מהו טרול אינטרנט? (וכיצד לטפל בטרולים)

טרולים באינטרנט הם אנשים שרוצים להתגרות ולהרגיז אחרים ברשת לשם השעשוע שלהם. כך תוכל לזהות את הסימנים שמישהו הוא טרול וכיצד לטפל בהם.

מהם טרולים באינטרנט?

אם היית באינטרנט תקופה כלשהי, סביר להניח שנתקלת בטרול בשלב כלשהו. טרול אינטרנט הוא מישהו שמביע אמירות דלקתיות, גסות או מטלטלות בכוונה באופן מקוון כדי לעורר תגובות רגשיות חזקות אצל אנשים או להנחות את השיחה מחוץ לנושא. הם יכולים להגיע בצורות רבות. רוב הטרולים עושים זאת בשביל השעשוע שלהם, אך צורות אחרות של טרול נעשות כדי לדחוף סדר יום ספציפי.

טרולים היו קיימים בספרות הפולקלור והפנטזיה במשך מאות שנים, אך הטרולים ברשת היו קיימים כל עוד האינטרנט קיים. השימוש המוקדם ביותר הידוע במונח ניתן לייחס לשנות התשעים בלוחות ההודעות המקוונים המוקדמים. אז, זו הייתה דרך עבור משתמשים לבלבל חברים חדשים על ידי פרסום חוזר של בדיחה פנימית. מאז זה הפך לפעילות זדונית הרבה יותר.

טרולינג נבדל מצורות אחרות של בריונות ברשת או הטרדות. בדרך כלל זה לא מכוון לאף אדם אחד וסומך על אנשים אחרים שמים לב ומתגרים. טרולינג קיים בפלטפורמות מקוונות רבות, החל מצ'אטים קטנים בקבוצות פרטיות וכלה באתרי המדיה החברתית הגדולים ביותר. הנה רשימה של מקומות מקוונים שבהם אתה צפוי לראות טרולים מקוונים:

  • פורומים מקוונים אנונימיים:  מקומות כמו Reddit, 4chan ולוחות הודעות אנונימיים אחרים הם נדל"ן מרכזי עבור טרולים מקוונים. מכיוון שאין דרך להתחקות אחר מישהו, טרולים יכולים לפרסם תוכן דלקתי מאוד ללא השלכה. זה נכון במיוחד אם בפורום יש מתינות רופפת או לא פעילה.
  • טוויטר:  לטוויטר יש גם אפשרות להיות אנונימית, והפכה לחממה לטרולי אינטרנט. שיטות טרולינג תכופות של טוויטר כוללות חטיפת האשטאגים פופולריים והזכרת אישים פופולריים בטוויטר כדי למשוך תשומת לב מצד העוקבים שלהם.
  • קטעי תגובה: קטעי  התגובה של מקומות כמו YouTube ואתרי חדשות הם גם אזורים פופולריים לטרולים להאכיל. תמצאו כאן הרבה טרולים ברורים, ולעתים קרובות הם מייצרים הרבה תגובות מצד קוראים או צופים זועמים.

תוכלו למצוא טרולים בכל מקום ברשת, כולל בפייסבוק ובאתרי היכרויות מקוונים. הם למרבה הצער די נפוצים.

סימנים שמישהו עוסק בטרול

לפעמים זה יכול להיות קשה להבין את ההבדל בין טרול למישהו שרק באמת רוצה להתווכח על נושא. עם זאת, הנה כמה סימנים המספרים כי מישהו עוסק בטרול פעיל.

  • הערות מחוץ לנושא:  הימנעות מוחלטת מהנושא מהנושא הנדון לחלוטין. זה נעשה כדי לעצבן ולשבש כרזות אחרות.
  • סירוב להכיר בראיות:  גם כשמוצגות בפניהם עובדות קשות וקרות, הם מתעלמים מכך ומתיימרים כאילו מעולם לא ראו זאת.
  • נימה מתנשאת ומתנשאת:  אינדיקטור מוקדם לטרול היה שהם ישאלו מגיב זועם, "למה אתה משוגע, אחי?" זו שיטה שנעשתה כדי להתגרות במישהו עוד יותר, כדרך לבטל את טענתם לחלוטין.
  • שימוש בתמונות או בממים שאינם קשורים:  הם משיבים לאחרים באמצעות ממים, תמונות וגיפים. זה נכון במיוחד אם נעשה בתגובה לפוסט טקסט ארוך מאוד.
  • נראה חוסר מודעות: הם נראים מודעים לכך שרוב האנשים אינם מסכימים איתם. כמו כן, טרולים לעתים נדירות מתרגזים או מתגרים.

הרשימה שלעיל אינה בהחלט סופית. יש עוד המון דרכים לזהות שמישהו טרול. באופן כללי, אם מישהו נראה קליל, לא מעוניין בדיון אמיתי ופרובוקטיבי בכוונה, סביר להניח שהוא טרול אינטרנטי.

איך עלי לטפל בהם?

האמרה הקלאסית ביותר בנושא טרולינג היא, "אל תאכיל את הטרולים." טרולים מחפשים תגובות רגשיות ומגלים פרובוקציה משעשעת, ולכן תשובה אליהם או ניסיון להתווכח עליהם רק יגרמו להם לטרול יותר. על ידי התעלמות מטרול לחלוטין, הם ככל הנראה יתסכלו וילכו למקום אחר באינטרנט.

כדאי לנסות כמיטב יכולתך לא להתייחס ברצינות לשום דבר בטרולים. לא משנה כמה הם מתנהגים בצורה גרועה, זכור שהאנשים האלה מבלים אינספור שעות לא יצרניות בניסיון לגרום לאנשים להשתגע. הם לא שווים את הזמן שלך ביום.

אם טרול הופך לספאם או מתחיל לסתום שרשור, תוכל גם לבחור לדווח עליו לצוות המנחים של האתר. בהתאם לאתר, יש סיכוי ששום דבר לא יקרה, אך עליכם לעשות את חלקכם בכדי להניא אותם באופן פעיל מלהסתובב בפלטפורמה זו. אם הדו"ח שלך מצליח, הטרול עשוי להיות מושעה זמנית או שחשבונו ייאסר לחלוטין.