כיצד ליצור כונן USB חי של אובונטו עם אחסון מתמשך

כונן USB חי של לינוקס הוא בדרך כלל לוח ריק בכל פעם שאתה מאתחל אותו. אתה יכול לאתחל אותו, להתקין תוכניות, לשמור קבצים ולשנות הגדרות. אבל ברגע שאתה מאתחל מחדש, כל השינויים שלך נמחקים וחזרת למערכת חדשה. זה יכול להיות שימושי, אך אם ברצונך מערכת שתפסיק לאן שהפסקת, תוכל ליצור USB חי עם אחסון מתמשך.

איך עובד אחסון מתמיד

כאשר אתה יוצר כונן USB בהתמדה, תקצה עד 4 ג'יגה-בתים מכונן ה- USB לקובץ שכבת-על מתמשך. כל שינוי שתבצע במערכת - למשל שמירת קובץ בשולחן העבודה, שינוי ההגדרות ביישום או התקנת תוכנית - יישמרו בקובץ העל. בכל פעם שתאתחל את כונן ה- USB במחשב כלשהו, ​​הקבצים, ההגדרות והתוכניות המותקנות שלך יהיו שם.

זו תכונה אידיאלית אם ברצונך לשמור מערכת לינוקס חיה על כונן USB ולהשתמש במחשבים שונים. לא תצטרך להגדיר את המערכת שלך מאפס בכל פעם שתאתחל. אתה  לא צריך התמדה אם אתה רק באמצעות כונן USB כדי להתקין אובונטו ואז מפעיל אותו מהכונן הקשיח לאחר מכן.

יש כמה מגבלות. אינך יכול לשנות קבצי מערכת, כמו הליבה. אינך יכול לבצע שדרוגים גדולים של המערכת. אתה גם לא יכול להתקין מנהלי התקנים לחומרה. עם זאת, באפשרותך להתקין את רוב היישומים. אתה יכול אפילו לעדכן את רוב היישומים המותקנים, כך שאתה יכול להיות בטוח שכונן ה- USB המתמיד שלך כולל את הגרסה האחרונה של דפדפן האינטרנט שאתה מעדיף.

התמדה לא עובדת עם כל הפצת לינוקס. בדקנו את זה עם הגרסאות האחרונות של אובונטו - אובונטו 18.04 LTS ואובונטו 19.04 - וזה עובד. זה אמור לעבוד גם עם הפצות לינוקס מבוססות אובונטו. בעבר היה לנו מזל גם עם פדורה. פשוט הורד את קובץ ה- ISO המתאים ופעל לפי ההוראות שלהלן.

עדכון : Rufus, עליו אנו ממליצים ליצור בקלות כונני USB חיים ב- Windows, תומך כעת באחסון מתמשך בגרסאותיו האחרונות. הגרסאות הקודמות לא עברו זאת, דבר המחייב את התהליך שלהלן. נסה את Rufus אם אתה משתמש ב- Windows וברצונך להימנע מתהליך שורת הפקודה של Linux.

קשורים: כיצד ליצור כונן פלאש USB לינוקס אתחול, הדרך הקלה

כיצד ליצור כונן USB מתמשך של אובונטו באובונטו

תזדקק למחשב שכבר פועל בו אובונטו כדי לבצע את התהליך הזה. תזדקק גם לכונן USB עם מספיק נפח אחסון כדי להגדיר התמדה. השתמשנו בכונן של 16 ג'יגה, אבל כונן של 8 ג'יגה-בתים היה עובד גם כן. ככל שהכונן גדול יותר, כך תוכלו לקבל אחסון מתמשך יותר.

מחיצות הגרב, האתחול ואובונטו תופסות פחות מ -2 GB. שאר החלל בכונן USB ישמש עבור casper-rwואת usbdataהמחיצות.

casper-rwהמחיצה משמשת לאחסון מתמיד. לדוגמה, תוכנה שתתקין וקבצי הגדרות יאוחסנו כאן.

usbdataהמחיצה תעוצב עם מערכת קבצי NTFS. זה יהיה נגיש ל- Linux, Windows ו- MacOS. מחיצה זו זמינה גם מתוך אובונטו החי בכונן ה- USB. המשמעות היא שכל קבצים המועתקים usbdataלמחיצה ממחשב אחר יהיו נגישים לאובונטו החיה שלך.

במילים אחרות, usbdataהמחיצה פועלת כ"תיקיה משותפת "בין אובונטו החיה שלך לבין כל מחשב אחר שתחבר אליו את כונן ה- USB שלך. זה די מגניב.

צילום המסך שלהלן מראה כיצד נראו המחיצות שהתקבלו בכונן 16 GB שלנו.

למרות שכונן USB בגודל 16 ג'יגה-בתים שימש לחקר מאמר זה, כונן בנפח 8 ג'יגה-בתים יעבוד באותה מידה. פשוט יהיה לו פחות אחסון.

ראשית, יהיה עליך להוריד את קובץ ה- Ubuntu ISO שברצונך להציב בכונן ה- USB.

