כיצד למנוע מהמחשב להתעורר בטעות

להרדים את המחשב האישי שלך זו דרך נהדרת לחסוך באנרגיה ובכל זאת לוודא שתוכל לחדש את העבודה במהירות. אבל מה אתה יכול לעשות אם המחשב שלך ממשיך להתעורר לבד? כך תוכל להבין מה מעיר אותו וכיצד למנוע זאת.

כאשר אתה מרדים את המחשב האישי שלך, הוא נכנס למצב חיסכון בחשמל שבו הוא מכבה את החשמל לרוב רכיבי המחשב, תוך שמירה על מספיק כוח כדי לטפטף את הזיכרון. זה מאפשר לך להעיר את המחשב במהירות חזרה לאותו מצב בו היה במצב שינה - כולל כל המסמכים והתיקיות שפתחת. אחד ההבדלים בין שינה למצב תרדמה הוא שכאשר מחשב תקין, פעילות ממכשירים מסוימים יכולה להעיר אותו. ניתן גם להגדיר משימות מתוזמנות להעיר את המחשב כך שיוכלו לפעול.

קשורים: PSA: אל תכבה את המחשב שלך, פשוט השתמש בשינה (או במצב שינה)

כיצד לגלות מה מעיר את המחשב

לפני שתוכל לתקן את הבעיה, עליך לקבוע את הבעיה. יש כנראה כמה צעדים שונים שתצטרך לנקוט כאן, מכיוון שאף פיתרון לא מתאים לכולם.

ראה את הדבר האחרון שהעיר את המחשב האישי שלך

השלב הראשון להבין מדוע המחשב האישי שלך מתעורר לפני שאתה רוצה הוא לקבוע מה עושה את ההשכמה. בדרך כלל תוכלו להבין איזה אירוע גרם למחשב שלכם להתעורר לאחרונה באמצעות פקודת שורת פקודה פשוטה. התחל את שורת הפקודה על ידי לחיצה על התחל, הקלד "פקודה" ולאחר מכן בחר באפליקציית "שורת הפקודה".

בחלון שורת הפקודה, הקלד את הפקודה הבאה ולחץ על Enter:

powercfg -lastwake

אני יכול לדעת מפלט הפקודה שלמעלה, למשל, השתמשתי בלחצן ההפעלה כדי להעיר את המחשב שלי. ייתכן שתראה גם מכשירים רשומים - כמו העכבר, המקלדת או מתאם הרשת - או אירועים כמו שעוני טיימר או תחזוקה אוטומטית.

זה לא תמיד ייתן לך את המידע הדרוש לך, אך לעתים קרובות זה ייתן לך.

חקור אירועי התעוררות אחרים עם מציג האירועים

קשורים: שימוש במציג האירועים כדי לפתור בעיות

אמנם הפקודה של שורת הפקודה שדיברנו עליה נהדרת להראות לך מה העיר את המחשב האחרון שלך, אבל לפעמים אתה צריך לחזור קצת יותר אחורה בהיסטוריה כדי לראות מה העיר אותו לפני כן. לשם כך, נפנה אל מציג האירועים, כלי רישום שימושי שיעזור לנו לראות מתי המחשב שלך נכבה (אם זה מכיוון שהוא הושבת, הושנה למצב שינה או במצב שינה) ומתי הוא התעורר.

כדי לפתוח את מציג האירועים, לחץ על התחל, הקלד "אירוע" ולאחר מכן בחר "מציג אירועים".

בחלונית השמאלית, לחץ על מציג האירועים (מקומי)> יומני Windows> מערכת. תראה  הרבה מידע כאן, אבל אין לך מה לדאוג. אינך צריך לקרוא או לנסות להבין את כל מה שקורה ביומן היומן. אנחנו נסנן את זה רק לדברים שאנחנו צריכים להסתכל עליהם. לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על יומן "המערכת" ובחר "סנן את היומן הנוכחי".

בחלון סינון יומן הנוכחי, בתפריט הנפתח "מקורות אירוע", בחר באפשרות "פותר בעיות חשמל" ואז לחץ על "אישור".

