מהו קובץ MKV ואיך משחקים אותו?

בין אם אתה מוריד קטעי וידאו מהאינטרנט או מקבל אותם מאנשים אחרים, יש סיכוי גבוה שתיתקל בקבצי MKV. בואו נדבר על מה הם ואיך תוכלו להשתמש בהם במחשב.

מההתחלות הצנועות

לפני שנדבר על קבצי MKV מהם, בואו נסתכל על היסטוריה קטנה. קבצי MKV, הידועים גם בשם Matroska קבצי וידאו, מקורם ברוסיה בשנת 2002. המפתח הראשי, Lasse Kärkkäinen, עבד עם מייסד Matroska, סטיב Lomme, וצוות מתכנתים כדי ליצור פורמט קובץ מכולה מולטימדיה מקיף זה. הוא קיבל את שמו מהמילה הרוסית עבור בובות קינון, מטריושקה.

קשורים: מהי תוכנת קוד פתוח ומדוע זה משנה?

פרויקט מטרוסקה פותח כפרויקט סטנדרטים פתוחים, מה שאומר שהוא קוד פתוח וחינמי לחלוטין לכל מי שרוצה אותו לשימוש אישי. לחברה יש גם הרבה משאבים באתר שלהם, כולל רשימת אפשרויות השמעה. עם חלוף הזמן שופר הפורמט ובשנת 2010 הוא הפך לבסיס לפורמט המולטימדיה של WebM.

מהם קבצי MKV?

בניגוד לאמונה הרווחת, קבצי MKV אינם פורמט דחיסת שמע או וידאו. קבצי MKV הם למעשה תבניות מיכל מולטימדיה. מיכל MKV יכול לשלב אודיו, וידאו וכתוביות בקובץ יחיד - גם אם אלמנטים אלה משתמשים בסוגי קידוד שונים. לדוגמה, ייתכן שיהיה לך קובץ MKV המכיל וידאו H.264 ומשהו כמו MP3 או AAC לשמע.

קבצי מכולות MKV תוכננו להיות הוכחה עתידית, כלומר הקבצים לא יתיישנו. מפתחי Matroska כללו כמה תכונות עיקריות כדי לגרום לזה לקרות, כולל דברים כמו:

  • חיפוש מהיר
  • פרק, תפריט ותמיכה במטא נתונים
  • זרמי שמע ווידאו שונים לבחירה
  • תאימות סטרימינג מקוון
  • תמיכה בתרגום כתוביות (מקודד וקוד מקודד)
  • שחזור שגיאה, המאפשר השמעה של קבצים פגומים

מיכל ה- MKV עצמו תומך גם כמעט בכל פורמט שמע ווידאו, מה שהופך את הפורמט לעיבוד מאוד וקל לשימוש.

כיצד אוכל לנגן קבצי MKV?

מכיוון ש- MKV אינו תקן תעשייתי, לא כל נגני המדיה תומכים בו - למרות שהתמיכה צמחה במהירות. יש לך שתי אפשרויות עיקריות להפעלת קבצי MKV: שימוש בנגן מדיה תואם MKV או הורדת הקודיקים המתאימים לנגן המדיה שאתה מעדיף.

האפשרות הטובה ביותר: השתמש בנגן המדיה VLC

הבחירה המועדפת עלינו להפעלת קבצי MKV היא נגן המדיה VLC - בעיקר משום שיש לו תמיכה מובנית ואינו דורש להתקין שום דבר אחר. הורדה והתקנה של התוכנית היא קלה אם פעל לפי ההוראות הבאות. התחל בניווט לדף ההורדות הרשמי בכתובת videolan.org. היזהר מללכת לשום מקום אחר, כי להרבה ספקי crapware יש אתרי הורדות VLC מזויפים.

קשורים: 10 תכונות שימושיות המסתתרות ב- VLC, סכין הצבא השוויצרי של נגני המדיה

כל שעליך לעשות הוא להפעיל את הקובץ שהורדת כדי להתקין את VLC. תהליך ההתקנה כולו אמור לארוך לא יותר משנתיים שלוש.

