו ליישם כמעט בכל מבנה כדי לקבל זרימת אוויר מיטבית, וכך, קירור אופטימלי.

בחר את האוהדים הטובים ביותר למחשב האישי שלך

כל מחשב שולחני עם תושבות מאווררים סטנדרטיות יעבוד (80 מ"מ, 120 מ"מ, 140 מ"מ, 200 מ"מ - זה לא משנה כל עוד הם עקביים). ההחלטה על גישת קירור שתואמת את המקרה שלך ואת הרכיבים שלך  לפני  שאתה הולך לקנות אוהדים ומצננים יכולה להיות מועילה.

עם זאת, מאווררי קירור מגיעים עם כמות מפתיעה של וריאציה. יהיה עליכם לוודא שהגודל שלהם מתאים כך שיתאים לתושבות הבורג במקרה שלכם, כמובן, אך מעבר לכך תרצו גם לשקול:

 • גדול או קטן : בדרך כלל אוהדים גדולים יותר יכולים להזיז את אותה כמות אוויר כמו מאווררים קטנים יותר בסיבובים נמוכים יותר לדקה. מכיוון שהמנועים החשמליים הזעירים במנגנון המאוורר אינם צריכים להסתובב כל כך מהר, מאווררי המארז הגדולים הם שקטים יותר מאלה הקטנים יותר - ולכן רצוי יותר, אם המקרה שלך תומך בהם.

  קשורים: כיצד לשלוט אוטומטית במאווררים של המחשב שלך להפעלה מגניבה ושקטה

 • מהיר או איטי : מאווררי המקרה מדורגים בסיבובים מקסימליים לדקה, או סל"ד. מאווררים מהירים יותר מזיזים יותר אוויר, אבל מאווררים איטיים הרבה יותר שקטים. עם לוח אם תואם או בקר מאוורר, אתה אמור להיות מסוגל להתאים את מהירות האוהדים שלך לאיזון המושלם, כך שזה לא משנה כל כך הרבה. מאווררים ומארזים מסוימים מגיעים גם עם מתגים ידניים לשליטה בסיסית במאוורר.
 • זרימת אוויר או לחץ סטטי : מאווררי המארז מגיעים בדרך כלל עם שני סוגים של סנפירים: אלה המיועדים לזרימת אוויר, ואלה המיועדים ללחץ סטטי. מאווררים המותאמים לזרימת אוויר הם שקטים יותר ונהדרים לאזורים בלתי מוגבלים, כמו חזית המקרה שלכם. מאווררי לחץ סטטיים נועדו למשוך או לדחוף אוויר בכוח נוסף, וזה אידיאלי לאזורים עם זרימת אוויר מוגבלת יותר - כמו רדיאטור לקירור מים או מצנן מעבד גדול עם הרבה סנפירים. עם זאת, כמה בדיקות בסיסיות בדגמי "לחץ סטטי גבוה" אלה מראים כי היתרון שלהם מוטל בספק במבנים מקוררים באוויר רגילים.

  קשורים: כיצד לסרסר את מחשב המשחק שלך: מדריך לאורות, צבעים ומצבים אחרים

 • נוריות LED ואסתטיקה אחרת : יש מקרים שמאווררים משתמשים בכוח המסופק למנוע המאוורר כדי להדליק גם נוריות, בצבע יחיד או במערך RGB רב-צבעוני. אלה נראים מגניבים - במיוחד כאשר הם משולבים עם מבנה כולל "מרומה" - אך אינם מוסיפים או גורעים מביצועים בצורה משמעותית. התזז על מאווררי LED אם תרצה, או חסוך קצת כסף ושמור על מבנה נמוך.

אם אתה לא רוצה לעשות המון מחקר, אנו ממליצים בחום על אוהדי Noctua ליחס רעש-לביצועים נהדר - אם כי חלק מהדגמים שלהם הם בצד היקר יותר (שלא לדבר על הקו הסטנדרטי מכוער). אבל יש הרבה אוהדים גדולים שם בחוץ, אז חפרו באתרים כמו Newegg כדי לראות מה תוכלו למצוא.