חזרה לחלון הראשי של מציג האירועים, תראה שסיננו את מאות ההודעות שאינן רלוונטיות לבעיה שלנו ושיפרנו ממש את הדבר שחשוב לנו: כאשר המחשב מתעורר משפל -מצב כוח. בתצוגה המסוננת החדשה, אתה יכול לגלול בכל מקרה שבו המחשב שלך התעורר במשך כל היומן (שאמור להיות מאות רשומות).

במה שעליכם להתמקד הוא הזמן בו נרשם האירוע (האם הוא התעורר בזמן שהייתם במחשב או שמא זו הייתה שיחת השכמה אקראית באמצע הלילה) ומה מצוין Wake Source.

  • אם מקור Wake אומר "כפתור הפעלה", זה מציין שלחצו על לחצן ההפעלה במחשב כדי להעיר אותו - פעולה שסביר להניח שביצעתם בעצמכם.
  • אם מקור ה- Wake אומר משהו כמו "עכבר תואם התקן- HID (או מקלדת)", המציין שהמחשב מוגדר ללחיצות מקשים ותנועות עכבר כדי להעיר אותו.
  • אם Wake Source מפרט את מתאם הרשת שלך, זה מציין שהמחשב שלך מוגדר כך שפעילות רשת נכנסת יכולה להעיר אותו - דבר שימושי אם אתה רוצה שהמחשב שלך ישכב לישון, אך עדיין זקוק לעיתים למכשירי רשת אחרים.
  • אם מקור ה- Wake אומר "טיימר", המשמעות היא שמשימה מתוזמנת העירה את המחשב. מידע המקור כולל בדרך כלל אינדיקציה כלשהי לגבי המשימה שהעירה את המחשב האישי. לדוגמא, בצילום המסך הקודם אני יכול לדעת שהמחשב שלי התעורר על מנת לבצע הפעלה מחדש מתוזמנת לאחר עדכון.
  • ייתכן שתראה גם משהו כמו "Wake Source: Unknown", שהוא קצת יותר סתרי, אבל לפחות הוא אומר מתי המחשב הוער.

ברגע שקבעת שיש למעשה דפוס של שיחות השכמה מוזרות ומחשב וזיהית את המקור, הגיע הזמן לעשות משהו בקשר לזה.

כיצד להפסיק את התעוררות המחשב באופן אקראי

אני מקווה שאחד מהטריקים שלעיל עזר לך להבין מה מעיר את המחשב האישי שלך. עכשיו הגיע הזמן לפתור את הבעיה. דלג למטה לחלק המתאים למצבך.

הגבל התקני חומרה שיכולים להעיר את המחשב שלך

כפי שבטח הבחנת בעיון ביומני מציג האירועים, ישנם ארבעה התקני חומרה עיקריים שיכולים להעיר את המחשב שלך: עכברים, מקלדות, מתאמי רשת וכפתורי הפעלה (או מכסי מחשב נייד אם זה מה שאתה משתמש). אתה יכול בקלות להציג רשימה מלאה של התקני החומרה המותרים להעיר את המחשב שלך באמצעות פקודת שורת פקודה. פתח חלון שורת פקודה והפעל את הפקודה הבאה:

powercfg -devicequery wake_armed

בדוגמה זו יש לי כמה מכשירים שמותר להעיר את המחשב שלי, כולל מתאם אתרנט של אינטל, שתי מקלדות (אני מחליף בין מקלדות רגילות למקלדות גיימינג) ועכבר. לא משנה מה ההגדרה שלך, עכשיו שאתה יודע אילו מכשירים יכולים להעיר את המחשב האישי שלך, תוכל לעבור למנהל ההתקנים כדי להורות להם לא.

סקרנו בפירוט כיצד למנוע מהעכבר להעיר את המחשב האישי וכיצד למנוע מפעילות רשת להעיר את המחשב. לכן, בדוגמה שלנו כאן, נמנע מהמקלדת להעיר את המחשב האישי. למה שתרצה לעשות את זה? מילה אחת: חתולים.

