היסטוריה קצרה של BonziBuddy, התוכנה הזדונית הכי ידידותית באינטרנט

אם היה לך מחשב בתחילת שנות האלפיים ולא היה לך המון שכל ישר (או תוכנת אנטי-וירוס נאותה), סביר להניח שבסופו של דבר קוף סגול מועיל לכאורה בשם BonziBuddy גודש את שולחן העבודה שלך. הוא יכול לדבר, לספר בדיחות, "לשיר", ובאופן כללי לעצבן אותך. הוא הבטיח לעזור לך להשתמש באינטרנט, אבל בעיקר הוא פשוט הפריע.

אם אתה לא מכיר את BonziBuddy, זה בטח נשמע לך מוזר למדי ... אבל הסיפור האחורי מאחורי השריד המוזר הזה של aughts הוא אפילו מוזר יותר מהקוף עצמו.

מאיפה קופים סגולים?

בעולם של ימינו, עוזרים וירטואליים נראים תקינים. אלכסה, סירי, גוגל ואפילו קורטנה הן שמות ביתיים, ואנחנו פשוט קיבלנו את הרעיון שקול חסר גוף, נשמע אנושי במעורפל יכול לעזור לנו לבצע משימות שגרתיות. זה לפחות הגיוני לנו עכשיו, אבל מי בשכלם הנכון יחשוב שתרצה  שקוף מצויר סגול יעזור לך להשתמש באינטרנט בשנת 1999?

כדי לענות על שאלה זו, עלינו לחזור ולמצוא פנים מוכרות נוספות מהעבר: קליפי. כחלק מהמהדורה של Office 97, מיקרוסופט הציגה את Office Assistant, דמות אנימציה שתופיע שתעזור לך לעשות דברים בזמן שעבדת. עור ברירת המחדל של Office Assistant היה Clippit (בדרך כלל מקוצר ל Clippy), מהדק נייר עם עיניים גוגניות ונטייה להטריד אותך ברגע שהתחלת לעבוד על מסמך.

מיקרוסופט תכננה תכונת עוזרים זו לאחר "אי הבנה טראגית" של מחקר באוניברסיטת סטנפורד, שצפה בבני אדם מגיבים רגשית למחשבים באותה צורה שהם מגיבים לאנשים. בתודעה הקולקטיבית של מיקרוסופט, פירוש הדבר שהם צריכים להתחיל לשים פנים וקולות על המסכים שלהם, כך שאנשים ייהנו יותר להשתמש במחשב שלהם. זה לא בדיוק עבד.

קליפי נבנה על טכנולוגיה בשם Microsoft Agent. הסוכן עצמו נגזר מקוד שהוצג לראשונה במיקרוסופט בוב (כדי לתת לכם מושג עד כמה עמוק חור הארנב של הרעיון הרע הזה). הסוכן של מיקרוסופט אפשר למפתחי צד שלישי להוסיף עוזרים משלהם ליישומים שלהם. עוזרים אלה יכולים לדבר, לענות לפקודות קוליות ולבצע פעולות בשם המשתמש. החברה אף יצרה ארבע דמויות ברירת מחדל שמפתחים יכלו לבחור בהן: מרלין הקוסם, רובי הרובוט, ג'יני הג'יני ופיידי התוכי. צוות Microsoft Office החליט ליצור דמות משלו כאשר יצר את Clippy, במקום להשתמש באחת מהברירות המחדל. מיקרוסופט יצרה גם דמות  נפרדת המבוססת על סמל העזרה כדי להנחות אותך בתהליך ההתקנה של Windows XP.

בעוד שמיקרוסופט מעולם לא השתמשה באף אחד מהדמויות הגנריות שלה באופן פנימי, פידי התוכי היה מוצא בית מחוץ לחברה. מפתחת צד שלישי, BONZI Software, השתמשה בפידי כגרסה הראשונה של תוכנית העוזרים העצמאית שלה "BonziBUDDY". מיקרוסופט התכוונה שהעוזרים הללו ישולבו בתוכניות אחרות, אך העוזר של בונזי נועד לעזור בכל דבר. זה היה יושב על שולחן העבודה שלך כל הזמן, מדבר איתך מדי פעם, ותוכל לבקש ממנו לעשות דברים כמו ... טוב, בכנות, זה לא היה כל כך שימושי, אבל זה בהחלט היה כיף לשמוע את זה מדבר.

