כיצד לבדוק אם TRIM מופעל עבור ה- SSD שלך (ולהפעיל אותו אם לא)

חלונות 7 ומעלה מוגדרים להפעלת TRIM באופן אוטומטי בכונני מצב מוצק. אתה לא צריך לדאוג להפעלת TRIM בעצמך. אבל אם אתה רוצה לבדוק פעמיים ש- Windows הפעלה את TRIM, תוכל.

כאשר TRIM מופעל, Windows ישלח הוראות לכונן המצב המוצק בכל פעם שתמחק קובץ. כונן מצב מוצק יכול למחוק אוטומטית את תוכן הקובץ. זה חשוב לשמירה על ביצועי כונן מצב מוצק מהיר.

כיצד לבדוק אם TRIM מופעל

יהיה עליך לבדוק זאת מחלון שורת הפקודה של מנהל המערכת. כדי לפתוח חלון שורת פקודה של מנהל מערכת ב- Windows 10 או 8.1, לחץ לחיצה ימנית על לחצן התחל ובחר "שורת פקודה (מנהל מערכת)".

ב- Windows 7, פתח את תפריט התחל, חפש "שורת פקודה", לחץ לחיצה ימנית על קיצור הדרך "שורת פקודה" ובחר "הפעל כמנהל".

הפעל את הפקודה הבאה בחלון שורת הפקודה:

שאילתת התנהגות fsutil DisableDeleteNotify

תראה אחת משתי התוצאות. אם אתה רואה DisableDeleteNotify = 0, TRIM מופעל. הכל טוב ואתה לא צריך לדאוג בקשר לזה. (זה קצת מבלבל במבט ראשון - עם הערך 0, האפשרות DisableDeleteNotify מושבתת. זה כפול שלילי, כלומר "DeleteNotify", המכונה גם TRIM, מופעל.)

אם אתה רואה DisableDeleteNotify = 1, TRIM מושבת. זו בעיה אם יש לך SSD.

כיצד להפעיל TRIM

Windows אמורה להפעיל באופן אוטומטי את TRIM אם יש לך גרסה מודרנית של Windows עם כונן מצב מוצק מודרני. אם TRIM מושבת, ייתכן שחלונות יודעים משהו שאתה לא יודע, ואין להפעיל את TRIM בכונן. אולי זה כונן מצב מוצק ישן מאוד. עם זאת, ייתכן גם ש- TRIM באמת צריך להיות מופעל אבל משהו פישל בתהליך הזיהוי האוטומטי.

אם TRIM אינו מופעל ותרצה להפעיל אותו, תוכל לעשות זאת בכוח על ידי הפעלת הפקודה הבאה בחלון שורת הפקודה של מנהל המערכת:

הגדרת התנהגות fsutil DisableDeleteNotify 0

(אם ברצונך להשבית את TRIM לאחר מכן מסיבה כלשהי, הפעל את הפקודה שלמעלה 1במקום זאת 0.)

כיצד לבדוק אם Windows מריץ את Retrim בתזמון

ב- Windows 8 ו- 10, Windows מייעלת באופן אוטומטי כונני מצב מוצק על פי לוח זמנים על ידי הפעלת פעולת "retrim". זה הכרחי מכיוון שאם בקשות TRIM רבות נשלחות לכונן בו זמנית, הבקשות עשויות להצטבר בתור ואז להימחק. Windows מבצעת באופן קבוע אופטימיזציות של "retrim" שמבטיחות שכל בקשות ה- TRIM הנשלחות לכונן עובדות למעשה. תוכלו לקרוא עוד על כך בבלוג של עובד מיקרוסופט, סקוט הנסלמן.

התכונה "retrim" כלולה רק ב- Windows 8 ו- 10, כך שמשתמשי Windows 7 אינם צריכים לדאוג לכך.

כדי לבדוק ש- Windows מבצעת אופטימיזציה של חיזור מתוזמן, פתח את היישום Optimize Drives. פתח את תפריט התחל, חפש את "מיטוב כוננים" ולחץ על קיצור הדרך "איחוי וייעול כוננים".

לחץ על כפתור "שנה הגדרות" וודא שהאפשרות "הפעל על לוח זמנים (מומלץ)" מופעלת. כברירת מחדל, Windows תפעיל את אופטימיזציית ה- retrim בתזמון שבועי.

שוב, זה לא משהו שעליך לדאוג לו. אם למחשב שלך יש SSD, Windows אמור להפעיל באופן אוטומטי את TRIM ולאפשר אופטימיזציה של הכונן עם retrim לפי לוח זמנים. יש לאפשר אפשרויות אלה כברירת מחדל. אבל כדאי להציץ במהירות כדי לוודא שהכל פועל כמו שצריך.