היסודות: אוויר מגניב נכנס, אוויר חם יוצא

הרעיון המרכזי של קירור אוויר פשוט מאוד. כאשר הרכיבים במחשב שלך פועלים, הם מצטברים חום, אשר יכול להפחית את הביצועים ולבסוף לפגוע בחומרה אם היא לא מבוקרת. המאווררים בחזית מארז המחשב האישי הם בדרך כלל מאווררי יניקה, השואבים את האוויר הקריר יחסית של החדר שמסביב כדי להוריד את הטמפרטורה בתוך המארז. מאווררים מאחור והמארז הם בדרך כלל מאווררי פליטה, המוציאים את האוויר החם שחומם על ידי הרכיבים לחדר.

זה אולי נראה מובן מאליו, אך מערך קירור אוויר מסתמך על אוויר קריר יותר מחוץ למארז מאשר בפנים. מכיוון שבפנים המארז בדרך כלל די חם באמת, זו לא ממש בעיה, אבל אם אתה משתמש במחשב האישי בחדר חם במיוחד (כמו מוסך לא ממוזג בקיץ) תראה פחות יעיל הִתקָרְרוּת. אם אתה יכול, העבר את שולחן העבודה והמחשב שלך לחדר קריר יותר.

הימנע מהנחת המחשב האישי שלך ישירות על שטיחים מקיר לקיר, מכיוון שהדבר יחסום כל צריכת מאווררים המוצבים בתחתית המארז (ולעיתים קרובות גם את תפוקת אספקת החשמל). הניחו אותו על שולחן העבודה שלכם או על שולחן צדדי קטן אם אין לכם רצפות עץ או אריחים. חלק משולחנות המשרד כוללים קובייה גדולה שנועדה "להסתיר" מחשב אישי - אל תשתמש בהם. האופי הסגור של הארון יגביל את האוויר הזמין לאוהדי המקרה שלך, ויהפוך אותם ליעילים פחות.

האם כל היסודות האלה מכוסים? בסדר, בואו נדבר על איך למקם את האוהדים שלכם לזרימת אוויר מיטבית.

תכנן את זרימת האוויר שלך

לפני שתתחיל, תרצה להסתכל על תושבות המאווררים הזמינות שלך ולהחליט על הדרך הטובה ביותר לתכנן את זרימת האוויר שלך. הנה כמה דברים שכדאי לזכור.

האוויר אמור לזרום מקדימה לאחור, ומלמטה למעלה

בעת הרכבת מאווררי מארז, האוויר זורם על הצד הפתוח לכיוון הצד עם סורג המגן, כך:

אז הצד הפתוח של המאוורר צריך להיות פונה מחוץ למארז עבור מאווררי היניקה בחלק הקדמי או התחתון, והוא צריך להיות פונה בתוך המארז למאווררים מאחור או למעלה.

רוב המקרים מתוכננים עם זרימת אוויר כיוונית מסוימת - בדרך כלל מלפנים לאחור, ומטה למעלה. זה אומר שעליך להתקין את מאווררי היניקה שלך בחזית המארז, או מדי פעם (אם יש לך מערך רב-מאוורר או שתושבות הרכבה הקדמיות חסומות) בתחתית.

מאווררי פליטה הולכים בחלק האחורי או בחלקו העליון. אל תרכיב מאווררי פליטה בתחתית המארז; מכיוון שאוויר חם עולה, מאוורר פליטה תחתון יפעל נגד הפיזיקה על ידי סילוק אוויר קריר מעט במקום אוויר חם יותר. כיוון פליטת הכניסה צריך לעבור מקדימה לאחור ומלמטה למעלה. מאווררים המותקנים בצד יכולים להיות יניקה או פליטה, תלוי בהתקנה.

נהל את הכבלים שלך ומכשולים אחרים

באופן כללי, עדיף שיהיו כמה שפחות מכשולים בין מאווררי היניקה בחלק הקדמי של המארז ומאווררי הפליטה בחלק האחורי של החלק העליון של המארז. זה יוצר זרימת אוויר מהירה ויעילה יותר, קירור יעיל יותר של הרכיבים שלך. נסה להרכיב את כל הרכיבים הארוכים והשטוחים כמו כונני CD, כוננים קשיחים ו- GPUs בצורה אופקית - זו תצורת ברירת המחדל ברוב המקרים של המחשב האישי.

