כיצד להעביר את התקנת Windows לכונן מצב מוצק

מחשבים ניידים ישנים יותר (או זולים יותר) של Windows מגיעים עם כוננים קשיחים מכניים מסורתיים - שבימינו די מיושנים ואיטיים. שדרוג לכונן מצב מוצק חדש (או SSD) הוא הדרך הבטוחה להאיץ מחשב ישן. יש בעיה אחת: העברת התקנת Windows שלך עלולה להיות מסובכת, במיוחד מכיוון שכונני SSD לעיתים קרובות קטנים יותר מעמיתיהם בכונן הקשיח המסורתי.

עם זאת, יש דרך להעביר את התקנת Windows 7, 8 או 10 שלך ל- SSD מבלי להתקין מחדש את Windows. זה לוקח כמה צעדים נוספים, אבל הרבה פחות זמן.

מה אתה צריך

מלבד ה- SSD שלך, תזדקק לכמה דברים אחרים כדי שתהליך זה יעבוד. הנה מה שאנחנו ממליצים עליו:

  • דרך לחבר את ה- SSD למחשב . אם יש לך מחשב שולחני, אתה יכול בדרך כלל להתקין את ה- SSD החדש שלך לצד הכונן הקשיח הישן שלך באותה מכונה כדי לשכפל אותו. אם אתה משתמש במחשב נייד, עם זאת, זה בדרך כלל לא אפשרי, אז תצטרך לקנות משהו כמו כבל SATA ל- USB (שמוצג מימין), שיאפשר לך לחבר כונן קשיח 2.5 או SDD. למחשב הנייד שלך באמצעות USB. אתה יכול גם להתקין את ה- SSD במארז של כונן קשיח חיצוני לפני שתתחיל בתהליך ההעברה, אם כי זה קצת יותר זמן.
  • עותק של EaseUS Todo Backup . ( עדכון : החל משנת 2020, הגרסה החינמית של EaseUS Todo Backup כבר לא מציעה את התכונה הזו.) הגרסה החינמית שלה כוללת את כל התכונות הדרושות לנו כדי לבצע את המשימה שלפנינו, אז הורד את הגרסה החינמית והתקן אותה כמו שהיית עושה כל תוכנית Windows אחרת. אזהרה: הקפד ללחוץ על הקישורים "התאמה אישית" בעמוד "התקנת תוכנה נוספת" ובטל את הסימון של כל התיבות - אחרת EaseUS תנסה להתקין כמה גרוטאות גרורות יחד עם כלי שיבוט הדיסקים שלה.
  • גיבוי של הנתונים שלך. אנחנו לא יכולים להדגיש את זה מספיק. זה טיפשי לחלוטין להתחיל להתעסק בכונן הקשיח ללא גיבוי. עיין במדריך שלנו לגיבוי המחשב וודא שיש לך גיבוי מלא של הנתונים החשובים שלך לפני שתמשיך.
  • דיסק תיקון מערכת של Windows. זהו כלי לכל מקרה. במקרה של סיכוי שמאגר האתחול הראשי שלך נפגם, תוכל להיכנס לתקליטור התיקון של Windows ולתקן אותו תוך מספר דקות. בצע את ההוראות הבאות עבור Windows 7, והוראות אלה עבור Windows 8 או 10. אל תשכח להדפיס עותק של המדריך שלנו לתיקון מאיץ האתחול, כך שאתה מוכן לתקן אותו אם תצטרך. לא ממש. תעשה את זה. צרוב את התקליטור ההוא והדפס את המאמר ההוא - שיהיה לך בהישג יד יחסוך לך את הטרחה למצוא מחשב אחר שיוכל ליצור עליו את תקליטור האתחול.

שלב ראשון: סדר את הכונן הקשיח הנוכחי

אם אתה עובר לכונן קטן מזה שאתה קיים - מה שקורה לרוב אם אתה עובר ל- SSD - אתה תיתקל בבעיה מייד. אין מספיק מקום בכונן היעד שלך לכל הקבצים שלך!

כדי לבדוק את הקיבולת של כל כונן, חבר את ה- SSD למחשב שלך וחכה שהוא יופיע בסייר Windows. לחץ לחיצה ימנית על כל כונן ובחר "מאפיינים". בשתי צילומי המסך למטה, אתה רואה שהשטח המשומש של הכונן הישן שלנו (משמאל) (141 ג'יגה-בייט) גדול יותר ממה שהכונן החדש שלנו (מימין) יכול להכיל (118 ג'יגה-בייט).