הערה : אם אתה יוצר כונן USB חי מדיסק חי, ודא שמאגר היקום של אובונטו מופעל לפני שתמשיך. אתה יכול לעשות זאת על ידי הפעלת הפקודה הבאה:

sudo add-apt-repository יקום

שנית, הכלי שבו תשתמשו נקרא mkusb. זה לא חלק מהתקנת אובונטו הסטנדרטית. יהיה עליך להתקין אותו. לשם כך, הזן את שלוש הפקודות הבאות. הפקודה הראשונה מוסיפה את  mkusbהמאגר כך שאובונטו תדע מאיפה להתקין mkusb.

sudo add-apt-repository ppa: mkusb / ppa

הפקודה הבאה מאלצת את אובונטו לרענן את רשימות החבילות שלה למאגרים הרשומים.

עדכון sudo apt-get

כעת נוכל להמשיך להתקין את mkusbהחבילה עם פקודה זו:

התקנת sudo apt - התקנת-ממליצה על mkusb mkusb-nox usb-pack-efi

mkusbתוכנית עושה עבודה נהדרת של זיהוי כונני USB. זה נהדר, אבל אין כמו לדעת בעצמך. כאשר mkusbאומר לך שהוא עומד לנגב כונן מסוים לחלוטין, אתה יכול להיות בטוח שזה כונן ה- USB שאתה מתכנן להשתמש בו ולא מכשיר אחר במערכת שלך.

בחלון מסוף, הקלד את הפקודה הבאה. lsblkהפקודה מפרטת את מכשירי לחסום במחשב. לכל כונן מכשיר חסימה המשויך אליו.

lsblk

הפלט מ- lsblkיראה את הכוננים המחוברים כעת למחשב שלך. יש כונן קשיח פנימי אחד המכונה שנקראת sdaויש מחיצה אחת שנקראת sda1.

חבר את כונן ה- USB שלך והשתמש lsblkבפקודה פעם נוספת. תפוקת lsblkהרצון השתנתה. כונן ה- USB יופיע כעת בפלט.

יש ערך חדש שנקרא sdb ברשימה. יש לה מחיצה אחת שנקראת sdb1. זה כונן ה- USB.

אם כבר יש לך יותר מכונן אחד במחשב, שם כונן ה- USB שלך יהיה שונה. לא משנה איך זה נקרא, המכשיר שהיה לא בבית הקודם lsblkהרישום חייב  להיות כונן USB.

לאחר שתדעו איזה מכשיר כונן ה- USB שלכם תוכלו להפעיל mkusb. לחץ על מקש הסופר (Windows) והקלד "mkusb". mkusbהסמל יופיע. לחץ על הסמל או לחץ על Enter.

תיבת דו-שיח תשאל אותך אם ברצונך להריץ את גרסת ה- dus (Do USB Stuff) של mkusb. לחץ על כפתור "כן".

יופיע חלון מסוף עם רקע שחור ותיבת דו-שיח תבקש ממך להזין את הסיסמה שלך. הזן את הסיסמה שלך ולחץ על כפתור "אישור".

אזהרה : תהליך זה ימחה את תוכן כונן ה- USB!

לחץ על "אישור" בתיבת הדו-שיח לאזהרה כדי לאשר שאתה מבין זאת.

לחץ על הערך "התקן (צור התקן אתחול)" ברשימה ולחץ על כפתור "אישור".

בחר ברשימה "'מתמיד בשידור חי' - רק דביאן ואובונטו" ולחץ על כפתור "אישור".

תופיע שיח בדפדפן קבצים. עיין בקובץ ה- ISO של אובונטו שהורדת, בחר אותו ולחץ על כפתור "אישור" הירוק.

בצילום המסך למטה אנו בוחרים את תמונת ISO 19.04 של אובונטו מתיקיית ההורדות.

תראה רשימה של כונני USB המחוברים למחשב שלך. זה מאפשר לך לבחור את כונן ה- USB המתאים.

היה רק ​​כונן USB אחד המחובר למכונת הבדיקה ששימשה למאמר זה. כפי שאישרנו לעיל, זה נקרא sdb. אישרנו שזה כונן ה- USB שאנחנו רוצים להשתמש בו כדי שנוכל להמשיך בביטחון. לחץ על כפתור "אישור".

כאשר תיבת הדו-שיח המוצגת למטה מופיעה, בחר ברשימה "usb-pack-efi (ברירת מחדל מקובץ ISO)" ולחץ על כפתור "אישור".

יש לך אפשרות נוספת לבחור. באפשרותך לבחור מהו אחוז שטח האחסון לאחסון מתמשך casper-rwבמחיצה. השארית תשמש  usbdataלמחיצה, הכוללת את מערכת הקבצים NTFS וניתן לגשת אליה גם ממחשבי Windows ו- Mac.

אם אתה שמח שהשטח הפנוי בכונן ה- USB יחולק באופן שווה בין שתי המחיצות הללו, השאר את המחוון בערך ברירת המחדל שלו ולחץ על כפתור "אישור".

