מהי סיומת קבצים?

סיומת קובץ, או סיומת שם קובץ, היא סיומת בסוף קובץ מחשב. זה בא לאחר התקופה, ולרוב הוא בן שתיים וארבע תווים. אם אי פעם פתחת מסמך או צפית בתמונה, כנראה שמת לב לאותיות האלה בסוף הקובץ.

סיומות קבצים משמשות את מערכת ההפעלה כדי לזהות אילו אפליקציות משויכות לאילו סוגי קבצים - במילים אחרות, איזו אפליקציה נפתחת כשאתה לוחץ פעמיים על הקובץ. לדוגמה, לקובץ בשם "awesome_picture.jpg" יש את סיומת הקובץ "jpg". כאשר אתה פותח קובץ זה ב- Windows, למשל, מערכת ההפעלה מחפשת את כל האפליקציה המשויכת לקבצי JPG, פותחת את האפליקציה הזו וטוענת את הקובץ.

אילו סוגי תוספים יש?

ישנם סוגים רבים ושונים של סיומות קבצים - רבים מכדי לרשום במאמר - אך הנה כמה דוגמאות להרחבות קבצים נפוצות שאתה עשוי לראות מרחפות במחשב שלך:

  • DOC / DOCX:   מסמך Microsoft Word. DOC היה התוסף המקורי ששימש למסמכי Word, אך מיקרוסופט שינתה את הפורמט כאשר הופעלה לראשונה ב- Word 2007. מסמכי Word מבוססים כעת על פורמט XML, ומכאן תוספת ה- "X" בסוף התוסף.
  • XLS / XLSX: - גיליון אלקטרוני של Microsoft Excel.
  • PNG:  גרפיקה ניידת ברשת, פורמט קובץ תמונה ללא הפסד.
  • HTM / HTML:  פורמט שפת הסימון HyperText ליצירת דפי אינטרנט באופן מקוון.
  • PDF:   פורמט המסמך הנייד שמקורו של אדובי ומשמש לתחזוקת העיצוב במסמכים מבוזרים.
  • EXE: פורמט הפעלה המשמש לתוכניות שתוכל להריץ.

וכמו שאמרנו, זה רק קטע מהרחבות הקבצים שם. יש ממש אלפים.

חשוב גם להיות מודעים לכך שישנם סוגי קבצים שהם מסוכנים מטבעם ועלולים להיות מסוכנים. בדרך כלל, מדובר בקבצי הפעלה שיכולים להריץ סוגים מסוימים של קוד כשאתה מנסה לפתוח אותם. הפעל אותו בטוח ואל תפתח קבצים אלא אם כן הם מגיעים ממקור מהימן.

קשורים: 50+ סיומות קבצים העלולות להיות מסוכנות ב- Windows

מה אם אני לא רואה סיומות קבצים בקבצים שלי?

כברירת מחדל, Windows מציג סיומות קבצים. במשך זמן מה - ב- Windows 7, 8 ואפילו 10 - זה לא היה נכון, אך למרבה המזל, הם שינו את הגדרות ברירת המחדל. אנו אומרים למרבה המזל מכיוון שאנו מרגישים שהצגת סיומות קבצים אינה רק מועילה יותר, אלא מאובטחת יותר. מבלי שמוצגות סיומות קבצים, יכול להיות קשה לדעת אם קובץ ה- PDF שאתה מסתכל עליו (למשל) הוא באמת קובץ PDF ולא קובץ הפעלה זדוני כלשהו.

אם סיומות קבצים לא מוצגות עבורך ב- Windows, הן קלות מספיק להפעלה מחדש. בכל חלון סייר קבצים, פשוט עבור אל תצוגה> אפשרויות> שנה תיקייה ואפשרויות חיפוש. בחלון אפשרויות תיקיה, בכרטיסיה תצוגה, השבת את תיבת הסימון "הסתר סיומות לסוגי קבצים ידועים".

קשורים: כיצד ליצור חלונות להראות סיומות קבצים

סיומות קבצים אינן מופיעות ב- macOS כברירת מחדל. הסיבה לכך היא ש- MacOS לא באמת משתמשת בתוספות כמו ש- Windows עושה (ונדבר על כך עוד בפרק הבא).

אתה יכול ליצור סיומות קבצים של MacOS להראות, וזה כנראה לא רעיון רע לעשות זאת. כאשר Finder פתוח, פשוט עבור אל Finder> העדפות> מתקדם ואז הפעל את תיבת הסימון "הצג את כל סיומות שם הקובץ".

כיצד macOS ו- Linux משתמשים בתוספי קבצים?

אז דיברנו על האופן שבו Windows משתמש בסיומות קבצים כדי לדעת באיזה סוג קובץ הוא מתמודד, ובאיזה אפליקציה להשתמש כשאתה פותח את הקובץ. Windows יודע שקובץ בשם readme.txt הוא קובץ טקסט בגלל סיומת הקובץ TXT, והוא יודע לפתוח אותו עם עורך הטקסט המוגדר כברירת מחדל. מחק את התוסף הזה, ו- Windows כבר לא יידע מה לעשות עם הקובץ.

בעוד ש- macOS ו- Linux עדיין משתמשים בתוספי קבצים, הם אינם מסתמכים עליהם כמו ש- Windows עושה. במקום זאת הם משתמשים במשהו שנקרא סוגי MIME וקודי יוצרים כדי לקבוע מהו קובץ. מידע זה נשמר בכותרת הקובץ, וגם macOS וגם Linux משתמשים במידע זה כדי לקבוע עם איזה סוג קובץ הם מתמודדים.

