10 מההפצות הפופולריות ביותר של לינוקס בהשוואה

לינוקס אינה מערכת הפעלה שלמה - היא פשוט גרעין. הפצות לינוקס לוקחות את הליבה של לינוקס ומשלבות אותה עם תוכנה חופשית אחרת ליצירת חבילות שלמות. יש שם הפצות לינוקס רבות ושונות.

אם ברצונך "להתקין את לינוקס", תצטרך לבחור הפצה. אתה יכול גם להשתמש ב- Linux From Scratch כדי להרכיב ולהרכיב מערכת לינוקס משלך מהיסוד, אבל זו כמות עצומה של עבודה.

אובונטו

אובונטו היא כנראה הפצת הלינוקס הידועה ביותר. אובונטו מבוססת על דביאן, אך יש לה מאגרי תוכנה משלה. חלק ניכר מהתוכנות במאגרים אלה מסונכרנות ממאגרי דביאן.

פרויקט אובונטו מתמקד במתן חוויית שולחן עבודה (ושרת) מוצקה, והיא אינה חוששת לבנות טכנולוגיה מותאמת אישית משלה כדי לעשות זאת. אובונטו נהגה להשתמש בסביבת שולחן העבודה של GNOME 2, אך כעת היא משתמשת בסביבת שולחן העבודה של Unity משלה. אובונטו אפילו בונה שרת גרפי משלה בעוד שהפצות אחרות עובדות על Wayland.

אובונטו מודרנית מבלי להיות מדממת מדי. הוא מציע גרסאות כל שישה חודשים, עם שחרור LTS יציב יותר (תמיכה לטווח ארוך) אחת לשנתיים. אובונטו עובדת כעת על הרחבת הפצת אובונטו להפעלה בסמארטפונים וטאבלטים.

קשורים: "לינוקס" הוא לא רק לינוקס: 8 חתיכות תוכנה המרכיבות מערכות לינוקס

מנטה לינוקס

קשורים: מה ההבדל בין אובונטו למנטה לינוקס?

מנטה היא הפצה של לינוקס שנבנתה על גבי אובונטו. היא משתמשת במאגרי התוכנה של אובונטו, כך שאותן חבילות זמינות בשתיהן. במקור, מנטה הייתה הפצה אלטרנטיבית שאהובה בעיקר משום שהיא כללה קודקי מדיה ותוכנות קנייניות שאובונטו לא כללה כברירת מחדל.

להפצה זו יש כעת זהות משלה. לא תמצאו כאן את שולחן העבודה של Unity של אובונטו - במקום זאת, תקבלו שולחן עבודה קינמון או MATE מסורתי יותר. מנטה נוקט גישה נינוחה יותר בעדכוני תוכנה ולא יתקין אוטומטית עדכוני תוכנה קריטיים. באופן שנוי במחלוקת, זה הביא כמה מפתחי אובונטו לתייג אותה כלא מאובטחת.

דביאן

דביאן היא מערכת הפעלה המורכבת מתוכנת קוד פתוח בלבד בחינם. פרויקט דביאן פועל מאז 1993 - לפני למעלה מ -20 שנה! פרויקט מכובד זה עדיין משחרר גרסאות חדשות של דביאן, אך הוא ידוע בתנועה איטית הרבה יותר מאשר הפצות כמו אובונטו או לינוקס מנטה. זה יכול להפוך אותו ליציב ושמרני יותר, וזה אידיאלי עבור מערכות מסוימות.

אובונטו הוקמה במקור בכדי לקחת את חלקי הליבה של דביאן יציבה ולשפר אותם במהירות רבה יותר, תוך אריזה של התוכנה למערכת ידידותית למשתמש המתעדכנת בתדירות גבוהה יותר.

