היזהר משבע ההונאות האלה בפייסבוק

שלא כמו דואר הזבל בדואר האלקטרוני של סוף שנות ה -90 ותחילת שנות האלפיים, קשה יותר לאתר את הונאות פייסבוק. הם מסתתרים לנגד עיניהם וממחזרים טקטיקות ישנות תוך שהם טורפים כמה מחברי החברה האמינים ביותר.

אל תתנו לעצמכם או למישהו שאכפת לכם ממנו ליפול להונאת פייסבוק. למד מה לחפש והישאר בטוח.

פישינג בפייסבוק

התחזות היא פעולה של התחזות לשירות כדי לשכנע יעד לוותר על אישורי הכניסה שלהם. בעוד שההתחזות של פייסבוק בסופו של דבר אינה שונה מכל סוג אחר של פישינג, זה משמעותי מכיוון שחלק מההונאות האחרות ברשימה זו נשענות במידה רבה על חשבונות שנפגעו.

רוב הדיוג מתרחש באמצעות דואר אלקטרוני כאשר הרמאי שולח הודעה המבקשת מהיעד להיכנס לחשבון שלהם, לשחזר את הסיסמה או לאמת את פרטי החשבון. כאשר לוחצים על קישור זה, היעד מועבר לאתר שנראה כמו פייסבוק אך למעשה מתארח במקום אחר. אתה יכול לזהות תרמית כזו על ידי עיון בסרגל הכתובות של הדפדפן. אם זה קורא משהו אחר מלבד "facebook.com", אתה שולל.

פייסבוק גם לא שולחת לעתים קרובות הודעות המבקשות מהמשתמשים לאמת את חשבונותיהם. אלא אם כן לא התחברת מזה שנים, חשבון הפייסבוק שלך לא צריך לדרוש ממך שום פעולה בכדי לתחזק אותו. גם אם אתה חושד שהודעה היא לגיטימית, אתה עדיין צריך לבקר בפייסבוק. Com ישירות במקום לעקוב אחר קישור בדוא"ל, רק כדי להיות בטוח.

מכיוון שפייסבוק היא רשת חברתית, החברים שלך משפיעים על התנהגותך בזמן השימוש בשירות. אם אתה רואה שחבר או בן משפחה מהימן אהב דף, שיתף פוסט או המליץ ​​לך על שירות בפלטפורמה, אתה פחות סביר להטיל ספק בכך. הקשר עם החברים שלך הופך לתמיכה שבשתיקה.

באמצעות המפתחות לחשבון הפייסבוק שלך, לרמאי יש גישה לרשימת החברים המלאה שלך. הם יכולים לדעת למי אתה מסר ובאיזו תדירות אתה עושה זאת, ואפילו על מה אתה מדבר. מידע זה יכול לשמש לביצוע הונאות אישיות ממוקדות מאוד, או להשתמש בו כדי להשליך רשת גדולה בהרבה על כל רשימת החברים שלך.

הונאת האירועים של Scalper Ticket

הרמאים השתמשו במערכת האירועים של פייסבוק כדי להטעות אתכם לשלם את הסיכויים לכרטיסים לאירועים. כרטיסים אלה במחיר מופקע מאוד עשויים שלא להתקיים מלכתחילה, ואם יתמזל מזלכם ליפול על ההונאה, סביר להניח שלא תצליחו להחזיר את כספכם.

הרמאי יוצר תחילה דף אירועים למופע עם כרטיסים מוגבלים וביקוש רב, לעתים קרובות מופעים שכבר אזלו. הרמאים רבים כאלה ייצרו דפי "חברה" של אירועים לגיטימיים, המורכבים בדרך כלל מאירועי פייסבוק למופעים דומים.

לאחר מכן מקדמים את האירוע בפייסבוק, מה שעולה לרמאים מעט מאוד לעשות. משתמשים רבים ילחצו על "מעוניין" או "הולך" כשהפוסט גולל על ידי עדכוני החדשות שלהם, מה שמעניק לאירוע תחושה של לגיטימציה. לרוע המזל, הקישור לכרטיסים לאירועים אינו מצביע על מוצא כרטיסים רשמי.