כבלים, במיוחד המסילות הגדולות מהאספקה, יכולים להיות מטרידים במיוחד. רוב המארזים הגדולים כוללים מערכת חורים ומדריכים המאפשרים למשתמשים להשחיל כבלים אלה מהשטח הפתוח הראשי של המארז, לעתים קרובות מאחורי מגש לוח האם. הוצא כמה שיותר מהכבלים האלה מהדרך שאתה יכול. הנה דוגמה ממש נחמדה למקרה עם ניהול כבלים טוב שיוצר זרימת אוויר פתוחה.

... ודוגמא לא כל כך נחמדה. מארז המניות אינו מציע אפשרויות רבות להצבת כבלי אספקת החשמל שאינם בשימוש, אך עדיין כדאי לנסות לתחוב אותם איפשהו ככל האפשר.

רוב המקרים כוללים מספר נקודות הרכבה עבור אוהדי מארז - לפעמים אפילו יותר נקודות הרכבה מאשר אוהדים כלולים. אם כלולים חוסמי אוורור, השתמשו בהם: זה אולי נראה מפתה להשאיר אותם פתוחים לברוח אוויר חם יותר, אבל הרבה יותר יעיל לכוון אוויר דרך מאווררי הפליטה במקום, וזה רק מקום אחד נוסף שאבק יכול להיכנס אליו. באופן דומה, הקפד להשתמש בכל המרווחים שהגיעו עם המקרה שלך לחריצי PCIe שאינם בשימוש, מפרצי כונן 5.25, וכן הלאה.

כוון לנקודות החמות

למעבד שלך יש גוף קירור ומאוורר משלו, גם אם לא הוספת כזה בעצמך - הוא המאוורר היחיד המותקן ישירות על רכיב לוח אם. מאוורר זה מוציא חום ישירות מהמעבד לנתיב זרימת האוויר הראשי של המקרה. באופן אידיאלי, אתה רוצה להציב מאוורר פליטה קרוב ככל האפשר למעבד כדי להוציא במהירות את האוויר החם הזה. מאוורר צמוד (מוציא או שואב אוויר בכיוון בניצב ללוח האם) עשוי להיות שימושי כאן, אך לא בכל המקרים תומכים בכך.

אם יש לך מקרר מעבד גדול לאחר השוק, כנראה שיש לו מעריץ אחד או יותר משלו. נסה לכוון את הפלט של מאווררים אלה כדי ליישר קו עם אחד ממאווררי הפליטה של ​​המקרה, תוך שליחת חום ישירות מהמעבד אל מחוץ למארז. ניתן להתקין את מרבית מצנני המעבד בכל כיוון קרדינלי בכדי לעזור להשיג זאת (ולהקל על ניקוי רכיבים פנימיים אחרים). זכרו, שמאווררים שואבים אוויר בצד הפתוח ומוציאים אוויר בצד הסורג.

מאזנים את לחץ האוויר שלכם

חשוב על מארז מחשב כקופסה סגורה, והאוויר שנכנס או יוצא מכל מאוורר כשווה בערך. (זה לא סגור לחלוטין, וזרימת האוויר בדרך כלל לא שווה, אבל אנחנו מדברים כאן בכלל.) בהנחה שכל המאווררים הם באותו גודל ומהירות, יש לך אחת משלוש אפשרויות אפשריות ללחץ האוויר בתוך התיק:

 • לחץ אוויר חיובי : יותר אוהדים שואבים אוויר למארז מאשר לנשוף אוויר מהתיק.
 • לחץ אוויר שלילי : יותר מאווררים נושפים אוויר מהמקרה מאשר שואבים אוויר פנימה וגורמים לאפקט ואקום קל.
 • לחץ אוויר שווה : אותה כמות מאווררים נושבת אוויר פנימה והחוצה, ויוצרת לחץ אוויר זהה בערך כמו החדר שמסביב.

בגלל האופן שבו הרכיבים הפנימיים יוצרים חסימות בזרימת האוויר, זה פחות או יותר בלתי אפשרי להשיג לחץ אוויר שווה באמת בתוך מארז. אתה רוצה לפחות יניקה אחת ומאוורר פליטה אחד לכל הפחות, אז בהנחה שיש לך יותר, מה עדיף, לשאוב יותר אוויר ללחץ חיובי או לפוצץ יותר בגלל לחץ שלילי?

