כל מה שאתה צריך לדעת על קבצי מיקוד

ניתן להשתמש בקבצי מיקוד לדברים שונים בהרבה. דחיסת קבצים, הצפנה, ארכיון מפוצל ועוד הם רק כמה לחיצות משם ברגע שאתה מבין את הדברים השונים שאליהם ארכיוני zip מסוגלים.

צילום קלייר בל .

מהם קובצי מיקוד?

חשוב על האופן שבו תיקייה עובדת ב- Windows. אתה משליך תוכן לתיקיה כדי לארגן את הקבצים שלך, ואז אתה יכול להעביר את התיקייה לכל מקום במחשב שלך, והקבצים שבתוכו נלווים אליו. קבצי מיקוד פועלים באופן דומה, למעט התוכן שבתוך "התיקיה" (קובץ ה- zip) דחוס כדי להפחית את השימוש באחסון.

מה אם יש לך תיקיה שמכילה 20 קבצים ואתה צריך לשלוח אותה בדוא"ל למישהו? ובכן, אינך יכול לשלוח תיקיה בדוא"ל למישהו, כך שתצטרך לשלוח בדוא"ל את 20 הקבצים האישיים. זה המקום שבו קבצי zip הופכים להיות שימושיים באמת, מכיוון שאתה יכול "לרכוס" את 20 הקבצים האלה בארכיון zip יחיד, ואז לשלוח אותו בדוא"ל. לצד הנוחות שיש את כל הקבצים בארכיון zip אחד, הם נדחסו גם כדי לצמצם את האחסון ולהקל על העברתם ברחבי האינטרנט.

כאן נגמרת ההגדרה של קובץ zip עבור רוב האנשים. מה שאתה אולי לא מבין הוא שאתה יכול לעשות הרבה יותר מסתם לדחוס ולשלב קבצים עם ארכיוני zip.

כיצד zip ולפתוח קבצים

לפני שנגיע לנושאים המסובכים יותר, בואו נחזור לדוגמא שלנו ונראה כיצד נשלח את 20 הקבצים הדרושים לנו בדוא"ל ואז נראה כיצד המשתמש המקבל יפתח אותם. ל- Windows יכולת zip ולפתוח קבצים ללא שום תוכנה נוספת, לכן אל תוריד שום תוכנה רק כדי ליצור ארכיונים בסיסיים או כדי לפתוח אותם.

ליצירת קובץ zip, לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני באזור ריק על שולחן העבודה שלך או ב- Explorer, עבור אל חדש ובחר תיקייה דחוסה (מכווצת).

תבחין כי התהליך דומה ליצירת תיקיה חדשה, מכיוון שכעת תוכל לשנות את שם תיקיית ה- zip ולהעביר אותה למיקומים שונים במחשב שלך. עם יצירת קובץ ה- zip, פשוט בחר וגרור את הקבצים שלך לתיקיית ה- zip.

כפי שניתן לראות בצילום המסך, הקבצים מועתקים לתיקיית ה- zip ולא מועברים או נמחקים ממיקומם המקורי. עכשיו אתה יכול להעביר, לגבות, או לעשות כל דבר אחר שתרצה באמצעות התוכן שלך.

דרך נוספת לדחוס במהירות כמה קבצים היא להדגיש אותם, לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני ולחץ על שלח אל> תיקיה דחוסה (מכווצת).

הדרך הקלה ביותר לפתוח קובץ היא ללחוץ לחיצה ימנית עליו ולחץ על Extract All.

ייפתח חלון חדש ותוכל לבחור היכן תרצה לחלץ את הקבצים. כברירת מחדל, הוא יחלץ את התוכן לאותה ספריה בה נמצא קובץ ה- zip שלך. פשוט לחץ על תמצית ותווצר תיקיה הכוללת את כל קבצי הרוכסן.

התכונות המתקדמות

Windows יכול בקלות zip ולפתוח קבצים, אך תזדקק ליישום של צד שלישי כדי לעשות יותר מכך. ישנן מספר תוכניות שם המציעות פונקציות נוספות עבור קבצי zip, אך אחת הקלות ביותר, ארוזת התכונות והיעילות ביותר היא 7-Zip.

7-Zip הוא ארכיב קבצים בחינם עבור Windows שמגיע עם כל האפשרויות שתצטרכו אי פעם עבור קבצי zip. לחץ על קישור זה כדי להעביר לאתר האינטרנט שלהם ולהוריד את הגרסה האחרונה של התוכנית. ההתקנה היא פשוטה, פשוט קבל את הסכם הרישיון ולחץ על הבא עד להתקנת 7-Zip.

לאחר מכן, אתה אמור להיות מסוגל להדגיש קבצים, ללחוץ לחיצה ימנית עליהם ולהוסיף אותם לארכיון zip עם 7-Zip.

כשתלחץ על "הוסף לארכיון" תוצג בפניך מגוון אפשרויות. בואו נעבור את המשמעות של כל אחד מאלה, ולמה הם יכולים להועיל.