במקום זאת, הרמאים יכניסו קישורים לאתרי מכירת כרטיסים מחדש. אלה כבר קיימים באזורים אפורים מוסרית וחוקית. בדרך כלל משתמשים באתרים כאלה על ידי קשקשים שקונים כרטיסים בהמוניהם כדי להתהפך במחיר של פי שניים, שלושה או ארבעה. ככל שהכרטיסים מבוקשים יותר, כך יש להרוויח יותר. לרבים מהמשווקים הללו אין כרטיסים למכור מלכתחילה.

אם התמזל מזלכם לקבל את הכרטיס, תשלמו עליו מחירים מנופחים מאוד. אם הכרטיס שלך לא מגיע לעולם, מרבית אתרי המשווקים מצביעים על התנאים וההגבלות הקובעים כי הם אינם אחראים למוכרים שאינם מספקים. בהתאם לחוקים המקומיים שלך, ייתכן שלא תהיה לך הרבה הגנה על הצרכן. גם אם כן, לא לכולם יש את המשאבים להילחם במאבק משפטי.

כדי להימנע מהונאה זו, קנה תמיד משקעי כרטיסים לגיטימיים. אל תסמוך על עיוורון או לחץ על "מעוניין" באירועים שמופיעים בעדכון החדשות שלך. אם אתה רוצה לקנות כרטיסים, לעזוב את פייסבוק ולחפש את המופע או האמן, ברצונך לראות ולקיים במקום קישורים רשמיים.

הפרס או הונאת הפיס הבלתי צפויה

רובנו לא היינו נופלים על מכתב בדואר שיאמר לנו שזכינו בלוטו שאין לנו זכר להיכנס אליו. רובנו לא היינו נופלים על דוא"ל או הודעה אקראית בפייסבוק, ומיידעים אותנו גם על כך. אבל מה אם קבלת הודעה זו בדיוק  ו הודעה מידיד אומר לך שהם כבר פדו הזכיות שלהם?

זוהי הונאת דמי המקדמה, המכונה גם "הנסיך הניגרי" או הונאת 419 (מכיוון שהם מפרים את סעיף 419 לחוק הפלילי הניגרי, העוסק בהונאה), עם טוויסט. חשבונות פגועים הם קרקע הפורה המושלמת להונאה מסוג זה. ההסכמה של חבר שאתה סומך עליו יכולה להספיק כדי להטות אותך מעבר לקו. חברים אלה יגיבו לעיתים קרובות שהם ראו את שמך ב"רשימת הזוכים ", שתמיד עליך להתייחס אליה כאל דגל אדום.

בסופו של דבר ההונאה עוברת את אותה תפנית כמו כל תרמית 419 אחרת שם. נאמר לך כי יש לשלם דמי "עיבוד" או "ניהול" כדי לשלוח את הכסף לחשבונך. לפעמים הרמאים ינסו מספר פעמים לגרום לך לשלם "קנסות" או "דמי עסקה" הקשורים ליתרה. באופן חשוד, לעולם לא ניתן להפחית את העמלות הללו מהרווחים שלך.

עד שהפרוטה תרד, היית יכול להכניס מאות או אלפי דולרים להונאה. הפיתוי של 150,000 $ יכול לשכנע רבים מאיתנו להוציא 1500 $ ללא מחשבה שנייה. אתה צריך תמיד לחקור את מי שרוצה שתוציא כסף כדי לקבל פרס.

כרטיסי מתנה וקופונים מזויפים

בוודאי ראיתם הונאות כרטיסי מתנה או קופון הנחה המפורסמות ברחבי האינטרנט, אך מעולם לא חשבתם ללחוץ עליהן. אבל זה לא המקרה כאשר חבר משותף להם, טקטיקה שרמאים רבים סומכים עליה לגייס קורבנות נוספים.

חבר חולק כרטיס מתנה חינם או קוד הנחה משמעותי לקמעונאי גדול בפייסבוק. סקרן, אתה לוחץ עליו ומתבקש למלא טופס כדי שתוכל לקבל את הקוד שלך. בסוף התהליך, נאמר לך לשתף את הפוסט, ובשלב זה תקבל את מה שהובטח לך. הבעיה היא שכרטיס המתנה או ההנחה שלך לא מגיעים.