לאחר סיום ההתקנה, תוכל לצפות בכל אחד מקבצי ה- MKV שלך. שים לב, בעוד ש- VLC אכן משייך את עצמו לכל פורמטי הווידאו והשמע הנתמכים במהלך ההתקנה - כולל MKV - הוא אינו רושם את עצמו כאפליקציית ברירת המחדל עבור אותם סוגי קבצים.

כדי לצפות בקובץ MKV באמצעות VLC, לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על קובץ MKV, הצבע על "פתח באמצעות" ואז בחר "נגן מדיה VLC".

כדי להפוך את VLC לנגן ברירת המחדל עבור קבצי MKV כך שתוכל פשוט ללחוץ לחיצה כפולה על קובץ כשרוצים לצפות בסרטון, לחץ לחיצה ימנית על כל קובץ MKV, הצבע על "פתח באמצעות" ואז לחץ על "בחר יישום אחר".

בחלון בחירת האפליקציה בחר "נגן מדיה VLC", הפעל את האפשרות "השתמש תמיד באפליקציה זו כדי לפתוח קבצי .mkv" ואז לחץ על "אישור".

לאחר מכן, אתה יכול פשוט ללחוץ פעמיים על קובץ MKV כדי לפתוח אותו ב- VLC.

כמובן, לא כולם אוהבים נגן VLC. אם זה לא מתאים לכם, אתר מטרוסקה מציע כמה הצעות לנגני מדיה עבור Windows עם תמיכה מובנית.

אפשרות חלופית: הורד קודקים לצורך תאימות (אך עשה זאת בזהירות)

אם אתה מעדיף להשתמש ב- Windows Media Player או בנגן Windows אחר שאינו תומך עדיין בקבצי MKV, תוכל. על מנת להוסיף תמיכה זו, יהיה עליך להתקין כמה קבצי תמיכה המכונים רכיבי codec (השם מקוצר לדחיסה / דחיסה). רכיבי Codec אלה עוזרים לנגן הווידיאו שלך להבין כיצד לפרוק את הקבצים שהוא אינו תומך באופן מקורי.

קשורים: היזהר: לעולם אל תוריד "קודקים" או "שחקנים" לצפייה בסרטונים מקוונים

זה נשמע נהדר, אבל יש סיבה שאנו מורידים הורדת רכיבי codec כחלופה לשימוש בנגן וידיאו עם תמיכה מובנית. קודקים ידועים לשמצה בזכות חבילות תוכנות זבל או גרוע מכך, תוכנות זדוניות. החדשות הטובות הן שאם אתה נזהר מהיכן אתה משיג את ה- codec שלך (ועדכונים עתידיים עבורם), הם אופציה קיימא לחלוטין.

קשורים: הפץ את הבשורה: ניניט היא המקום הבטוח היחיד להשיג חלונות חופשיים

אנו ממליצים בחום לפנות לניניט - משאב נהדר להשגת התקנות נקיות של הרבה אפליקציות שימושיות. האנשים הטובים ב- Ninite הופכים את משימתם לספק הורדות ללא כל שטות מקובלת. Ninite מציעה חבילת רכיבי codec בשם חבילת Codec הקהילה המשולבת (CCCP) - קבוצה פופולרית של רכיבי codec המכסים מספר רב של פורמטים של קבצים.

בדף הראשי של ניניט, בחר באפשרות "CCCP" - ובכל יישום אחר שמתחשק לך - ואז לחץ על "קבל את Ninite שלך." כאשר הקובץ מוריד, הפעל אותו כדי להתקין את כל התוכניות שבחרת.

לאחר שתתקין את ה- codec ייתכן שיהיה עליך להפעיל מחדש את המחשב שלך, אך בדרך כלל אתה יכול פשוט להתחיל לנגן קבצים בשלב זה.