מהו תהליך זמן הריצה של שרת הלקוח (csrss.exe) ומדוע הוא פועל במחשב האישי שלי?

אם יש לך מחשב Windows, פתח את מנהל המשימות שלך ובהחלט תראה תהליכים אחד או יותר של זמן ריצת זמן של שרת הלקוח (csrss.exe) פועלים במחשב שלך. תהליך זה הוא חלק חיוני ב- Windows.

קשורים: מהו התהליך הזה ולמה הוא פועל במחשב שלי?

מאמר זה הוא חלק מהסדרה המתמשכת שלנו המסבירה תהליכים שונים שנמצאו במנהל המשימות, כמו svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, mDNSResponder.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe, ורבים אחרים. לא יודע מהם השירותים האלה? עדיף להתחיל לקרוא!

מהו תהליך זמן ריצה של שרת הלקוח?

תהליך csrss.exe הוא חלק חשוב ממערכת ההפעלה Windows. לפני Windows NT 4.0, שיצא בשנת 1996, csrss.exe היה אחראי על כל תת המערכת הגרפית, כולל ניהול חלונות, ציור דברים על המסך ופונקציות אחרות הקשורות למערכת ההפעלה.

עם Windows NT 4.0, רבות מהפונקציות הללו הועברו מתהליך הריצה של שרת הלקוח, הפועל כתהליך רגיל, אל ליבת Windows. עם זאת, תהליך csrss.exe עדיין אחראי על חלונות המסוף ותהליך הכיבוי, שהם פונקציות קריטיות ב- Windows.

קשורים: מהו conhost.exe ומדוע הוא פועל?

לפני חלונות 7, תהליך CSRSS צייר את חלונות המסוף (שורת הפקודה) עצמו. ב- Windows 7 ואילך, התהליך המארח המסוף (conhost.exe) מצייר חלונות קונסולה. עם זאת, csrss.exe עדיין אחראי להפעלת תהליך conhost.exe במידת הצורך.

במילים אחרות, תהליך זה אחראי לכמה פונקציות מערכת קריטיות ברקע. ככה בדיוק Windows עושה דברים.

האם אוכל להשבית אותו?

אינך יכול להשבית את התהליך הזה, מכיוון שהוא חלק מכריע ב- Windows. בכל מקרה אין סיבה להשבית אותו - הוא משתמש בכמות זעומה של משאבים ומבצע רק כמה פונקציות מערכת קריטיות.

אם תיכנס למנהל המשימות ותנסה לסיים את תהליך זמן הריצה של שרת הלקוחות, Windows יודיע לך שהמחשב שלך יהפוך לבלתי שמיש או יכבה. לחץ על אזהרה זו ותראה הודעת "גישה נדחתה". זהו תהליך מוגן שלא ניתן לסיים.

קשורים: כל מה שאתה צריך לדעת על המסך הכחול של המוות

Windows תמיד משיקה את התהליך הזה בעת ההפעלה. אם לא ניתן להפעיל את csrss.exe בעת אתחול Windows, Windows יציג מסך כחול עם קוד השגיאה 0xC000021A. עד כמה תהליך זה קריטי.

האם זה יכול להיות וירוס?

זה נורמלי שתהליך זה - או אפילו מספר תהליכים בשם זה - יפעל תמיד ב- Windows. הקובץ הלגיטימי csrss.exe נמצא בספריה C: \ Windows \ system32 במערכת שלך. כדי לוודא שזה תהליך הריצה של שרת הלקוח האמיתי, אתה יכול ללחוץ לחיצה ימנית עליו במנהל המשימות ולבחור "פתח מיקום קובץ".

סייר הקבצים או סייר Windows צריכים להיפתח לספריה C: \ Windows \ System32 המכילה את קובץ csrss.exe.

אם מישהו אמר לך שקובץ csrss.exe שנמצא ב- C: Windows System32 הוא וירוס, זה מתיחה. זהו הקובץ האמיתי והסרתו תגרום לבעיות במחשב האישי שלך.

ידועים כי הרמאים של תמיכה טכנית אומרים "אם אתה רואה csrss.exe במחשב שלך, יש לך תוכנה זדונית". בכל מחשב פועל תהליך זמן ריצה של שרת הלקוחות וזה נורמלי. אל תיפול להונאה!

עם זאת, אם אתם מודאגים מתוכנות זדוניות, מומלץ בכל זאת לבצע סריקת אנטי-וירוס. תוכנות זדוניות יכולות לפעמים להדביק או להחליף קבצי Windows לגיטימיים.

אם הקובץ csrss.exe נמצא בספריה אחרת כלשהי, יש לך בעיה. תוכניות זדוניות מסוימות מתחפשות ל csrss.exe כדי למנוע חשד. (עותקים נוספים של הקובץ עשויים להימצא בספריות אחרות, אך הם לא אמורים להופיע בספרייה זו).

קשורים: מהו האנטי-וירוס הטוב ביותר עבור Windows 10? (האם Windows Defender מספיק טוב?)

בין אם אתה רואה קובץ csrss.exe בתיקייה הלא נכונה ובין אם אתה חושש שיש לך תוכנה זדונית באופן כללי, עליך להפעיל סריקת מערכת בעזרת כלי האנטי-וירוס המועדף עליך. זה יבדוק אם קיימת תוכנה זדונית במחשב שלך ויסיר כל מה שהוא מוצא.