עכשיו, אנחנו רק צריכים לומר  mkusbשאנחנו מרוצים מכל הבחירות שלנו וכי זה צריך להמשיך.

כדי להיות ברור, זו הנקודה האחרונה בה תוכלו לחזור. אם אתה בטוח שאתה רוצה להמשיך, בחר בלחצן הבחירה "Go" ולחץ על כפתור "Go".

סרגל התקדמות מראה לך עד כמה תהליך היצירה קרוב להשלמה.

השלב האחרון ביצירה הוא לשטוף את מאגרי מערכת הקבצים לכונן ה- USB. מומלץ גם להמתין עד שתראה את הביטוי "עבודה שנעשתה". זה יציין כי התהליך הסתיים.

לאחר סיום התהליך תראה דו-שיח עם הביטוי "עבודה שנעשתה" מודגש בירוק. לחץ על כפתור "אישור". אם מופיעים דיאלוגים אחרים, סגור אותם על ידי לחיצה על כפתור "צא".

עוד כמה שורות פלט יגללו דרך חלון המסוף. תתבקש ללחוץ על "Enter" כשתהיה מוכן.

כשתלחץ על "Enter", חלון המסוף ייסגר. כעת באפשרותך להפעיל מחדש את המחשב ולאתחל אותו מכונן ה- USB או לנתק את כונן ה- USB, לקחת אותו למחשב אחר ולאתחל אותו שם.

קשורים: כיצד לאתחל את המחשב מדיסק או מכונן USB

כיצד ליצור כונן USB מתמשך של אובונטו בחלונות

עדכון : נאמר לנו שהשיטה שלהלן (באמצעות Linux Live USB Creator) כבר לא עובדת עם הגרסאות האחרונות של אובונטו. במקום זאת תצטרך להשתמש בשיטה שלעיל.

תזדקק לכונן USB גדול מספיק כדי להגדיר התמדה. אובונטו עצמה טוענת שהיא זקוקה לאחסון של 2 ג'יגה בייט בכונן ה- USB, ותזדקק גם לשטח נוסף לאחסון המתמשך. לכן, אם יש לך כונן USB בנפח 4 ג'יגה בייט, תוכל לאחסן 2 ג'יגה-בתים אחסון קבוע בלבד. כדי לקבל את הסכום המרבי של אחסון קבוע, תזדקק לכונן USB בגודל של לפחות 6 ג'יגה-בתים.

למרבה הצער, כלי Rufus שאובונטו ממליץ עליו באופן רשמי ליצירת כונני USB חיים של אובונטו ב- Windows אינו מציע תמיכה ביצירת מערכות עם אחסון מתמשך. אמנם אנו ממליצים להשתמש ב- Rufus כדי ליצור את רוב כונני ה- USB החיים של אובונטו, אך עלינו להשתמש בכלי אחר לעבודה מסוימת זו. ( עדכון : הגרסאות האחרונות של Rufus תומכות כעת באחסון מתמשך!)

הורד את קובץ ה- ISO של אובונטו שברצונך למקם על כונן ה- USB ויישום ה- Linux Live USB Creator.

הכנס את כונן ה- USB שבו ברצונך להשתמש ליציאת ה- USB של המחשב והפעל את יישום "LiLi USB Creator" שהתקנת זה עתה.

בחר בכונן ה- USB שבו ברצונך להשתמש בתיבה "שלב 1: בחר את המפתח שלך".

ספק את קובץ ה- ISO של אובונטו שהורדת. לחץ על כפתור "ISO / IMG / ZIP" תחת "שלב 2: בחר מקור", עיין בקובץ .ISO במחשב שלך ולחץ עליו פעמיים.

השתמש באפשרויות בסעיף "שלב 3: התמדה" כדי לבחור כמה מקום אתה רוצה להשתמש לאחסון מתמיד בכונן ה- USB. גרור את המחוון עד ימינה כדי לבחור את כמות האחסון המרבית.

הגדרת כעת את כל ההגדרות שאתה צריך להגדיר. כדי ליצור את כונן ה- USB החי שלך עם אחסון מתמשך, לחץ על סמל הברק תחת "שלב 5: צור".

תן לכלי קצת זמן ליצור את הכונן. לאחר סיום התהליך, תראה "מפתח ה- LinuxLive שלך ​​כבר מוכן!" הוֹדָעָה. כעת באפשרותך להפעיל מחדש את המחשב ולאתחל אותו מכונן ה- USB או לנתק את כונן ה- USB, לקחת אותו למחשב אחר ולאתחל אותו שם.

כדי לאשר שהאחסון המתמשך פועל כראוי, אתחל את כונן ה- USB וצור תיקיה על שולחן העבודה, או שמור קובץ בשולחן העבודה. לאחר מכן, כבה את המערכת והפעל מחדש את כונן ה- USB החי. אתה אמור לראות את התיקיה או הקובץ שהנחת על שולחן העבודה.