מכיוון שסיומות קבצים אינן נדרשות באמת ב- MacOS או ב- Linux, ייתכן מאוד שיהיה לך קובץ חוקי ללא סיומת, אך מערכת ההפעלה עדיין יכולה לפתוח את הקובץ עם התוכנית הנכונה בגלל מידע הקובץ הכלול בכותרת הקובץ.

לא נצלול יותר מדי לזה כאן, אבל אם אתה מעוניין ללמוד עוד, עיין במדריך שלנו מדוע לינוקס ו- macOS אינם זקוקים לתוספי קבצים.

קשורים: סוגי MIME מוסברים: מדוע לינוקס ו- Mac OS X אינם זקוקים לתוספי קבצים

מה קורה אם אני משנה את סיומת הקובץ?

בהתבסס על מה שדיברנו עליו בסעיף הקודם, מה שקורה כאשר אתה משנה סוג של סיומת קובץ תלוי באיזו מערכת הפעלה אתה משתמש.

ב- Windows, אם אתה מוחק סיומת קובץ, Windows כבר לא יודע מה לעשות עם אותו קובץ. כשתנסה לפתוח את הקובץ, Windows ישאל אותך באיזו אפליקציה אתה רוצה להשתמש. אם תשנה סיומת - תגיד שתשנה את שם הקובץ מ- "coolpic.jpg" ל- "coolpic.txt" - Windows תנסה לפתוח את הקובץ באפליקציה המשויכת לתוסף החדש, ותקבל הודעת שגיאה או תיק פתוח, אך חסר תועלת. בדוגמה זו, פנקס הרשימות (או מה שלא יהיה עורך הטקסטים המוגדר כברירת מחדל שלך) אכן פתח את קובץ ה- "coolpic.txt" שלנו, אך זהו פשוט בלגן טקסט משובש.

מסיבה זו, Windows מזהיר אותך בכל פעם שאתה מנסה לשנות את סיומת הקובץ, ועליך לאשר את הפעולה.

אם אתה משתמש ב- MacOS, משהו דומה קורה. אתה עדיין מקבל הודעת אזהרה אם אתה מנסה לשנות את סיומת הקובץ.

אם תשנה את התוסף למשהו אחר, MacOS תנסה לפתוח את הקובץ באפליקציה המשויכת לתוסף החדש. בנוסף, תקבל הודעת שגיאה או קובץ משובש - בדיוק כמו ב- Windows.

מה ששונה מ- Windows הוא שאם אתה מנסה למחוק את סיומת הקובץ ב- MacOS (לפחות ב- Finder), MacOS פשוט מוסיף את אותה סיומת חזרה, תוך שימוש בנתונים מסוג MIME של הקובץ.

אם אתה באמת רוצה לשנות את סוג הקובץ - נניח למשל, אתה רוצה לשנות תמונה מפורמט JPG לפורמט PNG - תצטרך להשתמש בתוכנה שיכולה להמיר את הקובץ בפועל.

כיצד לשנות את התוכנית הפותחת קובץ

בכל פעם שמתקינים אפליקציה שיכולה לפתוח סוג קובץ מסוים, אותה אפליקציה וסיומת הקובץ נרשמים במערכת ההפעלה שלך. זה בהחלט אפשרי שיש מספר אפליקציות שיכולות לפתוח את אותו סוג קובץ. אתה יכול להפעיל יישום ואז לטעון לתוכו כל סוג קובץ נתמך. לחלופין, אתה יכול ללחוץ לחיצה ימנית על קובץ כדי לפתוח את תפריט ההקשר שלו ולבחור שם אפליקציה זמינה.

לדוגמא, בתמונה למטה, תוכלו לראות שיש לנו מספר אפליקציות תמונה במערכת Windows שלנו שיכולות לפתוח את הקובץ "coolpic.jpg" עליו לחצנו לחיצה ימנית.

עם זאת, קיימת גם אפליקציית ברירת מחדל המשויכת לכל סיומת. זו האפליקציה שנפתחת כשאתה לוחץ פעמיים על קובץ, וב- Windows זו גם האפליקציה שמופיעה בראש הרשימה שאתה מקבל כשאתה לוחץ לחיצה ימנית על קובץ (IrfanView בתמונה למעלה).

ואתה יכול לשנות את אפליקציית ברירת המחדל הזו. פשוט עבור אל הגדרות> אפליקציות> אפליקציות ברירת מחדל> בחר אפליקציות ברירת מחדל לפי סוג קובץ. גלול ברשימה (הארוכה מאוד) של סוגי הקבצים כדי למצוא את הקובץ הרצוי, ואז לחץ על האפליקציה המשויכת כרגע בצד ימין כדי לשנות אותה. עיין במדריך המלא שלנו להגדרת אפליקציות ברירת המחדל שלך ב- Windows למידע נוסף.

קשורים: חנון מתחיל: 7 דרכים בהן ניתן לשנות יישומי ברירת מחדל וקשרי קבצים ב- Windows

ואתה יכול לעשות את אותו הדבר ב- macOS. פשוט בחר קובץ מהסוג שברצונך לשנות, ואז בחר קובץ> קבל מידע מהתפריט הראשי. בחלון המידע שצץ, ראש למטה לקטע "פתח עם" ואז השתמש בתפריט הנפתח כדי לבחור אפליקציה חדשה. קל מספיק.

קשורים: כיצד לשנות את יישום ברירת המחדל עבור סוג קובץ ב- Mac OS X

אשראי תמונה: CC0 Creative Commons / Pixabay