פדורה

פדורה הוא פרויקט עם דגש על תוכנה חופשית - לא תמצאו כאן דרך קלה להתקין מנהלי התקנים גרפיים קנייניים, למרות שמאגרי צד שלישי זמינים. פדורה מדממת קצה ומכילה את הגרסאות העדכניות ביותר של התוכנה.

בניגוד לאובונטו, פדורה אינה מייצרת סביבת שולחן עבודה משלה או תוכנות אחרות. במקום זאת, פרויקט פדורה עושה שימוש בתוכנות "במעלה", ומספק פלטפורמה שמשלבת את כל התוכנות במעלה זה, מבלי להוסיף כלים מותאמים אישית משלהם או לתקן אותה יותר מדי. פדורה מגיעה עם סביבת שולחן העבודה GNOME 3 כברירת מחדל, אם כי ניתן לקבל "ספינים" המגיעים עם סביבות שולחן עבודה אחרות.

Fedora בחסות Red Hat, והיא הבסיס לפרויקט Red Hat Enterprise Linux המסחרי. שלא כמו RHEL, פדורה מדממת קצה ולא נתמכת לאורך זמן. אם אתה רוצה מהדורה יציבה יותר שתומכת לאורך זמן רב יותר, רד האט תעדיף שתשתמש במוצר הארגוני שלהם.

CentOS / Red Hat Enterprise Linux

Red Hat Enterprise Linux היא הפצה מסחרית של לינוקס המיועדת לשרתים ותחנות עבודה. זה מבוסס על פרויקט קוד פתוח של פדורה, אך נועד להיות פלטפורמה יציבה עם תמיכה ארוכת טווח.

רד האט משתמשת בחוק סימני מסחר כדי למנוע הפצה מחדש של תוכנת Red Hat Enterprise Linux. עם זאת, תוכנת הליבה הינה בחינם ובקוד פתוח. CentOS הוא פרויקט קהילתי שלוקח את קוד ה- Red Hat Enterprise Linux, מסיר את כל הסימנים המסחריים של Red Hat, ומאפשר לו להשתמש ולהפיץ בחינם. זו גרסה חינמית של RHEL, אז זה טוב אם אתה רוצה פלטפורמה יציבה שתומך לאורך זמן. CentOS ו- Red Hat הודיעו לאחרונה שהם משתפים פעולה, כך ש- CentOS היא כעת חלק מ- Red Hat עצמה.

openSUSE / SUSE Linux Enterprise

openSUSE היא הפצת לינוקס שנוצרה על ידי הקהילה בחסות נובל. נובל רכשה את SuSE Linux בשנת 2003, והם עדיין יוצרים פרויקט לינוקס ארגוני המכונה SUSE Linux Enterprise. כאשר לרד האט יש את פרויקט פדורה שמזין את רד האט Enterprise לינוקס, לנובל יש את פרויקט openSUSE שמזין את SUSE Linux Enterprise.

כמו פדורה, openSUSE היא גרסה מדממת יותר של לינוקס. SUSE הייתה פעם אחת מהפצות הלינוקס השולחניות הגדולות והידידותיות למשתמש, אך בסופו של דבר אובונטו לקחה את הכתר הזה.

מגיה / מנדריבה

מגיה היא מזלג של מנדריבה לינוקס שנוצרה בשנת 2011. מנדריבה - המכונה Mandrake לפני כן - הייתה פעם אחת מהפצות הלינוקס הגדולות והידידותיות למשתמש.

כמו פדורה ו- openSUSE, זהו פרויקט שנוצר על ידי הקהילה ליצירת הפצת קוד פתוח של לינוקס. Mandriva SA כבר לא יוצרת הפצה של לינוקס צרכנית למחשבים שולחניים, אך פרויקטים של שרת לינוקס העסקיים שלהם מבוססים על קוד Mageia - בדיוק כמו איך פדורה ו- openSUSE מספקות קוד למקבילות הארגוניות שלהם.

