Thunderbolt 3 לעומת USB-C: מה ההבדל?

מחשבים ניידים חדשים יותר מגיעים לעתים קרובות עם יציאה המקבלת תקע הפיך ותומכת במהירויות העברה מהירות מאוד. אתה יודע מה זה? אם ניחשתם את יציאת Thunderbolt 3 או USB 3.1, אתם צודקים, ובתוכה הבעיה.

שני פרוטוקולי העברת הנתונים משתמשים באותו מחבר, אך השימושים הפוטנציאליים שלהם משתנים. זה יכול להיות מאתגר להבין את ההבדלים בין שני היציאות והאם המחשב הנייד שלך אורז כזה או אחר.

ברגע שאתה מבין את ההבדל, לעומת זאת, קל להבין איזו יציאה היא ואיך להשתמש בה.

מה זה Thunderbolt 3?

Thunderbolt 3 הוא פרוטוקול קנייני להעברת נתונים ווידאו שפותח על ידי אינטל. כדי להשתמש בו, יצרני מחשבים אישיים צריכים לקבל הסמכה מאינטל. לא כל חברה רוצה לעשות זאת.

זה חבל מכיוון ש Thunderbolt 3 מהיר להפליא. זה הרבה יותר מהיר מהמהירות המרבית הנוכחית עבור USB. הגרסה העליונה הנוכחית של USB היא USB 3.1 Gen 2, המסוגל למהירויות של עד 10 ג'יגה-ביט לשנייה (Gbps). זה רק רבע מהמהירות המקסימלית של Thunderbolt 3, שיש לו יכולת מקסימלית של 40 Gbps.

מה ההבדל בין Thunderbolt ו- USB 3.1?

לפני שנגיע למה ש- Thunderbolt 3 יכול לעשות בהשוואה ל- USB 3.1, בואו נדבר על איך זה נראה. שניהם Thunderbolt 3 ו- USB 3.1 משתמשים במחבר USB Type-C וביציאה.

כדי להבין את ההבדל, יציאות Thunderbolt 3, כבלים וציוד מסומנים בדרך כלל בצורת חץ כמו ברק. ביציאות USB יכולות להיות גם ברקים, אך אלה מסמנים כי יציאת ה- USB מסוגלת לטעון פריטים קטנים כגון סמארטפונים גם כאשר המחשב הנייד אינו מכובה. אם זה Thunderbolt 3, הברק מופיע כפי שאתה רואה לעיל.

הנה הנקודה הקריטית לגבי Thunderbolt 3 ו- USB: יציאת Thunderbolt 3 יכולה גם לתפקד כיציאת USB, אך יציאת USB לא יכולה לעבוד כ- Thunderbolt 3.

לת'אנדרבולט 3 יש אפשרות "נפילה", אם אם הוא לא יכול לתקשר עם מכשיר מחובר כיחידת ת'אנדרט, הוא מנסה את פרוטוקול ה- USB. בעת שימוש ב- USB, יציאת ה- Thunderbolt 3 מוגבלת למהירויות ה- USB של ההתקן המחובר, ולא למהירויות המהירות המהירות של Thunderbolt.

מהירויות הרעם לא רק אומר שאתה יכול להעביר וידאו 4K בן שעתיים לכונן חיצוני הרבה יותר מהר. ניתן גם לחבר עד שני צגי 4K ב 60 הרץ מעל DisplayPort. USB 3.1 Gen 2 תומך גם בווידאו במה שמכונה "מצב Alt" בו תוכלו להתחבר ישירות לצג DisplayPort - ניתן גם להשתמש ב- HDMI. עם זאת, מצב Alt הוא שמדובר בתכונה אופציונלית שעל יצרני יצרנים להפעיל. Thunderbolt 3, לשם השוואה, תומך בווידיאו מהקופסה.

באמצעות Thunderbolt 3, תוכל גם לשרשר עד 6 שישה מכשירים נוספים למכשיר המקור שלך. המשמעות היא שאתה מחבר את התקן A ליציאת Thunderbolt 3 במחשב הנייד שלך, ואז אתה מחבר את התקן A למכשיר B וכן הלאה. כל המכשירים חייבים להשתמש ב- Thunderbolt 3. אם אתה משתמש בהתקן USB 3.1 כמכשיר C, למשל, שרשרת החיננית נעצרת באותה נקודה.