 

כנראה שתיתקל במשהו דומה. לכן, לפני שתעבירו את הנתונים, תצטרכו לנקות את הכונן הקשיח הנוכחי.

קשורים: 7 דרכים לפנות מקום בדיסק הקשיח בחלונות

התחל על ידי מחיקת קבצים שאינך זקוק להם. זה אומר סרטים ישנים, תוכניות טלוויזיה, מוסיקה,  גיבויים ישנים וכל דבר אחר שתופס מקום רב. הסר את התקנת התוכניות שאינך משתמש בהן יותר, והפעל את ניקוי הדיסק כדי להיפטר מכל זבל אחר במערכת שלך. אולי אפילו תרצה להפעיל תוכנית כמו CCleaner כדי לוודא שהכל נקי.

זה יעזור מעט, אבל במקרים מסוימים, זה לא יכול להיות מספיק. אם נגמר לך הדברים למחיקה, פירוש הדבר שתצטרך למצוא מקום חדש לאחסון קבצים אישיים כגון תמונות, מסמכים, סרטים, מוסיקה ועוד, מכיוון שהם לא יתאימו לכונן החדש שלך.

יש לך כמה אפשרויות:

  • כונן קשיח חיצוני : אם יש לך כונן קשיח חיצוני המונח (שאינו משתמש בגיבויים חשובים!), זה הזמן להשתמש בו. יהיה עליך להעביר אליו את כל הקבצים היקרים שלך על מנת להקטין את מחיצת Windows שלך.
  • כונן פנימי שני : בדרך כלל זו אינה אפשרות שזמינה להרבה משתמשי מחשב נייד, אך אם אתה משתמש בשולחן העבודה, אתה יכול לקנות כונן קשיח גדול וזול נוסף ולהעביר את הקבצים שלך אליו. אתה יכול אפילו להזיז את המיקום של המסמכים, המוסיקה והתיקיות האחרות שלך לאחר המעבר, כך ש- Windows לעולם לא מדלג על פעימה. 

    קשורים: כיצד לחסוך מקום בכונן על ידי הורדת קבצים מקומיים לענן

  • אחסון בענן : אם אין לך כוננים קשיחים נוספים, תוכל להעביר את הקבצים הנוספים לפיתרון מבוסס ענן כמו Dropbox או OneDrive. רק זכרו שאם עדיין אין לכם את הקבצים האישיים שלכם בענן, זה עלול לקחת זמן (כמו ימים או אפילו שבועות) להעלות אותם, אז פשוט היו מוכנים. לאחר שתעביר את כל הדברים שלך לתיקיות הענן שלך, תוכל לבטל את הסנכרון שלהם כדי לפנות שטח כונן זה.

זכור, מכיוון שהכונן הקשיח החדש שלך קטן מהישן הישן שלך, יהיה עליך למצוא מקום קבוע חדש לאחסון, אז בחר בפתרון המתאים ביותר לטווח הארוך.

שלב שני: עדכן את הקושחה של ה- SSD שלך

כונני SSD הם, מבחינה טכנולוגית, הילד החדש בבלוק. בכמה מכונני SSD מהדור המוקדם ביותר היו באגים ובעיות שונות אשר גורשו רק עם עדכוני קושחה משמעותיים. לכל חברת כוננים יש טכניקה משלה לעדכון קושחה - חלקם מחייבים לבצע אתחול מחדש עם תקליטור מיוחד כדי להבהב את הקושחה וחלקם מאפשרים לך להבהב את הקושחה מתוך Windows אם הכונן אינו כונן מערכת ההפעלה הראשי. למשל, ל- OCZ יש אחד מהכלים ב- Windows הנ"ל (נראה בצילום המסך לעיל). בקר באתר האינטרנט של יצרן הכוננים שלך כדי לקרוא עוד על הכונן שלך וכיצד לעדכן את הקושחה. עכשיו זה הזמן המוחלט הטוב ביותר לעדכן את הקושחה מכיוון שקיים אפס סיכון לאובדן נתונים, מכיוון שעדיין לא העתקתם אליו כלום.