לאחר איטרציות זוגיות של התוכנית, החליטו בונצי כי הם לא רוצים להשתמש רק בדמות הגנרית שמישהו יכול להשתמש בה. החברה יצרה דמות מצוירת משלהם שהיתה איכשהו מטופשת יותר מתוכי ירוק מדבר: קוף סגול מדבר. בעוד שכל מפתח יכול לכלול את פדי בתוכניות שלהם, רק לבונזי היה הקוף המסחרי שלהם. במבט לאחור, בטוח שלא היה כל כך הגיוני ליצור עוזר קופים סגול מבד שלם, אבל אולי החטא הגדול ביותר של בונזי (עד כה בסיפור, בכל מקרה), היה ביטול ההחלטות הרעות של מיקרוסופט.

בונזי, ספר לי בדיחה

BonziBuddy אולי הייתה למעשה גרסה גרועה יותר של Clippy, אבל זה היה משהו שקרה לקליפי: זה לא היה קשור לתוכנות משרדיות. או כל בקשה לצורך העניין. פירוש הדבר שכל אחד מגיל שמונה ועד סבתותיהם יכול להוריד את "הקוף הסגול החמוד" ולשחק איתו רק בשביל הכיף. BonziBuddy היה בחינם, כך שנראה שלא היה שום נזק בהורדתו. זה גם כמה צעירים למדו לא להוריד דברים רק בגלל שהם בחינם.

מנוע הדיבור של בונזי (חלק מחבילת הסוכנים של מיקרוסופט), היה חידוש עצום בתקופת יציאתו בשנת 1999. בעוד שסינתיסייזרים לדיבור היו קיימים הרבה לפני כן, לרוב האנשים לא הייתה דרך ידידותית לשחק איתם. בונזי היה מדבר מדי פעם כדי לשתף בדיחה צולעת או לשיר שיר בקול רובוטי מבחיל, אבל הוא דיבר מצחיק. אתה יכול גם לגרום לבונזי לומר כל מה שרצית באמצעות תכונת הטקסט לדיבור. כל מי שצפה באנימציית פלאש בשעות המוקדמות יודע כמה כיף אתה יכול לעשות עם סינתיסייזר דיבור מוקדם שאתה שולט בו.

מעבר לחידוש טען בונזי כי מציע תכונות מעשיות יותר. אתה יכול להשתמש בלוח השנה המובנה כדי לעקוב אחר האירועים שלך. תוכל לסנכרן את דוא"ל ה- POP3 שלך כדי שבונזי יוכל להקריא לך את ההודעות שלך. זה ... היה בערך. אתה יכול לפתוח תיבה כדי להזין מונח חיפוש או כתובת אתר ובונזי יעביר את זה לדפדפן שלך, אבל זה אפילו יותר מסובך מאשר רק לפתוח ישירות את הדפדפן. בסופו של דבר, BonziBuddy הייתה שימושית יותר כצעצוע מאשר תוכנית פרודוקטיביות אמיתית. גם לבונזי היה הרגל מגעיל להתנדנד באקראי על גפן ירוקה מצד אחד של המחשב למשנהו, מה שהפריע לכל מה שעשית. בונזי היה איש ראווה והוא לא יעלה על הבמה מהגיליונות האלקטרוניים שלך.