הצפנת קובץ מיקוד

זה יהיה שימושי כאשר אתה לא רוצה שמישהו ללא אימות מתאים יראה את הקבצים בארכיון ה- zip שלך. זכור להשתמש בסיסמה חזקה, כך שכוח אכזרי והתקפות מילוניות הופכות חסרות תועלת.

ZipCrypto לעומת AES-256 - אם תבחר ליצור קובץ zip (בניגוד ל- 7z), תוכל לבחור בין הצפנת ZipCrypto ו- AES-256. ZipCrypto חלשה אך יש לה פחות בעיות תאימות. AES-256 חזק בהרבה אך עובד רק עם מערכות חדשות יותר (או עם מערכות המותקנות בהן 7 Zip). נסה לבחור AES-256 במידת האפשר.

הצפנת שמות קבצים - לפעמים שמות קבצים יכולים להיות חשובים לא פחות מהתוכן בתוך הקובץ. פעמים אחרות, אולי לא. אם אתה צריך להצפין את שמות הקבצים שלך, כך שמישהו לא יכול לראות איזה סוג של קבצים נמצאים בארכיב שלך, תצטרך להשתמש בסיומת הקובץ 7z במקום ב- zip.

זה יכול להיות בעיה, מכיוון שאתה צריך 7-Zip כדי לפתוח קבצי 7z, ומה אם למשתמש המקבל אין 7-Zip? ניתן לפתור את הבעיה על ידי יצירת ארכיון לחילוץ עצמי, המעניק לך את המיטב משני העולמות. אם מסיבה כלשהי אתה צריך להשתמש בסיומת zip ואתה זקוק להצפנת קבצים, תצטרך להסתפק בשמות קבצים שאינם מוצפנים.

אם אתה משתמש בתבנית הארכיון של 7z, תיבת הסימון "הצפן שמות קבצים" תופיע:

ארכיון לחילוץ עצמי (SFX)

ארכיב לחילוץ עצמי הוא לא יותר מקובץ zip רגיל, אלא עם סיומת קובץ .exe. ביצוע הקובץ יתחיל אוטומטית בתהליך החילוץ.

יתרונות - ישנם שני יתרונות גדולים לארכיונים לחילוץ עצמי. ראשית, באפשרותך להשתמש בתכונת סיומת הקובץ .7z בהצפנת שמות קבצים. שנית, המשתמש המקבל אינו זקוק לתוכנה מיוחדת כדי לפתוח את הארכיון. לחץ פעמיים על ה- exe, לחץ על Extract וסיימת לפתוח את רוכסן הקבצים.

חסרונות - אנשים לא יהיו מודאגים מכדי לפתוח קובץ מצורף לדוא"ל. אם אתה משתמש ב- 7-Zip לארכיב קבצים מסוימים ולשלוח אותם לאדם שאינך מכיר היטב, הם עשויים להתעייף מפתיחת הקובץ, ואנטי וירוס שלהם עשוי אפילו להוציא אזהרה. פרט לאותו אזהרה קטנה, ארכיונים לחילוץ עצמי הם נהדרים.

פיצול ארכיונים לכרכים

נניח שיש לך קובץ 1GB, ורוצה לשים אותו על שני תקליטורים. תקליטור יכול להכיל 700 מגה בייט של נתונים, כך שתזדקקו לשני דיסקים. אבל, איך אתה מחלק את הקובץ שלך כך שהוא יתאים לשני הדיסקים האלה? עם 7-Zip, ככה.

אתה יכול לבחור בין הערכים הנפוצים כמפורטים לעיל, או להזין את הגודל המותאם אישית שלך שאתה רוצה שהנפחים יתחלקו אליו. שים לב שאתה לא יכול ליצור ארכיון לחילוץ עצמי אם תבחר לפצל את הארכיון שלך כך. הצפנה, עם זאת, עדיין אפשרית. שים לב גם ש- Windows אינו מסוגל לפתוח ארכיונים מפוצלים, כך שתצטרך 7-Zip או תוכנית מסוגלת אחרת כדי לפתוח אותם.

כדי לפתוח ארכיון מפוצל, כל החלקים חייבים להיות באותו מיקום. לאחר מכן, פשוט פתח את הקובץ הראשון, 7-Zip (או כל יישום שבו אתה משתמש) ישלב אותם בצורה חלקה ואז חילץ את הקבצים עבורך.

דחיסה טובה יותר

סיבה נוספת לכך שתבחרו להשתמש ב- 7-Zip במקום בכלי השירות המובנה היא לשיעור הדחיסה הטוב יותר.

מעבר ל"רגיל "יכול לגרום לתהליך לארוך משמעותית, במיוחד עבור קבוצה גדולה של קבצים ומעבדים איטיים יותר. אתה גם לא תחסוך כמות ניכרת של מקום, כך שבדרך כלל זה יהיה הכי טוב לשמור על רמת הדחיסה רגילה. עם זאת, לפעמים כמה מגה-בייט נוספים הם עניין גדול, אז זכור אפשרות זו לזמנים כאלה.