כיצד לאבחן ולתקן מחשב נייד להתחמם יתר על המידה

אחת הבעיות הנפוצות ביותר עם מחשבים ניידים מזדקנים היא התחממות יתר, דבר שאנשים רבים אינם בטוחים כיצד לתקן. אנו נעזור לך להבין מה גורם לחום וכיצד לשמור על תפקוד המחברת בטמפרטורה נמוכה יותר.

מחשבים מתחממים יתר עלולים לגרום להרבה בעיות, החל מקריסת מסך כחול אקראית לכאורה ועד אובדן נתונים. אולי אפילו לא תבין שחימום יתר הוא שורש הבעיות שלך, ולפני שאתה יודע את זה יש לך לוח אם שרוף על הידיים. בואו נלך שלב אחר שלב ונראה כיצד תוכלו להתמודד עם מחשב התחממות יתר. נדבר בעיקר על מחשבים ניידים, אך רבים מאותם עקרונות חלים גם על מחשבים שולחניים. וכמו תמיד, לפני שתתחיל להתעסק עם חומרה - במיוחד כל דבר שכרוך בפירוק - הקדש תחילה את הזמן לגבות את המחשב.

קשורים: כל מה שאתה צריך לדעת על המסך הכחול של המוות

שלב ראשון: מצא את מקור החום

קשורים: כיצד ניתן לדעת אם המחשב שלך מתחמם יתר על המידה ומה לעשות בנושא

הדבר הראשון שתרצה לעשות באבחון בעיית התחממות יתר הוא למצוא מאיפה החום מגיע.

בדוק את זרימת האוויר והעברת החום

בדיוק כמו במחשבים שולחניים, מחשבים ניידים זקוקים לדרך להוציא את האוויר החם שנוצר על ידי הרכיבים שלהם. אין זרימת אוויר שלא מעבירה חום, ולכן הצעד הראשון שלך צריך להיות להבין היכן נמצאים פתחי האוורור. ברוב המחשבים הניידים יש פתחי אוורור בתחתית.

ולחלקם - דגמים עבים במיוחד - יש פתחי אוורור על הלוח האחורי.

סביר להניח שתראה פתחי אוורור מרובים. חלקם הם פתחי יניקה בהם אוויר קריר נשאב למחשב הנייד וחלקם פתחי אוורור בהם האוהדים מפיצים את האוויר החם.

בזמן שהמחשב הנייד פועל - ובאופן אידיאלי בזמן שהוא מפעיל אפליקציית מיסוי - בדקו אם פתחי האוורור נושבים אוויר חם ופתחי האוורור מכניסים אוויר. אם אתם בכלל לא מרגישים הרבה זרימת אוויר, הסיבה השכיחה ביותר הוא הצטברות אבק בפתחי האוורור, במאווררים ובערוצי הקירור. לא קשה לנקות את האבק הזה. הפוך את המחשב הנייד הפוך והסתכל מה יש לך.

יתכן שתצליחו להסתדר רק עם נשיפת האבק מהפתחים באמצעות פחית אוויר דחוס. אם יש לך מחשב נייד שהופך את המאווררים לנגישים בקלות דרך פאנלים אתה יכול להסיר, לפתוח את הפאנלים ולהרים את המאוורר כדי שתוכל לפוצץ את האבק אפילו יותר טוב.

ובעוד המאוורר בחוץ, אל תשכח לפוצץ גם את האזור בו המאוורר יושב.

אם אתה מגלה שמאוורר מסתובב בצורה לא יציבה, כדאי לך לנסות להרים את המדבקה מהסרן ולהניח טיפת שמן מינרלי כדי להמשיך. אתה יכול גם להשתמש במנקה מגע, שנועד להתאדות מהירה ולא להשאיר שאריות.

אם אתה מגלה שהמאוורר שלך מוגזם מדי באבק או בפסולת אחרת ופשוט לא מסתובב בחופשיות, אתה יכול גם לנסות לחפש את מספר החלק ממדריך המשתמש של המחשב הנייד שלך או על ידי חיפוש מספר הדגם של המחשב הנייד שלך באופן מקוון. ברגע שיש לך את זה, אתה יכול למצוא תחליפים די בקלות ב- eBay וכדומה.