(עם זאת, זה אמור לעבוד במכשירים אחרים שעשויים להעיר את המחשב שלך - לא רק למקלדות.)

קשורים: כיצד לעצור את העכבר מלהעיר את מחשב Windows שלך

פתח את מנהל ההתקנים על ידי לחיצה על מקש Windows, הקלדת "מנהל ההתקנים" ולאחר מכן הקשה על Enter.

בחלון מנהל ההתקנים, אתר את ההתקן שברצונך למנוע להעיר את המחשב שלך. יהיה לו שם זהה לזה שבפלט powercfgהפקודה שרק הרצת. לחץ לחיצה ימנית על המכשיר ובחר "מאפיינים" מתפריט ההקשר.

בכרטיסייה "ניהול צריכת חשמל" בחלון המאפיינים של המכשיר, השבת את האפשרות "אפשר למכשיר זה להעיר את המחשב" ואז לחץ על "אישור".

בזמן שפתח את מנהל ההתקנים, קדימה ואסור להתקנים אחרים שאינך רוצה להעיר את המחשב שלך. כשתסיים, תוכל לצאת ממנהל ההתקנים.

השבת טיימרים ערניים ומשימות מתוזמנות

הדבר הנוסף שיכול להעיר את המחשב האישי שלך הוא משימה מתוזמנת. משימות מתוזמנות מסוימות - למשל אפליקציית אנטי-וירוס שמתזמנת סריקה - יכולות להגדיר טיימר להתעורר שיעיר את המחשב בזמן ספציפי להפעלת יישום או פקודה. כדי לראות רשימה של טיימרים ערניים שהוגדרו במחשב שלך, תוכל להשתמש בפקודה שורת פקודה. יהיה עליך להפעיל את שורת הפקודה עם הרשאות ניהול עבור זו. לשם כך, הקש על התחל, הקלד "פקודה" וכאשר אתה רואה את אפליקציית שורת הפקודה, לחץ עליה באמצעות לחצן העכבר הימני ובחר "הפעל כמנהל".

בחלון שורת הפקודה, הקלד את הפקודה הבאה ולאחר מכן הקש Enter:

powercfg -waketimers

בדוגמה זו תוכלו לראות שיש לי טיימר התעוררות אחד - משימה מתוזמנת שהוגדרה לבדוק אם יש לי קבצים גדולים בתור להורדה כדי שאוכל להוריד את ההורדה כשאני לא משתמש במחשב.

עליך לבחור אפשרויות להפסיק את הפעולה הזו: באפשרותך להשבית את טיימר ההשכמה הספציפי , או להשבית את כל טיימרים להעיר .

קשורים: כיצד להפעיל תוכניות באופן אוטומטי ולהגדיר תזכורות באמצעות מתזמן המשימות של Windows

אם אתה רק רוצה למנוע ממשימה אחת להעיר את המחשב שלך, תוכל להסיר את ההתקנה של האפליקציה שיצרה את המשימה או לשנות את הגדרות המשימות המתוזמנות. תוכל לקרוא את ההוראות המלאות לעבודה עם משימות מתוזמנות במאמר שלנו על הפעלת תוכניות אוטומטית באמצעות מתזמן המשימות של Windows, אך הנה הגרסה הקצרה.

מצא את המשימה במתזמן המשימות, לחץ עליה באמצעות לחצן העכבר הימני ואז בחר "מאפיינים". בחלון המאפיינים, בכרטיסיה "תנאים", כבה את האפשרות "העיר את המחשב להפעלת משימה זו".

פעולה זו משאירה את המשימה המתוזמנת במקום, ואם המחשב האישי שלך ער, Windows יפעיל את המשימה. זה פשוט לא יעיר את המחשב על מנת לעשות זאת.

אם אתה לא רוצה שום תוכניות להעיר את המחשב באופן אוטומטי, אתה יכול טיימרים בעקבות להשבית לחלוטין. לשם כך פתח את אפליקציית לוח הבקרה אפשרויות צריכת חשמל על ידי לחיצה על התחל, הקלדת "אפשרויות צריכת חשמל" ואז לחיצה על Enter.