אולי לא תחשוב יותר מזה, אבל כבר הונאתם. למידע אישי, במיוחד שמות המקושרים לכתובות, תאריך לידה וכתובת דוא"ל תקפה, יש ערך מקוון. פרטיך עשויים להימכר לשולחי דואר זבל שישתמשו בהם למטרות שיווק. סביר להניח שתקבלו הרבה יותר שיחות קרות ודואר אלקטרוני לא רצוי.

לפעמים הרמאים ינסו את ההונאה לאחור על ידי שליחת כרטיסי מתנה מזויפים לכתובת פיזית. כאשר אתה "מפעיל" את כרטיס המתנה על ידי ביקור בקישור מאחור, המידע שלך נלקח למכור במקום אחר, וכרטיס המתנה שלך לעולם לא עובד.

היה חשוד מיידי בכל תחרות או הצעה שמבקשת ממך לשתף את הפוסט במסגרת התביעה או הכניסה. פייסבוק וטוויטר פיצחו את ההתנהגות הזו לפני שנים, והיא כבר לא נסבלת כאמצעי תקף להיכנס לתחרויות או לתבוע הנחות או אשראי בחנות.

מוכרים רעים בשוק הפייסבוק

שוק פייסבוק והמספר העצום של קבוצות קנייה / מכירה / החלפה בפלטפורמה הם דרך שימושית להעיף פריטים ישנים או לקנות מוצרים יד שנייה באזור המקומי שלך. יש גם פוטנציאל עצום לדברים להשתבש דרך הרמאים ושחקנים נוכלים.

לעולם אל תרכוש פריט ב- Facebook Marketplace שאתה לא יכול לבדוק או לאסוף בעצמך באופן אישי. שוק פייסבוק אינו eBay ואין בו שום הגנה על קונים כדי להגן עליך מפני מוכרים שלא ישלחו את הפריטים שקנית. יתר על כן, לעתים קרובות המוכרים משתמשים בתכונות תשלום אישיות שמורות לחברים ובני משפחה בשירותים כמו PayPal, כאשר אין אפשרות לבטל את התשלום.

אתה יכול גם לפתוח את עצמך לבעיות אחרות, כמו לפגוש מוכר באופן פרטי לביצוע עסקה במזומן ושוד. אם אתה פוגש מישהו באופן אישי משוק פייסבוק, עשה זאת במיקום הגיוני, מואר היטב וציבורי. קח איתך מישהו שאתה סומך עליו, ואם כל מה שאתה קונה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי, אז סמך על אינסטינקט המעיים שלך ואל תופיע.

שוק פייסבוק משמש למכירה מהירה של סחורות גנובות, במיוחד גאדג'טים כמו טאבלטים ואופניים. אם אתה קונה סחורה גנובה והם נעוצים אחריך, אתה, לכל הפחות, תאבד את כל מה שרכשת וככל הנראה תאבד את כל הכסף ששילמת עבור הפריט האמור. אם הרשויות חושדות שידעת שהסחורה נגנבה, ייתכן שתואשם בטיפול גם בסחורות גנובות.

הונאות רומנטיקה

הונאות רומנטיות מורכבות, אך הן הוליכו שולל רבים. רוב הזמן הרמאים ישתמשו בקשר כדי להוציא כסף וסחורות אחרות מהקורבן. להונאות אלה יכולות להיות השלכות הרות אסון הרבה מעבר להפסד כספי אם הן הולכות רחוק מדי.

היזהר תמיד מכל מי שתפגוש באופן מקוון מכיוון שקשה כל כך להוכיח שהם מי שהם אומרים שהם. אפילו שיחות טלפון ושיחות מצלמות רשת יכולות להיראות לגיטימיות ובסופו של דבר מטעות. למרבה הצער, רבים אשר פותו על ידי הונאה זו אינם מסוגלים או לא רוצים לראות כי נעשה בהם שימוש.