שלב שלישי: שיבוט הכונן באמצעות גיבוי EaseUS Todo

עכשיו סוף סוף הגיע הזמן לאירוע המרכזי. הפעל את יישום EaseUS ולחץ על "שיבוט" במסך הראשי.

ראשית, בחר את דיסק המקור שלך. זה יהיה כונן המערכת הנוכחי של Windows. כונן המערכת שלנו מורכב משלוש מחיצות: מחיצת אתחול פעילה, מחיצת Windows בפועל ומחיצת התאוששות. אנו רוצים לשכפל את שלושתם, לכן אנו רק נבדוק ליד הדיסק הקשיח כדי לוודא שכולם נבחרים. לחץ על "הבא" כדי להמשיך.

כעת עליך לבחור את ה- SSD שלך כיעד. במקרה שלנו, זהו "דיסק קשיח 4" המכיל 119 ג'יגה בייט של שטח לא מוקצה. ודא לחלוטין שאתה בוחר בכונן הנכון, או שאתה עלול לאבד נתונים!

בצע צ'ק על ידו ולאחר מכן סמן את התיבה "אופטימיזציה עבור SSD", שיבטיח שתקבל את הביצועים הטובים ביותר האפשרית מתוך התקנת Windows שהתקבלה.

כעת, לפני שתלחץ על "הבא", הקדש דקה ללחוץ על כפתור "ערוך" לצד ה- SSD שלך.

EaseUS יראה לכם איך ייראה הכונן שהתקבל. במקרים מסוימים, יתכן שתצטרך לבצע כאן הצצה. לדוגמה, ב- SSD שלי, EaseUS רצתה להפוך את מחיצות האתחול והשחזור לגדולות בהרבה, למרות שהן מכילות פחות מגיגה-בייט של נתונים. אני מעדיף שיהיה לי שטח זה במחיצת Windows הראשית שלי, אז הייתי צריך לשנות את גודל אלה לפני שאני ממשיך.

כדי לשנות את גודל המחיצות הללו, בחר תחילה אחת ואז גרור את הידיות המופיעות בין המחיצות, ממש כאילו אתה משנה גודל של חלון סייר הקבצים.

לאחר מכן שיניתי את גודל מחיצת Windows הראשית שלי כדי למלא את שאר השטח הריק.

תלוי בפריסת הכונן שלך, ייתכן שיהיה עליך לשנות את הדברים בצורה אחרת. כשתסיים, לחץ על "אישור" כדי להמשיך. בדוק פעמיים שהכל נראה תקין, ולחץ על "המשך" כדי להתחיל בפעולת השיבוט.

אם קיבלת את האזהרה הבאה, לחץ על "אישור" כדי להמשיך.

אורך הפעולה בפועל יהיה תלוי כמה גדול כונן המקור שלך, כמו גם מהירות אמצעי האחסון והמחשב שלך. מבחינתנו זה לקח בערך 10 דקות.

קשורים: כיצד לעקוף את בעיות חוסר ההתאמה של "נפח התכווצות" של Windows

אם נתקלת בשגיאות כלשהן במהלך תהליך זה, ייתכן שתצטרך להשתמש בכלי איחוי של צד שלישי בכונן המערכת הנוכחי שלך - במקרים מסוימים, קבצי מערכת היושבים בקצה הכונן עלולים להקשות על שינוי הגודל.

לאחר סיום הפעולה לחץ על "סיום".

כפי שניתן לראות בצילום המסך הבא, כונן המערכת החדש שלנו כבר מופיע בסייר הקבצים. כל שנותר כעת הוא להתחיל להשתמש בו.

לשם כך, השלבים הבאים פשוטים למדי. כבה את המחשב, הסר את הכונן הישן והתקן אותו באותו מקום. הפעל מחדש את המחשב והוא אמור לבצע אתחול מהכונן החדש באופן אוטומטי.

אם אתה משתמש במחשב שולחני וברצונך להשאיר את הכונן הישן במקום - אולי כמכשיר גיבוי או אחסון - יהיה עליך לאתחל ל- BIOS של המערכת שלך (בדרך כלל על ידי לחיצה על לחצן Delete לפני הופעת לוגו האתחול של Windows) . משם תצטרך להפנות את ה- BIOS לכונן החדש כאל הראשון שמאתחל. תוכל לבצע את ההוראות שלנו בנושא אתחול מ- USB לשם כך - פשוט בחר את הכונן הקשיח החדש שלך במקום דיסק או כונן USB בהוראות.