לשתי הגישות יתרונותיהן. לחץ אוויר שלילי אמור ליצור סביבה מעט קרירה יותר (לפחות בתיאוריה), שכן המאווררים עובדים קשה יותר להוצאת אוויר חם. אבל החיסרון הוא שהוואקום הקל שהוא יוצר בתוך המארז נוטה לשאוב אוויר מכל האזורים הלא אטומים: פתחי האוורור, חריצי PCIe שאינם בשימוש בלוח האחורי, אפילו תפרי המתכת במקרה עצמו. לחץ אוויר חיובי לא יתקרר באותה מידה, אבל - בשילוב עם מסנני אבק (ראה להלן) - יקבל פחות אבק מכיוון שפתחי האוורור והתפרים האלה יגרשו אוויר ולא ימצאו אותו פנימה.

הדעות על לחץ חיובי לעומת שלילי מעורבות. רוב האנשים בוחרים בגישה מאוזנת יותר, נשענים מעט לעבר לחץ אוויר שלילי (לקירור תיאורטי) או לחץ אוויר חיובי (פחות הצטברות אבק), וכנראה שנמליץ שם על משהו באמצע. במציאות, מקרי מחשב רחוקים כל כך מלהיות סביבה סגורה שההבדל כנראה זניח. אם אתה רואה יותר מדי הצטברות אבק, העבר את אחד ממאווררי הפלט שלך למצב קלט. אם אתה מודאג מטמפרטורות בלבד, בדוק את זמני ה- CPU וה- GPU באמצעות צג תוכנה ונסה כמה תצורות שונות.

אבק: הרוצח השקט

אפילו המבנה שנבנה בקפידה ביותר יצבור אבק מהחדר שמסביב, ואם אתה גר בסביבה יבשה ומאובקת במיוחד (או שאתה מעשן, או שיש לך חיות מחמד וכו ') תצטרך להיות ערניים במיוחד. בדוק אם המחשב שלך הצטבר באופן קבוע. יותר אבק פירושו קירור יעיל פחות ... שלא לדבר על מראה גס לחלוטין.

אחת לחצי שנה לערך, או לעיתים קרובות יותר אם אתה גר באזור מאובק במיוחד, פתח את המחשב ופוצץ אותו באוויר דחוס כדי להיפטר מכל אבק מתמשך. אם עבר זמן מה, ייתכן שתצטרך להסיר את המאווררים מברגי ההרכבה שלהם ולנגב גם את להבי הפלסטיק.

כדי למנוע אבק, סטור כמה מסנני אבק על מאווררי היניקה שלך. נקו אותם במים וייבשו אותם כל כמה חודשים כדי לאבק לזרום למקרה שלכם (שוב, לחץ אוויר מעט חיובי יכול לעזור גם כאן). מרבית המקרים הנמכרים עבור בוני מערכות מגיעים עם מסנן אבק כלשהו, ​​אך אם אתם זקוקים ליותר, תוכלו לקנות כמה מגנטיים נחמדים בגדלים שונים עבור אוהדי הכניסה שלכם. אם אתה נואש או חסכן, אתה יכול אפילו להכין אותם בעצמך בעזרת צינור תחתון כלשהו.

מה לגבי קירור מים?

אם אתה בוחן מערך מקורר מים המשתמש במוסכמת נוזלים כדי למשוך חום ישירות מהמעבד או מה- GPU שלך לרדיאטור, רוב הסיכויים שאתה כבר עובד על מבנה די מתקדם. אך לשם השלמות: לרכיבים מקוררים במים יש השפעה מינימלית על זרימת האוויר הפנימית של מארז. משולב הרדיאטור והמאוורר עצמו יכול להיות מותקן מלפנים או למטה לצורך היניקה או מאחור או למעלה לצורך פליטה, אך הוא יהיה יעיל פחות ממאוורר בלבד.

אם אפשר, הרכיב את הרדיאטור והמאווררים שלך כמאווררי פליטה. הצבתם למצב צריבה תחמם את האוויר דרך הרדיאטור כאשר הוא נכנס למחשב האישי שלכם ... אשר בעצם מביס את המטרה של קירור מים מלכתחילה על הרכיבים שלכם.

נקודות זכות תמונה: Newegg, CyberPowerPC, Corsair, Cooler Master, Garry dr / Flickr, Vinni Malek / Flickr, Atredl / Imgur, lungstruck / Flickr