בחלון אפשרויות צריכת חשמל לחץ על הקישור "שנה הגדרות תוכנית" לצד התוכנית בה אתה משתמש.

בחלון הבא, לחץ על הקישור "שנה הגדרות מתח מתקדמות".

הרחב את הערך "שינה", הרחב את הערך "אפשר טיימרים ערניים" מתחתיו, והגדר את הערכים שמתחתיו ל "מושבת". אם אתה על מחשב נייד, תראה שני ערכים - "על סוללה" ו "מחובר לחשמל" - ואתה יכול להגדיר אותם להגדרות שונות אם אתה רוצה. אם אתה משתמש במחשב שולחני, תראה הגדרה אחת בלבד תחת הערך "אפשר טיימרים להעיר", כמו בדוגמה זו.

שים לב שאם אתה משתמש ב- Windows 10, תהיה לך גם אפשרות שלישית שאינה רק הפעלה או השבתה של טיימר ההשכמה. אפשרות זו נקראת "טיימרים חשובים של התעוררות בלבד" ומעירה את המחשב רק לאירועי מערכת Windows גדולים כמו הפעלה מחדש מתוזמנת של המחשב מחוץ לשעות פעילות לאחר עדכון Windows. אתה יכול לנסות להגדיר את טיימרי ההשכמה שלך ל"טיימרים חשובים להתעוררות בלבד "ולראות אם זה פותר את הבעיות שלך. אם המחשב האישי שלך עדיין מתעורר בתדירות גבוהה יותר ממה שתרצה, אתה תמיד יכול לחזור ולהגדיר במקום זאת טיימרים ערניים כ- "מושבתים".

מנע תחזוקה אוטומטית להעיר את המחשב

כברירת מחדל, Windows מריץ משימות תחזוקה אוטומטיות בשעה 2:00 בבוקר בכל לילה אם אינך משתמש במחשב שלך. זה מוגדר גם להעיר את המחשב מהשינה כדי להפעיל את המשימות האלה. משימות אלה כוללות דברים כמו לבדוק אם הכונן הקשיח זקוק לאיחוי, הפעלת אבחון מערכת, בדיקת שגיאות בנפח הדיסק ועוד. מדובר במשימות חשובות שהפעלו מעת לעת, אך אם אתה מעדיף ש- Windows לא יעיר את המחשב שלך לביצועו, תוכל לבטל את ההגדרה הזו. אנו משתמשים ב- Windows 10 כדוגמה שלנו כאן, אך אתה תמצא את ההגדרות באותו מקום ב- Windows 8 ו- 7.

בלוח הבקרה, עבור לתצוגת סמלים ואז פתח את אפליקציית האבטחה והתחזוקה.

בדף אבטחה ותחזוקה הרחב את החלק "תחזוקה" ולחץ על "שנה הגדרות תחזוקה".

בדף תחזוקה אוטומטית, כבה את האפשרות "אפשר תחזוקה מתוזמנת להעיר את המחשב שלי בזמן המתוזמן". כמובן, אתה יכול גם להגדיר את זמן לוח הזמנים למשהו שאתה אוהב יותר אם אתה רוצה.

אם אתה מבטל את היכולת של Windows להעיר את המחשב שלך להפעלת משימות תחזוקה, אתה עדיין צריך לתת לו להפעיל את משימות התחזוקה האלה מדי פעם. באפשרותך לעשות זאת על ידי הגדרת השעה המתוזמנת למועד שבו סביר יותר להפעיל את המחשב שלך או שתוכל לעשות זאת באופן ידני על ידי לחיצה על "התחל תחזוקה" בדף האבטחה והתחזוקה הראשי.

שינה היא כלי רב ערך לשמירת אנרגיה תוך שמירה על המחשב הזמין באופן מיידי כשאתה זקוק לו. סביר להניח שתרצה שכמה מכשירים (כמו המקלדת שלך) וכמה משימות מתוזמנות יוכלו להעיר את המחשב האישי שלך, טוב לדעת שיש לך כמה כלים לחקור מדוע הוא מתעורר ואפשרויות למנוע ממנו להתרחש כשאתה לא רוצה את זה.