בדוק אם קיימות סוללות גוססות

יש הרבה סוגים שונים של סוללות, ואסכולות רבות ושונות על תחזוקת הסוללה ותוחלת החיים, אך דבר שנראה פה אחד למדי הוא שהסוללות אינן מיועדות לאחסון בקיבולת של 100% או 0%. אני מכיר הרבה אנשים שקונים מחשבים ניידים ושומרים תמיד את המטען - אף פעם לא משתמשים בסוללה. זה בהחלט יכול להפחית את אורך חיי הסוללה, מכיוון שאתה בעצם שומר את הסוללה כשהיא מלאה. וסוללות גרועות לא רק מחלקות פתאום. מכיוון שלאט לאט הם יעילים פחות (ולבסוף מתים), הם יכולים לייצר חום רב.

אתה יכול לקנות סוללות חלופיות די בקלות ברשת - אפילו למחשבים ניידים ישנים יותר. אתה רק צריך לדעת את הדגם של המחשב והסוללה שלך. אם אינך מוצא תחליף, תוכל גם לשקול להשתמש במחשב הנייד שלך כשולחן עבודה על ידי הסרת סוללת ההתחממות יתר מהמשוואה.

התמודד עם התחממות יתר מתמשכת

אם ביטלתם את פתחי האוורור המלוכלכים ואת הסוללה הגוססת כבעיה, ייתכן שיש לכם בעיית חום מתמשכת יותר. לפעמים כונן קשיח מאובק יכול לגרום לבעיות חום ואובדן נתונים. מחשבים ניידים מסוימים פשוט "פועלים חמים", אפילו ללא עומס גדול על המעבד. נסה לנקות את האזורים האלה כמיטב יכולתך לפני שתעבור לפיתרון אחר.

אבק מתחת למעבד ולדלתות ה- RAM כדי להיפטר מכל אבק ופסולת. אם יש לך מחשב נייד או מחשב נייד ללא תאים מתחת, הדברים עשויים להיות קשים יותר. אתה אמור להיות מסוגל למצוא הוראות להסרת הגב כדי שתוכל לנקות את הדברים כראוי, אך לעתים קרובות זה כרוך בפירוק לא מבוטל.

שלב שני: הקל על העומס

אם אתה חושד שחום המחשב שלך קשור לעומס עיבוד ולא לחומרה, אתה יכול לנסות כמה טריקים כדי לנהל טוב יותר את התהליכים האלה. הפעל את מנהל המשימות של Windows כדי לראות מה משתמש במעבד שלך בצורה כה אינטנסיבית. זה עשוי לעזור להגביל אילו יישומים מתחילים אוטומטית עם Windows ואפילו לשנות את סדר תהליכי ההפעלה הנחוצים. הטעינה המעוממת של תוכנה תעזור לאזן את עומס המעבד שלך.

קשורים: כיצד להשבית תוכניות הפעלה ב- Windows

ניתן גם להתקין ולהפעיל את סייר התהליך כדי לראות את הקבצים שלכל תהליך פתוח ואת השימוש במעבד המשויך אליו לאורך זמן. זה יכול לעזור לך להחליט ממה להיפטר וממה לחסוך. אנו גם מעריצים גדולים של CCleaner, המאפשר לך לנקות קבצי היסטוריה ושמירת מטמון וכן לנהל את יישומי ההפעלה שלך במהירות ובקלות. אתה יכול לפנות קצת מקום נחוץ בדרך זו ולהפיק קצת יותר יעילות ממערכת ההפעלה שלך.

קשורים: כיצד ניתן לדעת אם המחשב שלך מתחמם יתר על המידה ומה לעשות בנושא

אם אתה רוצה לפקוח עין על הטמפרטורה של המחשב הנייד שלך, אתה יכול להשתמש ביישום כמו Speccy או כל מספר אחר כדי לפקוח עין על המתרחש.

