האם אתה צריך לעדכן את ה- BIOS של המחשב שלך?

חשוב לעדכן את מערכת ההפעלה והתוכנה שלך. מצד שני, כבר סקרנו מדוע בדרך כלל לא כדאי לעדכן את מנהלי ההתקן של החומרה, אם כי גיימרים בהחלט ירצו לעדכן את מנהלי ההתקן הגרפיים שלהם. אבל מה לגבי עדכוני BIOS?

עדכוני BIOS לא יהפכו את המחשב שלך למהיר יותר, בדרך כלל הם לא יוסיפו תכונות חדשות שאתה צריך, והם עשויים אפילו לגרום לבעיות נוספות. עליך לעדכן את ה- BIOS שלך רק אם הגרסה החדשה מכילה שיפור הדרוש לך.

קרדיט תמונה: אהרון פרצקי בפליקר

מה זה BIOS?

BIOS מייצג מערכת קלט / פלט בסיסית. כאשר אתה מפעיל את המחשב שלך, ה- BIOS שלך משתלט, מתחיל את הבדיקה העצמית של ההפעלה (POST) ומעביר את השליטה לטעינת האתחול, שמאתגרת את מערכת ההפעלה של המחשב שלך. ה- BIOS הוא תוכנת מערכת ברמה נמוכה שאמורה "פשוט לעבוד" מבלי להפריע לך. מחשבים מגיעים כעת עם קושחת UEFI במקום ה- BIOS המסורתי, אך הדבר נכון גם לגבי UEFI - מדובר בתוכנת מערכת ברמה נמוכה עם תפקיד דומה.

בניגוד למערכת ההפעלה שלך (השמורה בכונן הקשיח), ה- BIOS של המחשב שלך נשמר על שבב בלוח האם שלך.

קרדיט תמונה: יואו הרמן בפליקר

מהבהב BIOS

לעתים קרובות יצרנים משחררים עדכונים ל- BIOS של המחשבים שלהם. אם בנית מחשב משלך, עדכון BIOS יגיע מספק לוח האם שלך. ניתן "להבהב" עדכונים אלה על שבב ה- BIOS, ולהחליף את תוכנת ה- BIOS שהמחשב הגיע איתה עם גרסה חדשה של ה- BIOS.

ה- BIOS הוא ספציפי למחשב (או ספציפי ללוח האם), לכן תזדקק ל- BIOS עבור הדגם המדויק של המחשב (או לוח האם) שלך כדי לעדכן את ה- BIOS של המחשב שלך.

למה אתה כנראה לא צריך לעדכן את ה- BIOS שלך

עדכוני BIOS אינם שדרוגי תוכנה גדולים שמוסיפים תכונות חדשות, תיקוני אבטחה או שיפורי ביצועים. לעדכוני BIOS בדרך כלל יש יומני שינוי קצרים מאוד - הם עשויים לתקן באג עם פיסת חומרה לא ברורה או להוסיף תמיכה לדגם חדש של מעבד.

אם המחשב שלך פועל כראוי, כנראה שלא כדאי לך לעדכן את ה- BIOS שלך. סביר להניח שלא תראו את ההבדל בין גרסת ה- BIOS החדשה לזו הישנה. במקרים מסוימים אתה עלול אפילו לחוות באגים חדשים עם גרסה חדשה של ה- BIOS, שכן ה- BIOS שהגיע עם המחשב שלך אולי עבר בדיקות נוספות.

מהבהב ל- BIOS אינו קל כמו התקנת עדכון תוכנה רגיל. לרוב תרצה להבהב את המחשב שלך מ- DOS (כן, DOS - ייתכן שיהיה עליך ליצור כונן USB הניתן לאתחול עם DOS עליו ולהפעיל מחדש את הסביבה), מכיוון שעלולות להתרחש בעיות בעת מהבהב מ- Windows. לכל יצרן יש הוראות משלו להבהוב של BIOS.

תזדקק לגרסת ה- BIOS עבור החומרה המדויקת שלך. אם תקבל BIOS לחומרה אחרת - אפילו תיקון שונה במקצת של אותו לוח אם - זה עלול לגרום לבעיות. בדרך כלל כלים להבהב של BIOS מנסים לזהות אם ה- BIOS מתאים לחומרה שלך, אך אם הכלי מנסה להבהב את ה- BIOS בכל מקרה, המחשב שלך יכול להיות בלתי ניתן לניתוק לניתוח.

אם המחשב שלך מאבד מתח בזמן שהבהב את ה- BIOS, המחשב שלך עשוי להיות "לבנה" ולא יכול לאתחל. באופן אידיאלי על מחשבים להיות מאוחסן ב- BIOS לגיבוי בזיכרון לקריאה בלבד, אך לא בכל המחשבים.

קרדיט תמונה: ג'מימוס בפליקר

מתי כדאי לעדכן את ה- BIOS שלך

בהתחשב בכך שכנראה לא תראה שיפורים כלשהם מעדכון ה- BIOS שלך, שייתכן שבאגים חדשים צצים, ופוטנציאל הטעויות בזמן ההבהוב, אתה לא צריך לעדכן את ה- BIOS שלך אלא אם כן תהיה לך סיבה לכך. להלן מספר מקרים בהם הגיוני לעדכן:

  • באגים : אם אתם חווים באגים שמתוקנים בגרסה חדשה יותר של ה- BIOS עבור המחשב שלכם (עיינו ביומן השינויים של ה- BIOS באתר היצרן), ייתכן שתוכלו לתקן אותם על ידי עדכון ה- BIOS שלכם. יצרן עשוי אפילו לייעץ לך לעדכן את ה- BIOS אם תיצור קשר עם התמיכה הטכנולוגית ותיתקל בבעיה שתוקנה בעדכון.
  • תמיכה בחומרה : כמה יצרני לוחות אם מוסיפים תמיכה במעבדים חדשים, ואולי חומרה אחרת, בעדכוני ה- BIOS. אם ברצונך לשדרג את המעבד של המחשב שלך למעבד חדש - אולי כזה שעדיין לא פורסם בעת רכישת לוח האם שלך - ייתכן שתצטרך לעדכן את ה- BIOS.

הקפד לבדוק ביומני השינויים את עדכוני ה- BIOS ולראות אם אכן יש לך עדכון שאתה זקוק לו.

אם אינך נתקל באגים שתוקנו ואינך זקוק לתמיכה בחומרה, אל תטרח לעדכן. לא תפיק מזה שום דבר פרט לבעיות חדשות אפשריות.

כמו שנאמר, אל תקן את מה שלא נשבר.