מדוע כל מצלמה מכניסה תמונות לתיקיית DCIM?

כל מצלמה - בין אם זו מצלמה דיגיטלית ייעודית או אפליקציית המצלמה באנדרואיד או באייפון - ממקמת את התמונות שאתה מצלם בתיקיית DCIM. DCIM מייצג "תמונות מצלמה דיגיטלית".

התיקיה DCIM והפריסה שלה מגיעות מ- DCF, תקן שנוצר עוד בשנת 2003. DCF כה חשוב מכיוון שהוא מספק פריסה רגילה.

פגוש את DCF, או את "כלל עיצוב למערכת קבצי מצלמה"

קשורים: מדוע כוננים נשלפים עדיין משתמשים ב- FAT32 במקום ב- NTFS?

DCF הוא מפרט שנוצר על ידי JEITA, איגוד תעשיות האלקטרוניקה וטכנולוגיית המידע ביפן. זה סטנדרטי מבחינה טכנית CP-3461, ותוכל לחפור את מסמך התקנים הארקאי ולקרוא אותו באופן מקוון. הגרסה הראשונה של תקן זה הונפקה בשנת 2003 והיא עודכנה לאחרונה בשנת 2010.

המפרט של DCF מפרט דרישות רבות ושונות במטרה להבטיח יכולת פעולה הדדית. מערכת הקבצים של מכשירים מעוצבים כראוי - למשל, כרטיס SD המחובר למצלמה דיגיטלית - חייבת להיות FAT12, FAT16, FAT32 או exFAT. מדיה עם שטח של 2 GB ומעלה חייבת להיות מעוצבת באמצעות FAT32 או exFAT. המטרה היא שמצלמות דיגיטליות וכרטיסי הזיכרון שלהן יהיו תואמים זה לזה.

מדריך DCIM ותיקיות המשנה שלו

בין היתר, מפרט ה- DCF מחייב כי מצלמה דיגיטלית חייבת לאחסן את תמונותיה בספריית "DCIM". DCIM מייצג "תמונות מצלמה דיגיטלית".

ספריית DCIM יכולה - ובדרך כלל מכילה - מכילה ספריות משנה מרובות. ספריות המשנה מורכבות כל אחת ממספר ייחודי בן שלוש ספרות - מ -100 עד 999 - ומחמישה תווים אלפא-נומריים. התווים האלפאנומריים אינם חשובים, וכל יצרן מצלמות רשאי לבחור בעצמם. לדוגמא, אפל בר מזל מספיק אם יש לה שם של חמש ספרות, ולכן הקוד שלה הוא APPLE. ב- iPhone, מדריך DCIM מכיל תיקיות כמו "100APPLE", "101APPLE" וכן הלאה.

בתוך כל תיקיית משנה נמצאים קבצי התמונות עצמם, המייצגים את התמונות שאתה מצלם. השם של כל קובץ תמונה מתחיל בקוד אלפא-מספרים בן ארבע ספרות - שיכול להיות כל מה שיצרנית המצלמות רוצה - ואחריו מספר בן ארבע ספרות. לדוגמה, לעתים קרובות תראה קבצים בשם DSC_0001.jpg, DSC_0002.jpg וכן הלאה. הקוד לא באמת משנה, אך הוא עקבי לוודא שהתמונות שאתה מצלם מוצגות בסדר שצילמת אותן.

לדוגמה, הפריסה תיראה בערך כמו:

DCIM

  • 100 אנדרו
    • DCF_0001.JPG
    • DCF_0002.JPG
    • DCF_0003.WAV
  • 101 אנדרו
  • 102 אנדרו

ייתכן שתראה גם קבצי THM המייצגים את המטא נתונים עבור קבצים שאינם תמונות JPG. לדוגמא, נניח שצילמת סרטון עם המצלמה הדיגיטלית שלך והוא נשמר כקובץ .MP4. תראה קובץ DSC_0001.MP4 וקובץ DSC_0001.THM. קובץ MP4 הוא הסרטון עצמו, ואילו קובץ ה- THM מכיל תמונה ממוזערת ומטא נתונים אחרים. זה משמש את המצלמה כדי להציג מידע על הסרטון מבלי לטעון אותו.

יש כאן יותר פרטים ארקניים שאותם מפרט ה- DCF דורש, אבל הם לא ממש חשובים.

אז מדוע כולם עוקבים אחר מפרט זה?

קשורים: כיצד לקנות כרטיס SD: הסברים על מחלקות מהירות, גדלים ויכולות

DCF הוא תקן "דה פקטו", כלומר מספיק יצרני מצלמות דיגיטליות וסמארטפונים אימצו אותו שהוא הפך לסטנדרט עקבי בעולם האמיתי. הפורמט הסטנדרטי של DCIM פירושו שתוכנת העברת תמונות של המצלמה הדיגיטלית יכולה לזהות תמונות באופן אוטומטי במצלמה דיגיטלית או בכרטיס SD כשאתה מחבר אותה למחשב שלך, ומעביר אותן.

תיקיות DCIM בסמארטפונים משרתות את אותה מטרה. כאשר אתה מחבר טלפון למחשב iPhone או Android, המחשב או תוכנת ספריית התמונות יכולים להבחין בתיקיית DCIM, לשים לב שיש תמונות שניתן להעביר ולהציע לעשות זאת באופן אוטומטי.

ייתכן ש- DCIM אינו השם הברור ביותר בפעם הראשונה שאתה רואה אותו - מה דעתך על "תמונות"? - אבל חשוב יותר שזה סטנדרט. אם לכל יצרן מצלמות דיגיטליות או מערכת הפעלה חכמה היה תיקיית תמונות ייחודית משלה, תוכנות לא תמיד יוכלו למצוא תמונות באופן אוטומטי בהתקן מחובר. לא תוכל לקחת כרטיס SD ממצלמה אחת ולחבר אותו ישירות למצלמה דיגיטלית אחרת, לגשת לתמונות מבלי לעצב מחדש את המכשיר או לסדר מחדש את מערכת הקבצים.

בסופו של דבר, רק קיום תקן הוא חשוב - לא משנה מה הסטנדרט. זו הסיבה שתיקיית DCIM עקבה אחרינו ממצלמות הצבע-וצלם לאפליקציות של מצלמות סמארטפון ואפילו טאבלט. פרוטוקול העברת התמונות, או PTP, אינו זהה לתקן DCF, אך הוא משרת מטרה דומה. זה הוחלף על ידי MTP ותקנים אחרים, אך PTP נתמך על ידי מכשירי Android ו- iPhone לצורך תקשורת עם יישומי ניהול תמונות התומכים בתקן זה.

כרגיל, כולנו נושאים קדימה תקן ישן וארקאי כי עדיף להיות תואמים לכל דבר מאשר לעצב משהו חדש מאפס. זו אותה סיבה מדוע דוא"ל עדיין כל כך פופולרי!

קרדיט תמונה: אישיקאווה קן בפליקר