BonziBuddy גם תקדם את התוכניות האחרות של Bonzi Software, ולעתים קרובות באמצעות חלונות קופצים מטעים שנראו כמו התראות רשמיות של Windows. אלה כללו את להיט התוכנה המקורי של Bonzi Software, אפליקציית דוא"ל קולית. יישום זה מאפשר לך להקליט אודיו ולצרף תמונה לדוא"ל. לא, זה לא היה מהפכני יותר בשנות ה -90 ממה שזה נשמע עכשיו, אבל זה היה מוצלח מאוד עבור החברה. הם הציעו גם התראת אינטרנט 99, שהייתה חומת אש מהוללת, ו- Internet Boost, שטענה כי היא מגבירה את מהירות האינטרנט שלך על ידי התאמת "פרמטרי תצורה שונים המשמשים את מחסנית Microsoft TCP / IP." הטענה הזו הייתה מפוקפקת במקרה הטוב. זו הייתה גם תחילתו של הירידה של BonziBuddy להרוויח את התווית הזדונית שיש לה כיום.

העם נגד בונזי באדי

חברת Bonzi Software, החברה שעומדת מאחורי חברך, עמדה בפני כמה סוגיות משפטיות נפרדות בתקופה שבין 1999 ל -2004, כאשר לבסוף הופסק BonziBuddy. בשנת 2002 נפגעה החברה בתביעה ייצוגית בגין השימוש במודעות מטעות. עם התיישבותם בשנת 2003 הסכים בונזי להפסיק להשתמש בכפתורי "X" מזויפים שלמעשה לא סגרו את המודעה ונאלץ לתייג בבירור את החלונות הקופצים שלהם כמודעות. הם גם נאלצו לשלם הוצאות משפט בסך מעל 170,000 $.

בנפרד בשנת 2004, נאלצה Bonzi Software לשלם קנס בסך 75,000 $ ל- FTC בגין הפרה של חוק הגנת הפרטיות המקוון לילדים. בכל פעם ש- BonziBuddy הושק, זה הורה למשתמשים להירשם באופן מקוון (כפי שעשתה כמעט כל יישום באותם הימים). בטופס הרשמה זה, BonziBuddy ביקש את שם המשתמשים, כתובתם וגיליהם. מכיוון שקוף מצויר היה מושך ילדים, לפעמים ילדים היו מורידים את האפליקציה, ולא יודעים יותר טוב, ממלאים את טופס ההרשמה. זה הוביל לכך שבונזי אסף מידע אישי על ילדים ללא הסכמת ההורים.

בנוסף לבעיות המשפטיות, BonziBuddy נעשתה יותר מטרידה בניסיון לייצר רווחים מבסיס המשתמשים שלהם. בשנים מאוחרות יותר של קיומו, BonziBuddy היה מתקין סרגלי כלים ב- Internet Explorer, מאפס את דף הבית של הדפדפן שלך ל- Bonzi.com ואפילו עוקב אחר נתונים סטטיסטיים אודות השימוש שלך באינטרנט. בין אם בונזי התכוון להשתמש בטקטיקות מזיקות מזויפות מההתחלה ובין אם הם פשוט נואשו מבעיות כלכליות, התוצאה הייתה זהה. BonziBuddy כבר לא היה כאן כדי לספר לכם בדיחות ולשיר שירים. זה היה כאן כדי לדפוק את המחשב ולהציג לך מודעות.

בדיעבד, בעוד ש- BonziBuddy אולי היה יישום נורא, היה לו קסם. הבדיחות המטומטמות שלו, הקול המגוחך שלו והאנימציות שלו על העליונה היו מעצבנות כשלא הצלחתם להיפטר מהן, אבל לפחות נתנו לו אישיות מסוימת. זה יותר ממה שאתה יכול לומר עבור רוב הדברים המציגים לך מודעות קופצות או התקנת סרגלי כלים במחשב שלך.

אם מתחשק לך לשחק שוב עם חבר הקוף הזקן שלך, מעריצי BonziBuddy יצרו מראות של אתר Bonzi המקורי, כמו גם קישורי הורדה כדי להעלות את Bonzi למחשב שלך. מכיוון שהשרתים שהריצו מודעות ועקבו אחר נתונים כבויים זה מכבר, BonziBuddy לא אמור להוות יותר איום. עם זאת, אנו עדיין ממליצים להשתמש במכונה וירטואלית בכדי לשמור על הכניסה שלו אם אתה באמת חושב שהורדת תוכנות זדוניות מונפשות בכוונה היא שימוש טוב בזמנך.