כמו כן, זכור כי המחשב הנייד שלך יזדקק למשאבי המחשוב כדי להתמודד עם כל אותם מכשירי Thunderbolt המחוברים. שרשרת דייזי משמשת בדרך כלל לחיבור צגים מרובים, אך ניתן להשתמש בה גם לשרשרת מספר צגים וכוננים קשיחים חיצוניים מיציאה אחת.

סמסונג תומכת בשרשור דייזי עבור צגים עם USB 3.1, אך בדרך כלל, תכונה זו אינה נתמכת באותה מידה כמו עם Thunderbolt 3.

לבסוף, Thunderbolt 3 יכול לתמוך במכשירי PCIe כגון רציפי כרטיסי גרפיקה חיצוניים, בעוד ש- USB 3.1 אינו תומך בכך. תמיכה ב- PCIe מאפשרת לגיימרים להפוך מחשב נייד בלי הרבה תמיכה גרפית למכונת משחקים טובה למדי. החוכמה היא כי יצרני מחשבים צריכים לתמוך בתכונה זו במחשבים הניידים שלהם מכיוון שהתמיכה בכרטיסי גרפיקה מסוג PCIe אינה אוטומטית.

אילו מחשבים כוללים את Thunderbolt 3?

הדרך הקלה ביותר לוודא שאתה מקבל Thunderbolt 3 היא לקנות מק. אפל מציבה את הנמל על כל המכונות הנוכחיות שלה, כולל המחשבים הניידים, המחשבים השולחניים והכל-אחד.

בצד Windows, אם אתה רוצה יציאת Thunderbolt 3 מהקופסה, אז אתה מחפש מחשב נייד. חלק מהמחשבים השולחניים שנבנו מראש תומכים ב- Thunderbolt 3, אך בדרך כלל עליכם לקנות כרטיס הרחבה כדי להוסיף את Thunderbolt 3 לשולחן העבודה של Windows.

מחשבים ניידים הם סיפור אחר עם דגמים נבחרים (ולעיתים יקרים יותר) הנושאים יציאות Thunderbolt 3. כמה דוגמאות כוללות את Alienware M17, Asus ZenBook S UX391 ו- Lenovo ThinkPad X390 Yoga.

מה העתיד של Thunderbolt?

לא ברור אם אינטל מתכננת לעדכן את Thunderbolt לגרסה 4, אך העתיד ל- Thunderbolt 3 ברור מאוד. פרוטוקול Thunderbolt של אינטל מתמזג ל- USB4. המפרט ל- USB4 הוכרז בקיץ 2019, כאשר מוצרים מבוססי USB4 יצאו לדרך בשנת 2020 או 2021.

ל- USB4 תהיה מהירות העברה מקסימאלית זהה של 40Gbps כמו Thunderbolt 3, כמו גם אותה יכולת להציג מכשירי וידאו ושרשרת דייזי. ברגע שמכשירי USB4 יתחילו להתפרש, אנו מצפים ש- Thunderbolt 3 ייעלם בסופו של דבר.

חברות יכולות ליצור מכשירים המסוגלים באותה מידה כמו Thunderbolt 3 ללא בעיות הרישוי של אינטל. תמיכה ב- Thunderbolt 3 היא אפשרות עם USB4, שהם חדשות נהדרות עבור מכשירים ישנים יותר, אך אין שום סיבה ליצור מכשירי Thunderbolt 3 חדשים כאשר USB4 זמין.

בסופו של דבר, אנו עשויים לראות עולם שבו רק USB4 עם מחבר ה- Type C שלו שולט במעלה, וכמעט הכל יכול להתחבר דרך יציאה זו, כולל התקני אחסון, צגים, מפתחות אבטחה ועוד.

כמובן, העתיד הזה כנראה יקח שנים להגיע. יצרני מחשבים ימשיכו ככל הנראה לכלול יציאות USB סטנדרטיות במחשבים ניידים לתמיכה בציוד מדור קודם של משתמשים ביתיים וארגונים ללא צורך במתאמים.

עם העתיד הנגוע ב- USB4 כל כך רחוק, עדיין כדאי לדעת מה ההבדל בין יציאת USB מסוג C לבין Thunderbolt 3.

קשורים: USB4: מה שונה ולמה זה חשוב