הדגל האדום העיקרי שצריך לחפש הוא עניין רומנטי שפגשת בפייסבוק (או במקום אחר ברשת) שמבקש כסף. הסיבות שלהם עשויות להיראות משכנעות, והן עשויות למשוך מיתרי לב במטרה לשכנע אתכם שיש להם צורך לגיטימי. הם עשויים לומר שהם חסרים שכר דירה, שחיית המחמד שלהם זקוקה לניתוח, או שמכוניתם זקוקה לתיקונים דחופים.

הונאה זו יכולה לקחת תפנית חשוכה מאוד כאשר הרמאי רוצה יותר מסתם כסף. המקרה האחרון של אשת סידני, מריה אקספוסטו, מדגים עד כמה הדברים יכולים להשתבש. מריה נמצאה עם מעל קילוגרם אחד של מתאמפטמין בתרמיל בשדה התעופה בקואלה לומפור כשנסעה חזרה מטיול בו הייתה אמורה לפגוש חייל צבאי אמריקני שהזדהה כ"קפטן דניאל סמית ".

עניין האהבה כביכול שלה מעולם לא הגיע, ובמקום זאת, היא התיידדה עם אדם זר (הרמאי) ששכנע אותה להחזיר את תיק הגב לאוסטרליה. מריה הורשעה על ידי בית משפט במלזיה בסחר בסמים ונידונה למוות במאי 2018. עברו חמש שנים בכלא ו -18 חודשים במוות לפני שהרשעתה בוטלה והיא שוחררה.

זהו תפנית יוצאת דופן להונאת רומנטיקה, אך זו לא הפעם הראשונה שזה קורה. באפריל 2011 נמצאה אשת ניו-זילנד שרון ארמסטרונג סוחרת קוקאין מחוץ לארגנטינה מכיוון שגם היא נפלה להונאת רומנטיקה.

Clickbait משמש להפצת תוכנות זדוניות

זו אותה הטכניקה בה משתמשים בכל רחבי הרשת על ידי מפרסמים מטעים כדי להניב קליקים. תראה פרסומת ל"סרטון מזעזע "או" טרנספורמציה מדהימה "או כותרת שערורייתית אחרת. כאשר תלחץ עליו, בדרך כלל תעבור באמצעות מספר הפניות מחדש לפני שתנחת באתר שמנסה להתקין תוכנה זדונית במחשב שלך.

בפייסבוק קישורים אלה מופיעים לעתים קרובות במרווחי זמן, כמו כאשר רשת המדיה החברתית דנה בהשקת תכונות חדשות. חלק מההונאות הללו מציעות להוסיף תכונות לחשבונך, כמו כפתור ה"לא אהבתי "המופלא או אמצעי לראות מי צפה בפרופיל שלך. אם יש לך ספק, חיפוש מהיר באינטרנט אמור לחשוף כל שינוי לגיטימי, ותוכל להתעלם מהקליקביט.

פייסבוק אמנם יכולה להסיר קישורים או להוסיף הצהרות אחרי סיפורים מטעים ומזויפים, אך השימוש באתרי קיצור כתובות אתרים ובקישורי הפניה משמשים בכבדות כדי להתחמק מזיהוי. למען בטיחותך (וכדי למנוע מהרמאים קליקים), עליך להימנע לחלוטין מתוכן זבל כזה.

חוק הזהב

ניתן להימנע מהונאות רבות (אך לא כולן) אם מקפידים על כלל פשוט אחד: אם זה נראה טוב מכדי להיות אמיתי, זה כנראה. עבור השאר, תצטרך רק להיות ערני, ולשאול תמיד את המניעים של האדם העוסק איתך, בין אם זה אירוע בפייסבוק, פוסט ממומן או מסר לא רצוי.

כאשר פייסבוק ממשיכה לצמוח ולהשפיע באופן משמעותי יותר על האופן בו אנו חיים את חיינו, הונאות אלו (ורבות חדשות רבות) צפויות להופיע בתדירות גבוהה יותר. המדיה החברתית אינה השירות היחיד המושפע מבעיות מסוג זה, והונאות נפוצות באתרי מימון המונים ובשירותים מקוונים רבים אחרים.