בשני המקרים, בעת אתחול מחדש, עליך לגלות כי ה- SSD שלך מופיע כעת ככונן C:. (אם לא, בדוק שוב שביצעת את השלבים שלעיל כהלכה.)

שלב רביעי: שים את נגיעות הסיום ב- SSD שלך

לאחר שכונן המערכת החדש שלך יפעל, תצטרך לעשות כמה דברים אחרונים כדי לוודא שהכל פועל בצורה קצה. הנה מה שאנחנו ממליצים עליו.

ודא ש- TRIM מופעל. TRIM הוא קבוצה מיוחדת של פקודות המסייעות לכונני SSD לנהל ביעילות שטח ריק בדיסק (אם אתה סקרן תוכל לקרוא עוד כאן). פתח את שורת הפקודה והקלד את הפקודה הבאה:

שאילתת התנהגות fsutil DisableDeleteNotify

לפקודה ארוכה זו יש פלט פשוט מאוד, או 0 או 1. אם אתה מקבל 1, TRIM אינו מופעל. אם אתה מקבל 0, TRIM מופעל. אם עליך להפעיל אותו, הקלד את הפקודה הבאה:

הגדרת התנהגות fsutil DisableNotify 0

ודא כי האיחוי מושבת . אין צורך לאחות את ה- SSD, ולמעשה, רצוי שלא . Windows אמורה לטפל בזה באופן אוטומטי, אך לא כואב לבדוק. פתח את תפריט התחל ובתיבת ההפעלה הקלד dfrguiכדי לפתוח את מאחה הדיסק. לחץ על כפתור לוח הזמנים, ואז לחץ על "בחר דיסקים" בטל את הסימון של ה- SSD שלך (שאמור להיות כונן C: שלך) ולחץ על אישור.

שחזר את הקבצים האישיים שלך . כאן יש לך כמה החלטות לקבל. אמנם יתכן שהמסמכים שלך ואולי אפילו התמונות שלך יתאימו ל- SSD החדש שלך, אך לא סביר שקבצי הווידאו והמוזיקה שלך יהיו, מה שאומר שתצטרך לשמור אותם במקום אחר, למשל בכונן פנימי שני (אתה אגב יכול להשתמש בכונן הישן לשם כך) או בכונן קשיח חיצוני.

אם תרצה, תוכל אפילו לכוון את תיקיות המשתמשים המיוחדות שלך למיקום חדש זה, כך ש- Windows תמיד יחפש שם קודם את הקבצים המדוברים. פשוט לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על המסמכים, המוסיקה או תיקיות משתמש אחרות ועבור למאפיינים> מיקום> העבר ... כדי להזיז אותם.

מילה על שינויים וטריקים של SSD אחר. היזהר מלהתאים מעבר לתיקונים פשוטים אלה. מדריכי SSD רבים מציעים להגדיל את הביצועים על ידי כיבוי ה- Superfetch (ישנן עדויות מפוקפקות לכך שציוד זה משפר את הביצועים בכלל) או השבתת קובץ הדף (שמקטין את הכתיבה ל- SSD אך יכול לגרום לתוכניות לקרוס אם נגמר להם ה- RAM). בימים אלה, לא תצטרך לעשות הרבה כדי לשמור על כונן ה- SSD שלך בצורה אופטימלית.

השינויים שהצענו כאן בהחלט יגדילו את הביצועים וללא תופעות לוואי שליליות. המשך בזהירות בפריסת שינויים שתמצא במדריכים אחרים ובפוסטים בפורום דיון. וזכור: כונני SSD מודרניים עשויים להיות מוגבלים בכתיבה, אך הם הרבה פחות מוגבלים מכונני ה- SSD של פעם - לכן עצות ישנות לגבי הימנעות מדברים שכותבים לכונן שלך די מיושנות. סביר להניח שתחליף את המחשב לפני שתתקרב אפילו לשחוק את ה- SSD שלך!

מזל טוב! שיבטת את הדיסק שלך, חסכת לעצמך שעות של התקנה מחדש של Windows והתאמה אישית של האפליקציות שלך, ואתה מוכן ליהנות מדיסק מערכת מהיר ושקט יותר.