אם אתה משתמש בלינוקס במקום זאת, כדאי לך לשקול הפצה ספרטנית יותר. לי אישית הצלחתי הרבה עם Crunchbang. התקנה נקייה משאירה אותי עם Openbox כמנהל חלונות, מזח נחמד וכמה אפקטים שולחניים נחמדים, יחד עם 80 מגה-בייט בלבד של זיכרון RAM. זה מבוסס על דביאן, כך שיש כמות טובה של תאימות לתוכנה. אם אתה מפעיל את Arch, כדאי לנסות במקום זאת את ArchBang, וזה אותו הדבר אבל בנוי על Arch במקום Debian.

שלב שלישי: חפש שינויים בהתנהגות

החופש שממנו נהנים בעלי מחשבים ניידים בכך שהם לא קשורים לכיסא ושולחן יכול למעשה לעבוד נגדנו. אנו מפתחים הרבה הרגלים - כמו גלישה במיטה - העלולים לגרום לבעיות התחממות יתר. הרבה מחשבים ניידים מעוצבים עם פתחי האוורור בתחתיתם, ולכן הנחת המחשב הנייד על מצעים או שטיח רך לשימוש ממושך הוא רעיון רע. תתפלא כמה מהר החום יכול להצטבר כאשר פתחי האוורור האלה חסומים.

אם אתה זה הרגל, תוכל לשקול השקעה בכרית קירור למחשב נייד בכדי לשמור על זרימת האוויר ללא הפרעה. יש אפילו גרסאות מופעלות המסייעות להפנות אוויר קריר לתוך פתחי האוורור התחתונים של המחשב הנייד שלך. חלקם אפילו מגיעים עם רכזות USB ופעמונים ושריקות אחרות.

בטח, אלה יהפכו את המחשב הנייד שלך פחות נייד, אבל אם זה עוזר להתחממות יתר, לפחות יהיה לך מחשב נייד שפועל.

שלב רביעי: הכן מחדש את המחשב הנייד

אם אתה פשוט לא יכול להשתמש במחשב שלך יותר כמו מחשב נייד, שקול להחליף אותו מחדש. לוחות האם הקומפקטיים משתלבים נהדר בתוך מארזי מחשב ותיקים וקרטונים ישנים וקטנים יותר. אסדות מסוג זה נהדרות עבור HTPC במגירה, שרתי ארונות או תחנות עבודה המותקנות מתחת לשולחן העבודה. תצטרך להיות זהיר מעט יותר אם תשאיר את המעיים חשופים, אך תלוי בחדר, זה יכול לצמצם בעיות אבק. אתה יכול גם לווסת את זרימת האוויר קצת יותר טוב ולהרכיב כמה מאווררי מחשב סטנדרטיים במקומות חכמים, כמו בחלק האחורי ובצידי המגירה או השולחן.

רעיון נוסף הוא לנסות להריץ גרסה קלה מאוד של לינוקס, ולהשתמש במחשב הנייד למשהו שהוא לא מאוד מעבד - כמו שרת קבצים. היעדר משימות כבדות במעבד ישמור על טמפרטורה נמוכה, אך עדיין תוכל להפיק ממנו שימוש. ואם אתה רק זולל את הסוללה, אתה יכול להשאיר דברים בתוך התיק ולהדביק אותו על מדף כשרת ללא ראש (SSH ושורת פקודה בלבד). האפשרויות אינסופיות!

אני שונא לראות מכונות מתבזבזות. הפרויקט האחרון שלי לקח התחממות יתר של Dell Inspiron 9100 בן שבע והפך אותו ל- HTPC מגניב שמתחת לשולחן. האם לאחרונה נתת מחשב נייד מחומם יתר על המידה חיים חדשים? יש לכם טיפים טובים יותר לניהול טמפרטורה? יודע מה להרוג כדי לשמור על עומס מעבד קל? שתף בתגובות!

נקודות זכות תמונה: בריאן גוסליין, מאריי וג'סטין גאריסון.