קשת לינוקס

Arch Linux הוא בית ספר ישן יותר מאשר רבות מהפצות הלינוקס האחרות כאן. הוא נועד להיות גמיש, קל משקל, מינימלי וכדי "לשמור על זה פשוט". זה פשוט לא אומר ש- Arch מספק טונות של כלי עזר גרפיים ותסריטי תצורה אוטומטיים שיעזרו לך להגדיר את המערכת שלך. במקום זאת, זה אומר שקשת מחליקה מהדברים האלה ויוצאת מגדרכם.

אתה אחראי על הגדרת התצורה כראוי של המערכת שלך והתקנת התוכנה שאתה אוהב. Arch אינו מספק ממשק גרפי רשמי עבור מנהל החבילות שלו או כלי תצורה גרפיים מורכבים. במקום זאת, הוא מספק קבצי תצורה נקיים המיועדים לעריכה קלה. דיסק ההתקנה זורק אותך למסוף, שם תצטרך להזין את הפקודות המתאימות כדי להגדיר את המערכת שלך, לחלק את הדיסקים שלך ולהתקין את מערכת ההפעלה בעצמך.

Arch משתמש במודל "שחרור מתגלגל", כלומר כל תמונת התקנה היא רק תמונת מצב של התוכנה הנוכחית. כל פיסת תוכנה תתעדכן לאורך זמן מבלי שתצטרך לשדרג ל"מהדורה "חדשה של Arch.

להפצה זו יש קצת במשותף עם ג'נטו, שהייתה פופולרית בבת אחת. שתי ההפצות של לינוקס מיועדות למשתמשים שיודעים איך המערכות שלהם פועלות או שלפחות מוכנים ללמוד. עם זאת, Arch משתמש בחבילות בינאריות בעוד שג'נטו התמקדה (מיותרת) בליקוט כל פיסת תוכנה מהמקור - המשמעות היא שמהיר להתקין תוכנה ב- Arch מכיוון שאינך צריך להשקיע מחזורי מעבד וזמן בהמתנה לתוכנת להיערך.

Slackware לינוקס

Slackware הוא מוסד אחר. חברת Slackware, שנוסדה בשנת 1993, היא הפצת ה- Linux העתיקה ביותר שעדיין מתוחזקת ומוציאה מהדורות חדשים כיום.

תוכניות היוחסין שלה - כמו Arch, Slackware מחלק את כל אותם כלים גרפיים מיותרים ותסריטי תצורה אוטומטיים. אין הליך התקנה גרפי - יהיה עליך לחלק את הדיסק שלך באופן ידני ואז להפעיל את תוכנית ההתקנה. Slackware מתחיל לסביבת שורת פקודה כברירת מחדל. זו הפצה מאוד שמרנית של לינוקס.

גור לינוקס

קשורים: להחיות את המחשב הישן שלך: 3 מערכות הלינוקס הטובות ביותר למחשבים ישנים

גור לינוקס הוא עוד הפצה ידועה למדי של לינוקס. גרסאות קודמות נבנו באובונטו, אך האחרונה נבנתה על Slackware. גור נועד להיות מערכת הפעלה קטנה וקלת משקל שיכולה לפעול היטב במחשבים ישנים מאוד. קובץ ה- ISO של הגור הוא 161 מגה-בייט, ו- Puppy יכול לאתחל מהדיסק הזה בסביבה חיה. גור יכול לרוץ במחשבים אישיים עם 256 מגה או זיכרון RAM, אם כי הוא ממליץ על 512 מגהבייט לחוויה הטובה ביותר.

גור אינו המודרני ביותר ואין בו את כל הפעמונים והשריקות המהירים ביותר, אך הוא יכול לעזור לכם להחיות מחשב ישן.

אלה לא הפצות הלינוקס היחידות שיש שם. Distrowatch מפרט רבים ומנסה לדרג אותם לפי פופולריות.

קרדיט תמונה: אדוארדו קווליאטו בפליקר